امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چطور درد عضله‌ها را آرام كنيم؟
#1
حوصله‌تان سر رفته و از خانه ماندن خسته شديد و به همين خاطر تصميم مي گيريد ورزشي خوب را شروع كنيد كه اوضاع روحيتان هم بهتر شود.

چند نفر از دوستان قديمي‌تان زنگ مي‌زنيد و قرار يك ورزش گروهي را پيشنهاد مي‌كنيد كه مي‌تواند شنا يا حتي بسكتبال باشد. خوشبختانه قرار جور مي‌شود و چند ساعتي را به حركت دادن عضلاتتان مي‌گذرانيد كه مدتهاست هيچ كاري از آنها نكشيده‌ايد.

وقتي به خانه بر مي‌گرديد و دوش مي‌گيريد تفريح و ورزش كم‌كم مزه خود را از دست داده و جايش را عضله دردي مي گيرد كه تكان خوردن را برايتان غير قابل تحمل مي كند.

خوب، شما به مشكلي دچار شده‌ايد كه هر كس هم جاي شما بود گرفتارش مي‌شد. مدتهاي مديد عضلاتتان را كم تحرك بار آورده‌ايد و اكنون انتظار داريد كه با حركتهاي سنگيني كه به يك باره به او تحميل كرده‌ايد بي‌صدا بنشيند؟

بهترين راه برايتان اين بود كه هر ورزش را به طور مداوم ادامه مي‌داديد كه دچار چنين شوك‌هايي نشويد اما در حال حاضر نيز تنها بايد به فكر درمان عضله هاي دردناك و گرفته شما بود كه راه رفتنتان را بسيار مشكل كرده‌اند به شكلي كه انگار با يك كاميون تصادف كرده‌ايد.

تنها كاري كه هم اكنون مي‌توان كرد آن است كه چند راه آسان را پيشنهاد بدهيم كه شايد وضعيت دردتان بهتر شود و در ضمن بدانيد كه از اين پس چطور ورزش كرده و با عضلاتتان كنار بيائيد:

1- توقف: اگر در حال ورزش كردن هستيد و احساس مي‌كنيد كه ماهيچه‌هايتان درد گرفته‌اند سعي نكنيد آن را ناديده بگيريد. بايستيد و ادامه ندهيد. زيرا ممكن است به شدت آسيب ببينيد.

2- اگر احساس مي‌كنيد كار از كار گذشته و عضله شما به شدت گرفته است، عضله را بكشيد و آن را محكم ماساژ دهيد. اگر ماهيچه پشت پايتان گرفته است با يك دست آن را بكشيد و با دست ديگر آن را ماساژ دهيد حتما متوجه گرفتگي به شكل يك گره سفت شده زير پوستتان مي‌شويد آن را به سمت مخالف گرفتگي با دستانتان لمس كنيد و بكشيد.

3- مراقب باشيد: اگر دچار گرفتگي عضله شده بوديد و اكنون حالتان بهتر است فراموش نكنيد چه دردي را تحمل كرده‌ايد و به سرعت سراغ ورزش سنگين نرويد. آرام آرام از نو شروع كنيد.

4- اگر مي‌دانيد كه هنگام ورزش از ماهيچه‌هايتان بيش از حد كار كشيده‌ايد بلافاصله يك دوش آب سرد بگيريد.

5- گرفتگي را گرمش نكنيد. ممكن است گذاشتن حوله داغ روي منطقه عضله گرفته احساس خوبي داشته باشد اما مطمئن باشيد كه بدترين كاري است كه مي‌توانيد در حق خود انجام دهيد. گرما دردتان را در محل بيشتر مي‌كند و اگر اصرار داريد كه آن را گرم كنيد بيش از 20 دقيقه اين كار را ادامه ندهيد.

6- كار ديگري كه مي توانيد بكنيد شوك دادن به محل است. 4 دقيقه گرم كردن محل و 1 دقيقه گذاشتن يخ پس از 4 روز جواب مي‌دهد آن گاه مي‌توانيد دوش آب گرم بگيريد.

7- خوردن مسكن‌هايي همچون ايبوپروفن مي تواند به دردتان كمك كند و آن را كمي تسكين ببخشد.

8- از كرم هاي گرم يا سرد كننده استفاده نكنيد. آنچه كه در داروخانه‌ها به عنوان كرم‌هاي ورزشي براي گرفتگي عضلات فروخته مي شود به جز آنكه روي سطح پوستتان اثر بگذارد هيچ كاري براي عضله شما نمي‌كند و در ضمن ممكن است پوست شما به آنها حساسيت داشته باشد.

9- حركت كنيد. وقتي عضله شما گرفته است سختترين كار برايتان تكان خوردن است اما بدانيد كه بسيار برايتان مفيد است پس بلند شويد و به آرامي براي 20 دقيقه راه برويد.

10- شنا كنيد. يكي از راههاي بسيار مفيد شنا كردن است. آب سرد به عضله شما كمك بسياري مي‌كند و حركت عضله در آب بسيار مفيد است.

11- معمولا پس از يك ورزش سنگين شما در ابتدا درد زيادي احساس نمي‌كنيد و پس از دو روز دردتان بيشتر مي‌شود. نترسيد اوضاع عادي است.

12- ماساژ دهيد. معمولا ماساژ دادن عضلات گرفته به شما كمك خواهد كرد.

13- اگر هوا سرد است حتما عضله گرفته را خوب بپوشانيد.

14- يكي از راههايي كه معمولا به ورزشكاران توصيه مي‌شود آن است كه قبل از ورزش كردن نقاطي را كه مي‌دانند ممكن است دچار گرفتگي شود را بپوشانند. پوشيدن پوشاكي از نوع استرچ چسبان كمك زيادي مي كند.

15- حد خود را بدانيد. شما خود بهتر مي دانيد كه چه مقدار ورزش شما را از پا در خواهد آورد و درد برايتان ارمغان مي‌آورد پس بدانيد كه چقدر فشار براي بدنتان كافي است.

16- كلسيم كافي به بدنتان برسانيد كه گاهي اوقات گرفتگي‌ هاي زياد به خاطر كمبود كلسيم است.

17- در طول روز يك يا دو موز بخوريد زيرا پتاسيم موجود در آن مي تواند از گرفتگي‌ها جلوگيري كند.

18- نوشيدن شير و آب به مقدار زياد در طول روز را فراموش نكنيد
همیشه سختترین نمایش به بهترین بازیگر تعلق داره شاکی سختیهای دنیا نباش شاید تو بهترین بازیگر خدایی....!!!!!!!!!love28                                                        
                                         
 تشکر شده توسط : هانیه , MFhealth , ساغر , naz.gigili , AVID2000 , سپیده م , طلایه , havaars , عمومهربان , fireboud , شيدا رها
#2
ممنون از اطلاعات بسیار مفیدتون ،اتفاقا" من همش عضلاتم گرفته میشن اونم بدجوری
 تشکر شده توسط : shokolat
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دلایل گرفتگی یا اسپاسم عضله و پیشگیری ازآن yas 16 15,722 2013/09/01, 08:03 AM
آخرین ارسال: محبوب64کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست