•  قبلی
  • 1
  • 2(current)
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 2.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رابطه ی ام اس و چپ دستی
حق کاملا با حامد عزیز هستش
1)بدلیل پیچیدگی و ناشناختگی بیماری ام اس، دلایل ابتلا و تشدیدش، اکثر مواردی که پزشکان و محققان موثر تشخیص دادن فقط و فقط بصورت آماری بررسی شده. بعنوان مثال در اینکه سیگار کشیدن برای سلامتی ضرر داره هیچ شکی نیست. اما اگر دقت کرده باشین پزشکان بر اساس نتایج تحقیقات به ما اعلام میکنن سیگار احتمال تشدید حملات رو در بیماری ام اس افزایش میده. این نتیجه تنها از طریق یک نمونه گیری آماری حاصل شده. یک جامعه 500 نفری مبتلا به ام اس بصورت کاملن رندوم انتخاب شدن، بررسیها در یک بازه ی زمانی شش ماهه نشون داده که افرادی که سیگار میکشن از افرادی که سیگار نمیکشن حملات متوالی بیشتری داشتن. نتیجتا، چون پایه ی علمی کامل نیست به ما اعلام میشه که سیگار کشیدن برای ام اس مضره. باید بپذیریم. چون از دل یه تحقیق بیرون اومده. و یا اینکه احتمال ابتلای خانمها به ام اس بیشتر از آقایونه. باز هم احتمال برآمده از دل یک عملیات نمونه گیری.

2) احتمال چپ دستی به راست دستی در سطح کل جامعه و با نمونه گیریهای انجام شده 4 به 96 هستش. اما زمانی که محققان چند جامعه ی آماری مبتلا به ام اس رو مورد بررسی قرار دادن متوجه شدن احتمال چپ دستی به راست دستی در این جوامع حدود 8.5 به 91.5 هست. در واقع در اینجا سهم چپ دستا بیشتر شده و راست دستا سهم کمتری دارن. پس احتمال چپ دست بودن و ابتلا به ام اس افزایش پیدا کرده، البته فقط در این جوامع آماری و اعداد و ارقام.

3) تنها نکته ای که به ذهن محققان رسید و خیلی جالب بود این نکته بود که ساختار کار کشیدن از مغز در چپ دستان با راست دستان متفاوته. چپ دستا از سمت راست مغز و راست دستا از سمت چپ مغز فرمان میگیرن. نکته ای که هنوز در دست بررسیه این نکتس که آیا کار کردن بیشتر سمت راست مغز و نقاط حساس و بافتهای سلولی خاصی که در اون نقاط هست میتونه تاثیری بر ضعیف شدن شبکه عصبی بدن داشته باشه؟ تمام بنیانهای احتمالی این فرضیه وجود داره، اما هنوز محققان بصورت قطعی اعلام نکردن که رابطه مستقیم وجود داره یا نه.

4) هیچ تفاوتی نیست، ولی ما باید یه فکری به حال خودمون بکنیم. حتی لئوناردو داوینچی که یک چپ دست بود، قیچی رو برای راست دستها اختراع و طراحی کرد!!! confused
Open Your Heart, I'm Coming Home
 تشکر شده توسط : zenith , hamed , leili
پویا جان اگه اینطور باشه یه چیز دیگه هم میشه گفت:
من راست دستم
حملاتم بیشتر سمت راست بدنم اتفاق میافته
چون مغزم بیشتر از سمت چپ داره استفاده میکنه پس حمله مربوط به سمتی از مغزه که بیشتر ازش کار کشیده میشه
یعنی برای یکی مثل من که راست دستم حمله سمت راست اتفاق می افته
من میخوام با اجازه آقا پویا یه چیزی اضافه کنم
بچه هایی که چپ دست هستن علاوه براینکه دارن میگن که چپ دست هستن بگن حمله مربوط به کدوم طرف بدن بوده
[color=#000000]اگه شماها حمله در سمت چپ بدنتون باشه میشه به این قضیه هم رسید که سمتی از مغز که بیشتر فعالیت داره حمله در همون سمت اتفاق می افتهicon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_question
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
 تشکر شده توسط : Pooya.N
سمانه جان به نظر من با دیدن 100 و یا 200 مورد و حتی 300 یا 400 مورد... فکر نمی کنم که بتوان همچین نتیجه گیری کلی داشت icon_cryicon_cryicon_cryicon_cryicon_cry
مخصوصا این که دلیل اصلی ام اس نا شناخته است و معلوم نیست به کار کشیدن یا کار نکشیدن ربطی داشته باشه
 تشکر شده توسط : zenith , Pooya.N
سمانه جان من با وجودیکه چپ دست هستم
بیشتر حملاتم طرف راستم بوده فقط بیماریم با تاری دید چشم چپم تشخیص داده شد.
تمام "امن يجيب" های دلم را
گره زده ام به کلماتت
و روانــہ ی آسمان کرده ام
من مطمئنم
خدا تو را براي دلم نگــہ می دارد...
 تشکر شده توسط : zenith , Pooya.N
منم چپ دستم و تشخيص اوليه بيماريم با مشكل چشم و دست راستم بود
و بعد از اون هم اكثر مشكلاتم مربوط به راست بود غير از چند مورد كه هر دو طرف رو درگير كرد
اما اينجوري فك كنم فايده نداره آخه جامعه آماريمون زياد گسترده نيسconfused2
بنظر من نمیتونه به طرف خاصی از بدن که حملات در اون سمت بیشتره ربط داشته باشه
اون موضوع هم که مطرح شد منظورش این بود که شاید اگر فعالیت در سمت راست مغز (چپ دستها) بیشتر و وسیعتر باشه احتمالا شبکه عصبی ضعیفتر میشه.
که البته این موضوع هم هنوز ثابت نشده.
(2012/03/26, 10:17 PM)ehlam نوشته است: منم چپ دستم و تشخيص اوليه بيماريم با مشكل چشم و دست راستم بود
و بعد از اون هم اكثر مشكلاتم مربوط به راست بود غير از چند مورد كه هر دو طرف رو درگير كرد
اما اينجوري فك كنم فايده نداره آخه جامعه آماريمون زياد گسترده نيسconfused2

درسته
جامعه آماریمون کوچیکه و نمیخوایم هم تحقیق کنیم. ولی میخوام بدونم اصلا تا حالا بعنوان یه چپ دست به این نوع احتمال نگاه کردین یا اصلا ازش اطلاعی داشتین?
 تشکر شده توسط : ehlam
سلام
به نظر من روشی که آقا پویا در پیش گرفتن از لحاظ ساختاری اشکال داره چون یه تاپیک گذاشتن و گفتن رابطه ام اس و چپ دست بودن اولن باید این تحقیق بصورت نمونه گیری صورت بگیره ، یعنی همون کاری که محققان برای اظهار نظر لازم دارن در ثانی باید ابتدا همبستگی و سپس کواینتگریشن cointergration بین ام اس و چپ دست بودن رو از نظر آماری محاسبه کرد از طرفی تو این تاپیک اغلب کسایی شرکت میکنن که چپ دست هستن.
ضمن اینکه خود من راست دستم ولی با کسایی که چپ دست هستن و از طرف راست مغزشون فرمان رو دریافت میکنن چه برخوردی میکنید
 تشکر شده توسط : Pooya.N , leili
سلام به ستار عزیز
روش تحقیق ما کاملا اشتباهه. چون اولا نمونه نداریم و نمونه گیری نکردیم. ثانیا اصلا تحقیق رو تعریف نکردیم و پروپوزال نداریم. هدف ما هم تحقیق نیست. مگر اینکه واقعا امکاناتش باشه و درخواستی برای این تحقیق وجود داشته باشه.
مسئله بعدی در مورد شاخصی هست که شما بهش اشاره کردین.
Cointegration یا انباشتگی شاخصی مابین پراکندگی و مرکزی هست و اصلا برای تحلیل مورد نیاز نیست. ما از طریق شاخصهای پراکندگی مربوط به Regression میتونیم Correlation یا همون همبستگی رو به راحتی و با تحلیل آماری بدست بیاریم.
راه رو بلدیم
اما نمونه نداریم
و این اصلا یه تحقیق نیست
بیشتر نظر سنجی هستش.
راستی من این جمله رو هم متوجه نشدم، لطفا یه توضیحی بدین:
با کسایی که چپ دست هستن و از طرف راست مغزشون فرمان رو دریافت میکنن چه برخوردی میکنید
 تشکر شده توسط : nazii , ehlam , zenith , leili , sattar
منم چپ دستم.
حمله به طور منصفانه اي در دو سمت بدنم تقسيم شده بود! به جز سِر شدن سر و صورتم كه فقط سمت راسته!
لینک مقاله ای در این مورد. البته من فقط میتونم چکیده ی مقاله رو اینجا بزارم.
رابطه بین دست مورد استفاده و احتمال ابتلا به ام اس

The Relationship between Handedness and Risk of Multiple Sclerosis

Abstract
Background

Left-handedness has been studied as a marker for in-utero exposure to sex steroid hormones, and an increased risk of autoimmune and immune disorders among left-handed individuals has been suggested.

Objective

This study examines the relationship between hand preference and risk of multiple sclerosis, a presumed autoimmune disorder of unknown etiology.

Methods

The study population comprised participants in the Nurses’ Health Study, an ongoing prospective cohort study of 121,701 female nurses in the United States with followup from 1976 to 2002. The nurses were asked to report their natural hand preference (right, left, ambidextrous, forced to change).

Results

During followup 210 incident cases with multiple sclerosis were confirmed. A 62% increased risk of multiple sclerosis was observed among women who were naturally left handed as compared to those who were naturally right handed (95% CI: 1.04–2.53).

Conclusions

This study suggests a modest increase in risk of multiple sclerosis among left-handed women. Further investigation of this relationship is suggested in other populations including both males and females. While the current results suggest that prenatal exposure to sex hormones may play a role in multiple sclerosis risk, direct examination of the relationship between in-utero hormone exposure and hand preference is necessary before any conclusions can be drawn.

لینک مقاله
 تشکر شده توسط : zenith , leili

•  قبلی
  • 1
  • 2(current)
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 8
  • بعدی