امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امیتازات : 2.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
دوران بارداری و زایمان برای افراد مبتلا به ام اس
(2013/09/11, 02:57 PM)hamdam نوشته است:
(2013/09/11, 02:35 PM)مینا... نوشته است: امیدوارم کنترل شده باشه چون این روزا معنی واقعی استرس رو فهمیدم
تا قبل از این دکترم میگفت استرس داری اصلا منظورش از استرس رو نمیفهمیدم
میترسم این استرس ها اخر کار دستم بده
دوست عزیز این نوع سوالات را لطفا در قسمت پرسش و پاسخ مطرح فرمایید.
دوست عزیز از حمید اقا(مدیر سایت) و اقا فربود(ناظر کل) کمک خواستم واونا من رو به اینجا راهنمایی کردن
و سوال من کاملا به بارداری ربط داشت
شادی نمادی از زیستن اگاهانه است و نمایشی از سپاسگزاری در برابر یزدان پاک.

شاد باشید و شاد زندگی کنید که شاد زیستن انتخاب است نه اتفاق
Heart
 تشکر شده توسط : یاسی , مُنا_منتظر المهدی , پریا حقیقت پور
عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران:

زایمان در زنان مبتلا به ام اس، روند بیماری‌ را کندتر می‌کند
شیر دادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در این افراد کاهش می‌دهد. استفاده از هرگونه دارو در حین دوران شیردهی، باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

خطرات مربوط به زایمان بر روی بیماران مبتلا به ام اس، همواره یکی از نگرانی‌های زنان جوان مبتلا به ام اس است. اما مطالعاتی که درباره بارداری و پیامدهای تولیدمثل در این بیماران انجام شده است، نشان می دهد این نگرانی‌ها کاملاً بی‌مورد بوده و تاکنون شواهدی دال بر این که ام ‌اس باعث اختلال در باروری می‌شود، پیدا نشده است.

دکتر امیررضا عظیمی عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران، در گفتگو با خبرنگار مهرخانه در این خصوص گفت: در مورد مادران بارداری که مبتلا به بیماری ام اس هستند، دو مسئله وجود دارد؛ یک مسأله مربوط به اثری است که بیماری ام اس بر روی جنین می‌گذارد و دیگری اثر بیماری بر روی مادران است.

آیا ام اس مادر تأثیری بر روی جنین دارد؟
وی به تأثیر بیماری ام اس بر روی جنین اشاره کرد و گفت: بیماری ام اس مادر هیچ اثری بر روی جنین ندارد. در زن بارداری که ام اس دارد میزان بروز عوارض در نوزاد زن مبتلا به ام‌اس (MS)، مانند سقط‌های خودبخودی و تولد جنین مرده، مثل افراد سالم است و هیچ تفاوتی با افراد طبیعی ندارد.

یک ماه قبل از بارداری باید مصرف دارو در بیماران ام اس قطع شود
عظیمی به مصرف دارو در مدت بارداری اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه مصرف دارو در زمان بارداری مشکل به وجود می‌آورد، لازم است قبل از بارداری قطع شود. زیرا ممکن است این داروها اثرات سوء بر جنین داشته باشد. بنابراین یک ماه قبل از بارداری زن مبتلا به ام اس، باید مصرف دارو متوقف شود.

بیماری ام اس در دوران بارداری کاهش می‌یابد
عضو کمیته علمی انجمن ام اس در ادامه اظهار داشت: مسئله دیگر وضعیت مادر در طول دوران بارداری است. به طور کلی در دوران بارداری شیوع حملات ام اس کاهش پیدا می‌کند و ورود نوزاد به زندگی مادر موجب فروکش یافتن ام اس می‌شود. بنابراین معمولاً برای مادران مشکلی به وجود نمی‌آید. البته به شرط آن که فرد زمانی باردار شود که پزشک معالج او این اجازه را به وی بدهد و بارداری با اجازه پزشک صورت گیرد و بیماری در مرحله کنترل شده باشد.

بارداری تأثیری در افزایش حملات بیماری ام اس ندارد

وی افزود: حاملگی با سیر بهتر بیماری در آینده مرتبط است. احتمال اینکه مادری در زمان بارداری دچار حمله شود، بسیار کم است. اما اگر مادری در طول دوران بارداری خود دچار حمله شد، باید از استروئیدها (کورتون) استفاده کند.

حاملگی اثر محافظت‌کننده بر بیماری ام اس دارد

عظیمی در ادامه بیان کرد: اکنون ثابت شده است زنان مبتلا به ام اسی که زایمان می‌کنند، نسبت به زنان بیماری که زایمان نکرده‌اند، روند بیماری‌شان بهتر طی خواهد شد. به شرط آنکه مادر تحت نظر پزشک معالج باردار شود. در این صورت بیماری کنترل شده و مشکلی برای مادر و جنین پیش نمی‌آید. حاملگی، اثر محافظت‌کننده بر بیماری ام اس دارد، زیرا باعث تغییراتی در سیستم ایمنی می‌شود.

شیردهی مادر مبتلا به ام اس از بروز حملات پیشگیری می‌کند
عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در ادامه به شیردهی مادران مبتلا به ام اس اشاره کرد و گفت: هر چند بیماری ام اس در دوران بارداری فروکش کرده و حملات آن کاهش پیدا می‌کند، اما در سه ماهه اول بعد از بارداری تقریباً در 30 درصد از بیماران، این بیماری تشدید می‌شود. مصرف دارو در دوران شیردهی مجاز نیست. البته بررسی‌های اخیر نشان داده‌اند که شیردهی مادر اثر محافظتی دارد و از بروز حملات پیشگیری می‌کند.

مادران مبتلا به ام اس، شیردهی به کودک خود را قطع نکنند

عظیمی خاطرنشان کرد: در اکثر مواقع بعد از زایمان مشکلی برای مادر به وجود نمی‌آید. 2-3 هفته بعد از زایمان ام آر آی بر روی بیماران انجام می‌شود، اگر نتیجه ام آر آی نشان داد که بیماری فعال نیست و مادر مشکل خاصی ندارد، در صورتی که دوران بارداری را نیز به خوبی پشت‌سر گذاشته باشد، مصرف دارو شروع نمی‌شود و به مادر اجازه داده می‌شود که در 6 ماهه اول بعد از بارداری، شیردهی داشته باشد. بیمار ام اس که تحت‌نظر پزشک معالج خود باردار می‌شود، دوران بارداری و شیردهی یکسانی با دیگر مادران خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر مادر در زمان بارداری دچار حمله شود و یا در آزمایش ام آر آی بعد از زایمان نشان داده شود که بیماری فعال است، داروهایی به صورت ماهانه به مادر داده می‌شود تا بتواند شیردهی هم داشته باشد. می‌توان گفت تمام مادران بیمار می‌توانند در 6 ماه اول شیردهی داشته باشند.

شیردادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در افراد کاهش می‌دهد

عضو کمیته علمی انجمن ام اس در پایان تأکید کرد: گاه با شروع غذای کمکی خطر تشدید بیماری افزایش می‌یابد و شرایط مادر بدتر می‌شود، اما اگر فرد تحت‌نظر پزشک معالج باشد، مشکلی به وجود نمی آید و می‌تواند بعد از 6 ماه نیز شیردهی داشته باشد. شیر دادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در این افراد کاهش می‌دهد. استفاده از هرگونه دارو در حین دوران شیردهی، باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد.
 تشکر شده توسط : yummy , nazanin , آنا , مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور
سلام دوستان عزیز برام دعا کنید
منم میخوام نی نی دار بشم❤❤❤❤
من از معبود یکتایم فقط یک چیز میخواهم
نگیرد هرگز از قلبم امید استجابت را...
 تشکر شده توسط : nahid , hadisss , آنا , الهه میم , الهام ج , مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور
سلام دوستان
کسی هست اینجا بخواد برا بچه دار شدن اقدام کنه؟
اگه هست تو خصوصی بمن پیغام بده لطفا
ممنونم...
من از معبود یکتایم فقط یک چیز میخواهم
نگیرد هرگز از قلبم امید استجابت را...
 تشکر شده توسط : niloofary , الهه میم , مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور
بایدها و نبایدهای بارداری در بیماران ام اسی
به گفته یک متخصص مغز و اعصاب، با وجود آن که بارداری به خصوص در ماه دوم و سوم برای بیماران مبتلا به ام اسی درمان طبیعت است. اما حمله‌های ام اس پس از زایمان بسیار بیشتر خواهد شد.
دکتر علیرضا میناگر ، در این رابطه اظهار کرد:
به دلیل تشدید حملات، بیمار باید پس از زایمان تحت نظر پزشک قرار بگیرد تا بتوانیم جلوی حملات بعدی را بگیریم.
این نورولوژیست‌ با بیان اینکه تاثیر حاملگی بر شدت و کاهش حملات ام اس به نقش هورمون‌ها بازمی‌گردافزود: با وجود تمام پیشرفت‌هایی که علم پزشکی داشته، نمی‌توانیم تاثیر این هورمون‌ها را با استفاده از دارو بر روی بیماران تقلید کنیم زیرا این هورمون‌ها عوارض جانبی بسیاری داشته و زمینه ابتلا به برخی سرطان‌ها همچون سرطان پستان و تخمدان را فراهم می‌کنند. به گفته دکتر میناگر، درمان با هورمون زمانی نتیجه‌بخش خواهد بود که مسیر صحیح آن مشخص باشد.استاد دانشگاه لوئیزیانای آمریکا در ادامه افزود:
حاملگی در بیماران ام اسی دو جنبه دارد که یک جنبه آن طبی بوده و به تاثیر حاملگی در میزان حملات ام اس مربوط است و جنبه دیگر آن که به زندگی شخصی فرد بازمی‌گردد و بسیار مهم‌تر از جنبه طبی است به علاقه بیمار برای بچه‌دار شدن بازمی‌گردد.
این نورولوژیست ادامه داد:
با این وجود بیشتر پزشکان با آگاهی دادن به بیمار از میزان احتمال ابتلای فرزندشان به ام اس و افزایش حملات پس از زایمان به خانواده‌ها توصیه می‌کنند که بچه دار شوند.وی در پایان افزود:
متاسفانه بسیاری از افراد بدون آن که به نظرات پزشکان توجه داشته باشند،باردار می‌شوند و این در حالی است که حاملگی باید حتما زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد تا بیمار در زمانی که دارو مصرف می‌کند بچه‌دار نشود.

http://www.ghatreh.com/news/nn34058447/%...8%B3%DB%8C
۱۸ مهر, ۱۳۹۵
 تشکر شده توسط : مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور
(2016/01/03, 07:08 PM)نازلی نوشته است: عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران:

زایمان در زنان مبتلا به ام اس، روند بیماری‌ را کندتر می‌کند
شیر دادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در این افراد کاهش می‌دهد. استفاده از هرگونه دارو در حین دوران شیردهی، باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

خطرات مربوط به زایمان بر روی بیماران مبتلا به ام اس، همواره یکی از نگرانی‌های زنان جوان مبتلا به ام اس است. اما مطالعاتی که درباره بارداری و پیامدهای تولیدمثل در این بیماران انجام شده است، نشان می دهد این نگرانی‌ها کاملاً بی‌مورد بوده و تاکنون شواهدی دال بر این که ام ‌اس باعث اختلال در باروری می‌شود، پیدا نشده است.

دکتر امیررضا عظیمی عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران، در گفتگو با خبرنگار مهرخانه در این خصوص گفت: در مورد مادران بارداری که مبتلا به بیماری ام اس هستند، دو مسئله وجود دارد؛ یک مسأله مربوط به اثری است که بیماری ام اس بر روی جنین می‌گذارد و دیگری اثر بیماری بر روی مادران است.

آیا ام اس مادر تأثیری بر روی جنین دارد؟
وی به تأثیر بیماری ام اس بر روی جنین اشاره کرد و گفت: بیماری ام اس مادر هیچ اثری بر روی جنین ندارد. در زن بارداری که ام اس دارد میزان بروز عوارض در نوزاد زن مبتلا به ام‌اس (MS)، مانند سقط‌های خودبخودی و تولد جنین مرده، مثل افراد سالم است و هیچ تفاوتی با افراد طبیعی ندارد.

یک ماه قبل از بارداری باید مصرف دارو در بیماران ام اس قطع شود
عظیمی به مصرف دارو در مدت بارداری اشاره کرد و گفت: با توجه به آنکه مصرف دارو در زمان بارداری مشکل به وجود می‌آورد، لازم است قبل از بارداری قطع شود. زیرا ممکن است این داروها اثرات سوء بر جنین داشته باشد. بنابراین یک ماه قبل از بارداری زن مبتلا به ام اس، باید مصرف دارو متوقف شود.

بیماری ام اس در دوران بارداری کاهش می‌یابد
عضو کمیته علمی انجمن ام اس در ادامه اظهار داشت: مسئله دیگر وضعیت مادر در طول دوران بارداری است. به طور کلی در دوران بارداری شیوع حملات ام اس کاهش پیدا می‌کند و ورود نوزاد به زندگی مادر موجب فروکش یافتن ام اس می‌شود. بنابراین معمولاً برای مادران مشکلی به وجود نمی‌آید. البته به شرط آن که فرد زمانی باردار شود که پزشک معالج او این اجازه را به وی بدهد و بارداری با اجازه پزشک صورت گیرد و بیماری در مرحله کنترل شده باشد.

بارداری تأثیری در افزایش حملات بیماری ام اس ندارد

وی افزود: حاملگی با سیر بهتر بیماری در آینده مرتبط است. احتمال اینکه مادری در زمان بارداری دچار حمله شود، بسیار کم است. اما اگر مادری در طول دوران بارداری خود دچار حمله شد، باید از استروئیدها (کورتون) استفاده کند.

حاملگی اثر محافظت‌کننده بر بیماری ام اس دارد

عظیمی در ادامه بیان کرد: اکنون ثابت شده است زنان مبتلا به ام اسی که زایمان می‌کنند، نسبت به زنان بیماری که زایمان نکرده‌اند، روند بیماری‌شان بهتر طی خواهد شد. به شرط آنکه مادر تحت نظر پزشک معالج باردار شود. در این صورت بیماری کنترل شده و مشکلی برای مادر و جنین پیش نمی‌آید. حاملگی، اثر محافظت‌کننده بر بیماری ام اس دارد، زیرا باعث تغییراتی در سیستم ایمنی می‌شود.

شیردهی مادر مبتلا به ام اس از بروز حملات پیشگیری می‌کند
عضو هیئت علمی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تهران در ادامه به شیردهی مادران مبتلا به ام اس اشاره کرد و گفت: هر چند بیماری ام اس در دوران بارداری فروکش کرده و حملات آن کاهش پیدا می‌کند، اما در سه ماهه اول بعد از بارداری تقریباً در 30 درصد از بیماران، این بیماری تشدید می‌شود. مصرف دارو در دوران شیردهی مجاز نیست. البته بررسی‌های اخیر نشان داده‌اند که شیردهی مادر اثر محافظتی دارد و از بروز حملات پیشگیری می‌کند.

مادران مبتلا به ام اس، شیردهی به کودک خود را قطع نکنند

عظیمی خاطرنشان کرد: در اکثر مواقع بعد از زایمان مشکلی برای مادر به وجود نمی‌آید. 2-3 هفته بعد از زایمان ام آر آی بر روی بیماران انجام می‌شود، اگر نتیجه ام آر آی نشان داد که بیماری فعال نیست و مادر مشکل خاصی ندارد، در صورتی که دوران بارداری را نیز به خوبی پشت‌سر گذاشته باشد، مصرف دارو شروع نمی‌شود و به مادر اجازه داده می‌شود که در 6 ماهه اول بعد از بارداری، شیردهی داشته باشد. بیمار ام اس که تحت‌نظر پزشک معالج خود باردار می‌شود، دوران بارداری و شیردهی یکسانی با دیگر مادران خواهد داشت.

وی در ادامه تصریح کرد: اگر مادر در زمان بارداری دچار حمله شود و یا در آزمایش ام آر آی بعد از زایمان نشان داده شود که بیماری فعال است، داروهایی به صورت ماهانه به مادر داده می‌شود تا بتواند شیردهی هم داشته باشد. می‌توان گفت تمام مادران بیمار می‌توانند در 6 ماه اول شیردهی داشته باشند.

شیردادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در افراد کاهش می‌دهد

عضو کمیته علمی انجمن ام اس در پایان تأکید کرد: گاه با شروع غذای کمکی خطر تشدید بیماری افزایش می‌یابد و شرایط مادر بدتر می‌شود، اما اگر فرد تحت‌نظر پزشک معالج باشد، مشکلی به وجود نمی آید و می‌تواند بعد از 6 ماه نیز شیردهی داشته باشد. شیر دادن، احتمال برگشت بیماری ام اس را در این افراد کاهش می‌دهد. استفاده از هرگونه دارو در حین دوران شیردهی، باید با نظر پزشک متخصص صورت گیرد.
مادرانی که شیردهی دارن هورمون پرولاکتینشون افزایش پیدا میکنه و هورمون پرولاکتین استرس آوره و قبلا جایی خونده بودم که یکی از دلایل ام اس ممکنه افزایش این هورمون باشه. حالا چطور شده میگن باعث پیشگیری از حمله میشه؟؟!!!!
من 7 ماه پیش زایمان کردم و چون فکرمیکردم که پرولاکتین ریسک حمله هارو افزایش میده و از طرفی شنیده بودم اکثر ام اسی ها بعد زایمان 6 ماه اول حمله بدی دارن شیردهی رو خیلی جدی نگرفتم و بیشتر شیرخشک مصرف کردم و خداروشکر حمله نداشتم ولی با خوندن این مطلب الان خیلی پشیمونم از اینکه جدی نگرفتم
 تشکر شده توسط : niloofary , مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور
چه كاريه اين همه استرس به خاطر يه بچه؟! واااي نه! من كه بسمه
مرگ و زندگی در قدرت زبان است.
 تشکر شده توسط : niloofary , مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور
من که بااجازه دکترم باردارشدم و الان توماه 5هستم،بامطالبی که صفحه قبل بقیه عنوان کردن وگفتن بعد زایمان احتمال عود بیشتر میشه دلهره گرفتم آخه واقعا میترسم نمیدونم بعدش چی میشه همش فکرمیکنم خدایا آیا بیماریم عود میکنه rolleyes
 تشکر شده توسط : glassheart , مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور
انرژي مثبتicon_biggrin
دوسال و نيم پيش با اجازه ي دكترم باردار شدم و يه ني ني گل پسر به دنيا اوردم و تو دوران بارداري هيچ مشكلي پيش نيومد
اينو كه من تجربه كردم توي بارداري هيييچ علائم و نشانه اي از ام اس نبود كه نبود.
بعد از زايمان كه ميگفتن امكان عود زياده و ... مشكل خاصي برام پيش نيومد يه حمله كوچيك داشتم كه با سه روز كورتون رفع شد فقط اينكه پلاك هام تقريبا چند برابر شده بود كه اونم بخاطر استرس و فشار روحي بود كه بعد از زايمان بخاطر مشكلاتي... داشتم و دكترم بارها تاكييد كرده بود كه بعد از زايمان بايد خيلي خيلي روي استرس و اعصابت كنترل داشته باشي كه متاسفانه من نتونستم و ... به تجويز دكتر شيرخشك به پسرم دادم و داروهام رو ادامه دادم.
الان هم يع ني ني دخمل تو دلمه كه خواست خدا بوده هديه داده و منم با جون و دل پذيرفتم و توكل به خودش كردم
اميدوارم كه بتونم بعد از زايمان دوران خوبي رو بگذرونم و مشكلي برام پيش نياد
الان من با ام اس مادر دوتا ني ني ام كه بايد بيشتر از پيش به خودم و اعصاب و استرسم كنترل داشته باشم كه ام اس حرفي براي گفتن نداشته باشه
سه ماه ديگه با عكس دخملي ميام اينجا love28
برام دعاكنين مث هميشه كه كنارم بودين
دور نرو...
بیا کنار دلم
من غیر از اینها که می نویسم
نوازش هم بلدم...
 تشکر شده توسط : kiana , nahid , آنا , leili-asmaneh , یه غریبه , fariba 68 , hadisss , حانی , glassheart , (reihane(raz , مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور
من دو بار باردار شدم که هر دو بار جنین رشد نکرد و. سقط شد!!!!نمیدونم میتونه به ام اس ربطی داشته باشه یا نه...نزدیک سه ساله دارو استفاده نمیکنم...نمیدونم سیستم ایمنی بدنم با جنین مقابله میکنه یا نه...در کل خیلی بده و واقعا دارم اذیت میشم.
 تشکر شده توسط : سها , مُنا_منتظر المهدی , elham 66 , پریا حقیقت پور

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آیا بارداری و زایمان باعث تشدید ام اس می شود ؟ ( تجربه شما چیست؟) pic 52 42,038 2023/07/22, 11:57 PM
آخرین ارسال: بهار۱۳۷۰
  نوع زایمان در بیماران ms النا 26 32,120 2020/03/11, 01:42 PM
آخرین ارسال: Setareh...
  داروهای مورد استفاده در دوران شیردهی m.a 4 4,637 2018/03/11, 02:17 PM
آخرین ارسال: Roza. A
  قطع داروهای ام اس قبل از بارداری Soroush 86 59,534 2018/03/03, 10:15 AM
آخرین ارسال: glassheart
  آیا می توان خطر عود را پس از زایمان کاهش داد؟ همسر یک مشکوک به ام اس 4 5,719 2017/01/12, 11:13 PM
آخرین ارسال: M.mozhgan.73
  نکات قابل توجه درباره بارداری و ام اس sara 65 48,097 2016/01/11, 09:27 AM
آخرین ارسال: niloofary
  احساس خستگی و بارداری RoOo$aAa 3 3,433 2014/10/08, 02:55 PM
آخرین ارسال: farane
  پيامدهاي زايمان در بیماران مبتلا به ام اس hamdam 0 2,836 2012/01/03, 09:06 AM
آخرین ارسال: hamdam

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست