امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شتاب ام اس در ایران و افزایش قیمت داروی ربیف
۱۳۸۷
شتاب «ام‌اس» در کشور
سوژه این گزارش با تماس یک بیمار ام‌اسی به روزنامه و شکایت از افزایش قیمت داروی «ربیف» شکل گرفت و پیگیری از وزارت بهداشت و انجمن ام‌اس ایران موضوع را از مشکلات دارویی به افزایش بیماران ام‌اسی در کشور،ابتلای جوانان و زنان به ام‌اس و به طور کلی وضعیت پیچیده این بیماری در ایران رساند.
۲ میلیون نفر در جهان مبتلا به «ام‌اس» هستند، در ایران تنها در انجمن ام‌اس بیش از ۱۴ هزار بیمار ام‌اسی عضویت دارند که به زعم مسولان این انجمن، آمار تخمینی مبتلایان به ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر می‌رسد.
شاید آمار ۳۵ تا ۴۰ هزار نفر بیمار ام‌اسی به نسبت جمعیت کشور چندان زیاد به نظر نرسد، اما مساله این است که این بیماری در چند سال اخیر به طور ناشناخته‌ای شایع شده است.
رئیس انجمن ام‌اس ایران با تایید افزایش چشمگیر این بیماری در کشور به «جام‌جم» می‌گوید: ضعف ایمنی بدن، آمادگی ژنتیکی و عوامل محیطی از علل ابتلا به این بیماری است که این عامل سوم از فاکتور‌های گوناگونی نشات می‌گیرد و همین مساله باعث پیچیدگی این بیماری در کشور ما شده است.
دکتر محمدرضا لطفی ادامه می‌دهد: تمایز این بیماری در کشور ما به ۲ مساله گروه سنی مبتلا به آن و پیچیدگی ابتلا برمی‌گردد.
او می‌گوید: در حال حاضر دومین عامل معلولیت جوانان در کشور ما ام‌اس است که متاسفانه بیشتر جمعیت تحصیلکرده و توانای کشور را مورد هدف قرار داده است.
به گفته او، ۶۰ درصد از افراد زیر سن ۲۵ سال در معرض ابتلا به بیماری ام‌اس هستند که بر اساس تحقیقات این بیماری در خاورمیانه و مناطقی مانند سوریه، لبنان و کویت رو به افزایش است.
● فراز و نشیب داروی ام‌اس!
رئیس اداره داروی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت نیز در خصوص مشکلات دارویی این بیماران به افزایش بیماران ام‌اس اشاره می‌کند و می‌گوید: طبق مستندات علمی ۳۰ درصد این بیماران به طور منطقی نیاز به اینترفرون بتا دارند. تاکنون ۳ شرکت آمریکایی و آلمانی این دارو را با نام‌های آووتکس، ربیف و بتافرون به طور انحصاری تولید کرده‌اند و بتازگی یک شرکت ایرانی نیز موفق به ساخت آن در کشور شده است. این بیماری درمان قطعی نداشته و این درمان‌ها که هزینه آنها بدون حمایت دولتی و یارانه بالغ بر ۱۲ میلیون ریال در ماه است، فقط در کاهش سرعت رشد بیماری موثر است.
هرچند رئیس انجمن ام‌اس ایران، تاکید برخی پزشکان برای مصرف داروهای خارجی ام‌اس را حرفی قدیمی می‌داند، اما دکتر عبداللهی به «جام‌جم» می‌گوید: فراز و نشیب این بیماری با میزان فشار عصبی وارده به این بیماران ارتباط مستقیم دارد و متاسفانه برخی عوامل شرکت‌های خارجی با تطمیع بعضی از پزشکان و القای کارایی نداشتن داروی ایرانی به بیماران باعث گرایش مصرف به انواع وارداتی می‌شوند.
به گفته او، در حال حاضر مصرف داروی بتافرون و ربیف در ایران چندین برابر معمول و اختصاص یارانه بیش از مقدار فعلی به این دارو با توجه به محدودیت‌های بودجه، ظلم در حق دیگر بیماران است.
عبداللهی ادامه می‌دهد: اینترفرون بتا تولید داخل بعد از حضور ۲ ساله در بازار تمامی مطالعات ایمنی و اثربخشی خود را تکمیل کرده و آن چیزی که باعث نارضایتی بیماران می‌شود، فشار عصبی عدم درمان ناشی از ماهیت بیماری توام شده با القای تبلیغاتی شرکت‌های خارجی و تغییر نوع داروست.
به گفته او، با توجه به این موارد، معاونت غذا و دارو قانونا موظف به برابری میزان یارانه پرداختی به انواع وارداتی و نوع تولید داخل است. با برابری ۵۳۰ هزار تومان یارانه برای هر بسته، قیمت مصرف‌کننده داخلی بدون احتساب پرداخت بیمه ۵۰ هزار تومان و قیمت هر بسته ربیف و بتافرون ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود که قیمت فعلی ۵۰ هزار تومان، ارزان‌تر است. به عبارتی، هنوز داروی وارداتی بتافرون و ربیف بیش از نوع تولید داخل، یارانه دریافت می‌کند.
● علت؛ نامعلوم
رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران نیز با اشاره به این‌که بیماری ام‌اس در ایران رو به افزایش است، می‌گوید: به‌رغم دستاوردهای علمی بسیار که در تحقیقات و کنگره‌های بین‌المللی به دست آمده است هنوز نمی‌دانیم چرا این بیماری بروز می‌کند و در حال افزایش است.
دکتر پاکدامن ادامه می‌دهد: با وجود مطالعات بسیاری که درباره بیماری ام‌اس شده است، اما هنوز شاهد بحث‌های گسترده‌ای در زمینه درمان و پیشگیری این بیماری هستیم.
رئیس انجمن مغز و اعصاب ایران با اشاره به این‌که باید در تحقیقات خود به توزیع جغرافیایی این بیماری توجه کنیم، می‌گوید: جای سوال است که چرا این بیماری در بعضی مناطق کمتر و در بعضی مناطق بیشتر است که در نتیجه این بررسی می‌توان به نتایج علمی موثری رسید.
● استرس، عاملی قوی
رئیس کمیته علمی انجمن حمایت از بیماران ام‌اس با بیان این که اغلب بیماران مبتلا به ام‌اس در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال هستند، ادامه می‌دهد: در این میان، تعداد زنان ۲ برابر مردان تخمین زده می‌شود.دکتر محمد صحرائیان به ایسنا می‌گوید: به طور متوسط، زنان مبتلا به ام‌اس در سنین ۳۰ سال قرار دارند.
او با بیان این که ۸۰ درصد بیماران مبتلا به ام‌اس در صورت عدم پیگیری درمان خود قادر به حرکت نیستند، یادآور می‌شود: ام‌اس درمان قطعی ندارد، ولی می‌توان با کمک داروهای درمانی، تعداد حملات بیماری را کاهش داد.
به گفته او، هنوز علت بروز این بیماری در افراد مشخص نشده است، اما به نظر می‌رسد ام‌اس زمانی افراد را مبتلا می‌کند که سیستم دفاعی علیه بدن اقدام کرده و تخریب مغز و نخاع را موجب شود.
صحرائیان با استناد به نتایج صورت گرفته در خصوص این بیماری از قرن چهاردهم میلادی تاکنون خاطرنشان می‌کند: استرس، ناراحتی و هیجانات روحی، زمینه‌ساز تشدید علائم این بیماری هستند، به طوری که در یکی از مقالات علمی بر نقش کاهش استرس در بیماران مبتلا به ام‌اس به اندازه نقش دارو تاکید شده است.

وی با اشاره به انواع علائم مختلف ام‌اس، این علائم را وابسته به تخریب قسمت‌های مختلف مغز و نخاع، عنوان می‌کند و می‌گوید: نابینایی ناگهانی، ضعف و سستی آنی،‌ برهم خوردن تعادل و بی‌اختیاری ادرار از علائم مختلف بیماری ام‌اس هستند.

وقتی که� آمارش رو به افزایش است ،باید ببینند چه عواملی امروزه نسبت به گذشته بیشتر شده .تا کنون عوامل موثر در آن را ژنتیک ، محیط و جنسیت دانسته اند و عامل تشدید کننده علایم : استرس وگرما.غیر از استرس عوامل دیگر همیشه بوده وتازگی ندارد.راه درمان غیر دارویی آن محو عاملان اصلی استرس و عدم آرامش جوانانی است که بی خیال نیستند و چون مقدور نیست� پزشکان به دنبال درمان دارویی می گردند ! خدا کمکشان کند داروهای بهتری پیدا کنند.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
بهبود عزیز جهت محو عاملان استرس و عدم آرامش جوانان توجه شما رو جلب میکنم به فرموده شاعر (علیه الرحمه)
اگر غم لشکر انگیزد که خون عاشقان ریزد� � � � � � من و ساقی به هم شازیم و بنیادش بر اندازیم
شايد يه علتش هم اين باشه كه قبلاً‌ اين بيماري اينقدر شناخته شده نبود و كمتر دكتري مي تونست ام اس رو تشخصي بده .
(2009/08/08, 07:11 PM)مجـید نوشته است: شايد يه علتش هم اين باشه كه قبلاً‌ اين بيماري اينقدر شناخته شده نبود و كمتر دكتري مي تونست ام اس رو تشخصي بده .
تا حدودی موافقم دکترا بعد از 2 سال از اولین علائم من تشخیص دادن ...
... وقتی تبر به جنگل آمد ، درختان فریاد زدند و گفتند :نگاه کنید دسته اش از جنس ماست !!. ... 1213.2

منم با نظر مجید موافقم
دفعه قبل که پیش دکترم رفته بودم همین مورد ازش سوال کردم که گفت به علت کمبود امکانات و پایین بودن اطلاعات پزشکا تشخیص خیلی سخت بود ولی الانه خیلی راحتتر تشخیص میدن
مثلا قبلا ام اس بعد چند سال تشخیص می دادن ولی الانه الحمدلله خیلی زود تشخیص میدن و کنترلش می کنن
دوست دارم وقتی که چشمات می بندی....با من به دردای این دنیا می خندی....
سلام دوستان
شکی نیست که تشخیص بیماری همیشه بهتر از قبل است اما اینطور هم نیست که در همین دو سه سال اخیر تشخیص ها خوب شده باشه چون بعضی از همین دوستانمون در سایت چندین ساله که بیماریشون تشخیص داده شده ، من هم کسی رو می شناسم که� حدود 14-15 سال پیش بایکی از علامتهای ام اس به یک بیمارستان
دولتی مراجعه می کنه و یک انترن که هنوز درس پزشکیش هم تموم نشده بوده می گه ام اسه ! پس این بیماری� مدتهاست با همین
علایم شناخته شده هست وتشخیص اون هم معمولا با ام آر آی قطعی می شه.
البته می دانیم افزایش آن فقط� در ایران نیست .
خبری رو دیدم که فکر کردم شاید به این قسمت ربط داشته باشه ( اگه جاش درست نبود بگین )

میلیون ها تهرانی در معرض� خطر پارازيت هاي ماهواره اي

امواج پارازيت ماهواره سبب آسيبهاي زيادي از جمله: كاهش حافظه،افت تحصيلي،كاهش يادگيري و افت راندمان آموزشي،افت قدرت باروري،عصبيتهاي اجتماعي ،اختلافات خانوادگي،سقوط� هواپيماها،سرطان،سرگيجه،پيري زودرس،اختلالات هورموني و عوارض بسيارديگر ميشود .
این مقام مسئول همچنین اثرات گرمایی امواج راداری و مایکروویو را از عوامل ابتلاء به بیماریهای ناشناخته و انوع بیماریهای خونی و سرطانی دانست و افزود :" تحقیقات نشان داده که کروموزوم های Y که جنسیت نر دارند به علت حساسیت بالا و در صورت تداوم امواج می توانند به شدت تخریب شوند. با این حال اختلالات جنسیتی و خونی و مغزی از اثرات اثبات شده این امواج برای انسانهائی است که در معرض جدی قرار دارند.»
مهندس مولوی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه باندهائی که بالاتر از 20 مگاهرتز تا 200 مگاهرتز هستند بر روی بدن تاثیر می گذارند، گفت:«اما بیشترین اثر مربوط به باندهای بالاتر از 300 مگاهرتز، یعنی امواج مایکروویو یا پارازیت اندازها است.»
این عضو هئیت علمی دانشکده مخابرات گفت:«قرار گرفتن طولانی مدت در معرض پارازیت های ماهواره ای مرگ آور است.» طبق مطالعات انجام شده از بين رفتن تعادل دماي بدن، به طوري كه بيش از 5 درجه سانتيگراد باشد، براي انسان مرگ آور است و بيشتر از يك بمب اتمي براي افراد خطرناك است..
اميراحمد سپهري، استاد دانشگاه اشاره کرد که دستگاه هاي ارسال پارازيت سرطان زا هستند به ويژه سرطان نخاع را به دنبال دارد. قطعاً در كشور ما كه چنين امواجي با قدرت و شدت فركانس بالاتر ساطع مي شود، عوارضي بيش از اين ايجاد مي كند. مثلاً برخورد امواج به بدن در زمان خواب، احتمال ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد. تأثير اين امواج بر روي كودكان بيش از ديگر افراد جامعه است. تا آنجا كه كودكان خيلي زود به انواع بيماريها مبتلا مي شوند. اينها همه زنگ خطري براي شهروندان تهراني است.
سلام به همه دوستان بايد بگم تشخيص به موقع بيماري خيلي مهم است . حدود 20سال قبل من اولين علائم را تجربه كردم .ولي 16 سال بعد تشخيص داده شد. البته بايد بگم يكي از پزشكان محترم كه فقط دنبال سر كيسه كردن بيماران بود و در مشهد هم اسم ورسم دارد 9 ماه به من داروهاي روانگردان خوراند ولي بيماري من راتشخيص نداد. تازه من اشاره اي به بيماري MS داشتم ولي ايشان حتي من را براي( ام ار اي) هم نفرستاد تا اينكه حالم خراب شد . ولي خوشحال هستم كه حالا �دوستان خيلي خوبي دارم � ........................ انشاا...چرخهاي ماشين ا م اس
را پنچر ميكنم (شتاب بي شتاب)

� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �حامد � مشهد � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � �
� � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � � ----------------

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ماجرای اختلاف قیمت داروهای ام اس در بازار nahid 2 1,782 2019/09/10, 07:49 PM
آخرین ارسال: nahid
  آمارام اس درایران و افزایش شیوع آن در سالهای اخیر nazaninn 106 57,713 2018/09/17, 08:07 PM
  چشم انداز درمان با سلول بنیادی در ایران.... sooorooosh 9 7,468 2016/05/21, 02:45 PM
آخرین ارسال: niloofary
  توقف واردات داروی آرژانتینی ام اس ( اکتووکس) یه غریبه 10 8,051 2016/04/14, 11:38 AM
آخرین ارسال: glassheart
  داروی ایرانی ام اس در شیراز رونمایی می‌شود niloofary 5 4,091 2016/03/01, 11:45 AM
آخرین ارسال: 71shahab
Video مخترع دشتستانی مدعی شد: کشف داروی گیاهی برای درمان کامل MS رسول جاسمی 115 78,061 2015/08/10, 12:00 AM
  واردات داروی ام اس کمتر می شود nahid 1 2,395 2015/05/30, 11:51 AM
آخرین ارسال: مرجان مولایی نژاد
  داروی تایسبری تحت پوشش بیمه قرار گرفت h.kakavand 19 15,028 2015/04/28, 11:47 AM
آخرین ارسال: mostafa00
  داروی بومی ام اس به زودی وارد بازار می شود paeazan 10 8,509 2014/10/13, 02:39 AM
آخرین ارسال: Aban
  لیست قیمت داروهای بیماران خاص و صعب العلاج edarzi 16 14,757 2014/09/04, 05:57 AM
آخرین ارسال: glassheart

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست