امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خودبیماری انگاری یا هیپوکندریا
درعلم روانپزشکی به شخصی که از سلامت بدنی برخوردارهستند ولی خود را بیمار می پندارند هیپوکندریاک یا خودبیمارانگار می گویند. هیپوکندریا یعنی نگرانی مفرط درباره سلامتی ، مانند هر تشخیص بالینی دیگر جدی است . برای تشخیص تنها رفع ظن بیماری جسمی کافی نیست بلکه وجود یک اضطراب اغراق آمیز هم باید در فرد تشخیص داده شود . هیپوکندریازیس غالباً نوعی پاسخ به حالتهای استرس و یا بیماریهای روحی مانند اضطراب و افسردگی است .
آسبب‌شناسی هیپوکندریا
علل ممکن است روان‌زاد باشد، ولی بیمار ممکن است به شکل مادرزادی به عملکردها و احساس‌های بدنی، حساسیت بیش از حد داشته باشد و آستانه تحملش برای درد یا ناراحتی جسمی پائین باشد.ـ پرخاشگری نسبت به دیگران از طریق قسمت خاصی از بدن، به سمت خود برمی‌گردد.
ـ عضو مبتلا ممکن است معنای نمادین مهمی داشته باشد و بنابراین به گونه ای نمادی از بدن به سخن میآید و ابراز ناراحتی میکند.
علائم بارزهیپوکندریا:
علائم فیزیکی همیشه موجودند اما ممکن است عادی باشند ( مانند سردرد ، درد شکم ، سرگیجه ، بی اشتهائی و بی حسی و … ) که به غلط ، خطرناکتر از آنچه هستند تفسیر می شوند .

پاسخ دکتر سیفی به یک فرد خودبیمار انگار که خود را بیمار ام اس می دانست:
متاسفانه امروزه افراد مثل شما که بیش از بیماران واقعی ام اس در زجر و غذابند بیشترند، و اغلب متحمل نگرانی های بی حد وحصر و هزینه های غیر لازم و گاهآ به جهت نشانه های مبهم در تحقیقات غیر ضروری متحمل درمانهای غیرضروری و اشتباهی میشوند.
مسئله هیپوکندریا ( خود بیمار انگاری ) نوعی وسواس و از نظر درمان معضل روان پزشکی است. با افزایش اعتماد بنفس و سرگرمی سالم و در موارد شدید درمان داروئی وسواس میشود به این رنج بی پایان غلبه کرد.
باید نشانش بدهم که نمی‌شکنم؛ که شاخ و شانه هم نمی‌کشم برایش؛ خم می‌شوم مثل یک ساقه نرم، و می‌گذارم که بگذرد.
 تشکر شده توسط : mohammad mehdi , paeazan , sange sabor , elham 66 , 0MID , silent
ما که یبار هیپوکندریا کردیم درست از آب دراومد!!!Smile
ببار ای ابر می اندود من مستانه ام کن
بسوز اندیشه را از بیخ و بن دیوانه ام کن
چو رودی بر روانم شو روان ای دولت شعر
بکن تن را ز من ،من را زجان، جانانه ام کن
 تشکر شده توسط : الیکا , elham 66 , 0MID , silent

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان