امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خبرهایی ازدرمان موفقيت‌آميز ايدز
#1
درمان موفقيت‌آميز ايدز در برلين


خبر آنلاين : پزشكان آلماني مردي مبتلا به سرطان خون و ويروس اچ.آي.وي را با سلول‌هاي بنيادي ويژه‌اي درمان كردند كه به نظر مي‌رسد نسبت به اچ.آي.وي مقاومند. پزشكان مدعي هستند كه هيچ اثري از اچ.آي.وي در بدن او نيست!

بيماري ايدز چندين دهه مي‌شود كه انسان را گرفتار خود كرده است. تلاش‌هاي فراوان اما بي‌نتيجه براي درمان اين بيماري، ايدز را به بن‌بستي در پزشكي تبديل كرده؛ اما اين هفته در برلين،‌ داستان تازه‌اي در جريان است كه شايد اميد تازه‌اي براي درمان اين بيماري ترسناك باشد.

به گزارش پاپ‌ساينس، پزشكان برلين مردي آلوده به ويروس اچ.آي.وي و مبتلا به سرطان خون را با پيوند سلول‌هاي بنيادي درمان كرده‌اند. اين يافته غيرمنتظره،‌ درهاي جديدي را براي مطالعه بيشتر در درمان ايدز گشوده و البته خوش‌بيني فراواني را به همراه آورده است.

اين مرد كه با عنوان بيمار برلين شناخته مي شود، يك شهروند آمريكايي ساكن در برلين است كه در سال 2007/ 1386 براي درمان سرطان خون،‌ پيوند سلول‌هاي بنيادي دريافت كرد. قبل از اين پيوند،‌ تحت شيمي‌درماني و پرتوافكني، بسياري از سلول‌هاي سيستم ايمني بدنش از بين رفته بود. همچنين براي اين كه بدنش سلول‌هاي بنيادي پيوندي را پس نزند،‌ به او داروهاي سركوب سيستم ايمني هم داده شد.

اما اين سلول‌هاي بنيادي، تفاوتي عمده با ساير سلول‌هاي بنيادي داشتند. يك جهش ژني كه تنها در يك درصد قفقاز‌هاي شمال و غرب اروپا ديده شده است، باعث مي‌شود كه سلول‌هاي CD4 فاقد گيرنده CCR5 باشند. به گفته محققين، وجود اين گيرنده براي آلوده شدن سلول‌هاي CD4 سيستم ايمني به ويروس اچ.آي.وي ضروري است. مطالعات نشان مي‌دهد افرادي كه اين جهش ژني را در سلول‌هاي بدن خود دارند، كم و بيش در برابر ابتلا به ايدز مقاومند.

حالا اين سلول‌هاي بنيادي ضد اچ.آي.وي به بدن بيمار برلين راه يافته و در آن‌جا تكثير شده‌اند. در همان زمان پيوند، سلول‌هاي CD4 ميزبان كه در شيمي‌درماني يا پرتوافكني نابود نشده بودند،‌ كاملا ناپديد شدند. بعد از گذشت 38 ماه، پزشكان نمي‌توانستند اثري از آلودگي به اچ.آي.وي در بدن اين فرد پيدا كنند. به عبارت ديگر، همه آزمايش‌ها حاكي از آن بودند كه او درمان شده است.

اين فرد درمان شده و درمان او اميد تازه‌اي را به وجود آورده است. به علاوه به احتمال زياد راه‌هاي تازه‌اي را براي جلوگيري از گسترش ايدز در بدن مبتلايان به اين بيماري به دنبال خواهد داشت. حالا مي‌توان گفت شايد در آينده نزديك به كمك ژن‌درماني يا پيوند سلول‌هاي بنيادي بتوان ايدز را درمان كرد،‌ مهم‌تر از همه اين كه بيماري ايدز ديگر لقب غيرقابل درمان را با خود نمي‌كشد.
 تشکر شده توسط : mehdi.abdn , Morteza
#2
Rainbow 


یک بیمار مبتلا به ایدز پس از پیوند مغز استخوان کاملا درمان شد
شنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۱

پزشکان بیمارستانی در ‘بوستون’ در پیوندی بی‌سابقه مشاهده کردند که ویروس ایدز در بیماری که قبل از پیوند مغز استخوان مبتلا به این بیماری بوده است دیگر دیده نمی‌شود

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، این یافته بسیار مهم است چراکه پزشکان حدس می‌زنند شاید پیوند این بیمار حین درمان ضدویروسی منجر به درمان ویروس مسبب ایدز شده باشد.

پزشکان معالج این بیمار می گویند : ما انتظار داشتیم که اچ آی وی از پلاسمای بیمار ناپدید شود ولی هنگامی‌که مشاهده کردیم دیگر هیچ اثری از اچ آی وی در سلول‌های بیمار دیده نمی‌شود کاملاً متعجب شدیم.

پزشکان می‌گویند که احتمال می‌رود زمانی که بیمار تحت درمان ضدویروسی قرار داشته است، سلول‌هایی که سیستم دفاعی بدن بیمار را افزایش می‌دهند ظاهر شده‌اند و از عفونت توسط اچ آی وی جلوگیری کرده اند.

پزشکان برای اطمینان از این فرآیند یک بیمار سرطانی دیگر را که مبتلا به ایدز بود و در نوبت پیوند مغز استخوان قرار داشت مورد پیوند قرار دادند و پس از انجام آزمایش مشاهده کردند که در سلول‌های او نیز دیگر هیچ اثری از اچ آی وی مشاهده نمی‌شود.

این یافته به‌قدری پزشکان را متعجب کرده است که تیم‌های پزشکی گسترده‌ای تحقیقات تازه را در این زمینه آغاز کرده‌اند.
 تشکر شده توسط : شهرزاد , ابراهیم , موجود گیاه خوار
#3
حذف ویروس ایدز از بدن دو بیمار با پیوند سلول‌های بنیادی

کد خبر : #24462 تاریخ انتشار : جمعه, 14 تیر 1392

دو بیمار با هدف جایگزینی سلول‌های سالم اهدا کننده به جای سلول های خونی سرطانی، تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفته و در آن زمان همچنان تحت درمان با داروهای ضد ویروسی بودند.
دو بیمار اچ آی وی مثبت برای درمان سرطان تحت درمان پیوند مغز استخوان قرار گرفتند و پزشکان پس از این درمان با شگفتی دریافتند که دیگر هیچ نشانه قابل توجهی از ویروس HIV در بدن آنها مشاهده نکردند.
به گزارش نیمروز به نقل از ایسنا، این دو بیمار اچ آی وی مثبت مبتلا به سرطان در آمریکا تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفتند، اما پس از این پیوند نشانه‌های ویروس HIV به طور کامل از بدن این بیماران حذف و در نتیجه درمان ضد ویروسی آنها نیز متوقف شد.
«تیموتی هنریش» و «دانیل کوریچک» از پزشکان بیمارستان زنان و بریگام در بوستون، سال گذشته اعلام کردند که نمونه خون های گرفته شده از دو بیمار مبتلا به سرطان خون با اچ آی وی مثبت، فاقد هرگونه نشانه از ویروس HIV است.
نخستین بیمار برای سال 2007 میلادی برای درمان سرطان خون تحت پیوند سلول های بنیادی قرار گرفت و درمان اچ آی وی این بیمار دو سال بعد توسط پزشکان آلمانی گزارش شد.
برای این بیمار از سلول‌های بنیادی یک اهدا کننده با جهش ژنتیکی نادر مقاوم در برابر ویروس HIV‌ استفاده شد؛ این نتیجه در هیچکدام از بیمارانی که از سلول های بنیادی معمولی استفاده کرده اند، مشاهده نشده است.
این دو بیمار با هدف جایگزینی سلول‌های سالم اهدا کننده به جای سلول های خونی سرطانی، تحت عمل پیوند مغز استخوان قرار گرفته و در آن زمان همچنان تحت درمان با داروهای ضد ویروسی بودند.
درمان با داروهای ضد ویروس در یک بیمار 15 هفته و در بیمار دیگر هفت هفته قبل متوقف شد، با این حال هیچ نشانه‌ای از بازگشت ویروس HIV به خون آنها مشاهده نشده است.
پزشکان تأکید می‌کنند که هنوز نمی‌توان از درمان قطعی این دو بیمار سخن گفت، چرا که امکان پنهان شدن ویروس اچ آی وی در سایر اندام‌ها مانند کبد، طحال یا مغز وجود دارد و ممکن است که ویروس چند ماه دیگر خود را نشان دهد.
آزمایشات تکمیلی از سلول های بدن، پلاسما و بافت در طول یک سال آینده می تواند اثربخشی نقش پیوند سلول های بنیادی برای مقابله با ویروس HIV‌ را به طور دقیق مشخص کند.
محققان دانشگاه هاروارد نیز تأکید می‌کنند که در حال حاضر نمی‌توان در خصوص درمان این دو بیمار نتیجه‌گیری کرد، اما عدم بازگشت ویروس به خون چند ماه پس از توقف درمان ضد ویروسی، بسیار امیدوار کننده است.
آخرین نتایج این مطالعه روز چهارشنبه سوم جولای (12 تیر) در کنفرانس بین المللی ایدز در مالزی اعلام شد.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

 تشکر شده توسط : paeeze , موجود گیاه خوار
#4
بیا داروی ایدز که خطرناک ترین بیماریه هم داره کشف میشه انشالله کشف بشه این عزیزان هم از این همه درد خلاص بشن
ولی ام اس هنوز داروش کشف نشدهSad
باز صبر میکنیم راضی هستیم به رضای خدا
گاهی مرا یاد کن...
من همانم که اگر ساعتی از من بی خبر بودی آسمان را به زمین میدوختی
 تشکر شده توسط : موجود گیاه خوار , ابراهیم
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان