امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کشف پروتئینی که آسیبهای ام اس را برمی گرداند
پژوهشگران می گویند این پروتئین که کمک می کند تا بازسازی پوشش محافظ در اطراف سلول های عصبی اتفاق بیافتد "نامزد قوی" برای توسعه داروهای بیماری هایی مانند ام اس است،.

آنها خواص این پروتئین را قبلا شناسایی کرده اند ، همچنین آنها فهمیده بودند که این پروتئین باعث افزایش تشکیل و بقای سلول های مغز است.

این پروتئین، عامل مشتق از رنگدانه اپی تلیوم (PEDF)، می باشد که به خوبی خواص ضد تومور آن شناخته شده است. اما نقش آن را در ارتقاء رشد یک نوع از سلول های مغز و بازسازی غلاف میلین محافظ در اطراف سلول های عصبی شناخته شده نبود.

نویسنده ارشد مطالعه آقای دیوید، استاد مغز و اعصاب و اطفال، و مدیر موسسه طب اطفال دانشگاه کالیفرنیا می گوید: "تحقیقات ما نشان داد که PEDF نقش کلیدی را در تسریع بازسازی غلاف میلین دارد"

او گفت که این مسئله باعث می شود PEDF کاندید قوی برای درمان ام اس باشد، زیرا به نظر می رسد محرک بازسازی یک نوع از سلول های مغز به نام oligodendocyte و قادر به ترمیم آسیب ناشی از بیماری های demyelinative، از جمله MS است."

دیوید و همکارانش توابع PEDF بزرگسالان بر روی سیستم عصبی مرکزی را در هر دو شرایط نرمال و پاتولوژیک در مدل حیوانی موش شناسایی کرده اند.

این مطالعه در موش نر و ماده از نوع وحشی صورت گرفت که به طور مداوم محلول نمکی PEDF در آنها تزریق شد. موشهای شاهد، تزریق روزانه از محلول نمک به تنهایی را داشتند. این مطالعه نشان داد که در موش با تزریق PEDF ، گیرنده PEDF که در بخش های مختلف از مغز، از جمله کورپوس و منطقه ساب ون تری کیولار شناسایی شده بود، منعکس کننده اثرات گسترده ای از PEDF بود.

" یافته های ما منحصر به فرد است چرا که به ما نشان داد که تزریق به طور مداوم از PEDF نوترکیب به مغز موشها تولید سلول های گلیال ( چرب ) در قسمت حیاتی از مغز را افزایش می دهد "
"علاوه بر این، ما بالغ شدن الیگودندروسایت پیش ساز را در مجموعه ای از رشته های عصبی که نیمکره چپ و راست مغز متصل است شاهد بودیم." این مطالعه همچنین نشان داد که تزریق PEDF باعث افزایش تولید سلول های اجدادی الیگودندروگلیال از سلول های بنیادی عصبی در موش های با ضایعات دمیلینه شده می شود.

این مطالعه در مجله علوم اعصاب منتشر شده است. نویسندگان دیگر این مطالعه از دانشگاه کرنل، دانشگاه یو سی دیویس، دانشگاه توکیو و دانشگاه نورث وسترن بودند

Source: Futurity © 2009-2012 Futurity.org (05/10/12)

تشکر شده توسط : sargol , paeazan , roya-n , mysis , شیرین , ز- سادات , nahid , DavidBili , ورپریده , niloufar , Pooya.N , parastoo joon , MFhealth , reihane , dr. assadi , عمومهربان , ghaside , zohrevand , najva
(2012/10/06, 10:19 AM)sargol نوشته است: عرضه ندارنددرمان قطعی برای ماکشف کننداین چرندیات روتحویل ما میدنsad2sad2sad2sad2sad2

سارگل عزیز اینقدر شاکی نباش ان شاء الله همه چیز درست میشه خدا بزرگهicon_question
 تشکر شده توسط : zohrevand , sargol
ممنون بابت مطلبتونicon_question
ولی منم با سارگل موافقم..............دیگه حتی اصلا تاپیک هایی که مربوط میشن به درمانو اینجور چیزا رو نمیخونم....
خسته شدم دیگه....بسه
بیخیالم...بیخیال
دیگه مهم نیست درمون بشه یا نه...فقط میخوام یه مدت با خیال راحت زندگی کنم گرچه بعدش رو میدونم چی میشه اما دیگه مهم نیست...هر چی میخواد بشه بشه
زنـــــــــــــــــــــده ام با نفـــــــــــــــــــس تو...!
 تشکر شده توسط : همسر یک مشکوک به ام اس , elahe , ز- سادات , parastoo joon , sargol
ایشالله که چیزی نمیشه شیرین خانم
به هر حال من تمایل دارم که اطلاعات درمان را هر چه سریعتر ترجمه کنم و به اطلاع دوستان برسانم نمی دونم اصلا مفید هست یا نه اما شاید بتونه کمک کنه که مطالباتمون از پزشکامون بالاتر بره و درمانهای به روز را سریعتر دریافت کنیم و یا شاید کمی دلگرمی ایجاد کنه و خیالمان راحت باشه که روزی درمانها بیشتر جواب می دهد اما خوب من هم کاری از دستم بیشتر بر نمی آید و نمی دونم چه کار دیگری می تونم در زمینه ام اس انجام بدهم
 تشکر شده توسط : roya-n , شیرین , parastoo joon , عمومهربان , sargol , فریبا
والا آقا صالح این موضوع درمان ام اس دیگه داره یه جورائی تو ذوق میزنه...من خودم از کسائی بودم که خیلی دنبال مطلب و ترجمشونو اینا میرفتم...ولی دیگه خسته شدم...میدونین هر روز یه خبر میدن وتو یه یه مدت میگذره دیگه از ادامه اون کار هم هیچ خبری نیست...بعدشم کمپانی های خیلی معتبر ساخت داروی ام اس خیلی کارشونو نشون نمیدنconfused2مثلا میدونیم بیوژن الان پیش گامه....داره رو اوکرلوزوماب واون قرص خوراکی جد یدش BG-12 این چیزا کار میکنه...تازه ساخت BG-12 برای این بود که از فنگولیمو نوارتیس عقب نمونهangry2
مثلا همین شرکت بیوژن میگن تو سلول های بنیادی(استیم سل تراپی) رو 8 نفر به نتایج خیلی قوی ای رسیده....تونسه بازسازس میلین کنه...و حال این 8 نفر خیلی خوبه و بسیار امیدوار کننده...درمان با سلول های بنیادی چیزی بود که اصلا امیدوار کننده نبود...فقط به این نتیجه رسیده بودن که باید روش کار بشه ممکنه یه روز جواب بده....رو سایتا نوشته بود اون روز تقریبارسیده...
ولی من این خبر ها رو هیچ وقت سعی نکردم عنوان کنم..چون خود وب سایت بیوژن همچین چیزی رو تائید نکرده بود....اصلا سایتش یه مدلی هست که به همه قسمتاش نمیشه دسترسی داشت...باید عضو بود..
بعدشم حالا بر فرض که این خبر اعلام بشه...مطمئن باشین که اگر درمان صد در صد ام اس هم پیدا بشه به ایران نمیرسه.....یعنی شما درمان هائی رو که 7-8 ساله داره تو اروپا و امریکا استفاده میشه...مثلا همین تای سبری یا فنگولیمد رو ببینین...دولت به هیچ وجه کمک هزینه دارو رو نمیده که کسی مصرف کنه..اینا داروهای روز ام اس دنیا هستن...
فردا المتوزوماب میاد همین قرص خوراکی جدید تائید شده میاد و هزار چیز دیگه....ولی یه حسی بهم میگه م فقط ناظر خواهیم بود...و هیچ وقت این دارو ها رو نمیبینیم...

از لطفتون بینهایت بابت زحمت هائی که میکشین و ترجمه مطلب میکنین ممنونم...icon_question
[تصویر:  43679430772591471299.gif]

تشکر شده توسط : همسر یک مشکوک به ام اس , parastoo joon , sargol , paeazan
میدونم سروش جان گر چه خودم ام اس ندارم اما با حال و هوای ام اس آشنا هستم و می دانم متاسفانه خبری که امروز درج میشه تا به دارو تبدیل بشه 5 تا 6 سال طول می کشه تازه این حداقلشه و بعد هم که دارو شد ممکنه 3 تا 4 سال طول بکشه که عمومیت پیدا کنه پس هر خبری شاید 10 ساله دیگه جواب بده به همین خاطر هم هست که وقتی اخبار را درج میکنیم هیچ تغییری در وضعیت موجود ایجاد نمی کنه حتی با گذشت دو تا 3 سال همچنان خبری نیست اما یه واقعیت را باید بپذیریم اون هم اینه که حجم یافته ها زیاد شده اگر 10 سال پیش چند یافته وجود داشت که منجر به داروهای امروز شده 10 سال آینده با حجم زیادی داروهای متنوع روبرو خواهیم بود که میتونه کمک کننده باشه حالا این ده سال یه عمره و آزار ام اس هم دست بردار نیست چیزیه که باید با واقعیتش روبرو شد و ازش نترسید چرا که حتما رفتنی است و دیر یا زودش مهم نیست.
 تشکر شده توسط : sooorooosh , reihane , ghaside , zohrevand , sargol , paeazan
چنین ماده ای که بتواند به ترمیم غلاف میلین ( پوشش اطراف سلول عصبی) کمک کند، میتواند کاندیدای خوبی برای تولید داروهای موثری باشد.

این پروتین که به اختصار PEDF نامگذاری شدد(pigment epithelium – derived factor)

اثرات ضد تومورال دارد و این اثر از قبل شناخته شده می باشد. اما نقش آن در تحریک رشد نوعی سلول عصبی بنام الیگدندروسیت(سازنده غلاف میلین) و درنتیجه ترمیم غلاف میلین آسیب دیده تا بحال ناشناخته بوده است.

مطالعه اخیر که در دانشگاه کالیفرنیا انجام شده است(برروی موش) نشان داده که ماده PEDF رل کلیدی در روند ترمیم غلاف میلین دارد.باتوجه به اینکه گیرنده های این پروتئین در آن نواحی مغز موش قرار دارد که در افراد مبتلا به ام اس نیز بااحتمال بالائی گرفتار میشود، این امید وجود دارد که در آینده بتوان داروهای جدیدی ساخت که بتواند در ترمیم ضایعات ام اس بطور قابل توجهی موثر باشد.

به امید آن روز

تشکر شده توسط : ghaside , mehdisalimi , niloufar , mari , همسر یک مشکوک به ام اس , mysis , zohrevand , sargol
خدا کنه هرچی زودتر ب نتیجه برسن .. ای خدا یعنی میشه ..........؟
در چشمان کسی که پرواز را نمی فهمد , هرچه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.
 تشکر شده توسط : zohrevand , sargol , همسر یک مشکوک به ام اس
درسته روشهای درمانی زیادی اومده که هنوز در حد مقاله یا امتحانه ولی بالاخره اینارو کنار هم می چینن و عین یه پازل حلش می کنن و نتیجه می شه "درمان"و می دونم خیلی هم دور نیست.فقط منم عین سروش از همین نگرانم که دولت مردم ندوستمون ! نخواد و نتونه داروهارو با قیمت دولتی دستمون برسونه.angry2
icon_questionگر نگهبان من آن است که من میدانم
شیشه را در بغل سنگ نگه می داردicon_question
 تشکر شده توسط : paeazan , همسر یک مشکوک به ام اس

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  شناسایی پروتئینی به عنوان کلید درمان ام اس nahid 1 2,762 2017/04/30, 03:55 PM
آخرین ارسال: سمیرا67
  کولوتو پروتئینی که می تواند ام اس را درمان کند. همسر یک مشکوک به ام اس 0 2,192 2013/02/02, 09:59 AM
آخرین ارسال: همسر یک مشکوک به ام اس
  پروتئینی که امیدواریها را برای درمان ام اس افزایش می دهد. همسر یک مشکوک به ام اس 0 1,530 2012/09/01, 10:33 AM
آخرین ارسال: همسر یک مشکوک به ام اس

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان