امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رابطه ام اس و سردردهای عصبی و میگرنی
در نتیجه یک مطالعه ، بیماران مبتلا به ام.اس به نسبت مردمان عادی بیشتر مستعد سردرد می باشند.
بیماری ام.اس یک نوع بیماری است که دستگاه ایمنی بدن اشتباهاً به غشای عصبی که میلین نامیده می شود حمله می کند و به آن صدمه می زند و در نتیجه آن سبب بروز علائمی مثل مورمور شدن - تاری دید و فلج می شود.
دکتر mario zappia از دانشگاه کاتانیا و شاگردانش در نتیجه یک مطالعه عنوان کردند : سردرد عموماً از علائم بیماری ام.اس نیست و مطالعات در خصوص رابطه بین این دو نتایج روشنی را ارائه نمی دهد.
محققین در یک مطالعه کنترل شده موردی 101 بیمار مبتلا به ام.اس و 101 فرد عادی مبتلا به سردرد را مورد مطالعه قرار دادند. آنها دریافتند که تعدد سردردها در بیماران مبتلا به ام .اس بیشتر از بیماران عادی بود.
در میان بیماران ام.اس 58 نفر (تقریباً 57%) دچار سردرد شده بودند و بیشتر این افراد دچار نوع تنشی سردرد یا میگرن شده بودند.
در مقابل 31 نفر (تقریباً 38%) از 101 نفر بیماران عادی دچار سردرد از نوع میگرنی شده بودند.
در یک تجزیه و تحلیل در مورد سن و جنس این افراد محققین یک ارتباط مشخص بین بیماری ام.اس و سردرد را مشاهده کردند. احتمال سردرد در بیماران ام.اس دو برابر بیشتر از دیگر بیماران است.
تیم تحقیقاتی دکتر zappia اضافه می کند : افزایش خطر سردرد در بیماران ام.اس این فرضیه را تایید می کند که تعدد بیشتر سردرد رابطه مستقیمی با ضایعات ساقه مغز دارد. در هر صورت باید خاطر نشان کرد که تاثیر ساقه مغز در میگرن هنوز اثبات نشده است و باید مطالعات بیشتری صورت گیرد.

تشکر شده توسط : sargol , arezooo82 , zohrevand , niloofary , elham 66 , پریا حقیقت پور
سردرد در بيماران ام اس شايع است، به طوري كه سردرد ميگرني در اين بيماران شايعتر از ديگر افراد جامعه است.

به گزارش سرويس پژوهشي ايسنا، منطقه علوم پزشکي تهران، مهدي شيشه گر دستيار تخصصي نورولوژي دانشگاه علوم پزشکي اصفهان، با توجه به افزايش مولتيپل اسکلروزيس(MS) در اصفهان، پژوهشي را به منظور تعيين شيوع سردرد در اين بيماران انجام داده است.

اين مطالعه به صورت توصيفي، مشاهده‌اي، مقطعي در بيماران مبتلا به MS مراجعه کننده به کلينيک‌هاي نورولوژي وابسته به دانشگاه علوم پزشکي اصفهان در نيمه اول سال 1380 انجام شده است. اطلاعات مربوطه توسط پرسشنامه گردآوري شده و سپس توسط نرم افزار SPSS ورژن 11 مورد آناليز آماري قرار گرفته است.

از 100 نفر بيمار مورد مطالعه 67 درصد سردرد داشتند كه 58 نفر(86،6 درصد) از بيماران زنان بودند. سردرد تنشي در 47،7 درصد و سردرد ميگرني در 34،3 درصد وجود داشت.

از كل بيماران 23 نفر(23درصد) مبتلا به سردرد ميگرن بودند. 36 نفر قبل از ابتلا به MS سردرد داشتند كه در 52،8 درصد پس از بروز MS تشديد يافته بود.

7 نفر(10،4درصد) از بيماران در شروع MS سردرد داشته‌اند و در 5 نفر از بيماران(6،8درصد) سردرد تنها تظاهر اوليه بيماري MS بوده است و علايم نورولوژيك به فاصله كوتاهي بعد از آن شروع شد.

بر اساس نتايج مطالعه حاضر سردرد در بيماران ام اس شايع است، به طوري كه سردرد ميگرني در اين بيماران شايعتر از ساير افراد جامعه وجود دارد، لذا با توجه به سردرد در بيماران ام اس تعيين نوع و ارتباط آن با حملات ام اس حايز اهميت است.

خلاصه اين پژوهش در مجله دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي مشهد به چاپ رسيده است.

http://isna.ir/ISNA/NewsView.aspx?ID=News-1594561
خوب باشيد و خوب بمانيد
 تشکر شده توسط : nazaninn , Morteza , zohrevand , niloofary , elham 66 , پریا حقیقت پور
مطالعات جدید ارتباطی بین ام اس و میگرن را نشان می دهد. طی این تحقیق که در دانشگاه لندن انجام شده است در مجموع 1864 بیمار مبتلا به ام اس و 261،563 نفر از گروه شاهد انتخاب شدند.نتایج نشان داد که ارتباط معنی داری بین میگرن و MS وجود دارد. بیماران مبتلا به ام اس بیش از دو برابر گروه شاهد احتمال میگرن داشتند. بنابراین پیشنهاد شد ارائه دهندگان مراقبت از بیماران مبتلا به MS در مورد میگرن به منظور درمان و به طور بالقوه بهبود کیفیت زندگی باید هشدار لازم را بدهند.

http://www.plosone.org/article/info:doi%...#abstract0
 تشکر شده توسط : fireboud , niloufar , ساغر , rose abi , MFhealth , ارزو , nahid , zohrevand , niloofary , elham 66 , پریا حقیقت پور
من از همون اول كه ام اس شروع شد، سردرد داشتم

ام اس اصلا اذيتم نميكنه اما اين سردرداي لعنتي فرصت هيچي بهم نميده
اگه روزي سردرد نداشته باشم كلي خوشحالم
صفـایـی بـود دیـشب بـا خیـالت خـلـوت مــا را
ولـــی مــن بـاز پنـهانی تـو را هـم آرزو کـردم
 تشکر شده توسط : niloofary , yummy , elham 66 , پریا حقیقت پور
منم اکثر مواقع سردرد دارم ولی بیشتر مولقعی که خسته میشم یا آفتاب بهم بخورهHuh
باید کاری کنی، آروم بگیرم Blush
 تشکر شده توسط : elham 66 , پریا حقیقت پور
منم وقتی خسته، عصبی یا گرما زده بشم سردرد می گیرم سردردامم خیلی شدیده سه روزی دستم رو بند می کنه اولش از خفیف شروع میشه و بعد هی بدتر میشه حتی اگه همون اولش که خفیفه ژلوفن بخورم! به دکترم که میگم هیچ راه کاری ارائه نمیده اصلا انگار نه انگار مشکلی باهاش مطرح شده باشه مثه اینکه بخواد بگه همینه که هست کاریش نمیشه کرد و باهاش باید بسازیrolleyes
حتی تووی رویاتم...؟!smiling
 تشکر شده توسط : glassheart , samiramiss , پریا حقیقت پور
عذر میخوام در ام اس درد در یک قسمت که پلاک هست میباشه یا کلی هست؟ درد منتشره هست یا درد سوزشی فقط یک قسمت؟

من در یک قسمت خاصی حدود سه ماه هست درد دارم دقیقا پشت گوشم.میخوام بدونم درد ام اس هم سوزشی و فقط قسمتی هست که پلاک هست؟
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
(2015/06/24, 07:03 PM)helli نوشته است: منم وقتی خسته، عصبی یا گرما زده بشم سردرد می گیرم سردردامم خیلی شدیده سه روزی دستم رو بند می کنه اولش از خفیف شروع میشه و بعد هی بدتر میشه حتی اگه همون اولش که خفیفه ژلوفن بخورم! به دکترم که میگم هیچ راه کاری ارائه نمیده اصلا انگار نه انگار مشکلی باهاش مطرح شده باشه مثه اینکه بخواد بگه همینه که هست کاریش نمیشه کرد و باهاش باید بسازیrolleyes
دقیقاً همینه، حتی خیلی مواردی که مربوط به ام اس هست رو اصلا نمیدونن و هی میخوان پاست بدن ی دکتر دیگه... angry2

(2018/03/01, 08:37 PM)Nadertaghvai نوشته است: عذر میخوام در ام اس درد در یک قسمت که پلاک هست میباشه یا کلی هست؟ درد منتشره هست یا درد سوزشی فقط یک قسمت؟

من در یک قسمت خاصی حدود سه ماه هست درد دارم دقیقا پشت گوشم.میخوام بدونم درد ام اس هم سوزشی و فقط قسمتی هست که پلاک هست؟

ام اس برای هر کسی ی جوره...
مثلا سردرد من بیشتر از چشم چپم منتشر میشه و بصورت تیرکشنده هست
پشت گوشمم تیر میکشه بعضی وقتا
آنچه مرا نکشد، نیرومندترم میسازد.
این را در مدرسه ی جنگِ زندگی آموخته ام...
امان از این سردرد! واقعا کلافه شدم؛ هر روز سردرد دارم ولی دکترم میگه میگرنه
تا خدا بنده نواز است به خلقش چه نیاز !؟
میکشم ناز یکی تا به همه ناز کنمsmiling
یک ساله که سردردام کم شده از وقتی داروم تغییر کرده ولی این روزا دوباره سردردای شدیدی میگیرم . فکر می کنم به خاطر خستگی از کارهای خونه تکونی و استراحت کم و کم خوابی باشه. بعضی کارها رو فقط خود آدم باید انجام بده و نمیشه براش کارگر گرفت.برای همین اسفند ماه برای همه خسته کننده س.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  رابطه مصرف بیش از حد نمک و بیماری ام اس paeazan 24 16,592 2019/07/12, 06:00 PM
آخرین ارسال: پریا حقیقت پور
  امکان ترمیم رشته های عصبی Hasty 12 32,295 2017/08/21, 02:34 PM
آخرین ارسال: الی کوچولو
  رابطه چاقي دوران کودکی و نوجواني و ابتلا به ام‌اس maya 22 12,222 2013/03/19, 10:23 PM
آخرین ارسال: sama
  تصویرسلولهای عصبی بیماران ام اس sargol 4 3,687 2013/01/01, 12:17 PM
آخرین ارسال: sargol
  رابطه بین آکرولین و مولتیپل اسکلروزیس mehdi.abdn 1 3,873 2010/12/18, 09:00 AM
آخرین ارسال: pariya
  ام.اس و رابطه آن با خود تلقینی aztab 2 5,836 2009/12/28, 01:45 PM
آخرین ارسال: SAEEDNT125

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست