امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داروهای خط اول، دوم و سوم؟
سلامSmile
ببخشید یه سوال!
داروهای خط اول و دوم و سوم ام اس که میگن منظورشون چیه؟ چه فرقی دارن؟ confused2
Smile (52)!!!Don't take it too seriously
 تشکر شده توسط : silent , hadisss , javad6788 , Alpachino
اینجا رو ببینید :
توی فایل ضمیمه این ارسال که تاریخش 2012 هست ، برای سه نوع ام اس داروهای جدیدش رو نوشته . از اون موقع داروهای دیگه ای هم اومده .
داروی هر نوع ام اس و یا هر مرحله بیماری متفاوته که نوع دارو رو پزشکان با توجه به وضع بیمار و سیر بیماریش با توجه به زمان و داروهای جدید تجویز میکنن.

من فقط همینقدر میدونم .
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : zahra :) , silent , hadisss , niloofary , hamid , alireza1111 , javad6788 , ارزو
تا جایی که من میدونم منظور از داروهای خط اول، یعنی داروهایی که پزشکان به عنوان اولین درمان برا بیمارا تجویز می کنن
مثل همین آمپولای سینووکس و ربیف و بتافرون و مشابه ایرانی و غیره شون که تعدادشن زیاده و الان حضور ذهنشون رو ندارم. در کل منظور تزریقیاس
اینا میشن خط اول
یعنی نسبت به سایر درمانهای موجود در دنیا(مثلا داروهای خوراکی) اینا ارجعیت دارن
و پزشک با توجه به نوع و شدت بیماری هر فرد، آمپول مورد نظر رو تجویز می کنه

خط دوم فک کنم منظور داروهای خوراکی هستن
یعنی پزشک ابتدا میاد برا درمان از داروهای خط اول که تزریقی ان و بهتر جوابشون رو پس دادن استفاده می کنه برا بیمارش
اگر از اونا جواب نگرفت میره سراغ داروهای خط دومی ها

خط سومو دیگه تا حالا نشنیدم confused2

اگرم کسی اطلاع بیشتری داره یا حرف من نادرسته که بیاد بگه و روشنمون کنه icon_question
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
 تشکر شده توسط : zahra :) , silent , niloofary , alireza1111 , nahid , javad6788 , elham 66 , narsis2
خوب همین داروهای خوراکی هم بعضیاشون رو میگن برای عود شونده هستن نه پیشرونده . بعضی پزشکها از همون اول داروی قوی تر رو میدن ، کشورهای دیگه هم فکر کنم بیشتر خوراکی دارن تجویز میکنن.
 تشکر شده توسط : hadisss , آنا , niloofary , hamid , zahra :) , javad6788 , elham 66
من الان عودکننده - بهبود یابنده هستم ولی داروم خوراکی شدهicon_cry

آره کشورهای دیگه الان عمدتا خوراکی میدن (طبق چند کاربرا از سایت که اسمشون یادم نیس ولی داروی اولشون خوراکی بوده)

ولی باز خوراکیا میشن خط دوم هنو confused2
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
 تشکر شده توسط : nahid , آنا , niloofary , hamid , zahra :) , javad6788 , elham 66
درسته که داروهای تزریقی خط اولن و داروهای خوراکی که بعد از اونا اومدن خط دومن .
ولی چون از اولش نتونسته بودن خوراکی تولید کنن ، تزریقی میدادن .

همینطور که داروهای جدید و جدید تر بیان دیگه تزریقیا کنار میره احتمالا !
 تشکر شده توسط : hadisss , آنا , niloofary , hamid , zahra :) , javad6788 , elham 66
مرسی بچه ها بابت این پست جالب. این مساله برای منم جای سواله ولی فکر میکنم بنا به شدت پیشرفت بیماری و قدرت اثر بخضی داروها این فاز بندی رو انجام میدن.
در این صورت همونطور که بچه ها گفتن داروهای سبک مث آوونکس و کوپاکسون خط یک هستن.
داروهای قوی تر مث ربیف و بتاقرون و تایسبری خط دو و داروهای قوی تر که در دسته شیمی درمانی قرار میگیرن خط سه رو تشکیل میدن.

من هنوز عود کننده بهبود یافته هستم ولی شیمی درمانی میکنم و طبق گفته دکترم نمیتونم دیگه برگردم مثلا تایسبری مصرف کنم.
اینجا هم همین دسته بندی رو انجام داده. Smile
 تشکر شده توسط : hadisss , nahid , zahra :) , javad6788 , elham 66
دكتر بنا به محل قرار گرفتن پلاك ها در اول بيمارى، داروهايى رو شروع ميكنه كه بهش ميگن خط اول. بعد از يه مدت اگه بيمار با اين داروها اكى بود و حمله يا عارضه خاصى روى اين دارو نداشت و ام ار ايش پلاك فعال و جديدى رو نشون نميداد، روى همين دارو ميمونه. اگر نه كه داروش عوض ميشه به داروى خط دوم و به همين ترتيب براى خط سوم. چيزى كه مهمه اينه كه معمولاً دكترها از داروى خط اول شروع ميكنن چون اگه از زمان تشخيص بيان روى خط دوم و خداى نكرده بيمار مثلاً حساسيت يا عارضه نشون بده، بايد برن روى خط سوم و خب اين ينى اينكه يكى از خط هاى دفاعى در برابر ام اس (خط اول) از بين رفته كه اصلاً خوب نيست.
البته بازم تاكيد ميكنم اينكه از كدوم خط دفاعى شروع بشه، چيزيه كه دكتر تشخيص ميده و روند بالا يه روند كلى ه. كه ١٠٠٪‏ استثنا هايى داره.
اين بود آنچه من ميدانستم!
 تشکر شده توسط : nahid , hadisss , zahra :) , hessam , javad6788 , elham 66 , آنا , Alpachino
ﺩاﺭﻭﻫﺎﻱ ﺧﻄ اﻭﻝ ﺩاﺭﻭﻫﺎﻳﻲ ﻫﺴﺘﻦ ﻛﻪ
ﻫﺮ ﻛﻲ ﻛﻪ ﺗﺎﺯﻩ اﻡ اﺱ ﮔﺮﻓﺘﻪ اﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﻲ ﻛﻨﻪ ( ﺩﻭ ﺗﺎ ﮔﺮﻭﻩ ﻫﺴﺘﻦ
اﻳﻨﺘﺮﻓﺮﻭﻥ و ﮔﻼﺗﻴﺮاﻣﺮ اﺳﺘﺎﺕ )ﻋﻮاﺭﺽ ﺁﻥ ﭼﻨﺎﻧﻲ ﻧﺪاﺭﻥ
ﺩاﺭﻭﻫﺎﻱ ﺧﻄ ﺩﻭﻡ ﻗﻮﻳﺘﺮ ﻭﻟﻲ ﻋﻮاﺭﺿﺸﻮﻥ ﻛﻤﻲ ﺑﻴﺸﺘﺮ(ﺗﺎﻳﺴﺎﺑﺮﻱ و ﻓﻴﻨﮕﻮﻟﻴﻤﻮﺩ)
ﺗﺎﻳﺴﺎﺑﺮﻱ ﺩﺭ ﺁﻣﺮﻳﻜﺎ ﺧﻄ ﺳﻮﻡ ﻫﺴﺖ
ﺩاﺭﻭﻫﺎﻱ ﺧﻄ ﺳﻮﻡ اﺯ ﻫﻤﻪ ﻗﻮﻳﺘﺮﻳﻦ ﻛﻪ ﻋﻮاﺭﺽ ﺯﻳﺎﺩﻱ ﺩاﺭﻥ ﺑﺎﻳﺪ ﺑﺒﻴﻨﻴﻢ ﻛﻪ ﺑﻴﻤﺎﺭ ﺳﻮﺩ ﻣﻲ ﺑﺮﻩ ﻳﺎ ﻧﻪ(ﺩاﺭﻭﻫﺎﻱ ﺷﻴﻤﻲ ﺩﺭﻣﺎﻧﻲ و ﺩﺭ ﺁﻳﻨﺪﻩ اﻣﻴﺪﻭاﺭﻳﻢ ﺳﻠﻮﻝ ﻫﺎﻱ ﺑﻨﻴﺎﺩﻱ)
ﺑﻨﺎﺯﻡ ﺑﻪ اﻳﻦ ﺣﺎﻓﻆﻪ ...
ﺩﻗﻴﻘﺎ ﺻﺤﺒﺖ ﻫﺎﻱ ﺁﻗﺎﻱ ﺩﻛﺘﺮ ﻋﻆﻴﻤﻲ ﺭﻭ ﺑﺮاﺗﻮﻥ ﻧﻘﻞ ﻛﺮﺩﻡ ...
 تشکر شده توسط : alireza1111 , طاهره. , hadisss , آنا , zahra :)
حالا یه سوال؟؟
از داروهای خط دوم نمیشه به خط اول برگشت؟
من با رسیژن مشکلی نداشتم
فقط به خاطر اینکه جای تزریق گود شده بود قطعش کردم
حالا اگه فینگولید بهم نسازه نمیتونم برگردم به رسیژن؟Huh

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روزهای تزریق داروهای ربیف و رسیژن hamid 34 20,918 2015/07/19, 09:47 PM
آخرین ارسال: 1361hr87
  آیا مصرف داروهای هورمونی در روند بهبود بیماری تاثیر منفی خواهد داشت؟ sharmin 1 2,555 2014/02/17, 11:14 AM
آخرین ارسال: رامنا
  راهنمایی برای انتخاب داروهای تایسبری و کوپاکسون alireza1111 17 6,313 2010/04/24, 10:48 AM
آخرین ارسال: sara

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان