امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تشدید حملات ام اس با مصرف سیگار
#1
تشدید حملات ام اس با مصرف سیگار

بررسی پژوهشگران علوم پزشکی نشان می دهد، سیگاری‌هایی که یک بار دچار حمله “ام . اس” شده‌اند، در مقایسه با افراد غیرسیگاری بیشتر احتمال بروز حمله دوم را دارند.

سیگاری‌هایی که یک بار دچار حمله ام اس شده‌اند، نسبت به افراد غیرسیگاری بیشتر احتمال بروز حمله دوم را دارند. بنابراین ترک سیگار یکی از راه‌های پیشگیری از حملات ام اس است.


ترک کردن سیگار یکی از راه‌های پیشگیری از حملات ام اس است ضمن آنکه در مبتلایان به این بیماری، یک سوم حملات به دنبال ابتلا به عفونت‌ها به ویژه سرماخوردگی بروز می‌کند و بیمار باید از تماس با مبتلایان به سرماخوردگی دوری کند و در فصل‌ شیوع سرماخوردگی و آنفلوآنزا نکات بهداشتی عمومی را رعایت کند.

همچنین مبتلایان به ام اس تا حد امکان باید از فشارهای عصبی و اضطراب دوری کنند چون این عامل در بروز یا تشدید حملات ام اس موثر است.

ام اس نوعی بیماری عصبی است که به علت تخریب غلاف سلول های عصبی ، موجب اختلال در انتقال پیام های عصبی و بروز اختلالات حرکتی و حسی در بیماران از جمله فلج اندام ها می شود .

پژوهشی که در گروهی از مبتلایان به ام اس انجام گرفته است نشان می دهد شمار زیادی از این بیماران سابقه تماس با دود سیگار همسر یا اطرافیان خود را دارند.

بر اساس این پژوهش، تماس با دود سیگار، بروز حملات ام اس را نیز در بیمارانی که پیش تر به این عارضه مبتلا شده اند افزایش می دهد .

بیماری MS بیماری است که مجموعه ای از عوامل در ابتلا و بروز آن ، دخیل می باشند.این بیماری نیاز به استعداد ژنتیکی و زمینه ژنتیکی خاص دارد . ژن های ایمنی و سایر ژن ها در بیماری ، نقش دارند .

سیستم ایمنی بدن و پیدایش و پیشرفت بیماری ، نقش مهمی دارد.سلول های Tپادتن ها ، آنتی بادی و ماکروفاژها در بروز بیماری نقش دارند.عوامل محیطی مثل ویروس ها ، باکتری ها ، آلودگی ها و سموم محیطی و یکسری عوامل ناشناخته نظیر استرس ، فشار و هیجانات روحی ، زندگی ماشینی ، داروها ، غذاها و … نیز مطرح می باشند.
در حال حاضر در دنیای پزشکی ،مسایلی نظیر ژنتیک ، سرطان ریال ایدز و …مورد توجه خاص قرار گرفته که بیماری MS نیز در این ردیف می باشد. بویژه در طول ۵-۶ سال اخیر ، دیدگاه های درمانی MS تغییر یافته است و قطعاً در آینده نیز مطالب جدیدتری افزوده خواهد شد
 تشکر شده توسط : i3aran , sargol , sani.j , Yanis
#2
سیگار وام اس

كشيدن سيگار در پيشرفت بيماري ام.اس موثر است و بنابراين ترك آن, گسترش زوال سيستم عصبي مركزي را محدود كرده يا آن را به تاخير مي اندازد.
به گزارش ساينس ديلي, اين اولين باري است كه يك ريسك فاكتور قابل تغيير براي پيشرفت بيماري مالتيپل اسكلروزيس مشخص شده است و لذا راهكاريي را براي بيماران ارائه مي دهد تا به كنترل صدمات نورولوژيك ناشي از بيماري اميد داشته باشند.
به گفته سرپرست اين تحقيق يافته هاي فوق جالب توجه اند زيرا تاكنون ريسك فاكتورهاي قابل تغييري براي پيشرفت ام.اس شناخته نشده است. و اين اولين مطالعه اي است كه فاكتوري را مشخص مي كند كه با تغيير آن مي توان از احتمال پيشرفت بيماري جلوگيري كرد.
با اين كه هنوز تحقيقات بيشتري بايد صورت گيرد تا مكانيسم هاي دخيل در اين يافته ها كاملا شناخته شود, اما محققان تاكيد مي كنند كه اكسيد نيتروس, ماده شيميايي موجود در دود سيگار, احتمالا نقش عمده اي در تسريع دژنراسيون تارهاي عصبي دارد.
از طرفي مواد شيميايي موجود در دود سيگار به سلول هاي ايجاد كننده ميلين (پوشش حفاظت بخش نورون ها) آسيب مي رسانند يا آن كه ممكن است افراد سيگاري را مستعد پاسخ هاي اتوايميون كند.

AngryAngryAngryAngryangryangry

 تشکر شده توسط : i3aran , sargol , Yanis
#3
سیگار کشیدن می تواند موجب تشدید حملات ام اس ‌شود.
ام اس -سیگار و مواد محرک


سیگار کشیدن می تواند موجب تشدید حملات ام اس ‌شود.


تماس با دود سیگار، بروز حملات ام اس را در مبتلایان به این بیماری افزایش

می دهد. افرادی که سیگار میکشند و یک بار دچار حمله "ام اس " شده‌اند، در

مقایسه با افراد غیرسیگاری بیشتر احتمال بروز حمله دوم را دارند.


بسیاری از بیماران نیز در معرض تماس با دود سیگار همسر یا اطرافیان خود

هستند.

بنابراین ترک کردن سیگار یکی از راههای پیشگیری از حملات ام اس است.

همچنین موادی که دارای بوهای تند و تحریک کننده هستند همچون؛مواد شوینده و

پاک کننده، اسیدها ، سم های گیاهی و حشره کش ها، آلودگی هوا و سایر موادی

که تاثیرات منفی و ناخوشایندی بر روی سیستم عصبی میگذارند، همگی عواملی

هستند که باعث تشدید حملات در بیمار مبتلا به ام اس میگردند.
 تشکر شده توسط : chipchip , شفا یافته , ghaside
#4
شنبه 20 آبان 1391
سيگار حملات ام‌اس را افزايش مي‌دهد


.jpg   100825369687.jpg (اندازه: 5.09 KB / تعداد دفعات دریافت: 3)
جام جم آنلاين: نايب‌رئيس انجمن ام‌اس ايران با بيان اين‌كه پرهيز از مصرف سيگار يكي از مهم‌ترين اقدامات براي كاهش حملات ام‌اس است، گفت: تحقيقات نشان داده است كه كشيدن سيگار شانس حمله ام‌اس و ناتواني را افزايش مي‌دهد.

دكتر محمدعلي صحراييان در گفت‌وگو با ايسنا افزود: پرهيز از استرس، اضطراب و تنش يكي از راه‌هاي كاهش حملات ام‌اس است. علاوه بر آن، عفونت‌ها نيز مانند عفونت‌هاي سرماخوردگي و عفونت‌هاي ادراري باعث عود حملات ام‌اس مي‌شوند كه با درمان آنها مي‌توان احتمال آن را كاهش داد.

وي با بيان اين‌كه در استان‌هاي تهران، اصفهان و فارس بيشترين ميزان مبتلايان به ام‌اس وجود دارد، ادامه داد: به طور كلي ميزان ابتلا به ام‌اس در تمام جهان رو به افزايش است، اما در ايران شيوع آن سريع‌تر بوده و نسبت به كشورهاي منطقه شدت بيشتري دارد.

وي با تاكيد بر اين‌كه كمبود ويتامين B، بهداشت نامناسب، تغييرات سبك زندگي به عنوان برخي علل ابتلا به ام‌اس مطرح شده‌ است، اما هنوز به صورت قطعي تائيد نشده است، گفت: بيماري ام‌اس به هيچ عنوان كشنده نيست و تنها مي‌تواند ناتوان‌كننده باشد. از آنجا كه پيشگيري از ابتلا به آن نيز ممكن نيست تنها مي‌توان از ناتواني‌هاي پس از ابتلا به بيماري جلوگيري كرد.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

 تشکر شده توسط : نازلی
#5

دوشنبه 25/10/1391
تاثیر سیگار بر بیماری ام اس

مولتیپل اسکلروزیس (Multiple Sclerosis) یا بیماری ام اس (MS)، یک بیماری خود ایمنی است که طی آن سیستم دفاعی بدن به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و غلاف میلین (پوشش محافظ سلول عصبی) را از بین می برد.

بیماری ام اس

اگر در سنین جوانی کشیدن سیگار را شروع کرده اید، باید بدانید که بین سیگار کشیدن و پیشرفت بیماری MS ارتباط وجود دارد.- سیگاری های مبتلا به MS، دچار مشکلاتی مانند مشکلات تنفسی، اختلال در نعوظ و پوکی استخوان می شوند.- سیگاری های مبتلا به MS ناتوانی مغزی بیشتری نسبت به غیرسیگاری های مبتلا به MS دارند.- اصولا سیگاری ها و سیگاری های مبتلا به MS دچار بیماری های خودایمنی، آرتریت روماتوئید، لوپوس و بیماری خودایمنی تیروئید می شوند.- هر چند علت دقیق این بیماری هنوز ناشناخته است، اما سیگار شدت این بیماری را زیاد می کند.- سیگار کشیدن باعث تحریک و سرکوب سیستم ایمنی افراد می شود، مخصوصا افرادی که دارای استعداد ژنتیکی ابتلا به بیماری MS می باشند.- سیگار باعث می شود افراد بیشتر در معرض عفونت های خاص ریوی قرار گیرند.


افراد سیگاری قبل از سن 33 سالگی، پنج بار بیشتر احتمال ابتلا به بیماری MS را در مقایسه با افراد غیرسیگاری دارند

- افراد سیگاری قبل از سن 17 سالگی، دو و نیم بار بیشتر احتمال ابتلا به بیماری MS را در مقایسه با افراد غیرسیگاری دارند.- از بین 1000 فرد غیرسیگاری، یک نفر مبتلا به MS می شود.- از بین 662 فرد سیگاری، یک نفر مبتلا به MS می شود.- در افرادی که روزانه دو پاکت سیگار می کشند، احتمال ابتلا به بیماری MS، پنج برابر غیرسیگاری ها می باشد.- در افرادی که روزانه 1 تا 2 پاکت سیگار می کشند، احتمال ابتلا به بیماری MS، دو برابر غیرسیگاری ها می باشد.- در افرادی که سالانه بیشتر از 25 پاکت سیگار می کشند، احتمال ابتلا به بیماری MS، 7/1 برابر غیرسیگاری ها می باشد.رابطه سیگار و بیماری MS

نظریه های مختلفی راجع به اینکه چگونه سیگار کشیدن باعث آسیب رساندن به بیمار ام اسی می شود، وجود دارد که عبارتند از:1- اکسید نیتریک

در افراد سیگاری، میزان اکسید نیتریک خون زیاد است.

اکسید نیتریک یک ماده شیمیایی مهم در بدن می باشد و به گشاد شدن عروق خونی کمک می کند و اکسیژن را به بافت ها می رساند و پیام های عصبی را منتقل می کند و علاوه بر همه این ها یک رادیکال آزاد نیز می باشد.

رادیکال های آزاد باید توسط آنتی اکسیدان ها از بدن دور شوند.

میزان زیاد اکسید نیتریک یک ماده سمی برای اعصاب است و در افراد مبتلا به MS، آکسون عصب را تخریب می کند.

آکسون قسمتی از سلول عصبی می باشد که پیام ها را از یک سلول به سلول دیگر منتقل می کند.

افزایش مایع مغزی نخاعی نیز نشاندهنده پیشرفت بیماری MS می باشد.

آکسون هایی که دارای کمبود میلین (پوشش محافظ آکسون) می باشند و یا ملتهب می باشند، در اثر افزایش اکسید نیتریک بوجود می آیند.2- آکرولئین

ماده شیمیایی مضر در سیگار، آکرولئین می باشد که به طور مستقیم باعث تخریب اعصاب می گردد.

این ماده باعث آسیب ریه و ریزش اشک از چشم می شود.

همچنین آکرولئین می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تغییر دهد و به عنوان سرکوب گر ایمنی شناخته می شود.
هنوز مشخص نیست که چه نوع میکروبی باعث بیماری MS می شود، اما بسیاری از محققان فکر می کنند که یکی از بزرگترین علت ها در افراد مبتلا به MS، عفونت های ویروسی می باشند

3- سد خونی مغزی

نیکوتین موجود در سیگار ممکن است باعث افزایش نفوذپذیری سد مغزی خونی گردد.

سد خونی مغزی یک لایه نیمه تراوای سلولی می باشد که در داخل مویرگ های سیستم عصبی مرکزی قرار دارد.

به طور معمول، این سد از ورود ویروس ها و عوامل خارجی و سلول های ایمنی جلوگیری می کند.

این سد باعث می شود اکسیژن و مواد مغذی وارد سیستم عصبی مرکزی شوند.

در بیماری MS، سلول های ایمنی وارد سیستم عصبی مرکزی می شوند و این سد را تخریب می کنند و یا در معرض خطر قرار می دهند.

این سلول های ایمنی، به میلین مغز و نخاع حمله می کنند و باعث ضایعاتی می شوند که منجر به بروز علائم MS می گردد.4- آسیب پذیری بیشتر نسبت به عفونت

کشیدن سیگار باعث می شود که عفونت های ویروسی و باکتریایی ریوی بیشتر شوند.

این عفونت ها باعث تخریب غشای مخاطی محافظت کننده می شوند و سیستم ایمنی را سرکوب می کنند.

هنوز مشخص نیست که چه نوع میکروبی باعث بیماری MS می شود، اما بسیاری از محققان فکر می کنند که یکی از بزرگترین علت ها در افراد مبتلا به MS، عفونت های ویروسی می باشند.5- عادات بد زندگی

افراد سیگاری معمولا زیاد الکل می نوشند، رژیم غذایی فقیر دارند، کم تحرک می باشند، در معرض کم ویتامین D و در معرض زیاد ویروس ها قرار دارند.

مریم سجادپور

بخش سلامت تبیان

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رابطه مصرف بیش از حد نمک و بیماری ام اس paeazan 24 14,063 2019/07/12, 06:00 PM
آخرین ارسال: پریا حقیقت پور
  مصرف غذاهای سردتاثیری برتشدیدبیماری ام اس ندارد sargol 20 10,818 2014/06/11, 11:52 PM
آخرین ارسال: tinookhe
  ارتباط سیگار کشیدن با ام اس و تولید آنتی بادی خنثی کننده اینترفرون saffari_mo 2 2,786 2013/11/19, 01:18 AM
آخرین ارسال: ahya
  هواي آلوده، حملات عصبي مبتلايان به ام.اس را تشديد مي‌كند mehdi.abdn 0 1,651 2010/11/27, 10:25 PM
آخرین ارسال: mehdi.abdn
  دود سیگار دیگران سبب ابتلا به بیماری« ام اس» میشود محمود 7 4,987 2010/11/13, 09:09 AM
آخرین ارسال: Farnoosh
  حملات ام .اس و ارتباط آن با ذائقه بیمار maya 23 13,549 2010/10/01, 12:47 PM
آخرین ارسال: zaynabکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان