امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا زود خسته میشوید؟
در صورتی که چرخه خواب فرد منظم نباشد، بدن و ذهن تمام مدت در تلاش برای جبران آن هستند. این مشکل می‌تواند پیامدهای جدی‌ همچون افسردگی، تغییر خلق و خو و افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.
یکی از پرسش‌هایی که بیشتر اوقات برای افراد مطرح می‌شود این است که چرا زود خسته می‌شوند و چگونه می‌توانند انرژی بیشتری کسب کنند.

تنها پاسخی که کارشناسان سلامت برای این سوال دارند عادت‌های غلط و روزمره و انتخاب یک الگوی ناسالم است که به خستگی زودتر و بیشتر می‌انجامند. برخی از رفتارها و عادت‌های روزانه که باعث می‌شوند زودتر خسته شویم و در طول روز کم‌انرژی باشیم عبارتند از:

۱- الگوی خواب نامنظم: در صورتی که چرخه خواب فرد منظم نباشد، بدن و ذهن تمام مدت در تلاش برای جبران آن هستند. این مشکل می‌تواند پیامدهای جدی‌ همچون افسردگی، تغییر خلق و خو و افزایش وزن را به دنبال داشته باشد.

۲- حذف وعده‌ غذایی صبحانه: شروع فعالیت‌های روزانه بدون خوردن صبحانه و با معده خالی، بدن را بیش از ضرورت تحت استرس قرار می‌دهد. بنابراین مصرف این وعده غذایی که شامل غلات، پروتئین، مواد لبنی و میوه می‌شود در اولین ساعات روز و پس از بیدار شدن از خواب می‌تواند فرد را تا پایان روز پرانرژی نگه دارد.

۳- کاهش مصرف مایعات: از دست رفتن آب بدن فرآیند متابولسیم را کندتر می‌سازد. با نوشیدن مقدار آب کافی، عملکرد سیستم ایمنی بدن بهبود می‌یابد. همچنین باید به این نکته توجه داشت که نوشیدن آب پس از مدتی خسته‌کننده می‌شود به همین دلیل گنجاندن مواد خوراکی‌ آبدار در وعده‌های غذایی ضروری است.- نوشیدن بیش از حد قهوه: یکی از راه‌های کسب انرژی بیشتر، کم کردن میزان مصرف کافئین و شکر است. نوشیدن قهوه به فرد احساس کاذب انرژی می‌دهد اما در اواخر روز دردسرساز می‌شود و به افزایش احساس خستگی می‌انجامد.

۵- خیره شدن به صفحه مانیتور: استراحت ندادن به چشم‌ها موجب سردرد، خستگی و تاری دید می‌شود. برای پیشگیری از خستگی چشم‌ها می‌توان هر ۲۰ دقیقه یک بار مدت ۲۰ ثانیه روی خود را به سمت یک شیء دیگر برگرداند.

۶- مصرف کربوهیدرات‌های نامناسب: گنجاندن کربوهیدرات‌های طبیعی و غیرفرآوری شده همچون غلات، میوه‌ها و سبزیجات یکی از شیوه‌های موثر کسب انرژی است. زمانی که فرد میزان کافی کربوهیدرات سالم و طبیعی مصرف نکند مغز مجبور می‌شود انرژی مورد نیازش را از ماهیچه‌ها دریافت کند و این امر موجب خستگی بیشتر می‌شود.

۷- داشتن زندگی به‌هم‌ریخته و آشفته: خانه شلوغ و ذهن آشفته به یک اندازه عامل خستگی ذهنی و جسمی هستند.

۸- کم‌تحرکی یا فعالیت بدنی شدید: هر ساعت یکبار به خود استراحت کوتاهی دهید، حرکات کششی سبک انجام داده یا در فاصله زمانی کوتاهی پیاده‌روی کنید. همچنین لازم است از انجام فعالیت‌های ورزشی سنگین در شروع کار خودداری کنید چرا که موجب می‌شود بدن مقدار زیادی هورمون استرس ترشح کند-۹
کمبود استراحت: فعالیت‌های روزانه خود را به گونه‌ای دسته‌بندی کنید که مدت زمان کافی برای استراحت کردن داشته باشید.

۱۰- ارتباط با افراد افسرده و مضطرب: روابط اجتماعی می‌تواند تاثیر چشمگیری بر رفتار و ذهن فرد داشته باشند. اگر فکر می‌کنید در زندگی‌تان افرادی وجود دارند که موجب می‌شوند شما افسرده و خسته شوید در رابطه‌تان با آنان تجدیدنظر کنید
پیش از آن‌که با خبر شوی
لحظه‌ی عزیمت تو ناگزیر می‌ شود
ای دریغ و حسرت همیشگی
ناگهان
چقدر زود
دیر می‌شود!

تشکر شده توسط : alireza1111 , mahdie , Reza_N , mojtabasalimi28 , niloofary , mstoday , nasi_20 , arman alagha , نازلی , محمدرضا77 , narsis2 , leili-asmaneh , mana22 , ارزو ش

عجیب‌ترین علل احساس خستگی

[تصویر:  139401081427041535008403.jpg]

خستگی دلایل مختلفی دارد و می‌تواند بر سلامت اثر بگذارد، به همین دلیل لازم است تا در صورت احساس خستگی دلیل‌ آن به دقت مورد واکاوی قرار بگیرد.

پژوهشگران در جدیدترین تحقیقات خود عللی جدید برای ابراز حالت خستگی در افراد شناسایی کرده‌اند.

گفتنی است؛ اکثر مواردی مانند کمبود آهن در خون و یا کم کاری تیروئید و کم خوابی از موارد اصلی ایجاد خستگی در افراد است اما تحقیقات جدید مواردی کاملا منحصر به فرد که سبب خستگی در افراد می‌شود را نیز پیدا کرده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد، بر اساس تحقیقات دانشگاه Langone شهر نیویورک ایالات متحده نوشیدن بیش از حد قهوه می‌تواند باعث افزایش قند خون و به دنبال آن بروز ضعف و خستگی در افراد شود.

قهوه به دلیل دارا بودن کافئین باعث ترشح هورمون استرس، آدرنالین و کورتیزول و به دنبال آن بی خوابی و خستگی در افراد می‌شود.

علاوه بر کافئین خوردن غذاهای سرشار از کربوهیدرات نیز می‌تواند سبب افت انرژی و بروز خستگی زودرس در افراد شود.

کارشناسان به ویژه کربوهیدرات‌های موجود در نان سفید، آرد سفید و پاستا را از جمله عوامل اصلی بروز خستگی در افراد می‌دانند.

خوردن بیسکوئیت، شکلات و چیپس نیز می‌تواند باعث ایجاد خستگی در افراد شود، این خوراکی‌ها باعث افزایش سرعت جریان خون و به دنبال آن بالا رفتن قند خون و ایجاد احساس خستگی در افراد می‌شوند.

عدم خوردن به اندازه پروتئین در مواد غذایی نیز می‌تواند باعث عدم تنظیم میزان انرژی بدن و به دنبال آن بروز خستگی در افراد شود.

در مردان کاهش سطح هورمون تستوسترون و در زنان دوره قبل از چرخه شروع قائدگی ماهیانه نیز می‌تواند باعث ایجاد خستگی، بی حالی و حتی بروز بیماری شود.
 تشکر شده توسط : mj.ny-luise , narsis2 , ارزو ش
وااااي من اين مشكل بي خوابيمو از بچگي هم داشتمangry3 بي خوابي كه نه بدخوابي. يعني كلي تو طول روز بايد خسته شده باشم بعد هم كه ميام تو جام كلي كتاب بخونم تازه بعد از دوساعت خوابم ببره بعد از اون ور هم دير بيدار شم البته اگر هم كاري داشته باشم كه زود بايد بيدار شم همش تو طول روز چرت مي زنمangry3angry3 البته ما كلا خانوادگي اينطوريم توي روز اصلا جون كاري رو نداريم ولي به محض اينكه خورشيد غروب مي كنه شارژ مي شيم به قول باباي خدابيامرزم شب زنده دار و روز عزاداريمconfused نمي دونم اين چه سيستميهconfused الان هم كه جوري شده كه اصلا نمي تونم كمتر از ٨ ساعت خواب داشته باشم و رو پا بمونمangry3
مرگ و زندگی در قدرت زبان است.
 تشکر شده توسط : paeeze , mj.ny-luise , Maryam95
من خوابمم زیاده ولی اکثر اوقات دارم خمیازه میکشم و خستم چرا؟confused
وای یعنی راهی وجود نداره برای پرخوابی .angry..من هر کاری کنم نمیتونم صبح زود بیدارشم حتی اگه شب زود خوابیده باشم واصلا هم خسته نباشم اما باز تا لنگ ظهر باید بخوابم وقتی هم ک بیدارشدم دوباره دوساعت بعد خوابم میاد تازه از 7 یا 8 شب انرژی میگیرم angry3
 تشکر شده توسط : leili-asmaneh
سلام پریاicon_question
خستگی مال بیمار ام اسی یعنی بیمار ام اسی همیشه خسته است من برای خستگی دکترم فلوکستین داده خیلی تاثیر گذاشته کم خسته میشم البته آمانتادین هم می خورم اونم برا خستگی خوبه با دکترت مشورت کن حتما
چون خستگی باعث میشه از خونه بیرون نری ورزش نکنی و افسردگی هم اضافه میشه و این دیگه بدتر confusedconfusedconfused
(2015/09/05, 02:11 PM)parya.y نوشته است: وای یعنی راهی وجود نداره برای پرخوابی .angry..من هر کاری کنم نمیتونم صبح زود بیدارشم حتی اگه شب زود خوابیده باشم واصلا هم خسته نباشم اما باز تا لنگ ظهر باید بخوابم وقتی هم ک بیدارشدم دوباره دوساعت بعد خوابم میاد تازه از 7 یا 8 شب انرژی میگیرم angry3

من اینطوری خسته نمیشم. اگه فعالیت فیزیکی زیاد انجام بدم زودتر از موعد خسته میشم که فک کنم این به خاطر ام اسه.
اما یادمه که زمانی که اینترفرون میزدم خیلی پرخواب بودم و دقیقا همین حالتی رو که میگی داشتم. شاید این بیشتر اثر دارو باشه. Smile
 تشکر شده توسط : ارزو ش

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
2 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست