امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نحوه کنترل احساسات بعد از شنیدن خبری بد
٢٩ ارديبهشت ١٣٩٢ - ٠٧:٤٩

نحوه کنترل احساسات بعد از شنیدن خبری بد

اخبار بد ـ مرگ یکی از عزیزان، بیماری، اخراج شدن از کار و ... ـ مثل شوک می‌مانند، وحشت می‌کنید و همه زندگیتان ناگهان تغییر می‌کند.

به گزارش گروه كلينيك باشگاه خبرنگاران؛ جای تعجب نیست که در تحقیقی مشخص شده است که تقریباً همه خانم‌هایی که به تازگی ابتلا به سرطان سینه‌شان به آن گزارش شده است، دچار پریشانی و اضطراب می‌شوند. اما جدی‌تر اینکه، این وضعیت در تقریباً نیمی از آنها آنقدر پیشرفت می‌کند که منجر به اختلالات روانی شدید مثل افسردگی می‌شود.

کاملاً بدیهی است که شنیدن خبر بد چندان آسان نیست. اما واقعیت این است که باید با آن کنار بیایید، شما فرزندانی دارید که باید از آنها حمایت کنید و زندگی که باید آنرا ادامه دهید. اما چطور؟

با اینکه به نظر غیرممکن می‌رسد اما راه‌هایی هست که می‌توانید با استفاده از آنها به خودتان برای کنار آمدن با این اخبار بد و شروع یک زندگی جدید، کمک کنید.

کمک بگیرید

بعد از شنیدن یک خبر بد، ساده‌ترین راه این است که فکر کنید تنها و بی‌کس هستید و یا آنقدر خودتان را غرق در فکر کردن به جزئیات آن مسئله می‌کنید که دیگر نمی‌توانید از زندگی لذت ببرید. باید سعی کنید با افراد خوشبین و مثبتی که در اطرافتان دارید صحبت کنید و از آنها کمک بگیرید. و حتماً انجام کارهایی که سابقاً از آنها لذت می‌بردید را ادامه دهید.

اطلاعات بگیرید

در شرایطی که اخبار بد، خبر ابتلای شما به یک بیماری باشد، یا مواردی مثل این، تا می‌توانید در آن زمینه اطلاعات جمع کنید. در اینترنت برای گرفتن اطلاعات در مورد آن بیماری جستجو کنید، کمی تحقیق کتابخانه‌ای انجام دهید و حرف‌های بیماران مبتلا به آن بیماری را بشنوید. وقتی حس کنید که کاری انجام می‌دهید اضطراب و ترستان تاحدودی تسکین می‌یابد.

در مورد احساساتتان قضاوت نکنید

با اینکه ممکن است از دهان دوستان و آشنایان بشنوید که باید سرتان را بالا بگیرید و قوی باشید، اما لزومی ندارد درمورد احساسی که دارید حس بدی داشته باشید. ترسیدن و ناراحت بودن کاملاً طبیعی است و هیچ اشکالی ندارد. وقتی کم‌کم سعی می‌کنید که با آن خبر بد و تاثیری که در زندگیتان دارد کنار بیایید، به خودتان اجازه بدهید که هر احساسی را آزادانه و بدون قضاوت و انتقاد تجربه کنید.

به خودتان فرصت دهید

در زمانهای سخت، نباید از خودتان انتظار داشته باشید که نظم و روال عادی زندگی را داشته باشید یا با همان سرعت قبل در زندگیتان پیش روید. درصورت نیاز از دیگران کمک بگیرید، تعهداتی که انجام آن در آن زمان به نظرتان دشوار است را لغو کنید و از خودتان مراقبت کنید. خوب غذا بخورید، خوب بخوابید و ورزش کنید. و بالاتر از همه اینها به خودتان سخت نگیرید.

احساسات منفی را بیرون بریزید و کم کم شرایط را بپذیرید

مهم نیست که شوک احساسی که به شما وارد شده، چیست، مراحلی هست که بعد از هر شوک احساسی باید طی کنید. شاید اول آن اتفاق را نپذیرید یا سعی کنید نادیده اش بگیرید و دوست داشته باشید که به زندگی که قبلاً داشتید برگردید. در مرحله بعد ممکن است از آن وضعیت عصبانی شوید و مدام بپرسید که "چرا من؟" و همه چیز را زیر سوال ببرید و آخر سر هم به طریقی افسرده و مغموم شوید.

با اینکه همه این مراحل کاملاً نرمال و طبیعی هستند اما شما را از پذیرفتن واقعیت دور می‌کنند. قبول واقعیت از نظر احساسی خیلی دشوار است اما باید به خودتان اجازه دهید که کم‌کم به آن سمت بروید. وقتی آن اتفاق را پذیرفتید آنوقت می‌توانید به آن با آرامش بیشتری نگاه کنید، نه با ترس و عصبانیت و ناراحتی.
 تشکر شده توسط : محدثه , yummy , minoshka , SANAM , شيدا رها
دقیقا مشکل من!دست گذاشتید رو مشکلی که من دارم!به تازگی برای مادرم تشخیص سرطان سینه دادن بدخیم بوده ولی به گفته دکتر خوش خیم ترین بدخیم وجایی روهم درگیرنکرده الانم شیمی درمانی تموم شده و در حال پرتودرمانی .همه مشکلاتی که داشتم فراموش کردم واقعا من چه طوری میتونم به مادرم کمک کنم سعی میکنم که بهش دل بدم ولی گاهی اوقات نتیجه برعکس میده اگه منوراهنمایی کنید واقعا ممنون میشم!Huh
 تشکر شده توسط : شيدا رها
صنم جان من تو وب سایتم بخشی رو به سرطان سینه اختصاص دادم که می تونی مطالعه کنیicon_question
سرطان سینه

ضمنا اگر با قوانین سایت مغایرت نداره من دکتر شهپر حقیقت رو تو تهران بهت معرفی می کنم.
اگر تهران زندگی می کنی یا می تونی بری پیش ش برید.
یکی از آشنایان من پیششون می رفتند و ازشون شنیدم.
شاید بعد از درمان سرطان سینه مشکل لنف ادم دست به وجود بیاد. این برای فقط تعدادی از خانم ها پیش می یاد. در هر صورت باید از این مشکل پیشگیری کرد.می تونی اطلاعاتی هم در این مورد کسب کنی. در هر صورت پیشگیری بهتر از درمان هست
لنفوتراپیست هستند و عضو هيات علمي مركز تحقيقات سرطان پستان در خصوص تكنيكهاي درمان لنف ادم
شماره تلفن مطبشون هم این هست:
02122890030

من صبورتر از هر لحظه ای چشم به راه روزهای آینده ی نیامده ام!

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست