•  قبلی
  • 1
  • ...
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7(current)
  • 8
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
حمله چه مشخصاتی داره ؟
سلام دوستان
من مدتی تقریبا طولانی هست که به طور مداوم از نفس سنگین و درد قفسه رنج میبرم همش فکر میکنم یه فشار سنگین داره به قفسه سینه ام وارد میشه و نفس کشیدن واقعا برام سخت میشه گاهی هم آنچنان تیر میکشه که اگر دراز کشیده باشم نمی تونم از جا بلند بشم ،سنگینی و سستی دست و پا هم دارم حس میکنم خیلی خیلی کم هم چشمام تار شده و تقریبا به صورت مداوم سرگیجه و تهوع دارم توی صورتم قسمت فک پایین خیلی درد دارم و الان چند روزی هست خارش پوستم وحشتناک زیاد شده دست چپم رو اینقدر می خارونم که تمام پوستم ملتهب و قرمز میشه اینا معنای یه حمله رو میده ؟؟؟؟خواهشا راهنماییم کنید خیلی ممنون
بگذار سرنوشت هر راهی می خواهد برود راه من جداست....
بگذار این ابرها تا می توانند ببارند چتر من خداست.....
 تشکر شده توسط : samiramiss , pariya1361
درمان حمله حاد MS
دو ماهنامه تخصصی پیام ام اس مطلبی از دکتر سیکارودی منتشر کرده که در ذیل می آید.
حمله حاد MS زمانی است که علامت و مشکل جدیدی که قبلا وجود نداشته پیدا شود، یا علایم و مشکلاتی که قبلا وجود داشته و بهبود یافته بوده اند، مجددا بروز کنند. این باید 24 ساعت یا بیشتر طول کشیده باشد؛ بنابراین با معیار های علمی فعلی، مثلا اگر دید یک چشم تار شود اما ظرف چند ساعت بهبود پیدا کند، یک حمله محسوب نمی شود.
برای درمان حمله حاد MS معمولا از تزریق وریدی نوعی کورتن بنام متیل پردنیزولون (Methyl Prednisolon)، به میزان 500 تا 1000 میلی گرم در سرم، روزانه، برای 3 تا 5 روز (و گاهی تا 7 روز)، استفاده می شود. این روش درمان به پالس کورتن معروف است.
بخاطر احتمال بروز عوارض، صلاح است این درمان اولین بار (حداقل تزریق روز اول) در بیمارستان انجام شود، اما با مراقبت های لازم می توان بعد ها، پالس کورتن را در درمانگاه یا حتی در منزل انجام داد. تزریق باید از یک سیاهرگ محیطی با قطر مناسب در بازو، و آهسته "ظرف 4 ساعت یا بیشتر" صورت گیرد؛ با تزریق سریع، احتمال بروز سرخ شدن گونه ها و بدن، احساس گرگرفتگی، طپش قلب، و احیانا عوارض خطرناک قلبی بسیار زیاد است.
از عوارض مهم درمان با پالس کورتن، اختلال نظم ضربان قلب است که یکی از دلایل آن کم شدن پتاسیم خون است؛ به همین دلیل باید در حین درمان پالس، یا از قرص پتاسیم و یا از مواد خوراکی دارای پتاسیم زیاد (مانند گوجه فرنگی، موز، مرکبات) استفاده کرد. بعلاوه، بدلیل احتباس آب و نمک ناشی از کورتن، برای کم شدن ورم و جلوگیری از بالا رفتن فشارخون، باید از رژیم غذایی بی نمک استفاده کرد. کورتن ممکنست باعث بالا رفتن قند خون شود و کنترل قند خون را در افراد دیابتی مشکل کند. بنابراین مانند تمام موارد دیگر استفاده از کورتن، و همچنین برای جلوگیری از اضافه شدن وزن، بهتر است از رژیم غذایی با پروتئین بیشتر (ترجیحا گوشت سفید)، و مواد قندی ونشاسته ای کمتر استفاده شود. از آنجا که کورتن ممکنست باعث ناراحتی گوارشی و درد معده (فعال شدن زخم معده یا خونریزی معده) شود، برای درمان این مشکلات معمولا شربت های آنتی اسید و داروهایی (رانیتیدین، امپرازول یا مانند آنها) تجویز میشود. در موارد کمی ممکنست بیخوابی و اختلالات روحی (افسردگی یا شیدایی)، بعنوان عارضه پالس کورتن بروز کند.
بسیاری از پزشکان پس از اتمام دوره پالس کورتن وریدی، برای مدت کوتاهی کورتن خوراکی هم تجویز می کنند؛ به این صورت که قرص پردنیزولون (مثلا با مقدار 50 تا 80 میلی گرم روزانه) شروع شده و، با کاهش تدریجی مقدار دارو، ظرف حدود 2 تا 3 هفته قطع می گردد.
بعضا بجای پالس کورتن، از سایر انواع کورتن تزریقی (مانند دگزامتازون، ACTH) و حتی کورتن خوراکی هم برای درمان حمله حاد MS استفاده می شود.
در موارد کمی، ممکنست برای درمان حمله MS از تعویض پلاسما (پلاسمافرز Plasmapheresis) استفاده شود. در این روش معمولا برای 5 جلسه (یک روز در میان)، از بیمار خون گرفته شده و پلاسما (یعنی بخش مایع خون، بدون سلول های خونی یعنی گلبول های سفید و قرمز) خارج می شود و با سرم و آلبومین جایگزین می گردد. فرض بر این است که با پلاسمافرز، مواد موجود در پلاسما که باعث صدمه میلین و بافت عصبی می شوند، خارج می شوند.
در حین درمان حمله حاد، استفاده از داروی اصلي يا زمينه اي بيمار (Disease Modifying Therapies، مانند اينترفرونها...) و هم چنین داروهايي كه براي درمان عوارض بيماري بكار ميروند (یعنی درمان هاي علامتي، مانند باکلوفن، اکسی بوتی نین،...)، منعی نداشته و ادامه می یابند.
اگرچه اعتقاد رایج علمی براین است که درمان حمله حاد MS با كورتن، تنها باعث کوتاه تر شدن دوران حمله می شود و بر میزان صدمه احتمالی بافت عصبی ناشی از حمله حاد، و درنتیجه بر عاقبت بیماری، تاثیری ندارد؛ اما شواهدی وجود دارد که درمان حمله حاد MS با كورتن ممکنست باعث کم شدن شدت و عوارض حمله نیز بشود. بنابراین در برخی از بیماران ممکنست از پالس کورتن بصورت دراز مدت (مثلا هر 1 تا 2 ماه، 500 تا 1000 میلی گرم متیل پردنیزولون در سرم، برای یک روز) بعنوان درمان زمینه ای به منظور جلوگیری از بروز حمله ها استفاده شود.
دكتر هژير سيكارودي

http://iranms.ir/index.php/node/view?id=1157
تاریخ : 1395-08-10 13:43
 تشکر شده توسط : آنا , mojtabasalimi28 , برگ 7 , glassheart , pariya1361
سلام من از دیشب قدم بر داشتنم به مشکل برخورده پای چپم ،همش حس میکنم بی حس شده باید چیکار کنم اصن دکتر هم جواب نمیده لطفا راهنمایی کنیدDash2
 تشکر شده توسط : pariya1361
عزيزم بالاخره ام اس يعني ضعف اگر خيلي اذيت نميكنه سعي كن
چيزاي گرم بخوري عسل گردو مغزها.
همانطور كه گرما ما رو. اذيت ميكنه سرما هم اذيت ميكنه خودتو مخصوصا
پاهاتو گرم نگه دار
اگر ديدي شدتش بيشتر ميشه بايد بري دكتر
ببخشيد من فقط تجربه ١٤ساله خودمو گفتم.
بازم دوستان وناظر پزشكي حتما راهنمايي ميكنن love51
انگه كه توانستم بشد دانستم نشد
                               چون كه دانستم بشد توانستم نشد
(2016/06/18, 09:50 AM)sara.i نوشته است: سلام دوستان
من مدتی تقریبا طولانی هست که به طور مداوم از نفس سنگین و درد قفسه رنج میبرم همش فکر میکنم یه فشار سنگین داره به قفسه سینه ام وارد میشه و نفس کشیدن واقعا برام سخت میشه گاهی هم آنچنان تیر میکشه که اگر دراز کشیده باشم نمی تونم از جا بلند بشم ،سنگینی و سستی دست و پا هم دارم حس میکنم خیلی خیلی کم هم چشمام تار شده و تقریبا به صورت مداوم سرگیجه و تهوع دارم توی صورتم قسمت فک پایین خیلی درد دارم و الان چند روزی هست خارش پوستم وحشتناک زیاد شده دست چپم رو اینقدر می خارونم که تمام پوستم ملتهب و قرمز میشه اینا معنای یه حمله رو میده ؟؟؟؟خواهشا راهنماییم کنید خیلی ممنون

فقط ام اس دارین؟
به دکترون بگین شاید داروتون رو کبدو .. تاثیر گذاشته وقت عوض کردن داروتون باشه ..
حمله هایی من داشتم گز گزو و عدم تعادل بوده ..
حالت تهوع هم داشتم که عوارض دارو بوده ..دارو رو عوض کردم
شاید امروز اون روزی باشه که در آینده منتظرشم..ما فقط شاید تجربش کرده باشیم که روزمره امروز شاید آرزوی فردامون بشه..305320_JC_thinking

علایم کاملا واضح مربوط به عوامل روحی مثل استرس و ... هست
توی زندگی بعضی چیزارو باید ول کنی والا با خودش آدمو می کشه پایین = چیزایی که ناراحتت کرده یا درستش کن یا فراموشش کن
درد یک پنجره را پنجره‌ها می‌فهمند
معنی کور شدن را گره‌ها می‌فهمند

سخت بالا بروی، ساده بیایی پایین
قصه‌ی تلخ مرا سرسره‌ها می‌فهمند
(2017/12/08, 04:20 PM)حوريه نوشته است: عزيزم بالاخره ام اس يعني ضعف اگر خيلي اذيت نميكنه سعي كن
چيزاي گرم بخوري عسل گردو مغزها.
همانطور كه گرما ما رو. اذيت ميكنه سرما هم اذيت ميكنه خودتو مخصوصا
پاهاتو گرم نگه دار
اگر ديدي شدتش بيشتر ميشه بايد بري دكتر
ببخشيد من فقط تجربه ١٤ساله خودمو گفتم.
بازم دوستان وناظر پزشكي حتما راهنمايي ميكنن love51

(2017/12/23, 07:57 PM)sms نوشته است:

علایم کاملا واضح مربوط به عوامل روحی مثل استرس و ... هست
توی زندگی بعضی چیزارو باید ول کنی والا با خودش آدمو می کشه پایین = چیزایی که ناراحتت کرده یا درستش کن یا فراموشش کن

دوست عزيز
شما فكر نميكنيد اين علاءم كه شما گفتيدعلاوه برلسترس كه دوستمان
گفت شايد براي الودگي هوا هم باشه
ولي بازم نظر پزشك حرف اول واخره
شاد باش زيادم به اين بيماري فكر نكن
انگه كه توانستم بشد دانستم نشد
                               چون كه دانستم بشد توانستم نشد

منم بعضی وقتا احساس فشار و سنگینی تنفس و تیرکشیدن قلب رو دارم... ی دایره نورانی کوچیکم از چشم چپم بیشتر که ۲ بار بر اثر حمله تیره و تار شد رد میشه، همین یکی دو روزپیشم بعد تزریق سینووکس ی درد عجیبی از عصب دندونای سمت چپم میزد به چشم و گیج گاهم طوری که از خواب می پریدم و حالت تهوع و سرگیجه ام داشتم و همینطور خارش پوستم که با استرس ایجاد میشه و آکنه های استروییدی که متخصص پوست پارسال رفتم گفت بعلت داروهایی که رو سیستم ایمنی اثر میذارن مثل اینترفرونهاست...
ولی به دکترم بگم میگه ربطی نداره و از عوارض دارو نیست هیچکدوم confused305320_JC_thinking
آنچه مرا نکشد، نیرومندترم میسازد.
این را در مدرسه ی جنگِ زندگی آموخته ام...
 تشکر شده توسط : silent , pariya1361
با سلام، من دو ماهه نیمه راست بدنم بی حس هست البته کامل نه، نسبت ب طرف چپ حسش کمتره، تو حرکت و کار باش مشکل ندارم اما بلند کردن چیز سنگین و راه رفتن زیاد باعث میشه سرم در طرف راست اذیت بشه......برای تشخیص قطعی ام اس یه دکتر بهم گفت مایع نخاع ات باید آزمایش بشه و دکتر دیگه ای گفتن سه ماه دیگه یه ام ار ای بدم ب نظرتون با حالاتی ک گفتم و با توجه ب اینکه میترسم برای درمان دیر بشه چیکار کنم؟؟؟
من یه بار سال ۹۰ حمله ای داشتم که بیماریم تشخیص داده شد اونم بی حسی یه سمت صورتم بود بعد اون بیماریم کنترل شده و هیچ حمله ای نداشتم تا الان که بعد از اینکه اُمیکرون گرفتم کف دوتا پام شروع کرد گزگز کردن پای چپم کشیده تا زانو ولی پای راست همون کف پا مونده برای حرکت و... هیچ مشکلی ندارم ولی این گزگز شدیدا رو اعصابِ N_aggressive (35) حس میکنم پاهام پر از باد و شدیدا متورم اما اینطوری نیست عادیه حس میکنم پامو زمین بذارم از شدت ورم میترکه confused و اینا همشو حس میکنم چون ورم نداره اصلا یعنی توهمی شدم یا هرکی گزگز پا داره همین حسو داره؟  icon_cry
به اندوه خود لبخند بزن...

•  قبلی
  • 1
  • ...
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7(current)
  • 8
  • بعدی 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آیا لیزر برامون خطر داره ؟ آیدا 15 7,413 2017/02/21, 11:46 AM
آخرین ارسال: AVID2000
Rainbow ام اس و تعداد حمله ها ! نگین م 11 7,892 2016/06/05, 09:41 PM
آخرین ارسال: سمیرا67
  حمله جدید درست بعد از پالس کرتن Kamyar 11 7,723 2016/03/21, 12:49 PM
آخرین ارسال: آنا
  کپسول Wellwoman برای بیمار ام اس ضرر داره؟ paeazan 5 33,431 2015/10/28, 08:05 AM
آخرین ارسال: glassheart
  آیا علایم من نشانه حمله است ؟ m.moza 87 46,775 2015/06/25, 09:36 AM
آخرین ارسال: ehsanm
  نظر پزشک شما برای قطع تزریق در صورتی که چند سال حمله نداشته باشید afsaneh 47 32,892 2014/04/04, 09:29 AM
آخرین ارسال: موناامیدوار
  چه بيماري خود ايمني ديگه اي شبيه دويك و ام اس وجود داره.؟ warrior 2 8,937 2013/02/24, 11:00 AM
آخرین ارسال: maryamnaji11

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان