امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
<< مشکلات صحبت کردن >>
مشکلات صحبت کردن
28 آذر 1391

بیماری ام اس ممکن است صحبت کردن را تحت تاثیر قرار دهد. اما با رعایت نکاتی میتوان از شدت این مشکل کاست .

اصولاً یک آسیب شناس گفتار باید شما را از نظر نحوه تکلم ، وضع لبها ، زبان، کام نرم و وضع تنفس معاینه کند.

مشکلات شایع در بیماری ام اس که منجر به اشکال در تکلم میشوند عبارتنداز :

- بعلت ضعف عضلات تنفسی ممکن است حجم هوائی که لازم است در زمان صحبت کردن از حنجره خارج شود کاهش یابد .

- بدلیل ضعف یا آهستگی یا عدم تعادل لبها ، زبان و کام نرم، کلمات بدرستی ادا نشوند.

- توقف در زمان صحبت کردن

- تغییر کیفیت صدا

برای واضح تر کردن صحبت

1- سعی کنید ریه ها را بطور کامل از هوا پر کنید .

2- در موقع تولید صدا تلاش کنید و تلاش بیشتری به کار ببندید .

3- زمان بیشتری را برای حرکات لب ها و زبان مصرف کنید . ( با شتاب صحبت نکنید )

4- حرکات زبان و لبها را دقیق تر انجام دهید تا مانع شلی تکلم شوید .

5- قوز نکنید با این کار می توانید حرکات تنفسی بهتری داشته باشید .

ممکن است لازم باشد از ابزار " تقویت کننده صدا " استفاده کنید ، این امر در شرائطی لازم میشود که نتوانید بلند صحبت کنید .

منبع انجمن ام اس ایران
ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
 تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , nahid , rezami , یاسی , samiramiss

راهکارهایی برای بهبود مشکلات تکلم و غذا خوردن در بیماران ام اس

تاريخ : پنجشنبه بیست و هشتم مهر 1390

با بهبود وضعیت نشستن،کنترل سر،ایجاد هماهنگی عضلانی-دهانی می توان به این مشکلات غلبه نمود.برای داشتن بلع بهتر و جلوگیری از پریدن غذا در مسیر تنفسی بهتر است بیمار صاف بنشیند و سرش را به مقدار کمی خم کند.یک سری تمرینات برای بهبود وضعیت عضلانی-دهانی شامل تمرین بستن دهان و فشردن لب ها،حرکات زبان،و کنترل فک می باشد.برای تسهیل و تقویت فعالیت عضلات می توان از کشش و مقاومت به آنها استفاده نمود.با استفاده از یک قطعه یخ یا بستنی یخی می توان رفلکس مکیدن و تولید بزاق را تحریک نمود.همچنین مکیدن مقاومتی از طریق نوشیدن مایع با یک نی نیز مفید است.تحریک زبان با یخ،تحریک پشت دهان و ناحیه حلق گردن با یخ به علت فشار وارده روی گردن و تیروئید بلع را تسهیل می کند.مایعات غلیظ که ایجاد مقاومت می کنند و در نتیجه باعث تسهیل فعالیت عضلانی می شوند و بطور کلی بلع آسانتری نسبت به مایعات رقیق تر دارند.به تدریج غذاهای مرطوب و نیمه نرم مثل ماکارونی،پوره سیب
زمینی ،ژله و غذاهای نرم و آبکی اضافه می شوند.همراه کردن غذا با نوشیدن آب نیز به عبور بهتر غذا از مجرا کمک می کند. خوردن غذاهای تکه تکه و دانه دانه مثل کیک،بیسکویت و کلوچه و چیپس ،پنیر و کرفس ممنوع هستند.بیمار حین غذا خوردن صحبت نکند.خستگی نیز می تواند روی غذا خوردن تاثیر بگذارد و به همین دلیل بیمار باید وعده اصلی غذایی را در صبح میل کند و در طی روز وعده های غذایی کوچک داشته باشد.

گفتار درمان هم تکنیک های بلع را به بیمار می آموزد.به این صورت که بیمار ابتدا عمل دم را انجام می دهد و سپس نفس را نگه می دارد(از طریق بستن راههای هوایی).سپس فرد بلع انجام می دهد و بازدم می کند و دوباره بلع انجام می دهد. در مراحلی که اختلال بلع خیلی شدید است استفاده از لوله ای که از طریق آن غذا به بیمار برسد ضروری است.

دکتر حسن شاکری-فاطمه کبیریان

دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : nazaninamiri70 , nahid , rezami , samiramiss , :)ناشناس
مشکل تو صحبت کردن و تمرکز حیثیت واسه من نذاشته!confused
کسی نمونده که جلوش سوتی نداده باشمangry3smiling
خدایا دستم به آسمانت نمی رسد
اما....
تو که دستت به زمین می رسد بلندم کن....
 تشکر شده توسط : farda20032020 , یاسی , Exhautless , silent
سلام من یه سوال داشتم میخواستم بدونم تاحالا واسه شماهم این اتفاق افتاده یانه ! من چند وقته که بعضی کلماتو یکم اشتباه میگم مثلا به جای حرف د حرف ل رومیگم خیلی بده اعصابم خورد میشه به نظرشما به خاطر بیماریمه ومربوط به پلاکاست یایه حمله جدیده؟؟
سلام
فقط اومدم بگم من گاهی توی ردیف کردن کلمات برا حرف زدنم مشکل دار میشم

مثلا با افراد خاصی میبینی یهو هول میشم و لکنت و جابجایی کلمات و چیدمان حرف زدن
البته خیلییی کم برام پیش میادا

نمی دونم ربطی به ام اس داره یا نه
بهتره با دکترت در میون بزاری
عشق اگر با تو بیاید به پرستاری من
قصـــه عشــق شود قصه بیماری من
 تشکر شده توسط : آنا , leili-asmaneh
واسه منم گاهی پیش میاد کلماتو درست ادا نمیکنم ولی نباید اهمیت داد همه چیز به ام اس ربط نداره آدمای سالمم شاید براشون پیش بیاد ...من مشکلی کوچیکی برام پیش بیاد بگم از ام اس بابام دعوام میکنه میگه هرچی میشه نگو از ام اس ...N_aggressive (37)Smile (16)
میان هزاران دیروز امروز وشاید میلیون ها فردا فقط یک امروز هست امروز را بخند و شاد باش ...
 تشکر شده توسط : silent
از ام اس باشه یا نباشه مهم نیست . مهم اینه که درمان داره . اگه دیدید برطرف نشد برای درمانش اقدام کنید.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : hadisss , alireza1111 , آنا , silent
ممنونم ازهمه!!!
درست میگین منم تایه چیزی پیش میاد میگم از ام اسه امیدوارم که نباشه!
من این مشکلونداشتم واگرهم پیش اومده بودیکی دوباربود،ولی همین طورکه گفتم چندوقته زیادشده در روزیکی دوبارکلماتواشتباه میگم. هفته دیگه وقت دکتردارم وحتماباهاش درمیون میزارم .
 تشکر شده توسط : برگ 7 , silent
من که با مسئولین مربوطه کادر درمانی درباره این موضوع صحبت کردم بهم گفتن دو مورد مجزا از یکدیگر داریم:

۱) عدم بخاطر آوردن کلمات یا جابه جا ذکر کردنشون در جمله که به مساله تمرکز مربوط میشه (ناهنجاری شناختی Cognitive)
۲) عدم چرخش زبان و ناتوانی ماهیچه های دهان و فک که مسائلی مثل ناتوانی در ادای برخی آوا یا حتی ناتوانی در جمع کردن آب دهان یا اختلال در بلع غذا و نوشیدن مایعات که به عدم هماهنگی عصب و عضله برمیگردن که در عضلات دیگر بدن هم دیدیم. (ناهنجاری های فیزیکی)

تمام این موارد رو من در طول سالیان داشتم اما همش موقتی بوده و بعد از مدتی با کاردرمانی یا خودبخود برطرف شدن. smiling
 تشکر شده توسط : hadisss , آنا , nahid , samiramiss , ندا ٩٩ , leili-asmaneh , برگ 7
سلام من علاوه بر شل حرف زدن گاهي اينقدر آروم حرف ميزنم كه انگار نجوا ميكنم يا با خودم حرف ميزنم، نميدونم اين به خاطر اينه كه با دهن نفس ميكشم يا بقيه هم اين مشكلو داريد؟
واي اصلا دوست ندارم حرف بزنم Unknown
 تشکر شده توسط : samiramiss

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Star مشکلات تعادلی naazanin 33 26,980 2018/02/23, 01:56 PM
آخرین ارسال: faratarazboodan
Rainbow مشکلات جدید و عوارض نادر toktam* 22 16,082 2016/01/18, 12:36 AM
آخرین ارسال: toktam*
  بررسی توکسین بوتولینوم برای حل کردن مشکلات مثانه در بیماران ام اس zenith 3 4,397 2013/09/13, 05:15 PM
آخرین ارسال: hamdam

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست