امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تشخیص افتراقی سندرم دویک و ام.اس
سندرم دویک

سندرم دویک [که به عنوان بیماری دویک و نرومیلیتیس(التهاب عصبی) چشمی نیز شناخته می‌شود] یک بیماری نادر، مزمن، التهابی و تخریب میلینی در سیستم عصبی مرکزی است که از چند سو شبیه مالتیپل اسکلروسیس می‌باشد.
بیماری دویک با حملاتِ حادِ فلج کننده‌ی عصب بینایی[ON]، معمولاً در هر دو چشم [دوطرفه] مشخص می‌شود. به طور همزمان یا در فاصله‌ی چند روز، هفته‌ها و گاهی ماه‌ها، ON با ملیوپاتی متقاطع شدید تعقیب می‌شود [TM] ـ التهاب حاد و بحرانی طناب نخاعی. هرچند، در حدود بیست درصد موارد، TM می‌تواند بر ON پیشی بگیرد.
التهاب فلج کننده‌ی بینایی در دویک اغلب خلفِ چشمی است(غیرقابل رؤیت در پشتِ چشم‌ها هنگام اوفتالوسکوپی). بازگشت از حملات بیماری دویک به صورت مشخصی کم‌تر از بهبود مولتیپل اسکلروسیس عودکننده ـ فرونشیننده است، اما عودها معمولاً تناوب کمتری از نوع ام.اسی دارند.
علائم بیماری دویک عبارتند از از دست دادن مشخص بینایی در هر دو چشم (ON) به دنبال آن خواب رفتگی، ضعف عضلانی، اسپاسم، ناهماهنگی، آتاکسی [ناهماهنگی و بی‌نظمی در حرکت عضلات که ناشی از کاهش قدرت بیمار در کنترل آنهاست. نا هماهنگی حرکات عضلانی بدون اینکه ناکارآمدی، نیمه فلجی، سفتی یا حالت اسپاسمی یا حرکت غیرارادی در کار باشد]، ادراری، روده‌ای، تناسلی و معلولیت اتونومیک در بخش‌هایی از تنه، و کارکرد اندام‌های تحتانی بخاطر برانگیختگی عصبی ستون فقرات پایین آسیب نخاعی.
نورولوژیست‌ها استدلال می‌کنند که آیا سندرم دویک کاملاً بیماری متفاوتی از MS است یا گونه‌ای از آن. مؤلفین بسیاری مطرح می‌کنند که سندرم دویک گونه‌ای بَعد ـ بیماری آنسفالومیلیت منتشر حاد ویروسی (ADEM) احتمالاً مرتبط با ویروس‌های آبله مرغان و زونا باشد. باور دیگر اینکه، مانند MS، بیماری دویک یک وضعیت خودایمنی است.
آشکارترین تفاوت‌های میان این دو، این است که دویک به طور معمول به چیاسما*ی عصب بینایی، حس بینایی، و طناب نخاعی ـ معمولاً دوطرفه ـ حمله می‌کند، در حالیکه، آسیب‌های MS می‌تواند در هر جای جسم سفید سیستم عصبی مرکزی ولو با یک تقدم برای عصب بینایی، ساقه‌ی مغز، جسم پینه‌ای[پل میان دو نیمکره مغزی] و نواحی برون بطنی باشند.

ویژگی‌های افتراقی میان سندرم دویک و مولتیپل اسکلروسیس
[b]
[تصویر:  05-15-2011%2010-48-46%20ب.png]

*شکل ضربدری مسیر اعصاب بینایی در مغز
**باندهای چندگانه آنتی‌بادی‌های مختلف

این مقاله برای انجمن ام.اس سنتر ترجمه شده است، استفاده از متن، با ذکر منبع بلامانع است.[align=right]
مرا آفرید، آنکه دوستم داشت.
 تشکر شده توسط : Mahdieh , hedieh , baran , fireboud , Prime , hamid , Sina , setareh17 , h.kakavand , maya , esmaeil , بهــار , عمومهربان , BanOoOo , warrior , بی تـــا , Narges , هاجی , soha , najva , parvaneh , SSA , فرناز , earth , # پریسا # , ساحل , آنا , سمانه میم , سامان , hamed.razavi , پریا حقیقت پور
ميشه توضيح بديد كه چطور تشخيص داده ميشه؟
آيا مثل ام اس نياز به ام آرآى داره؟
يا با آزمايش مشخص ميشه؟
فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
با ام.آر.آی و نوار چشمی و البته آزمایش NMO که یک آزمایش خونی است.
شرح حال بیمار هم نقش به سزایی در تأیید تشخیص دارد. مثلاً خود من درد چشم و تاری شدید چشمی داشتم و یک ماه بعد گزگز و مورمور در هر دو پا [قرینه] شروع شد.
 تشکر شده توسط : setareh17 , sattar , warrior , هاجی , SSA , پریا حقیقت پور
سوسن خانم
شما می دونید که من هم دویک دارم
ولی شروع علائم من برعکس مشخصه این بیماری به این شکل بود که وقتی سرم رو پایین می اوردم احساسی شبیه به برق
گرفتگی بهم دست می داد و تا الان در زمانی که در حمله هستم کمی دوبینی و دید به صورت بلوری دارم
یادت باشد گاهی اوقات بدست نیاوردن آنچه می خواهی نوعی شانس و اقبال است.
در روز تولدت درختی بکار،که در سبزی دنیا تو هم سهیم باشی .
طوری زندگی کن که هر وقت اطرافیانت خوبی، مهربانی و بزرگواری دیدند، به یاد تو بیفتند.
سلام.دكترم به من گفته كه دويك دارم الانم سمت راست بدنم سنگين وبي حس .هرچند كه با پالس كورتون كمي بهتر شدم ..ميخواستم بيشتر در مورد دويك بدونم............كمكم كنيد .....تو شرايط بدي ام........Confused
فکر کنم این تاپیک کمکتون کنه
http://mscenter.ir/showthread.php?tid=2251
[تصویر:  emza-full-light.gif]

... Forever trusting who we are , And nothing else matters
 تشکر شده توسط : بهــار , fireboud , hamid , warrior , هاجی , پریا حقیقت پور
اخه .ميدونيد من الان 25 روزه كه سمت راست بدنم بي حس با كورتون كمي بهتر شده اما هنوز نميتونم بنويسم به سختي از خودكار استفاده ميكنم..........ميخواستم بدونم كه ايا همينجوري ميمونم يا نه اخه من اگه ننويسم ميميرم..........من 5 سال پيش هم عصب چشمم مشكل پيدا كرد كه خوب خوب نشد(البته اون موقه هنوز بيماريم تشخيص داده نشده بود).....................لطفا جواب بدين...........از ساناز هم ممنونم........
تا جایی که من میدونم بعد از گرفتن پالس کورتون شرایط خیلی بهتر میشه ، ایشالا شما هم بعد از گذروندن این دوره بهتر میشین
[تصویر:  emza-full-light.gif]

... Forever trusting who we are , And nothing else matters
 تشکر شده توسط : warrior , پریا حقیقت پور
(2011/07/17, 10:19 PM)ho.kakavand نوشته است: سوسن خانم
شما می دونید که من هم دویک دارم
ولی شروع علائم من برعکس مشخصه این بیماری به این شکل بود که وقتی سرم رو پایین می اوردم احساسی شبیه به برق
گرفتگی بهم دست می داد و تا الان در زمانی که در حمله هستم کمی دوبینی و دید به صورت بلوری دارم

اتفاقاً من هم همینطوری بودم، یعنی وقتی سرم را خم می‌کردم حالت برق گرفتگی چتری را تجربه کردم. بعد از این بود که به پزشک مراجعه کردم. موقع حمله هم کمی تاری دید دارم.
(2011/07/21, 07:33 PM)warrior نوشته است: اخه .ميدونيد من الان 25 روزه كه سمت راست بدنم بي حس با كورتون كمي بهتر شده اما هنوز نميتونم بنويسم به سختي از خودكار استفاده ميكنم..........ميخواستم بدونم كه ايا همينجوري ميمونم يا نه اخه من اگه ننويسم ميميرم..........من 5 سال پيش هم عصب چشمم مشكل پيدا كرد كه خوب خوب نشد(البته اون موقه هنوز بيماريم تشخيص داده نشده بود).....................لطفا جواب بدين...........از ساناز هم ممنونم........

دوست عزیز من هم مواقعی بوده که حتی نمی‌توانستم بنشینم و خوردکار و قاشق دستم بگیرم. ولی بعد از پالس کورتون به مرور ای حالت رفع خواهد شد. نگران نباشید.
مشکل بینایی ممکن است سریع بهبود یابد یا تا مدت‌ها ادامه پیدا کند.
(2011/07/27, 08:40 AM)havaars نوشته است: اتفاقاً من هم همینطوری بودم، یعنی وقتی سرم را خم می‌کردم حالت برق گرفتگی چتری را تجربه کردم. بعد از این بود که به پزشک مراجعه کردم. موقع حمله هم کمی تاری دید دارم.
[quote='warrior' pid='92159' dateline='1311264214']
اخه .ميدونيد من الان 25 روزه كه سمت راست بدنم بي حس با كورتون كمي بهتر شده اما هنوز نميتونم بنويسم به سختي از خودكار استفاده ميكنم..........ميخواستم بدونم كه ايا همينجوري ميمونم يا نه اخه من اگه ننويسم ميميرم..........من 5 سال پيش هم عصب چشمم مشكل پيدا كرد كه خوب خوب نشد(البته اون موقه هنوز بيماريم تشخيص داده نشده بود).....................لطفا جواب بدين...........از ساناز هم ممنونم........

دوست عزیز من هم مواقعی بوده که حتی نمی‌توانستم بنشینم و خوردکار و قاشق دستم بگیرم. ولی بعد از پالس کورتون به مرور ای حالت رفع خواهد شد. نگران نباشید.
مشکل بینایی ممکن است سریع بهبود یابد یا تا مدت‌ها ادامه پیدا کند.
[چقدر طول كشيد ..كه خوب شديد.؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تشخیصهای افتراقی (بیماریهای تقلید کننده ی ام اس) fereshteh 60 56,586 2018/07/09, 06:29 PM
آخرین ارسال: آرزو
  روند تشخیص درست بیماری ام اس sargol 25 28,533 2018/03/18, 08:36 PM
آخرین ارسال: nahid
  سندرم یک علامت مجزای بالینی ( CIS ) Hegan 2 5,978 2017/12/07, 06:55 PM
آخرین ارسال: yas8866
  به تشخیص های دکتر گوگل اعتماد نکنید! nahid 2 6,117 2015/10/31, 07:39 PM
آخرین ارسال: i_sh
  تشخیص بیماری ام اس Prime 2 96,290 2015/10/21, 10:45 PM
آخرین ارسال: nahid
  نحوه تشخیص بیماری ام اس sargol 0 2,638 2012/12/26, 12:50 PM
آخرین ارسال: sargol
  حرفهایی با بیماران تازه تشخیص nahid 0 2,562 2012/11/28, 04:21 PM