امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یک تجربه شخصی از نقش تابستان در تشدید خستگی
من سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ برای دانشگاه به دهلی هند رفته بودم و خب اونجا هم که به گرما و شرجی بودن معروف هست party0048.gif
از طرفی هم برق گرون بود و به خاطر تحریم که تازه شروع شده بود نمیشد پول بفرستند و مجبور بودم خودم گلیمم رو از آب بکشم، برای همین در مصرف برق صرفه جویی میکردم و با یه پنکه سقفی سر می کردم Dash2  و برای این که اذیت کمتر بشم ، صبح ها که گرم بود می خوابیدم و شب ها بیدار بودم که خنک تر بود (با این حال پول برق از اجاره یک ماهم بیشتر بود و صاحبخونه کچلم کرده بود) Smiley-cool14

از طرفی هم بیماری قالب توی فامیل و خانواده ما مشکل کلیه هست (پیوند کلیه ، سنگ کلیه و مثانه) و به خاطر همین همیشه دغدغه کلیه رو داشتم و دارم.‌.. Undecided  اون زمان هم ام‌‌اس نداشتم (شاید هم تازه داشته شکل می‌گرفته چون خیلی حرصم میدادن) fighting0030.gif
خلاصه یه مدت بود به علت گرمای زیاد خیلی عرق می کردم ولی ببخشید دستشویی نمیتونستم برم یعنی دستشویی نداشتم حتی اگه میرفتم خیلی رنگ تیره‌ای داشت. confused2 بعد از یه مدت که به همین منوال گذشت خیلی احساس ضعف داشتم و خستگی حتی نمیتونستم از شدت خستگی روی پاهام بایستم دو بار دکتر رفتم ولی چون لاغر هستم، شربت تقویت کودکان بهم می دادند و میگفتن به خاطر تغذیه هست! Dash2 یک روز حالم انقدر بد بود، تختم رو بردم جلوی در ورودی همسایه گذاشتم که اون موقع خونه نبود برای اینکه اگه مُردم حداقل ببینند خاکم کنند که بدنم بو نگیره! در این حد حالم بد بود و خوابیدم. وقتی اومده بود بیدارم کرد پرسید چرا اینجایی گفتم حالم خیلی بده هرچی دکتر میرم داروی تقویتی بهم میدن در صورتی که مشکل از تغذیه نیست خیلی ضعف دارم و از خستگی نمیتونم حتی وایستم، دستشویی نمیتونم برم فقط دارم عرق می کنم منو ببر بیمارستان هر جور شده بستری کن و یا من میمیرم امشب! angel  بنده خدا از ترس منو برد بیمارستان و هر جوری که بود من رو بستری کرد (بیمارستان قبول نمی‌کرد) و آزمایش خون گرفتن اون موقع معلوم شد که:
کراتین: ۱۴٫۵ (حد اکثر مجاز: کمتر از ۱) confused
اوره: ۳۷۰ (حداکثر مجاز: ۳۵) confused
جفت کلیه هام برای چند روز بود از کار افتاده بود و سموم بدنم دفع نمیشد و با عرق آب بدن کم می‌شد و سموم بدن انباشته شده بود!
۲ ماه بستری بودم و روزی حداقل ۳ تا سرم میزند (روزهای اول روزی ۵ تا) که کلیه هام راه بیوفته و دستشویی برم و خوب شدم دمم رو گذاشتم رو کولم برگشتم تهران، حداقل اینجا دکترها مسئولیت پذیر هستند angry

بگذریم ، حالا ربطش به ام‌اس men

از آنجایی که رسالت آسمانی ام اس اینه که اعضای بدن رو مختل کنه و دشمن اصلی صاحب بدن، کلیه هم یکی از آنهاست! angry2 angry
یکی از علائم ام‌اس که خیلی ها از جمله خودم درگیرش هستند، مشکل و ناتوانی در دفع ادرار هست (و البته یبوست شدید)... چند روز پیش که به خاطر مشکل بی انتها در دفع ادرار با وجود قرصی که دکتر تجویز کردند، به مطب دکتر مغز و اعصابم (دکتر شایگان نژاد ❤️) رفتم و مشکل رو گفتم.
 به حدی این مسئله حاد شده که (ببخشید) رنگ ادرارم از زرد و نارنجی رد شده و هم رنگ خاک یعنی قهوه‌ای شده که دکتر گفتند اصلا نشانه خوبی نیست و سونوگرافی باید برم Confused (البته مشکل ببخشید پروستات هم پیدا کردم که اون هم قرص دادند و حل میشه چون به دکتر شایگان نژاد ایمان دارم icon_question ). مشکل دفع ادرار باعث سنگ کلیه و مثانه میشه در بعضی بیماران ام‌اس ، که با این سابقه درخشان خودم و خانواده و فامیل، برای من احتمالش زیاده و باید مراقب باشم. 

چند روز بود وحشتناک احساس خستگی داشتم ، confused2 بیشتر از روزهای عادی ام‌‌اس و خستگی زیادش.. هر روز هم خستگیم غیر قابل تحمل تر میشد تا اینکه چند روز پیش، صبح ساعت ۷:۳۰ که هوا خنک هست و منم دائم زیر کولر گازی یا پنکه می خوابم و تحمل گرما به هیچ عنوان ندارم، احساس کردم مثل زیر دوش، داره از صورتم عرق سرد می چکه... ashamed0006.gif البته دستشویی هم داشتم و از خواب پریدم و تا اومدم برسم دستشویی از سر و صورتم عرق می‌چکید زمین و کلا بدنم هم خیس عرق بود... party0048.gif بعد از دستشویی صورتم رو با آب سرد شستم اومدم جلو کولر، بعدش تعریقم قطع شد و احساس خستگیم تا حدودی کمتر شد... عصر همون روز مادرم که برای تاییدیه آمپول ام‌‌اس (زاکرل) مطب دکتر رفته بود، خستگی رو پرسید و دکتر شایگان نژاد ❤️ قرص مکمل به نام Double Bull که حاوی جیسینگ هست و برای خستگی مفرط و ام‌‌اس هست رو تجویز کردند و ظهر که اون هم خوردم، تقریبا تمام احساس خستگیم برطرف شد و انرژی داشتم. fighting0030.gif

این همه طومار نوشتم و وقتتون رو گرفتم که بگم مشکل دفع ادرار و رنگ تیره ش رو جدی بگیرید. یکی از عواملی که باعث احساس ضعف و خستگی شدیدتر از حد معمول میشه، بر میگرده به گرمای هوا و تعریق زیاد به جای اینکه سم ها و مواد زاید بدن با همون آب اضافه از طریق ادرار دفع بشه، انباشت میشه و تازه آب بدن هم با عرق کردن کمتر میشه Confused ... در تابستان و گرما تا جایی که میشه مایعات و هندوانه (هرچند سردی هست)، طالبی و خربزه بخورید
چند روز دیگه باید برای سونوگرافی برم، ولی الان به زور ترازوسین صبح دستشویی میرم و شاید هم شب یکبار و به محض خوردن آب از کل بدنم همون موقع عرق میاد ashamed0006.gif ، اگه اینطوری هستید، اصلا خوب نیست... تعریق واکنش بدن برای پایین آوردن دمای بدن هست و مواد زاید زیادی را دفع نمیکند، باید به اندازه ای مایعات خورد تا مواد سمی بدن توسط ادرار دفع شود
این یک تجربه شخصی من بود از تشابه دو مورد خستگی مفرط که اینبار با خستگی و ضعف ناشی از ام‌‌اس بدجور زمین گیر شدم و بدبختی اینجاست هیچکس جز خودمون این همه خستگی رو نمیتونه بفهمه و درجه یا آزمایشی هم نمیتونه مشخص کنه Dash2
اگر اسمی از دارویی اوردم، مربوط به نوع ام اس و وضعیت جسمی خودم هست و نداشتن تداخل دارویی با قرص های دیگه م، بدون مشورت پزشک خودتون چیزی الگو برداری نکنید
[تصویر:  polish_20220724_140407877_z109.jpg][تصویر:  0c3c6fc939c7b81665b035f861f57ecc--multip...)_pyvi.jpg]

تشکر شده توسط : alireza1111 , سارا ی
خیلی دوست دارم که با MSم دوست باشم و به پر و پاچه ش نپیچم، بلخره الان قدرت دست اونه و زورم بهش نمی‌رسه Smiley-cool14 ولی همیشه در روی یه پاشنه نمیچرخه و یه روز هم نوبت من میشه انتقام از ام‌‌اس بگیرم... نامرد تمام بدنم رو متحد کرده علیه خودم Dash2 ... تلافی همه خستگی ها و عذاب گرما رو می‌کنم fighting0030.gif
[تصویر:  polish_20220724_140407877_z109.jpg][تصویر:  0c3c6fc939c7b81665b035f861f57ecc--multip...)_pyvi.jpg]

تشکر شده توسط : alireza1111

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تجربه شخصي - چرایی ابتلا به ام اس aztab 432 268,319 2020/02/11, 09:40 PM
آخرین ارسال: زهراخانم
  تجربه ی کسی که ام اس ندارد. obria_123 5 2,838 2018/08/01, 01:34 AM
آخرین ارسال: پروانه
  بيان تجربه ها در مورد نظريه دكتر زامبوني kaj 55 40,859 2017/01/22, 06:00 PM
آخرین ارسال: Aydanima
  چه مدت زمانی طول کشید که از زمان تشخیص cis حمله دوم رو تجربه کنید prosperity 7 8,726 2014/11/12, 11:25 PM
آخرین ارسال: prosperity
  در مورد طرح درمان خستگی چه می دانید ؟ nahid 18 12,041 2012/09/28, 02:40 AM
آخرین ارسال: edarzi

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان