امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر ام اس بر عضلات بدن
#1
تاثیر ام اس بر عضلات بدن  
عضلات خود را به عنوان یک عروسک خیمه شب بازی با  رشته های متصل تصور کنید.عروسک (عضله شما) نمی تواند بدون رشته (اعصاب شما) حرکت کند. دستانی که عروسک را کنترل می کنند، سیستم عصبی مرکزی شما (مغز و نخاع شما) می باشد
در مولتیپل اسکلروزیس (MS)، آسیب به فیبرهای عصبی در سیستم عصبی مرکزی، سیگنالی را که بین اعصاب و ماهیچه های شما ایجاد می کند را تحت تاثیر قرار می دهد،  به عبارت دیگر، رشته ای که به عروسک وصل می باشد به اندازه کافی کار نمی کند تا عروسک به درستی حرکت کند. در نتیجه ممکن است سبب بروز مشکلات زیر شود:
ü  ضعف عضلانی
ü   اسپاسم عضلات
ü  از دست دادن هماهنگی
 
ü   ضعف عضلانی در MS
ضعف ماهیچه ای در MS یک مشکل واقعی برای حرکت عضلات شما است، تقریبا مثل اینکه عضلات شما خیلی خسته و کم توان هستند. ضعف عضلانی در MS می تواند در هر کجای بدن اتفاق بیفتد، بطوری که در اندام ها بیشتر قابل مشاهده شده است. ضعف در بازوها و پاها نیز می تواند کاملا باعث ناتوانی یا کم توانی شود، زیرا در فعالیتهایی همچون پیاده روی، دوش گرفتن، لباس پوشیدن و دیگر فعالیت های اساسی زندگی می تواند تاثیر خود را بگذارد.
یک مثال معمول از عارضه ضعف عضلانی در MS، افتادگی پا است، به این معنی که شما نمیتوانید قسمت جلویی پای خود را بلند کنید. افتادگی پا به علت انتقال ضعیف پیام عصبی به عضلات مورد استفاده می باشد. برای جبران این علامت، یک فرد ممکن است انگشتان خود را بکشاند یا یک الگوی راه رفتن خاصی را ایجاد کند.

ü   راه کار مقابله با ضعف عضلانی
برای مقابله با ضعف عضلانی ابتدا باید منبع را شناسایی کرد- اینکه آیا ضعف عضلات بدلیل بیماری است(از  اعصاب در مغز و / یا نخاع) یا از عدم حرکات ورزشی می باشد. اگر ضعف عضلانی شما از MS باشد، تقویت عضلات با وزنه (به نام تمرین مقاومتی) مفید نخواهد بود؛ در واقع اینکار ممکن است شرایط شما را بدتر کنند.
بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که یک فیزوتراپ پیدا کنید که تجربه کار با بیماران MS را داشته باشد. یک فیزوتراپ می تواند به شما کمک کند تا مشخص شود کدام سیگنال عصبی عضلات را مختل کرده است و کدام سیگنال عصبی علائم سالم را دارند. به این ترتیب شما می توانید، تقویت و حفظ  عضلاتی که سیگنال های عصبی مناسب دریافت می کنند را یاد بگیرید.
یک فیزیوتراپیست همچنین می تواند دستگاه های کمک کننده را توصیه کند. به عنوان مثال، ارتودنتی مچ پا معمولا برای درمان افتادگی پا در MS استفاده می شود. بنابراین یک خانه و یا محیط کاری را طراحی کنید که ایمن است و بهینه سازی مصرف انرژی ماهیچه ها را ایجاد می کند. در نهایت، اگر ضعف عضله شما ناشی از عدم استفاده از عضلات باشد، تقویت عضلات از طریق تمرینات کششی و برنامه ورزشی می تواند مفید باشد. بنابراین توصیه می شود که علت ضعف عضلات خود را بیابید. به عنوان مثال، اگر خستگی دلیل ضعف باشد ، ممکن است عادات خواب بهتر، استراتژیهای حفاظت از انرژی یا حتی مصرف داروهای تجویزی مانند Provigil (مدافینیل) یا (Ritalon (methylphenidate مفید باشد.
 
ü   اسپاستیک در  MS
در MS، افزایش عضله یا تنگی عضلات (اسپاستیک نامیده می شود) که به علت (از دست دادن غلاف میلین) در مسیرهایی که سیگنال های حرکتی از مغز به اندام ها حمل می شود، رخ می دهد. با توجه به این مسیرهای آسیب دیده، انتقال سیگنال عصبی به عضلات کاهش می یابد، که می تواند عضلات را  خشک و سخت بنماید.
بدلیل اسپاستیک، عضلات دچار سفتی و سختی همراه با درد شوند. با گذشت زمان، ممکن است به دلیل اسپاستیکال ،استفاده از ماهیچه های خاصی متوقف شوند و این می تواند منجر به آتروفی عضلانی شود (زمانی که یک عضله از بین می رفته و کوچکتر می شود).
از طرفی به دلیل کوتاه و خشک شدن عضلات اثراتی را بر روی مفاصل می گذارد و باعث آسیب می شود.این آسیب ها منجر به ایجاد زخم های تحت فشارمی شوند که زخم های بستر نامیده می شود. زخم های بستر بسیار جدی هستند و اگر عفونی شوند، ممکن است تهدید کننده زندگی باشند.

ü   راه کار مقابله با اسپاستیک در  MS
برخلاف ضعف عضلانی، داروهایی وجود دارد که می توانند اسپاسم و سفتی را کاهش دهند و ماهیچه ها را آرام کنند. برخی از این داروها عبارتند از:
·      شل کننده های عضلانی مانند باکلوفن و زانافلکس (تیزانیدین)بنزودیازپین ها مانند والیوم (دی دیسپام). اثرات سوء این داروها این است که آنها ممکن است باعث خستگی یا ضعف عضلانی شوند.
·      سایر گزینه های پزشکی عبارتند از Neurontin ضد تشنج (gabapentin)، تزریق بوتاکس (که به طور مستقیم به عضله بروید) یا یک پمپ باکلوفن (واقع در شکم فرد).
·      در کنار دارو، توانبخشی با یک درمانگر فیزیکی یک مولفه کلیدی برای مدیریت اسپاسم در MS است. درمانگر توانبخشی می تواند به شما (یا عزیزان شما) تمرینات کششی خاص و همچنین نحوه جلوگیری از اسیب ها را آموزش دهد.
·      علاوه بر درمان توانبخشی، درمان های متنوعی اغلب برای مقابله با اسپاسم مورد استفاده قرار می گیرند. بعضی از این درمان های جایگزین عبارتند از ماری جوانا، یوگا، ماساژ و بیوفیدبک.
·      در نهایت اجتناب از  گرمای بیش از حد، کنترل افزایش دمای داخلی بدن (مثلا تب)، مثانه پر و لباسهای تنگ و درمان عفونت (مانند عفونت مجاری ادراری) نیز می تواند به جلوگیری از اسپاسم عضلانی و سفتی کمک کند.
 
ü   از دست دادن هماهنگی در MS
از دست دادن هماهنگی و یا تعادل در MS، ناشی از مشکلات عضلانی، به خصوص ضعف عضلات و اسپاستیک، می باشد. دیگر عوامل مرتبط با MS که باعث از دست دادن هماهنگی می شوند، تاری دید، سرگیجه و مشکلات حسی مانند بیحسی در پاها است.
یکی از بزرگترین نگرانی ها در رابطه با عدم هماهنگی زمین خوردن است. به این دلیل که با مشکلات تعادل، فرد ممکن است الگوی رفتاری نوسانی و غیرواقعی (آتاکسیا نامیده شود) را داشته باشد. در افراد مبتلا به MS (در طیف وسیعی از سنین و شدت بیماری)، نرخ زمین خوردن به طور متوسط تقریبا یک بار در هر ماه است که به نظر می رسد بسیار زیاد و نگران کننده است.تحقیقات دیگر نشان داده است که حدود 50 درصد از افراد مسن و سالخوردگان مبتلا به MS حداقل یک بار در یک دوره شش ماهه زمین می خورند.
 
ü   راه کار مقابله با از دست دادن هماهنگی در MS
 
درمان مشکلات تعادل در MS شامل یک معاینه کامل توسط دکتر شما برای کشف علت اصلی است. به عنوان مثال، اگر ضعف عضلانی ناشی از فقدان هماهنگی باشد، یک وسیله ی کمک کننده مانند یک عصا یا واکر مفید است و همچنین انجام تمریناتی که باعث تقویت عضلات خاصی در پاها می شود.حتی بیشتر برنامه تمرینی نه تنها قدرت عضلانی را بهبود می بخشد، بلکه تحقیقات همچنین نشان می دهد که می تواند نشانه هایی از MS مانند خستگی، افسردگی و مشکلات شناختی را بهبود بخشد.یک درمانگر می تواند با شما کار کند تا اطمینان حاصل کند که خانه شما بی خطر است که با برطرف کردن مواردی مانند قراردادن نرده در محل های پرخطر، ایجاد روشنایی مناسب و غیره این اطمینان در بیمار ایجاد می شود.
مولتیپل اسکلروزیس یک اختلال سیستم عصبی است، و اثرات آن روی عضلات شما می تواند منجر به ضعف و حتی علائم دردناک شود. اما مهم این است که که با توانبخشی (و گاهی دارو)، شما می توانید بهبود پیدا کنید.در نهایت، حتی اگر فقط علائم عضلانی خفیف را تجربه می کنید، منطقی است که با پزشک خود در مورد درمانگر فیزیکی صحبت کنید. شما ممکن است شگفت زده شوید که چگونه چند استراتژی و تمرینات نسبت به نشانه های عضلانی منحصر به فرد شما می تواند آرامش بخش و موثر باشد.

منبع:
https://www.verywellhealth.com/how-your-...ms-4158565

تمامی حقوق این خبر متعلق به سایت ام اس سنتر میباشد و انتشار خبر بدون درج نام ام اس سنتر غیر مجاز میباشد
 تشکر شده توسط : alireza1111 , hamid , Horieh , پریا حقیقت پور , علیرضا 2 , glassheart , Mahrokh
#2
من رفتم فيزيوتراپي براي همين ضعف عضلاني وبد راه رفتن (مخصوص بيماري ام اس تو همايش باهشون اشنا شدم براي من دوچرخه ثابت تجويز كردن
من ٧ جلسه رفتم ولي متاسفانه كمر درد خيلي بدي گرفتم وديگه نمي تونم برم واگه خوب هم بشم تصميم
ندارم برم چون فكر ميكنم ورزش مناسبي نبود
درست فكر ميكنم؟ من خيلي دنبال جايي هستم كه بتونم بهتر راه برم واقعا اين وضعيت خيلي اذيتم ميكنه دوستان اگه جايي را ميشناسيد به من بگيد كجا برم 
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
#3
نمیدونم ولی قبلا خیلی مسافتها رو میتونستم پیاده برم ولی الان دیگه نه
 تشکر شده توسط : Horieh , kiana
#4
آخه چرا چرا من؟؟؟
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تاثیر محافظتی هورمون استروژن بر سیستم عصبی مرکزی atkh 1 2,880 2018/01/09, 01:25 PM
آخرین ارسال: Silverlight
  تاثیر مصرف امگا-3 در روند بیماری ام اس sooorooosh 23 17,254 2017/12/20, 08:07 AM
آخرین ارسال: مهوش
  تاثیر مصرف همزمان اینترفرون بتا یک a و ناتالیزوماب در روند بیماری sooorooosh 0 2,943 2013/06/13, 09:53 PM
آخرین ارسال: sooorooosh
  تاثیر CoQ10 ( کوکیوتن ) در درمان ام اس شيدا رها 3 20,603 2012/11/19, 09:13 AM
آخرین ارسال: pariya
  پایین بودن سطح پتاسیم خون ممکن است بر روند ام اس تاثیر گذارد شيدا رها 0 7,207 2012/08/28, 04:47 PM
آخرین ارسال: شيدا رهاکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست