امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امیتازات : 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تاثیر مصرف امگا-3 در روند بیماری ام اس
آیا مصرف اسید های چرب امگا3 با بروز اولین حمله بیماری ام اس رابطه ای دارد ؟
شاید شما خوانده باشید که مصرف نوع خاصی از اسیدهای چرب که به آنها اسیدهای چرب اشباع نشده می گوئیم (Poly unsaturated fatty acids ) به نظر می رسد با بیماری ام اس بی ارتباط نباشد و احتمالاً بروز این بیماری را کاهش می دهد . در مطالعه ای که اخیراً توسط محققین استرالیائي انجام گرفته بار دیگر این رابطه به تأیید رسیده است .
مطالعه فوق که در حال حاضر هم ادامه دارد ، نشان داده که خوردن غذاهای حاوی مقادیر قابل توجه امگا3 بخصوص ماهی ( و نه گیاهان ) سبب کاهش بروز اولین حمله بیماری ام اس میشود . خوردن فرم های دیگر چربی های غذایی ، چنین رابطه ای با بیماری ام اس نداشته است . قابل ذکر است که نتایج این مطالعه در ژورنال ام اس (MS Journal) به چاپ رسیده است .
لازم است بدانیم که ...
چربي ها یکی از مواد غذائی اصلی برای بدن محسوب می شوند . همانطور که بعضی انواع چربی برای بدن مضر هستند ( به اصطلاح چربی های بد ) ، برخی دیگر مانند چربی های غیر اشباع ، اصولاً سبب کاهش کلسترول خون می شوند و بدین گونه ،احتمال تنگی عروق و سکته های قلبی و مغزی را پائین می آورند . این نوع چربی ها و اسید چرب امگا3 که در آنها موجود است ، سالهاست که مورد توجه محققین قرار گرفته اند و موضوع رابطه آنها با بیماری ام اس هم یکی از موضوعات مورد توجه آنهاست .
در مطالعه مورد اشاره ما محققین ، عادات غذایی 267 فرد مبتلا به اولین حمله بیماری ام اس (CIS) و 517 فرد غیر مبتلا را مورد بررسی قرار دادند (با استفاده از پرسشنامه ها ) این تیم عادات غذایی یکسال قبل از تحقیق را در این دو گروه ثبت و میزان اسید های چرب با منشأ غذایی و نه داروئی را در آنها مورد مقایسه قرار دادند.
نهایتاً نتایج نشان داد که در آنها که اسید های چرب غذایی بیشتری مصرف کرده بودند ، احتمال بروز اولین حمله بیماری ام اس بطور قابل توجهی کمتر بود بخصوص آنها که این نوع اسید چرب را از ماهی دریافت کرده بودند .
اگرچه هنوز این نتیجه قطعی نشده اما به هر حال گنجاندن غذا های دریائی در برنامه غذایی ، توصیه ای است که همواره متخصصین تغذیه به افراد داشته اند ( در خصوص بیماری ام اس ماهی های غنی از امگا3 یعنی سالمون ، ساردین و تُن بیشتر مورد تأکید هستند – مترجم ) .

http://www.iranms.ir/index.php/node/view?id=791
1394-08-17 11:27
 تشکر شده توسط : mahdi1004 , پریا حقیقت پور
(2013/06/16, 03:08 PM)رامنا نوشته است: ولی بچه ها ثابت شده که امگا 3 اثر ضد التهابیه خوبی داره. یه مطالعه تو ورزشکارا نشون داده که اثر ضدالتهایش گاهی با پروفن برابری میکنه. بنابر شاید بتونه بعد از یه حمله به فروکش کردن سریعتر التهاب کمک کنه. همونکاری که کورتن میکنه. هرچند مطمئنا قدرت پالس تراپی رو نداره ولی خب عوارضش رو هم نداره. در ضمن در مورد یکی مثل من که سابقه 3تا بیماری خود ایمنی رو یکجا داره خیلی کمک کنده بوده. کلا با خوردنش احساس سبکی میکنم و کوفتگی بدنم خوب میشه. اینجوریه که دوسش دارم خوچمزه اس... Smile (52) بعدشم مسواک لازم نیست بزنی Smile (16)

واي خداي من دوست من كجاش خوشمزه است من بلد نبودم يه بار روز خوردم بعد مي ديدم همش عق ماهي مي زنم براي همينا شب ها مي خوردم كلا هم چون تاثير خاصي نديدم ديگه نخوردم
مرگ و زندگی در قدرت زبان است.
 تشکر شده توسط : niloofary , پریا حقیقت پور
من از شهریور پارسال یکسال هرشب امگا3 ,aqua, میخورم و دکترم فرمودن ویتامین های مورد نیاز برنمو تامین میکنه .
و از شهریور که ازمایش دادم و سطح ویتامین دی ام بالا رفته یک شب در میان میخورم .
دکتر داروسازبهم گفتن که بعد از غذا که گلو چرب است بخورم با شیر یا اب پرتقال طبیعی .
تاثیرش روی من خوب بوده بر اساس ازمایشاتم .
حالا چقدر در روند پیشرفت یا کنترل ام اس تاثیر داشته نمیدانم . confused2
ان کس که دوست داری نیمه دیگر تو نیست !
او تویی ، اما در جای دیگر
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور , shokolat
الان ۷ساله که امگا۳جزو جدانشدنی از من شدهsmilingبسیار راضی هستم.سرما نمیخورم ضدالتهاب هست و درباره تاثیرش بر ام اس خب حداقل برای من چیزی که تاثیر صددرصد در پیشرفت ام اس داره استرس و مخلفاتش هست.دیگه اینو شک ندارم.بقیه چیزا کمک کننده های فرعی هستن
 تشکر شده توسط : mj.ny-luise , silent , پریا حقیقت پور , shokolat

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  حقیقت پنهان بیماری MS hamdam 2 3,761 2024/01/02, 01:41 AM
آخرین ارسال: dz.vahid1359
  تاثیر ام اس بر عضلات بدن تیم ترجمه ام اس سنتر 3 6,734 2019/07/25, 10:17 PM
آخرین ارسال: پریا حقیقت پور
  دلایل احتمالی بروز بیماری ام اس: تیم ترجمه ام اس سنتر 0 1,394 2019/06/06, 01:07 PM
آخرین ارسال: تیم ترجمه ام اس سنتر
  مهرداد شهلایی مبتلا به بیماری دویک، در مسیر بام جهان hamid 0 3,568 2018/03/16, 05:17 PM
آخرین ارسال: hamid
  تاثیر محافظتی هورمون استروژن بر سیستم عصبی مرکزی atkh 1 2,743 2018/01/09, 01:25 PM
آخرین ارسال: Silverlight
  کتاب غلبه بر بیماری ام اس hamdam 194 177,527 2016/08/12, 04:31 PM
آخرین ارسال: ندا1366
  تصویربرداری جدید نانوممکن است منجر به درمان های جدید بیماری مولت hamdam 1 4,632 2015/07/13, 09:05 AM
آخرین ارسال: niloofary
  شناگر 86 ساله‌ی مبتلا به بیماری ام.اس فراتر از انتظارات و باورها! hamdam 18 12,641 2015/07/07, 06:27 PM
آخرین ارسال: helli
  نبرد شجاعانه لوسی کوچولو با بیماری ام اس hamdam 13 12,084 2014/12/03, 08:41 PM
آخرین ارسال: شهره
  تست تنفس روشی پیشرفته برای تشخیص بیماری مولتیپل اسکلروزیس (m.s) hamdam 9 10,585 2014/04/15, 07:04 PM
آخرین ارسال: آرزو

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان