امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
افتتاح مرکز فوق تخصصی سلامت مادر، جنین و نوزاد
#1
خانواده‌ها دیگر نگران تولد فرزند معلول نباشند

عضو تیم تخصصی مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری ابن سینا به ورود تکنولوژی جدید سیتوژنتیک برای بررسی ژنتیکی و پاتولوژی محصولات حاملگی اشاره کرد و گفت: به کمک این روش علت سقط جنین‌ها و یا سایر موارد از جمله مرگ داخل رحمی و مرده زایی مشخص شده و خانواده‌ها از وضعیت بارداری‌های بعدی خود آگاه می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر مریم رفعتی در نشست خبری که به منظور معرفی روش جدید سیتوژنتیک مولکولی و افتتاح مرکز فوق تخصصی سلامت مادر، جنین و نوزاد ترتیب داده شده بود،‌ با بیان اینکه تکنیک غالب برای بررسی ناهنجاری‌های کروموزومی،‌ کاریوتایپ بود به بررسی مقایسه‌ای روش کاریوتایپ با روش سیتوژنتیک مولکولی که به تازگی در دنیا شناخته شده است پرداخت.

وی ادامه داد: درصد شکست روش کاریوتایپ برای تشخیص مشکلات محصولات حاملگی بسیار بالا بود و شرایط ویژه‌ای داشت. به عنوان مثال برای بررسی این نمونه‌ها لازم بود سلول‌های زنده بررسی شوند، بافت‌ها استریل باشند و همچنین وابستگی به کشت سلولی در این روش وجود داشت.

رفعتی اضافه کرد: اما در روش سیتوژنتیک مولکولی که بسیار موفقیت آمیز است و نتایج نشان داده است صد درصد بررسی‌های ما در جنین به جواب مطلوب می‌رسد. بررسی بافت‌های مرده امکانپذیر است ضمن اینکه اگر محصولات حاملگی دفع شده در مکان‌های غیر استریل نگهداری شده باشند، باز هم امکان بررسی آنها وجود دارد. این روش به کشت سلولها وابستگی ندارد و از توانایی تشخیص ناهنجاری‌های ریز کروموزومی برخوردار است.

وی در ادامه به شرایط ارسال نمونه‌های جنینی برای تشخیص و بررسی ژنتیکی و پاتولوژی اشاره کرد و گفت:‌لازم است در این روش محصول حاملگی یعنی جفت، جنین و بند ناف هر سه برای ما ارسال شوند. ارسال نمونه برای تشخیص محدودیت زمانی ندارد و محدودیتی از نظر استریل بودن نمونه نیز نداریم. همچنین لازم است جنین دست نخورده باشد و تا جایی که امکان دارد بدون کورتاژ دفع شود.

عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری و سقط مکرر ابن سینا علت‌های شایع گزارش شده برای سقط و مرگ جنین در بررسی بیش از 80 بیمار را طی یک دوره سه ساله به شرح زیر اعلام کرد: بر این اساس مشخص شد 50 درصد جنین‌های مورد بررسی قرار گرفته دچار مشکلات ژنتیکی، 27 درصد دارای ناهنجاریهای کروموزومی، 20 درصد علت‌های غیرجنینی (مادری)، 25 درصد دچار بیماری‌های تک ژنی بودند و 9 درصد به علت چند عامل از دست رفتند.

وی اضافه کرد: در تمام موارد بررسی شده خانواده‌ها از سردرگمی رها شدند و برای آنها مشخص شد در حاملگی‌های بعدی خود چه وضعیتی خواهند داشت و آیا می‌توانند فرزند سالم به دنیا بیاورند یا خیر.


امکان تشخیص سرطان‌های ژنتیکی قبل از لانه‌گزینی جنین


رییس کلینیک فوق تخصصی سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز فوق تخصصی ابن سینا بر ضرورت بررسی و علت یابی بروز سقط مکرر تاکید کرد و گفت: امروزه تشخیص قبل از تولد بیماری‌های ژنتیکی در مراحل مختلفی از جمله قبل از لانه گزینی جنین انجام می‌شود به عنوان مثال می‌توان سرطان‌های با منشا ژنتیکی را قبل از لانه گزینی تشخیص داد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر سعیدرضا غفاری در نشست خبری که به منظور معرفی روش جدید سیتوژنتیک مولکولی و افتتاح مرکز فوق تخصصی سلامت مادر، جنین و نوزاد ترتیب داده شده بود با بیان اینکه این کلینیک با اولویت حفظ سلامت مادر و جنین راه اندازی شده است، اظهار کرد: این مسئله یک نیاز ضروری است که بایستی با یک روش علمی به آن پاسخ می‌دادیم.

وی با بیان اینکه علم پزشکی به شاخه‌های مختلفی از جمله رادیولوژی، اطفال، زنان و غیره تقسیم شده و بر تخصص گرایی تاکید می‌کند، اظهار کرد: اما اخیرا الگوهای پزشکی به سمت یکپارچه سازی در حرکت است و سعی می‌کند در موضوع محوری تاکید کند تا تخصص محوری.

غفاری با بیان اینکه نگاه ما برای تاسیس این کلینیک نیز یکپارچه سازی مسئله فرزنددار شدن بوده است، اظهار کرد: اگر بناست نوزاد سالمی داشته باشیم لازمه آن داشتن مادر سالم است که با انجام مراقبت‌هایی در حین بارداری و حتی پیش از آن است.

این متخصص ژنتیک پزشکی با بیان اینکه سلامت مادران، ارزیابی سلامت جنین و نهایتا حفظ سلامتی نوزادان، پیشگیری از بروز معلولیت‌ها و ناهنجاریها و پیشگیری از تکرار معلولیت در خانواده‌های باسابقه فامیلی از اهداف عمده تاسیس این کلینیک هستند، اظهار کرد: لازم است ابتدا علت بروز معلولیت‌ها مشخص شود تا قادر به پیشگیری باشیم.

وی افزود: این علل می‌تواند منشا ژنتیکی، غیرژنتیکی یا چند عاملی داشته باشند که این علل می‌تواند منجر به سقط، مرگ داخل رحمی، مرده زایی و یا ناهنجاری‌های جنینی شوند.

غفاری با بیان اینکه کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز فوق تخصصی ابن سینا دارای بخشهایی نظیر آزمایشگاه سیتوژنتیک، ژنتیک مولکولی، سیتوژنتیک مولکولی، پاتولوژی، اتوپسی و مشاوره ژنتیک است، اظهار کرد: ‌در واقع همه این موارد تخصصی در یک مجموعه گرد آمده‌اند تا بتوان مسئله فرزنددار شدن را به صورت یکپارچه مورد بررسی و مراقبت قرار داد.

مسئول کلینیک سلامت مادر، جنین و نوزاد مرکز فوق تخصصی ابن سینا به بخشی از خدمات قابل ارائه این کلینیک نیز اشاره کرد و گفت: مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج، قبل از بارداری و مشاوره جهت پیشگیری از تکرار معلولیت در افراد باسابقه فامیلی، همچنین مراقبت‌های روتین دوران بارداری،‌غربالگری سه ماهه اول، سونوگرافی سلامت جنین،‌ غربالگری دوره نوزادی، برای بیماریهای متابولیک ارثی و پایش وضعیت رشد و تکامل نوزادان حاصل از تکنیک‌های کمک باروری از جمله این خدمات است.

غفاری همچنین بر ضرورت بررسی و علت یابی بروز سقط مکرر تاکید کرد و گفت: امروزه تشخیص قبل از تولد بیماریهای ژنتیکی در مراحل مختلفی از جمله قبل از لانه گزینی جنین انجام می‌شود. به عنوان مثال می‌توان سرطان‌های با منشا ژنتیکی را قبل از لانه گزینی تشخیص داد.

وی اضافه کرد: در حالی که اکنون امکان صدور مجوز ختم حاملگی به دلایل مختلفی از جمله هنجارهای اخلاقی، شرعی و قانونی به راحتی وجود ندارد، می‌توان به کمک‌ تشخیص‌های قبل از لانه گزینی جنینی بسیاری از موارد منجر به معلولیت یا بیماریهای ناتوان کننده را تشخیص و پیش از رسیدن نوزاد به هفته‌های پایانی زایمان را حذف کرد.

من صبورتر از هر لحظه ای چشم به راه روزهای آینده ی نیامده ام!
 تشکر شده توسط : saeid , shokolat , هانیه
  


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  دفترچه جدید بیمه سلامت دیگر صادر نمی‌شود nahid 2 3,360 2020/09/18, 11:45 PM
آخرین ارسال: glassheart
  بیمه‌ سلامت برای افراد فاقد پوشش اجباری می‌شود nahid 2 1,156 2019/10/26, 09:02 PM
آخرین ارسال: hessam
  حذف دفترچه بیمه سلامت در نیمه نخست امسال nahid 7 2,592 2018/06/18, 01:09 PM
آخرین ارسال: nahid
  بیمه سلامت از وزارت رفاه به بهداشت منتقل شد. nahid 0 2,071 2017/01/04, 10:35 PM
آخرین ارسال: nahid
  اهدای دفترچه به هشت میلیون و یکمین نفر توسط رییس جمهور سلامت نیوز: اهدای دفترچه به hamid_147 1 2,499 2015/01/12, 10:51 PM
آخرین ارسال: helli
Rainbow هفته سلامت گرامی باد (18 تا 24 فروردين) نازلی 2 6,398 2011/04/07, 09:48 AM
آخرین ارسال: nazaninnکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان