امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
اثرطب فیزیکی دربهبود ناتوانی ناشی ازام اس و...
#1
سه‌شنبه ۷ آذر ۱۳۹۱ / Nov 27 2012

ارائه جدیدترین روش‌های درمان آرتروز، دیسک و کمردرد
دبیرعلمی کنگره طب فیزیکی تاکید کرد:ضرورت تشخیص و درمان بهنگام آرتروز و کمردردهای حاد

.jpg   66-50.jpg (اندازه: 8.05 KB / تعداد دفعات دریافت: 25)
دبیرعلمی شانزدهمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران ضمن اعلام ارائه جدیدترین راهکارهای درمانی کمردردهای درمانی، کمردردهای حاد، آتروز و دیسک در این کنگره، بر بکارگیری روش‌های پیشگیری از جمله اصلاح شیوه زندگی و ورزش درمانی تاکید کرد و گفت: عدم تشخیص و درمان زودهنگام، مشکلی چون کمردرد را تبدیل به یک منبع درد مزمن با دشواری‌های درمانی مضاعف خواهد کرد.

به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا، دکتر پرویز مژگانی با بیان اینکه تلاش شده است در کنگره شانزدهم نسبت به کنگره‌های پیشین، محورهای موضوعی متنوع‌تری در نظر گرفته شود، گفت: این امر از یک‌ سو، نتیجه پیشرفت‌هایی است که در حوزه طب فیزیکی در سال‌های اخیر حاصل شده است تا جایی که بسیاری از مفاهیم، روش‌ها و رویکردهای نوین به این شاخه تخصصی از دانش پزشکی افزوده شده‌اند.

وی ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل ماهیت طب فیزیکی و توانبخشی که با دیدی کل‌نگر به بیمار و مشکلات وی می‌پردازد و در این راه از رویکردی تیمی بهره می‌گیرد، موضوعات مورد علاقه و نیاز شرکت‌کنندگان در کنگره طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود.

به گفته این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی، توانبخشی عصبی، عضلانی، اسکلتی و قلبی – ریوی، توانبخشی در حوادث، سوانح و طب نظامی، کنترل درد، طبقه‌بندی بین‌المللی عملکرد، تازه‌های الکترودیاگنوز، توانبخشی سالمندان، سونوگرافی نوروموسکولو اسکلتال، مهندسی توانبخشی و فناوری‌های نوین در توانبخشی و پزشک خانواده و طب توانبخشی از جمله مهم‌ترین محورهای مورد بحث در کنگره پیش رو هستند.

دبیر علمی شانزدهمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران افزود: با توجه به اینکه سازمان بهداشت جهانی عنوان روز جهانی سلامت امسال را «سالمندی و سلامت»‌ تعیین کرده است و همچنین توانبخشی سالمندان از مباحث مهم مطرح در طب فیزیکی و توانبخشی است و بخش عمده‌ای از مشکلات سالمندان نیازمند مداخلات پیشگیرانه یا درمانی همچون توانبخشی‌های عصبی، عضلانی، اسکلتی و قلبی – ریوی است، «توانبخشی سالمندان» به عنوان موضوع ویژه در کنگره به بحث گذاشته می‌شود.

وی با بیان اینکه شانزدهمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران از حضور اساتید و سخنرانان خارجی بهره‌مند خواهد شد، اظهار کرد: تا به امروز مقالاتی از کشورهای آسیایی، آمریکای شمالی و اروپایی به دبیرخانه کنگره رسیده است. امید است بتوانیم میزبان اساتید و سخنرانانی از کشورهایی نظیر فرانسه، سوئیس، ایالات متحده و چین باشیم.

مژگانی درباره دستاوردهای تازه و روش‌های نوینی که در بازتوانی و درمان یک آسیب یا بیماری در کنگره ارائه می‌شود، گفت: علاوه بر مباحث تئوریک متعددی که در زمینه آخرین پیشرفت‌های علمی در این حوزه انجام خواهد شد، چند کارگاه آموزشی در راستای ارتقای مهارت‌های عملی در مواجهه با مواردی چون اسپاستیسیتی یا سفتی عضلانی ناشی از آسیب‌های دستگاه عصبی مرکزی و تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در درمان بیماری‌های عضلانی – اسکلتی خواهیم داشت.

دبیر علمی شانزدهمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران در پاسخ به اینکه عمده‌ترین مخاطبان رشته طب فیزیکی وتوانبخشی چه کسانی هستند، گفت: صرف نظر از مباحث پیشگیرانه که شاید بتوان گفت به نوعی با همه افراد مرتبط است، به طور کلی وقتی فردی به علت یک بیماری یا آسیب دچار کاهش سطح عملکرد فیزیکی شود، انتظار داریم که از درمان‌های طب فیزیکی و توانبخشی برای رسیدن به حداکثر سطح عملکرد بهره بگیرد.

وی افزود: با در نظر گرفتن این مفهوم مخاطبان این رشته طیف گسترده و ناهمگونی را شامل می‌شوند. به عنوان مثالَ طب فیزیکی هم برای درمان آرتروز و دردهای عضلانی - اسکلتی شایعی که به دلیل شیوه زندگی شهری و ماشینی به وفور در افراد اجتماع مشاهده می‌شود کاربرد دارد و هم در بهبود ناتوانی شدید ناشی از وضعیت‌هایی نظیر آسیب نخاعی، قطع عضو و بیماری ام.اس نقش دارد.

مژگانی تاکید کرد: اهمیت توانبخشی ارتقای کیفیت زندگی به موازات افزایش طول عمر است.

این متخصص طب فیزیکی و توانبخشی درباره جدیدترین راهکارهای درمانی کمردردهای حاد، آرتروز و دیسک عنوان کرد: در اینجا بکارگیری روشهای پیشگیری نقش پررنگی دارد که اصلاح شیوه زندگی و ورزش درمانی از جمله آنهاست.

وی افزود: نکته حائز اهمیت دیگر تشخیص ودرمان زودهنگام است. زیرا مشکلاتی نظیر کمردرد و دیسک در صورت عدم تشخیص و درمان سریع تبدیل به یک منبع درد مزمن با دشواری‌های درمانی مضاعف خواهد شد.

دبیر علمی شانزدهمین کنگره طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران با بیان اینکه همچنین ممکن است عدم تشخیص و درمان بهنگام در برخی موارد منجر به صدمات بازگشت ناپذیر چون آسیب‌های عصبی شود، گفت: در این صورت این آسیب‌ها در برخی موارد حتی با درمان‌های جراحی نیز قابل ترمیم نیستند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه در بحث تشخیص زودهنگام ضایعات عصبی، روش‌های الکترودیاگنوز به خوبی به ما کمک می‌کنند و در کنگره نیز مقالات متعدد بسیار ارزشمندی در این زمینه ارائه خواهد شد.

مژگانی با اشاره به ایجاد رویکرد چند تخصصی به مشکلاتی نظیر کمردردهای حاد و دیسک اظهار کرد: این بیماری‌ها در رشته‌های تخصصی دیگری چون ارتوپدی، جراحی اعصاب و روماتولوژی نیز مطرح هستند. در کنگره شانزدهم سعی خواهد شد در جلسات مشترکی با حضور اساتید گروه‌های مرتبط زمینه همکاری‌ هر چه موثرتر برای درمان بهینه این موارد فراهم شود.

به گزارش ایسنا، شانزدهمین کنگره سراسری طب فیزیکی، توانبخشی و الکترودیاگنوز ایران از 22 الی 24 آذر ماه سال جاری به همت انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران و دانشگاه علوم پزشکی ارتش و با همکاری گروه‌های آموزشی طب فیزیکی و توانبخشی در محل سالن آمفی تئاتر دانشگاه علوم پزشکی ارتش برگزار می‌شود.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

 تشکر شده توسط : شفا یافته , hadisss
#2
کد خبر: ۴۲۲۴۲۹۴
تاریخ انتشار: ۱۹ دی ۱۳۹۱ - ۰۵:۵۷
علمی پزشکی » بهداشت و درمان
بيماران نخاعي و مغزي مهمترين گروه درماني طب‌فيزيکي هستند
بيماران نخاعي و ضربه و سکته‌هاي مغزي مهمترين گروه درماني طب فیزیکی هستند.
به گزارش گروه علمي، پزشكي باشگاه خبرنگاران به نقل از وبدا؛استاديار گروه طب‌فيزيکي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد، در رابطه با اين که متخصصان طب فيزيکي به کدام دسته از بيماران بيشتر مي‌توانند کمک کنند، گفت: از آنجا که متأسفانه آمار تصادفات در کشور ما بالاست،صدمه‌هاي مغزي و حوادث نخاعي هم به تبع رخ مي‌دهد که پس از اقدامات توانبخشي،براي بازگرداندن توان جسمي بيمار از تخصص طب فيزيکي استفاده مي‌شود.

.jpg   699147_928.jpg (اندازه: 35.77 KB / تعداد دفعات دریافت: 0)
وی افزود: مهمترين بخش فعاليت ما مربوط به بيماراني است که نيازمند بستري و توانبخشي هستند و به اين ترتيب پس از انجام کار تيمي کاردرمان، پرستاران توانبخشي، فيزيوتراپ، مددکار اجتماعي و طب فيزيکي ترخيص بيمار، اقدامات متخصص طب فيزيکي بر روي اين بيماران آغاز مي‌شود.

دکتر وحيد گنجه‌اي‌فر با اشاره به اهميت توجه به طب فيزيکي،اظهار کرد: در بسياري از کشورها از جمله ترکيه،بيمارستاني تخصصي براي بيماران نخاعي و مغزي راه‌اندازي شده است که متخصصان طب فيزيکي بطور مشخص در آنها فعاليت دارند.

وي، گروه بعدي مورد درمان متخصصان طب فيزيکي را بيماران سرپايي دانست و عنوان کرد: انواع دردهاي مزمن عضلاني، استخواني و مفصلي همچون كمردرد، آرتروز، اختلالات ديسك و آسيبهاي ورزشي مورد معاينه و بررسي‌هاي لازم قرار گرفته و اقدامات درماني لازم براي بيمار انجام مي‌شود.

وي ادامه داد: در رابطه با توانبخشي بيماراني كه دچاراختلال عملكرد پس از اعمال جراحي قلب شده‌اند نيز متخصصان طب فيزيكي به كمك ساير اعضاي تيم توانبخشي به بيمار كمك مي‌كنند تا به زندگي عادي بازگردند؛ البته گاه اختلال عملكرد در ضايعات نخاعي بقدري شديد است كه نمي‌توان بيمار را به زندگي قبلي بازگرداند که در اين موارد تلاش مي‌شود تا حد امکان زندگي مستقلي براي بيمار فراهم شود.

استاديار گروه طب‌فيزيکي دانشگاه علوم‌پزشکي مشهد در پاسخ به اين پرسش که آيا از طب فيزيکي مي‌توان به عنوان جايگزين برخي اعمال جراحي‌ استفاده کرد، گفت: بهترين روش، پيشگيري است و به همين دليل با آموزش انواع ورزش به بيمار،تلاش مي‌کنيم مشکل او به سمت درد مزمن نرود.

وي افزود: دردهاي مزمن بطور معمول طول عمر افراد را تحت تأثير قرار نمي‌دهد اما کيفيت زندگي را بطور قابل توجهي کاهش مي‌دهند، از اين رو در طب فيزيکي تلاش مي‌شود که کيفيت زندگي افراد ارتقاء يابد و بر اين اساس اين تخصص در برخي موارد نياز به اعمال جراحي را به تأخير مي‌اندازد.

گنجه‌اي‌فر در عين حال خاطرنشان کرد: برخي بيماران، اورژانسي تلقي شده و بايد قبل از هر اقدامي در حوزه طب فيزيکي،جراحي شوند،چراکه در غير اينصورت اقدامات طب فيزيکي مفيد نخواهد بود.

کليه حقوق اين سايت متعلق به باشگاه خبرنگاران بوده و استفاده از مطالب آن با ذکر منبع بلا مانع است.
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : شفا یافته , parisa2011
#3
من به دكتر طب فيزيكي مراجعه كردم ايشون براي من يك نوع كفش
(به گفتن خودشون براي ثابت نگه داشتن مچ پا)وزانو بند تجويز كردن
ديروز اماده شد بايد روزي ٨ساعت استفاده كنم
به نظر خودم استاندارد نيست(ميدونيد كه من عجول هستم)
از ساعت 9صبح استفاده كردم بايد تا ساعت ٥استفاده كنم وميكنم(به
اندازه عجول بودنم لجباز هم هستم وتحملم تو درد زياده)
شنبه برم دكتر ببينم چي ميكه
خدا كنه تاثير داشته باشه ورآه رفتنم وتعادلم خوب شه
اقاي دكتر كه ميگفتن مريضاي دكتر صحراءيان مقدسي ميان پيش ايشون و نتيجه ميگيرن
انگه كه توانستم بشد دانستم نشد
                               چون كه دانستم بشد توانستم نشد
 تشکر شده توسط : alireza1111 , A.Kh
  
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان