امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیناریزین
سيناريزين يك آنتي هيستامين است كه در سالهاي 1970 عرضه گرديد. در اصل براي كنترل تهوع و استفراغ بويژه در بيماري مسافرت مصرف ميشود. براي كنترل نشانه هاي تهوع و سرگيجه بيماريهاي گوش مياني از قبيل التهاب لابيرنت و بيماري منير نيز تجويز مي گردد.مصرف مقدار زياد سيناريزين موجب گشاد شدن عروق ميشود و جريان خون را در بيماريهاي عروق محيطي و رينود بهبود مي بخشد.عوارض جانبي سيناريزين شبيه اكثر آنتي هيستامينها است. خواب آلودگي شايع ترين مشكل آن است اما شدت آن در مقايسه با ديگر آنتي هيستامينها كمتر است.

طرز استفاده از دارو:

اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.

اشكال دارو: قرص، كپسول.

مقدار و زمان مصرف: 2 تا 3 بار در روز براي پيشگيري از بيماري مسافرت، نوبت اول را بايد 2 ساعت قبل از مسافرت مصرف كرد.

مقدار مصرف براي بزرگسالان:

بزرگسالان: 45 تا 90 ميليگرم براي تهوع و استفراغ، 150 تا 225 ميليگرم براي بيماريهاي گردش خون، 30 ميليگرم در صورت لزوم 15 ميليگرم براي بيماري حركتي (مسافرت)

كودكان: براي سنين 5 تا 12 سال 15 ميليگرم، سپس 7/5 ميليگرم هر 8 ساعت در صورت نياز براي بيماري مسافرت.

شروع تأثير دارو: ظرف 30 دقيقه، چند هفته براي بيماريهاي گردش خون.

ادامه اثر دارو: تا 8 ساعت.

توصيه غذايي: ـــــــــــــ

نگهداري از دارو: در محيط بسته، خشك، خنك و بدور از دسترسي اطفال و نور باشد.

فراموش كردن نوبت دارو: بمحض يادآوري دارويتان را مصرف كنيد.اگر نوبت بعدي 2 ساعت ديگر است فعلاً يك نوبت مصرف و از نوبت بعدي صرفنظر كنيد.

متوقف كردن دارو: اگر اين دارو را براي درمان اختلال گوش دروني يا ناراحتي هاي گردش خون مصرف مي كنيد بدون اجازه پزشك مصرف دارو را قطع نكنيد. زيرا نشانه هاي بيماري ممكن است عود كنند. اما اگر مصرف آن براي بيماري مسافرت است در صورت عدم نياز مي توانيد هر وقت كه بخواهيد آنرا ترك كنيد.

مصرف مقدار اضافي: اگر از اين دارو بيشتر از مقدار تجويز شده مصرف كنيد ممكن است دچار خواب آلودگي يا برانگيختگي بشويد. در اينصورت به پزشك خبر دهيد.

عوارض نامطلوب:

خواب آلودگي اصليترين عارضه جانبي سيناريزين است. اثرات آنتي كولينرژيك از قبيل تارشدن ديد و خشكي دهان نيز بعضاً اتفاق مي افتد.

نشانه ها - خواب آلودگي/كسالت، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها - تاري ديد، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- خشكي دهان، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- جوش، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو.

تداخل دارويي:

توجه: داروهايي مثل خواب آورها، ضدافسردگي ها، ضد اضطراب ها و ضد دردهاي مخدر كه بر سيستم اعصاب مركزي اثر تسكيني دارند خاصيت تسكيني سيناريزين را افزايش مي دهند.

احتياط:

در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

فشارخون پايين، آب سياه، بزرگ بودن پروستات، مصرف ديگر داروها.

براي خانم هاي باردار: بي ضرر بودن اين دارو براي دوران حاملگي هنوز قطعي نيست.

براي خانم هاي شيرده: دارو در شير مادر نفوذ مي كند اما به مقدار طبيعي بي ضرر است.

براي اطفال و كودكان: از مقدار دارو كم كنيد.

براي سنين بالاي 60: مشكلي نيست.

مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: اگر دارو موجب خواب آلودگي ميشود از انجام اين فعاليتها خودداري كنيد.

الكل: از مصرف الكل بپرهيزيد. الكل بر خواص اين دارو مي افزايد.

استفاده بلند مدت: مشكلي نيست.
خلاصه:

گروه دارويي: آنتي هيستامين ضد تهوع
خطر مصرف اضافي: متوسط
ميزان وابستگي: كم
داشتن نسخه: خير
به صورت ژنريك: بله
[تصویر:  43679430772591471299.gif]

تشکر شده توسط : paeazan , naazanin
سیناریزین (به انگلیسی: Cinnarizine)‏

اشکال دارویی
Tablet:25ml
Tablet:75ml

این چند روز که سرگیجه داشتم رفتم دکتر ( البته دکتر خودم که تهرانه و در دسترسم نیست ) بهم سیناریزین 25 داد هر 12 ساعت یک عدد

من قبلا بتاسرک استفاده میکردم.یه مدت خارحیش وارد نشد و من ایرانیشو گرفتم به نام بتاهیستین
الان دوباره خارجیش هست و دکتر برام همون بتاسرک رو نوشت
که اون هم برای سرگیجه هستش
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تقریبا ده روزه که دارم استفاد میکنم
دوز 25 میلی گرم که قرص کاملشو باید نصف کنم هر 12 ساعت یبار نصف قرصو بخورم
اما حالت تهوع دارم و هنوز با وجود گذشت ده روز این حالت از بین نرفته
خیلی جالبه که این قرص واسه از بین بردن حالت تهوعه!!!!confused
از دوستان کسی بوده که مثل من دچار حالت تهوع شده باشه؟ icon_cry
ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست