امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات : 4.6
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عوارض خطرناک اعتياد به داروهاي مسكن
#21

شنبه, 21 ارديبهشت 1392 ساعت 07:16

مُسکن هایی که بلای جان می شوند!

مجله سیب سبز: اين قرص‌ها قرار است دوست شما باشند، همدم‌هايي كه درد شما را آرام كنند و نگذارند اذيت شويد، اما گاهي خود آنها باعث مي‌شوند كه مشكلاتي بسيار خطرناك پيش بيايند، شما بايد حتما اين نكته‌ها را در مورد مسكن‌ها بدانيد.
اين مسكن‌ها را بايد با غذا بخوريد يا با شير

سابقه زخم ‌معده يا دوازدهه و خونريزي گوارشي

خانواده داروهاي موسوم به داروهاي ضدالتهابي غيراستروئيدي (موسوم به NSAIDS) كه شامل آسپيرين،‌ ايبوپروفن، ناپروكسن و نيز داروهاي سلكسيب (سلبوكس) هستند مي‌توانند باعث صدمه ديدن سلول‌هاي محافظ جدار معده و دوازدهه شوند و در نتيجه امكان بروز زخم‌هاي گوارشي و خونريزي‌هاي گوارشي را بيشتر كنند. تحقيقات نشان داده كه مصرف اينگونه داروها دومين علت بروز زخم‌‌هاي گوارشي است.

اگر مشكل گوارشي، ترشح افزايش اسيد معده، ريفلاكس يا ترش كردن و سابقه زخم يا خونريزي گوارشي داريد؛ بهتر است از اين گروه از داروها استفاده نكنيد يا اگر مجبور به استفاده از آنها هستيد آنها را حتما همراه با غذا يا شير بخوريد.

به فكر جگرتان باشيد

مشكلات كبدي

مسكن‌هاي حاوي استامينوفن (قرص‌هاي سرماخوردگي، استامينوفن كودئين و ساده، تانينفول و...) مي‌تواند باعث آسيب جدي كبدي شود. حتي دوزهاي كم‌ اين مسكن‌ هم مي‌تواند باعث آسيب كبدي شود، براي همين حتما زير نظر پزشك اينگونه داروها را مصرف كنيد. اگر سابقه مشكل كبدي داريد حتما به پزشك‌تان اين مسئله را اطلاع دهيد تا از اين نوع مسكن‌ها براي شما استفاده نكند، در ضمن هرگز سرخود از اينگونه داروها استفاده نكنيد.

اگر نمي‌خواهيد كارتان به دياليز بكشد

مشكلات كليوي

دفع استامينوفن از راه كبد است، اما دفع مسكن‌هايي مثل ايبوپروفن، ناپروكسن و بسياري از مسكن‌هاي ديگر از راه ادرار و توسط كليه‌هاست. در موارد معدودي اين مسكن‌ها مي‌توانند باعث آسيب ناگهاني يا تدريجي به كليه‌‌ها و كاهش عملكرد آنها شوند. اگر بيماري‌هاي ديابت، افزايش فشارخون يا مشكلات كليوي (و حتي سابقه سنگ كليه) داريد حتما بايد براي مصرف اينگونه مسكن‌ها با پزشك مشورت كنيد و بهتر است اصلا از اين گروه داروها استفاده نكنيد و اگر هم مصرف كرده‌ايد تست‌هاي مشخص‌كننده عملكرد كليه بدهيد.

براي آنكه قلب‌تان نميرد

سابقه بيماري افزايش فشارخون، مشكلات قلبي يا بالا بودن كلسترول خون

داروهاي موسوم به NSAIDS ممكن است روي عملكرد داروهاي كاهش‌دهنده فشارخون تاثير بگذارند. حتي در مواردي ديده شده كه اين داروها باعث افزايش فشارخون افراد به صورت مستقيم مي‌شوند. در موارد معدودي هم گزارش‌هايي از بروز سكته يا نارسايي قلبي پس از استفاده زياد از آنها ارائه شده است. بايد بدانيد كه به هر حال اين گروه از مسكن‌ها مي‌توانند روي سلامت قلبي شما تاثير منفي بگذارند و براي همين بايد استفاده از آنها را به حداقل برسانيد.

اگر مي‌خواهيد به شما حمله نشود

اگر مبتلا به بيماري آسم هستيد

مطالعات گسترده نشان داده كه حدود 10 تا 20درصد از افراد آسمي با مصرف داروي آسپيرين يا ساير داروهاي خانواده NSAIDS دچار حمله آسم مي‌شوند. اگر مبتلا به آسم يا هر بيماري تنفسي هستيد حتما با يك پزشك در مورد داروهاي مسكني كه مي‌توانيد مصرف كنيد صحبت كنيد. به طور معمول ديده شده كه مصرف استامينوفن يا داروهاي كودئين‌دار، در اين گروه از افراد مشكلي را رقم نمي‌زنند اما در اين موارد هم بهتر است اول با يك متخصص در اين مورد مشورت كنيد.

اگر كودك‌تان را دوست داريد


اگر مي‌خواهيد به كودك‌تان مسكن بدهيد


هيچ وقت داروي آسپيرين را به كودك ندهيد. مصرف آسپيرين در كودكان باعث يك عارضه نادر اما بسيار خطرناك موسوم به «سندرم ري» مي‌شود كه مي‌تواند باعث مرگ كودك شود. مصرف خانواده NSAIDS ها در كودكان بي‌خطر و امن است اما باز هم قبل از دادن آنها به كودكان روي جعبه و بروشور آنها را مطالعه كنيد و اگر مي‌توانيد با پزشك‌تان در مورد انتخاب بهترين مسكن براي كودك‌تان مشورت كنيد.

اگر مي‌خواهيد سردردتان را تشديد كنيد

اگر سردرد ميگرني مزمن داريد

ميگرن بيماري آزاردهنده‌اي است. سردردهاي ميگرني به شدت زندگي فرد را تحت تاثير قرار مي‌دهد و طبيعي است كه افرادي كه سابقه ميگرن دارند در زمان حملات سردرد يا حتي وقتي احساس مي‌كنند دچار سردرد خواهند شد مسكن مصرف كنند اما بايد اين را بدانيد كه اگر اين نوع سردرد را داريد و بيشتر از 3 بار در هفته براي آن مسكن مصرف مي‌كنيد ممكن است دچار حملات سردردي موسوم به حمله‌هاي ناشي از مصرف زياد دارو شويد. در اين حالت با مصرف مسكن‌هاي زياد سردرد آرام مي‌شود اما بلافاصله پس از پايان تاثير مسكن‌ها با شدتي بيشتر برمي‌گردد. براي رهايي از ميگرن بايد از داروهاي تخصصي و توصيه‌‌هاي مربوط به سبك زندگي و پيشگيري‌هايي كه توسط متخصصان ارائه مي‌شود سود ببريد.

اگر مي‌خواهيد معتاد نشويد

اگر دردتان شديد است و برطرف نمي‌شود

براي دردهاي بسيار شديد و مزمن گاه داروهايي موسوم به اوپيوييد (مخدر) تجويز مي‌‌شوند كه از خانواده داروهاي نشات گرفته از مخدرهاي طبيعي يا شيميايي هستند. اينگونه مسكن‌ها بسيار قوي هستند و در ضمن احتمال بروز خونريزي با آنها بسيار كمتر از داروهاي NSAIDS است، اما بايد به اين نكته توجه داشته باشيد كه اين داروها باعث وابستگي ذهني و اعتياد مي‌شوند و اين مي‌تواند تاثيرات منفي زيادي روي بدن داشته باشد. در ضمن اينگونه داروها عموما خواب‌‌‌آور و بي‌حس‌كننده هستند و باعث كاهش سطح هوشياري و حس بينايي و توان انجام فعاليت‌هاي جسمي و ذهني مي‌شوند و حس قضاوت را هم مختل مي‌كنند و حتي ممكن است باعث بروز توهمات شنوايي يا بينايي هم شوند.

شديدترين عوارض دارويي مسكن‌ها ناشي از تداخلات

مصرف همزمان داروهاي ديگر

شايد در مورد تداخلات دارويي چيزهايي شنيده باشيد اگر در اين مورد اطلاعي نداريد بايد به شما بگوييم كه گروهي از شديدترين عوارض دارويي ناشي از تداخل اثر برخي داروها با برخي مسكن‌هاست. در واقع در اين زمان‌ها بعضي داروها تأثیر برخي ديگر را تشديد يا تضعيف مي‌كنند يا اين داروها همراه هم باعث بروز عوارض ناخواسته و ناگوار مي‌شوند.

يك مثال خيلي ساده اين است كه قرص وارفارين براي كاهش زمان لخته شدن خون (اصطلاحا رقيق‌كنندگي خون) مصرف مي‌شود، اما اين دارو اگر همزمان با داروي استامينوفن مصرف شود ممكن است باعث خونريزي وسيع داخلي شود. در ضمن خطر آسيب‌هاي كليوي شديد در صورت مصرف همزمان داروهاي NSAIDS با داروهاي مدر به شدت افزايش مي‌يابد. شما حتما بايد پزشك‌تان را در جريان داروهايي كه مصرف مي‌‌كنيد بگذاريد و اگر هم خواستيد مسكني مصرف كنيد و در حال مصرف داروي ديگري هستيد حتما با پزشك مشورت كنيد.
 تشکر شده توسط : zenith , MFhealth , هيوا , chipchip , paeazan , شفا یافته , SSA , عمومهربان , aarnika , afk , royaaa , elham 66 , hadisss
#22
ضمن تشکر از نازلی و با اجازه اش میخواستم عرض کنم
مسکن ها هم باید با تجویز دکتر مصرف بشن
چون با مصرف مکرر و بدون تجویز پزشک بدن بعد از مدتی با اون مسکن آداپته میشه و ممکنه در اینده با دردی که راحت با یک دوز کم از یک مسکن میتونه اروم شه (درصورت مصرفهایی که به قول خودمون با خود درمانی مصرف میشن ) به دوزی چند برابر نیاز پیدا کنیم
دراین صورت همه ی این عوارضی که نازلی زحمت کشیده و اسم برده ؛احتمالشون بیشتر میشه

icon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_question
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
 تشکر شده توسط : نازلی , MFhealth , minoshka , chipchip , paeazan , عمومهربان , elham 66
#23
در مورد سر درد میگرنی یک تجربه دارم:
من همیشه سر درد های شدیدی داشتم اوایل با مصرف استامینوفن خوب می شد بعد که سر درد ها بیشتر و به تبعات آن مصرف استامینوفن بیشتر شد دیگه استامینوفن نه تنها جواب نمی داد بلکه دقیقا همان طور که نازلی نوشته بعد از رفتن اثر قرص سر درد شدید تری به سراغم میومد. بعد از اینکه رفتم پیش یک متخصص به من دارو هایی داد تا یه مدت استفاده کردم و ایشون شدیدا تاکید داشت که در اولین لحظات درد مسکن خاصی که تجویز کرده بودم استفاده کنم چون در اوج درد زیاد تاثیر گذار نیستن.
بعد از چند دوره مصرف دارو من کاملا از سر درد ها خلاص شدم طوری که الان بعد از 10 سال دیگه خبری از اون سر دردها خبری نیست.
در ضمن مدتی هم ( شاید تا 2سال) استامینوفن ... مصرف نکردم و این باعث شد دوباره استامینوفن رو من اثر داشته باشم. الان هم به شدت سعی می کنم مسکن زیاد مصرف نکنم.
با درد بساز چون دواي تو منم، در كس منگر كه آشناي تو منم
 تشکر شده توسط : minoshka , هيوا , chipchip , نازلی , paeazan
#24
هشدار در مورد مصرف داروی مسکن دیکلوفناک
شنبه 29 ژوئن 2013 - 08 تیر 1392

یک نهاد ناظر بر مقررات دارویی بریتانیا به افرادی که دچار مشکلات قلبی هستند توصیه کرده که استفاده از داروی مسکن دیکلوفناک را متوقف کنند.
به گفته این نهاد، مصرف دیکلوفناک به نحو موثری می‌تواند خطر حملات قلبی و سکته‌های مغزی را در برخی از بیماران افزایش دهد.

این توصیه پس از بررسی خطرات ناشی از مصرف این دارو در کشورهای اروپایی ارائه شده است.

میلیون ها نفر از مردم از قرص دیکلوفناک به عنوان دارویی مسکن برای سردرد، کمر درد و یا آرتروز استفاده می کنند.

سازمان ناظر بر مقررات دارویی بریتانیا گفته است که این دارو نباید توسط افرادی با سابقه بیماری های جدی قلبی استفاده شود.

افرادی که به نارسایی ها و بیماری های قلبی و همچنین دچار سکته مغزی شده‌اند باید بطور کامل مصرف دیکلوفناک را متوقف کنند.

به افراد سیگاری، کسانی که دچار فشار خون بالا هستند، افراد مبتلا به دیابت و همچنین کسانی که کلسترول خون آنها بالاست هم توصیه شده که این دارو را تنها پس از مشورت با پزشک استفاده کنند.

این نهاد در عین حال گفته است که این دارو به جز برای افرادی که در معرض خطر قراردارند، می تواند به عنوان مسکنی موثر و مطمئن توسط سایر افراد استفاده شود.


مصرف مداوم و زیاد ایبوپروفن و دیکلوفناک خطر بیماریهای قلبی را افزایش می‌دهد

پنج شنبه 30 مه 2013 - 09 خرداد 1392

هر چند استفاده زیاد و دراز مدت ایبوپروفن و دیکلوفناک خطر بیماریهای قلبی را اندکی افزایش می‌دهد اما پزشکان می‌گویند بیماران باید با آگاهی، تصمیم به مصرف طولانی‌مدت این دو مسکن بگیرند.

این تحقیق که نتایجش در نشریه معتبر کلیک لنست منتشر شده نشان می‌دهد این خطر در افراد سیگاری و افراد چاق بیشتر است.

در هر هزار نفری که این مسکن‌ها را مصرف می کنند خطر مشکل قلبی -نسبت به جمعیت عادی- فقط در سه نفر افزایش پیدا می‌کند، بنابراین نمی توان این داروها را پرخطر دانست. با این حال پزشکان می گویند بیماران باید با آگاهی از این موضوع تصمیم به مصرف این دو مسکن بگیرند.

[تصویر:  130530100235_brofen_304x171_gettyimages.jpg]
این خطر برای کسانی که گاهی دزهای کم ایبوپروفن یا دیکلوفناک مصرف می‌کنند مطرح نیست

مبتلایان به بیماریهای مزمن مفصلی معمولا برای کاهش درد و التهاب این دو مسکن را در دُزهای بالا و مدت طولانی مصرف می کنند چرا که برای انجام فعالیتهای روزمره به آنها نیاز دارند.

با این که این خطر از پیش شناخته شده بود، پژوهشگران دانشگاه آکسفورد برای اینکه به بیماران امکان تصمیم گیری از روی آگاهی بدهند، بررسی بی سابقه‌ای را در این مورد انجام دادند.

آنها پرونده پزشکی ۳۵۳ هزار بیمار را که در ۶۳۹ مطالعه آزمایشی شرکت کرده بودند بررسی کردند تا تاثیر مسکنهای موسوم به "داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی" را به دقت ارزیابی کنند.

در این بررسی، بیمارانی که مجبور به مصرف دُز بالای این داروها بودند (روزانه ۱۵۰ میلی‌گرم ذیکلوفناک یا ۴۰۰ میلی گرم بروفن دو بار در روز) مد نظر قرار گرفتند نه کسانی که بدون نسخه این داروها را از داروخانه می‌خرند.

این مطالعه نشان داد در هر هزار نفری که این داروها را مداوم و زیاد مصرف می کنند، سه مورد سکته قلبی، چهار مورد نارسایی قلبی و یک مورد مرگ بیشتر از کسانی که این داروها را مصرف نمی‌کنند دیده می شود.

بعلاوه موارد خونریزی گوارشی هم در این افراد بیشتر بوده است.

به این ترتیب سکته قلبی که به طور متوسط در هر هزار نفر در هشت نفر دیده می شود با مصرف مداوم و زیاد این مسکن‌ها به یازده مورد در هر هزار نفر می رسد.

پروفسور کالین بیجنت محقق ارشد این تحقیق می گوید "سه مورد در هزار نفر خطر اندکی است اما تصمیم باید به عهده خود بیمار باشد."

پروفسور بیجنت تاکید می کند که این موضوع نباید باعث نگرانی کسانی شود که این داروها را گهگاه با دز کم استفاده می کنند.

با این حال باید در نظر داشت کسانی که سابقه بیماری قلبی، فشار خون و کلسترول بالا دارند، یا سیگار می‌کشند باید بیشتر به این موضوع توجه کنند.

پروفسور بیجنت می گوید "هرچه خطر بیماریهای قلبی در شما بیشتر باشد خطر مصرف این مسکن‌ها هم بیشتر می شود."

این مسکن‌ها در زندگی کسانی که بیماریهای مزمن مفصلی دارند تغییر قابل ملاحظه‌ای ایجاد می‌کنند اما متخصصان معتقدند با توجه به این عوارض، باید بدنبال داروهای جایگزین برای این بیماری‌ها بود.

در بعضی کشورها از جمله بریتانیا دیلوفناک و ایبوپروفن را می توان بدون نسخه پزشک تهیه کرد

[تصویر:  130530103242_ibopofen_304x171_gettyimages.jpg]
سالانه ۱۷ ملیون مسکن ضدالتهابی غیراستروئیدی از جمله ایبوپروفن در بریتانیا نسخه می‌شود

[تصویر:  130530101736_vioxx_304x171_ap.jpg]
در سال ۲۰۰۴ مسکنی به نام ویاکس بعلت عوارض قلبی از رده خارج شد

http://www.bbc.co.uk/persian/science/201...ller.shtml
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : FBF , نازلی , afk , elham 66
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  داروهایی خطرناک در فصل تابستان nahid 0 1,243 2018/07/16, 05:51 PM
آخرین ارسال: nahid
  عوارض قرص های مسکن نازلی 2 3,781 2016/08/22, 02:21 PM
آخرین ارسال: nahid
  عوارض نسل جدید قرصهای ضد بارداری (از جمله یاسمین) رامنا 7 99,196 2016/01/08, 11:33 PM
آخرین ارسال: noname1
  عوارض مصرف بي‌رويه دگزامتازون نازلی 9 56,416 2015/08/11, 01:14 AM
آخرین ارسال: کارین
  کدام کبودی بدن خطرناک است؟ نازلی 1 4,720 2014/04/25, 10:00 AM
آخرین ارسال: سالومه
  عوارض داروهای خواب آور نازلی 4 4,271 2014/01/27, 03:29 PM
آخرین ارسال: zenith
  مصرف بيش از اندازه داروهاي گياهي موجب مسمويت كبدي مي شود yaro 10 8,049 2013/07/05, 03:47 PM
آخرین ارسال: شيدا رها
  یک نوشیدنی خطرناک برای سلامت جنین شيدا رها 0 1,966 2013/04/21, 12:15 PM
آخرین ارسال: شيدا رها
  9 علامت خطرناک درزنان واحتمال ابتلابه بیماریهای قلبی sargol 0 1,770 2013/01/04, 10:37 PM
آخرین ارسال: sargol
  خوردن بیش از۶۰۰گرم گوشت درهفته خطرناک‌ است nahid 3 3,858 2013/01/04, 03:48 PM
آخرین ارسال: nahidکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان