امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امیتازات : 3.25
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عوارض آنتي هيستامين ها
اگه عنوان تاپیک مثلا بشه اثرات و عوارض آنتی هیستامین ها و محلش هم به جای بحث های تخصصی به قسمت دیگری در ارتباط با داروها بره بهتره.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : fireboud , ارزو
سوال 2: خارج نشدن رطوبات بيني و جلوگيري از خروج آن با آنتي هيستامين چه عوارضي بدنبال دارد؟
جواب:
ابتدا به بررسي بعضي از آنتي هيستامين هاي معروف و عوارض آنها ميپردازيم:
منبع: The British Medical Association
بخش: New guide to medicines and drugs
--------------------------------
نام دارو: پرومتازین Promethazine
نامهاي تجاری ديگر: Pentazine , Phenergan ...
آنتي هيستامين و آنتاگونيست گيرنده H1.
اين دارو جزء طبقه ای از داروها به نام فنوتیازین ها است كه بوسیله تغییر و تاثیر بر مواد شیمیایی موجود در مغز عمل می کند و از سد مايع مغزي- نخاعي عبور ميكند.
پرومتازین برای درمان نشانه های حساسیت فصلي مانند خارش و آبریزش بینی، عطسه، خارش و آب ریزش چشم ها، کهیر و خارش پوست تجویز می شود. همچنين بعنوان داروي ضد تهوع در مسافرت و زايمان استفاده ميشود.
عوارض جانبي دارو:
در هنگام رانندگی و کارهایی که مستلزم هشیاری هستند، بسیار مراقب باشید و احتیاط کنید.
شايعترين عوارض دارو شامل خواب آلودگي- احساس سستي و خستگي- لرزش دستها و خشكي بيني و دهان است.

عوارض ديگر دارو:
انقباض و پرش عضلات و یا حرکات غیرقابل کنترل چشم ها، لبها، زبان، صورت، بازوها و پاها.
لرزش غیرقابل کنترل، ترشح زیاد بزاق، مشکلات بلع، مشکل در حفظ تعادل و راه رفتن.
انقباض عضلات، تنش و خشکی
تب شدید، گرفتگی عضلات، گیجی، تعریق، ضربان قلب سریع یا غیرمعمول، تنفس سریع
خستگی و بیهوش شدن ناگهانی
تشنج
رنگ پریدگی، کبود شدن و جاری شدن خون به راحتی از بدن، تب، گلودرد و نشانه ها و علایم سرماخوردگی
کاهش دید در شب، دید تونلی، چشمان خیس، افزایش حساسیت به نور
توهم و آشفتگی
تهوع و دردهای معده، جوش ها و التهابات پوستی، یرقان (زردی پوست و چشم ها)
کاهش ادرار یا قطع آن
التهاب و درد مفاصل، تورم غدد، تب، درد عضلات، دردهای قفسه سینه، استفراغ، افکار و رفتارهای غیرمعمول
کاهش ضربان قلب، ضعف و بیهوشی
عوارض خفیف تر پرومتازین عبارتند از:
گیجی و اضطراب
تاری دید، گرفتگی بینی
صدای زنگ در گوش
افزایش وزن، ورم دستها و پاها
ناتوانی جنسی و مشکلات ارگاسمی
یبوست/.

دیفن هیدرامین- منبع ؛ قبلي + سايت ويكي پديا:
در درمان‌ علامتی رینیت آلرژیک، رینیت وازوموتور، کهیر، سرفه، تهوع و استفراغ ناشی از مسافرت یا حرکت، به عنوان یک خواب‌آور ملایم و درمان‌ علامتی پارکینسون و واکنش‌های‌ اکستراپیرامیدال به کار می‌رود.
اثر ضد آلرژی این دارو به علت رقابت با هیستامین برای اتصال به گیرنده‌های H۱ است‌. اثر ضد استفراغ و ضد سرگیجه آن را می‌توان به اثر ضد موسکارینی آن ارتباط داد. اثر ضد سرفه دیفن هیدرامین به علت اثر مستقیم بر مرکز سرفه در بصل‌النخاع است‌. این دارو بر گیرنده‌های H۱ مغز اثر گذاشته موجب‌ اثرات خواب‌آور می‌گردد.

عوارض شایع این دارو:
عبارتند از گیجی، سردرد، عوارض پسیکوموتور، عوارض ضد موسکارینی‌ مانند خشکی دهان، تاری دید و دوبینی و عوارض دستگاه گوارشی‌/.

لرزش دستها و پاها يكي از عوارض شايع بيماري ام اس است. پرومتازين نيز همين مشكل را ايجاد ميكند.
دیفن هیدرامین هم دوبيني و گيجي ايجاد ميكند.
يعني ما با دست خود اجازه ميدهيم يك ماده شيميايي وارد فضاي مغز در اتاق فرماندهي شده و هر كاري كه اراده كند انجام دهد.

هيدروكسي زين:منبع قبلي+...

در حال تكميل، صبور باشيد....
از درد مناليـد كه مردان ره عشـق ........ با درد بسـازند و نخـواهند دوا را
حديث:" من اراد البقاء و لا بقاء له ..."
" هر كس طالب بقاء است در حاليكه بقاءي نيست 4 كار انجام دهد: خوردن سيب در سحرگاهان ..."
 تشکر شده توسط : رزمینا , somaye_602000 , فاطمه_2 , SSA
(2012/04/14, 11:25 AM)hamid نوشته است: دوست عزیز تا الان فکر میکنم چندین بار توسط ناظرین اخطار دریافت کرده اید .
اینجا همون طور که از اسمش پیداست انجمن تخصصی ام اس هست نه انجمن داروهای گیاهی یا طب سنتی یا ...
شما عنوان این تاپیک رو نوشتید عوارض منفی آنتی هیستامین ها بر بیماری ام اس
باید منبع حرفتون که اثبات شده باشه رو عنوان کنید

اینکه اینقدر دقت به خرج میدید که سایت روند درستی داشته باشه قابل تقدیر. اما چه اشکالی داره بحثهای طب سنتی مرتبط با ام اس مطرح بشن و هرکس هم که با مطلبی مخالف بود با ذکر منبع علت مخالفتش میگه.الان دیگه دانشکده طب سنتی هم دایر شده .بالاخره همه میدونن که داروها عوارض زیادی دارن و ممکن روی بیماریهای دیگه هم تاثیر بذارن پس بذارید مطرح بشن.وخودتون هم میدونید الان داروهایی هستند که بعد از سالها استفاده تازه عوارضشون مشخص شده و دکترا هم دیگه تجویز نمیکنن.
 تشکر شده توسط : احسيني , somaye_602000 , فاطمه_2 , شيدا رها , SSA
عوارض منفی آنتی هیستامین ها بر بیماری ام اس
ادامه پاسخ به سوال:
سوال 2: خارج نشدن رطوبات بيني و جلوگيري از خروج آن با آنتي هيستامين چه عوارضي بدنبال دارد؟

نام دارو: هيدروكسي زينHydroxyzine نامهاي ديگر:Atarax, Rezine, Vistaril
كاربرد اصلي هیدروکسی زین برای درمان خارش و آلرژی می‌باشد. همچنین در درمان اضطراب و تنش عصبی، به عنوان آرام بخش قبل از بیهوشی عمومی، کاهش عوارض قطع مصرف مواد مخدر و الکل، کنترل خارش‌های آلرژیک از جمله کهیر مزمن و کنترل تهوع نیزاستفاده می‌گردد.
بلوک گیرنده‌های H1 در بافتها. اثر ضد اضطراب این دارو احتمالا ناشی از اثر آن بر نواحی زیر قشری CNS است. اثرآرام بخش و خواب آوری و ضد خارش آن نیز احتمالا به دلیل خاصیت ضد هیستامینی می‌باشد . اثر ضد استفراغ نیز احتمالا به اثر ضد موسکارینی آن مربوط می‌شود.
عوارض جانبی :
خطرناک: واکنش های آلرژیک (مشکلات تنفسی، گرفتگی گلو، تورم لبها، صورت، زبان یا کهیر)
عادي: سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، تاری دید، تهوع و استفراغ. از رانندگی و سایر امور نیازمند هوشیاری پرهیز کنید.

نام دارو: آنتی هیستامین دكونژستانDecongestants
اين‌ دارو براي‌ بهبود موقت‌ احتقان ‌بيني‌ و سينوس‌ها، عطسه‌ و آبريزش‌ از بيني‌ ناشي‌ از سرماخوردگي‌ ورينيت‌ آلرژيك‌ مصرف‌ مي‌شود.
هر قرص شامل 5 ميلي‌گرم کلرفنيرآمين، 5/2 ميلي‌گرم فنيل‌افرين و 20 ميلي‌گرم فنيل پروپانول آمين است.
کلرفنیرامین با اثر روی گیرنده های H1 اثرات هیستامین را مهار می کند. اثرات ضدموسکارینی این دارو تا حدی سبب خشک شدن مخاط بینی می شود.
فنیل افرین روی گیرنده های مجاری تنفسی اثر کرده و با ایجاد تنگی عروق موجب رفع احتقان می شود. فنیل پروپانولامین هم اثر تحریکی روی دستگاه اعصاب مرکزی یعنی مغز و نخاع دارد.
در خردسالان‌ عوارض‌ جانبي‌ اين‌ دارو به‌خصوص‌ اثر آنتي‌موسكاريني‌ بيشتر ديده‌ مي‌شود. در سالخوردگان‌ احتمال‌ بروز واكنش‌هاي‌ متناقض‌ مثل ‌تهييج‌پذيري‌ نيز وجود دارد.
در سالخوردگان‌ احتمال‌ بروز خشكي‌ دهان‌، عفونت‌هاي‌ كانديدياز دهاني‌ و همچنين‌ احتمال‌ اسپاسم‌، توهم‌ و تشنج ‌وجود دارد.
عوارض‌ جانبي‌: عوارض‌ شايع‌ آن‌ شامل‌غليظ شدن‌ ترشحات‌ نايژه‌ و بروز سرفه‌هاي‌ خشك‌ است. احتمال‌ بروز تاري‌ ديد، اغتشاش‌ شعور، دفع‌ دشوار يا دردناك‌ ادرار، سرگيجه‌ و خشكي‌ دهان‌ وجود دارد.
احتمال‌ بروز تداخل‌ با گليكوزيدهاي‌ قلبي‌ (ديژيتال‌) وجود دارد كه‌ به‌آريتمي‌ قلبي‌ منجر مي‌گردد. مسدود كننده‌هاي‌ گيرنده‌هاي‌ بتا مي‌توانند باعث‌ افزايش‌ فشارخون‌ ناشي‌ از اين‌ دارو گردند. مصرف‌ همزمان‌ برخي داروها‌ با اين‌ دارو مي‌تواند باعث‌ تشديد ضعف دستگاه اعصاب مرکزي يعني مغز و نخاع شود.
احتمال‌ بروز خواب‌آلودگي‌ يا سرگيجه‌ وجود دارد. براي‌ كاهش‌ عوارض‌ گوارشي‌، با غذا، آب‌ و يا شير مصرف‌ شود. اين‌ دارو ممكن‌ است‌ علايم‌ مسموميت‌ گوشي‌ ناشي‌ از ساليسيلات‌ها را بپوشاند.
نتيجه:
آنتی هیستامین دكونژستان سبب تاري‌ ديد، اغتشاش‌ شعور، دفع‌ دردناك‌ ادرار، سرگيجه‌ ...
و هيدروكسي زين باعث سرگیجه، خواب آلودگی، گیجی، تاری دید و ... مي شود.

" هر كس طالب بقاء است در حاليكه بقاءي نيست 4 كار انجام دهد: خوردن سيب در سحرگاهان ..."
 تشکر شده توسط : DavidBili , min00 , somaye_602000 , فاطمه_2
عوارض منفي آنتي هيستامين ها بر بيماري ام اس:

جواب سوال 1: آيا قبل از شروع بيماري ام اس آنتي هيستامين زياد مصرف ميكرده ايد؟ هم اكنون چطور؟
در اينجا به شرح حال تعدادي از بيماران محترم در خصوص مشكلاتي كه قبل يا همزمان يا بعد از ابتلا به بيماري ام اس داشته اند توجه ميكنيم و سپس به بررسي و تحليل آن ميپردازيم:
منبع:
http://mscenter.ir/Thread-%D8%B2%D9%83%D...5-%D9%88MS
و
http://mscenter.ir/Thread-%D8%B9%D9%81%D...B%8C%D8%AA

پروفسور كاظم فتحي رئيس آكادمي جراحان اعصاب و استخوان آمريكا: برخي دانشمندان معتقدند كه ام اس بر اثر يك ‎سري ويروس‌ هاي كم ‏رشد كه اكثر آنها از خانواده ويروس‌هاي سرماخوردگي و زكام هستند ايجاد مي‌شود. انواع مختلفي از بيماري آنفلوآنزا مي‌تواند ام ‏اس MS را ايجاد كند.
خانم مريم: من از وقتی که یادم میاد تو ماه سه بار به شدت سرما می خوردم. در واقع همیشه حالت سرما خوردگی رو داشتم.
mehdi.abdnرفيق بهنام: منم اولین حمله ام بعد سه بار سرما خوردگی شدید پشت سر هم بود. چون بدنم خیلی ضعیف شده بود فک می کردم مور مور شدن و بی حسی بخاطر استرس و ضعف بدنی هست.
warriorرامين: من يكي از سخترين حمله هام همراه با يك سرما خوردگي شديد بود .اين تو ذهن خودمم بود كه ممكن همين سرما خوردگي ها دليل بيماريم باشن. اخه اولين حمله ام هم زماني بود كه تو عيد واسه تفريح رفته بوديم كنار رودخونه و من افتاده بودم تو اب و حسابي سرما خورده بودم. البته من سينوزيت هم دارم.
شفايافته: من چندسالی هست که اصلا سرما نمیخورم حتی در معرض شدید ویروس آنفلونزا در اداره یا خونه قرار میگیرم اما مبتلا نمیشم. فکر میکنم بدلیل تغذیه مقاومت بدنم خیلی زیاد شده.
sara.i: من 3 ماه قبل از اینکه علائم بیماریم شروع بشه یه آنفولانزای خیلی خیلی شدید گرفتم که 10 روز نمی تونستم از بدن درد و بدی حالم حرکت کنم تا به حال هیچوقت به اون وحشتناکی سرما نخورده بودم. اولین بار هم که رفتم دکتر ازم پرسید در 1 سال گذشته سرما خوردگی شدید داشتی یا نه؟ منم فکر میکنم دلیل مریض شدنم همون آنفولانزای کذایی بود که ای کاش اینکارو باهام نمیکرد.
warriorرامين: من خيلي به اين سرماخوردگي ها مشكوك شدم. فكر كنم مجرم رو دستگير كردم. اخه همين الان هم يه سرماخوردگي شديد دارم كه گوش راستم رو كلا گرفته. يه حالت خيلي بدي دارم. دو تا از بدترين حمله هام هم با سرما خوردگي شديد بودن. واي نه. خيلي استرس دارم.
nahid: ولی در مورد من که صادق نیست. من سرما خوردگی شدید نداشتم. دکتر هم در مورد زکام چیزی نپرسید.
نازلي: یادم میاد تو یه سال 2بار پشت سر هم انفولانزای شدید گرفتم. سینوزیت هام تند تند عفونت میکنه. زیاد هم زکام میشم. میگرن خفیف هم دارم. خلاصه کلکسیون دردهام. در بیماری گلبول های سفید حمله می کنند به مهاجم ها وقتی پشت سر هم مریض بشیم گلبول های سفید گیج میشن وحمله می کنند به خودی طفلکی ميلین بی دفاع.
هانيه: اما من زیاد سرما نمی خوردم.
yas: منم همیشه سرماخوردگي داشتم همراه با خلط پشت گلو. بابام همیشه میگفت سرما روی سرما یعنی هنوز اون خوب نشده دوباره سرما میخوردم. ولی نمیشه بگی این حتما مال اون هست یعنی ام اس منظورمه. شاید عفونت تاثیر داشته باشه ولی نه به این شدت.
تنها: سرما خوردگی منم دقیقا این جوریه. همیشه هم حالت سرما خوردگی دارم.
رویا م: من زیاد سرما نخوردم. اما توی بچگی حساسیت داشتم و مدت ریادی کورتون(آنتي هيستامين)خوردم و همیشه فکرمیکنم شاید این دلیل بیماریم باشه.
parisa2011: من قبل از ام اس سالم ترین فرد خانواده بودم حتی سرما هم نمی خوردم. و بعد از ام اس هم اصلاًیادم نمیاد که سرما خورده باشم. البته در سایت طب سنتی خوندم که اگه شخصی زکام بشه خیلی خوبه و ام اس هم نمیگیره.
ساغر: منکه از بچگی از بس نازک نارنجی بودم سالی داوازده ماه سیزده ماهش سرما خوردگی داشتم. وقتی بزرگ شدم دیگه سرماخوردگیام کم شد اما سینوزیت گرفتم. بعدشم ام اس.
زهرا 59: منم پارسال يه تب خيلي شديد كردم و فكر كنم بعد از اون خيلي خيلي ضعيف شدم بطوري كه مدام دچار خستگي ميشدم تا امسال كه آقا يا خانم (ام اسو ميگم)خودشو نشون داد.
somaye_602000: به نظرتون ممکنه سینوزیت با ام اس در ارتباط باشه؟ آخه من سینوزیتم زیاد اذیتم میکنه. از 12 سالگي سينوزيت دارم. من که آلرژی شدید دارم. و بعضي اوقات عطسه هاي زياد(ايميل).
shahrzad.s: من کلا مخاط بینی خشکی دارم و پیش یکی از اطبا طب سنتی که رفتم گفتن بلغمی مزاج هستم. ولی کلا کم مریض میشم و اگر بشم آنتی هیستامین هم میخورم.
Ahouraساسان: بنده فقط يك بار در نوجواني به تجويز پزشك آنتي هيستامين مصرف كردم و 32 ساعت در كما بودم، متاسفانه از اون دسته افرادي هستم كه حساسيت شديد به اين دارو دارن (البته تعداد افرادي كه به اين دارو حساسيت شديد دارن، در كل جهان انگشت شماره!) بعد از اون هم هرگز مصرف نكردم.
خيلي بعيد ميدونم مصرف آنتي هيستامين با ام اس در ارتباط باشه!
successful: شش سال بیشتر نداشتم که به دلیل عفونت، لوزه هام رو بریدن انداختن دور! چهارده سالم بود که عفونت ریه گرفتمو البته بطور معجزه آسایی خوب شد.
و همیشه عفونت سینوزیت داشتم. اولین حمله ام کمی بعد از عفونت شدید سینوزیت (که با سفیکسیم کنترلش می کردم )بهم دست داد.
حمله دوم هم اردیبهشت امسال بعد از یک سرماخوردگی شدید(بدلیل خیس شدن زیر باران) اتفاق افتاد.
من زیاد مریض نمی شدم اما میشدم خیلی دیر خوب میشدم اونم بیشتر واس خاطر این بود که دارو مصرف نمی کردم
maedeh: چند وقت پیشم دکتر گفت سینوزیت قدیمی دارم.
همون اوایلم که تازه دو بینی پیدا کرده بودم دکتر گفت عفونت که من فکر می کردم به خاطر استخر که میرم.
sara.i: منم 3 ماه قبل از تشخیص بیماریم به شدت مریض شدم یه آنفولانزای شدید گرفتم که 2 هفته نمی تونستم از درد و بدی حالم حرکت کنم 3 بار هم رفتم دکتر تا خوب شدم. از نوجوونی هم همیشه سینوزیتم عفونت می کرد من تنها دلیل بیماری رو این آنفولانزا می دونم.
هانیه: منم تو 15 سالگی عفونت شدید ریه گرفتم تازه سینوزیتم داشتم اما الان که خوبم.
enigma: منم فقط يه انفولانزا گرفتم كه باعث شد استخون درد بگيرم و يك ماه بدن درد شدم بعدم متوجه بيماريم شدم منم معتقدم از انفولانزا اونجوري شدم.
parvaneh : من زمانی که سه سالم بود به حدی عفونت های مکرر گوشی داشتم که پرده گوشم آسیب دید اما دکترها(ی نادون اون زمان) تشخیص دادند که اون پارگی به خودی خود بهبود پیدا کرده !
بعد از اون درسن19 سالگی(سال79) با تشخیص پارگی پرده گوش و به دلیل عفونت های مکرر و خطرناکی که داشتم زیر تیغ جراحی رفتم . اما در سن 21سالگی(سال81) مجدداً عفونت شدید گوشم رو درگیر کرد به نحوی که تا مرز منژیت پیش رفت!!! و من رو مجبور به جراحی دوم کرد. بعد از جراحی دوم (سال83)دوبینی و سرگیجه های شدیدی به مدت 4ماه داشتم که دکتر رو مشکوک به تومورمغزی کرد ولی خودبخود خوب شد و دکترم هم هرگز دلیلش رو نفهمید ! الان می فهمم که اونها اولین حمله ها ی ms بودن!
سال86 هم بعداز یک آنفولانزای شدید، پا و دست راستم ضعیف و ناتوان شد تا اینکه سال89 تشخیص قطعی ms داده شد.
warriorرامين: من 10 سال كه سينوزيت دارم وهميشه سرما ميخورم. ولي ف ك ر ..........نميكنم زياد ارتبطي با ام اس داشته باشه.
parisa2011: این مطلب در مورد من صدق نمی کنه من قبل از ام اس اصلاً هیچ بیماری نداشم حتی موقعی هم که خواهرم سرخجه گرفت هر کاری کردیم که من هم بگیرم، نگرفتم (من فکر میکنم سیستم ایمنی من خیلی قویهsmilingsmilingsmiling) در طی این سالها هم هر کاری میکنم که یه بار سرما بخورم یا آنفلونزا بگیرم نمیشه که نمیشه.
sami: خیلی جالبه! ما همه یا کاملا شبیه هم هستیم یا کاملا متفاوت!!!! بچه که بودم سرماخوردگیهای وحشتناک میگرفتم با کلی عفونت گلو!!!ولی تقریبا 10 ساله اصلا مریض نشدم فقط تب خال!!!
ساغر.سین مثل ســاغـر: من چون یکی یدونه بودم کلی لوس و نازک نارنجی بودم همیشه هم سرما خوردگی داشتم خیلی بیشتر از هم سن و سالام.اما چند سال اصلا مریض نشدم تا اینکه ام اس غافلگیرم کرد .البته حدودای 12 سالگی سینوزیت گرفتم و الان هم که رفتم چک کردم دکتر گفت سینوزیتت شدیده و باید عمل کنی .
negar7783: من توبچه گی بیماریهای عفونی زیاد داشتم.مقصرخیلی هاشم خودم بودم.یه بار یه تکه پلاستیکی ازاسباب بازی هام روگذاشتم توبینیم رفت بالا.تادوسه ماه میترسیدم به کسی بگم چیکارکردم.دیگه فکرکنید بعددوسه ماه چی به به سربینی وحلقم اومده بود.یه بارم دزدکی رفتم سر یخچال خونه مادربزرگم یه شیرینی برداشتم قورت دادم.تو گلوم گیرکرد بعدیه مدت یه چیزی مث گواتر از زیرگلوم آویزون شده بود.
راستی لوزه هم داشتم. واسه همین همیشه سرماخورده بودم.اونم ازاون نوع وحشتناکش.تا اینکه پنجم دبستان عملش کردم.
مهوش: منم قبل از حمله شدیدی که فهمیدم ام اس دارم خیلی عصبی بودم سرمای شدیدی خورده بودم و کلا بدنم خیلی ضعیف شده بود.
mahmoodbnjr: دوستان من هم هفت ماه قبل از شروع حمله ای که منجر به تشخیص ام اس برام شد توی دی و بهمن ماه 85تو خوابگاه بودم سه بار انفولانزا و سرماخوردگی گرفتم. سال تشخيص بيماري 86. قبل از حمله هم خیلی از لحاظ روانی تحت فشار بودم من با این نظریه موافقم که عفونت ویروسی در افراد مستعد می تونه باعث ام اس بشه.
Marieh: من بچگیام لوزه داشتمو از اول پاییز تا آخر زمستون همش مریض بودم، از نوع شدیدش.
بعد یهو خوب شدم و وقتایی که مطمئن بودم باید سرما بخورم هیچیم نمیشد، کلی خوشحال بودم. تقریبا 2سال پیش بعد حمله اولم که گفتن اسپاسمه و با یه استراحت مطلق چند روزه خوب شدم یه سرماخوردگی و عفونت شدید گرفتم تا جایی که پرده گوشم خونی شد و نزدیک بود پاره بشه! تازگی هم با تاری دید فهمیدم ام اس دارم.
سیما جون: من نه تو بچگی مریض میشدم نه خیلی تبخال میزدم. الانم بیشتر از ده ساله که اصلا سرما نخوردم smiling
از 4 سال پیش که علائم ام اس رو داشتم تازه امسال که یکم علایم جدی شد رفتم دکتر که فهمیدم چه سعادتی نصیبم شده.
sara_sarist: من تپخال زیاد میزنم. یعنی این به بیماریم مربوط می شه؟
آتریس: من تو بچگی همش سینوسام عفونت می کرد. انقدر زیاد بود و عوارضش بد شد که دکترا احتمال رماتیسم قلبی دادند. بزرگتر که شدم عفونت مجاری ادراری هم اضافه شد. دیگه این دو تا شدند مهمون همیشگی من. حالام که تشخیص ام اس دادند. خدا تشخیص بعدی رو بخیر کنه.
نازلی: من هم قبل از اینکه در سال 82 برام تشخیص ام اس بدهند. یک سال قبلش 2 بار انفولانزای شدیدی پشت سر هم گرفتم
فکر می کنم همان موقع به ميلینم حمله کردند. البته من زود به زود سرما می خوردم. من هم سابقه یک بیماری دیگر از زیر مجموعه روماتولوژی را هم دارم
یعنی سرماخوردگی وعفونت مقصره؟
pinkrose: من تا دلتون بخواد گلودرد و سرما خوردگی داشتم . تقریبا هر یکی دو ماهی یه بار به شدت مریض میشدم . سابقه بستری توی بیمارستانم دارم بخاطر آنفولانزا. عفونت ادراری هم 3 بار داشتم و هر با خیلی شدید. یه بار توی بچگی آبله مرغون گرفتم. یه بار هم 2 سال قبل از اولین حملم !
فکر کنم کلکسیون عفونت ها بودم نه؟!!!
سوسن جعفری: من خیلی به ندرت بیمار می‌شدم. حتی به ندرت سرما می‌خوردم و یادم هست که هشت سال قبل از ام.اس ابداً بیمار نشدم. ولی یادم هست که وقتی هفت هشت ساله بودم به گمانم رماتیسم خفیف داشتم که پنی‌سیلین زدند و یادم هست که نمی‌تونستم بازی کنم با بچه‌ها چون یکی از پاهام سفت شده بود. البته به خاطر تزریق پنی‌سیلین قوی بود.
بعد از این مورد، هیچ بیماری سختی نداشتم. در ضمن، یادم هست که محل تزریق یکی از واکسن‌هام دچار حالتی مثل سوختن شده بود، که هنوز هم جاش هست. وقتی مادرم به پزشک مراجعه می‌کند، پزشک می‌گوید چون سیستم ایمنی دخترتان قوی است، این حالت پیش آمده است. این همیشه برایم جالب بوده.
maryamm: منم خیلی خیلی سرما می خوردم و همشون با عفونت های شدید گوش و گلو همراه بود بعد از عمل طبی بینی بهتر شد ولی هنوز هم هر وقت سرما می خورم شدیده و عفونت شدیدی هم همراه داره. من هم تو یک ماه 3 بار سرما می خوردم یعنی هیچ وقت حالت عادی نداشتم.
الان هم به محضه اینکه بدنم ضعیف می شه و عصبی می شم فورا سرما می خورم. نمی دونم شما این رو می دونین یا نه سرماخوردگی رابطه ی بسیار نزدیکی با عصبی شدن و ضعیف شدن بدن داره.
sara.161: من 1 ماه قبل از اینکه حمله داشته باشم یعنی مرداد سال پیش دو تا سرماخوردگی شدید داشتم همینطور گوش درد زیاد که واسه عفونت بود.
2تا سرماخوردگی طی 1 ماه. البته من سابقه بیماری خود ایمن دیگه ای هم داشتم. ولی کلا زود زود سرما میخوردم.
zaynab: آره منم 9 ماهم که بوده عفونت ریه بدی گرفتم مامانم میگه 2هفته بستری بودی بیمارستان حالا هم همیشه حدس میزنیم ام اس من از همونه.
محمود: نتايج يك تحقيق جديد نشان داده است كه يك عفونت باكتريايي يا ويروسي در بدن افرادي كه مستعد ابتلا به بيماري ام اس هستند، مي‌تواند سبب بيش فعالي سيستم ايمني بدن شده و در نهايت منجر به بروز ام اس شود. محققان با توجه به اين كشف تازه و مهم معتقدند كه اگر اين عامل ثابت شود بنابراين مي‌توان با استفاده از يك واكسن مناسب از اين روند و در نتيجه از ابتلا به ام اس پيشگيري بعمل آورد.
بررسي‌هاي پيشين نشان داده است كه برخي افراد به لحاظ ژنتيكي مستعد ابتلا به ام اس هستند. محققان دانشگاه كاتوليگ رم دريافته‌اند كه عفونت در اين افراد مي‌تواند سبب ظاهر شدن علائم ام اس شود. اين يافته در مجله ايمونولوژي منتشر شده است.

ادامه دارد .....

تشکر شده توسط : رزمینا , somaye_602000 , فاطمه_2 , sattar
راستش منم قبل از این بیماریم خیلی سالم بودم .البته سرما میخوردم اما نه خیلی زیاد فکر میکنم سینوزیت هم ندارم.
 تشکر شده توسط : احسيني
تا دلتون بخواد من سرما میخوردم و ابریزش بینی داشتم ولی فکر کنم فقط اینا نیستن که عاملش میشن .احتمالا شرایط بد محیطی و استرس های مکرر ام میتونه عاملش باشه حتی تغذیه خلاصه شانسمون این شده و خدارو شکر باید کرد فقط تغذیه رو خوب کنید و از استرس دور باشیم . به امید سلامتی همه
در چشمان کسی که پرواز را نمی فهمد , هرچه بیشتر اوج بگیری کوچکتر خواهی شد.
 تشکر شده توسط : احسيني , رزمینا , فاطمه_2
کاش این قدر با آقای حسینی مخالفت نمیکردیم نمیدونم چرا بعضی از ماها این قدر با طب سنتی مخالفیم در حالیکه طب کلاسیک هم کار زیادی نمیتونه واسمون انجام بده!!! کاش واقعا ام اس به همین راحتی درمان بشه
همه عمر بر ندارم سر از این خمار مستی
که هنوز من نبودم که تو در دلم نشستی
 تشکر شده توسط : احسيني , رزمینا , ostad2000 , فاطمه_2 , SSA
مقدمتا عرض شود كه پزشكي فعلي(يا مرسوم) و طب سنتي(يا گياهي) در 80 درصد موارد در ايران هم نظر و همراهند كه در كشورهاي صنعتي به 90 درصد هم ميرسد كه در ادامه بحث بيشتر توضيح داده خواهد شد. بعنوان مثال در مسير درمان هر بيماري، 3 مرحله شناسايي بيماري- پيشگيري از بيماري و درمان بيماري وجود دارند كه اكثرا در زمينه استفاده از داروهاي شيميايي يا گياهي اختلاف نظر وجود دارد نه بقيه مراحل.
وقتي در كشور آمريكا 50 درصد- در ژاپن و سوئيس 48 درصد و در آلمان 71 درصد داروها گياهي است ديگر اختلاف چنداني باقي نميماند. سازمان غذا و دارو آمريكا(FDA) نيز اعلام كرده است كه تا سال 2020 كليه داروها بايد گياهي باشند.
در بيماري ام اس نيز همين حالت است. مثلا جناب دكتر صحرائيان در مورد اين بيماري نظريه اي دارند كه 100 درصد منطبق بر نظريات 6000 ساله بشر در زمينه فلج است. ايشان ميگويند بيماران ام اس بايد از 3 چيز پرهيز داشته باشند:1- استرس و تنشهاي روحي 2- عدم استفاده از چربيهاي اشباع شده 3- گرما.
اساتيد طب سنتي ايران نظير استاد خيرانديش- استاد موسوي - آل اسحق و دكتر آقا رفيعي ... بر همين عقيده اند ولي استاد خدادادي و دكتر روازاده- دكتر عزيزخاني ... در 30 درصد(بحث حرارت)اختلاف نظر دارند. اين بحث را در آينده بيشتر پي ميگيريم.

ادامه جواب سوال 1: آيا قبل از شروع بيماري ام اس آنتي هيستامين زياد مصرف ميكرده ايد؟ هم اكنون چطور؟
در اينجا به شرح حال تعدادي ديگر از بيماران محترم كه دچار سردرد - ميگرن - پوليپ بيني و عفونت گوش مياني هستند كه قبل يا همزمان يا بعد از ابتلا به بيماري ام اس داشته اند ميپرداريم:
منبع:
http://mscenter.ir/Thread-%D9%88%D9%8A%D...B%8C%D8%AA
و
http://mscenter.ir/Thread-%D8%B4%D8%A7%D...B%8C%D8%AA
و
http://mscenter.ir/Thread-%D8%B3%D8%B1%D...B%8C%D8%AA
nazaninn کاربر دائمی: دوست يكي از بستگانم حدود يك سال و نيم پيش با تاريه شديد چشم و عدم تعادل و وجود پلاك در ام آر آي مغزي به ام اس مبتلا ميشه و تو اين مدت هم ربيف مصرف ميكرده اما علائم بيماري با گذشت زمان رو به بهبودي نبوده و بيشتر و بيشتر ميشده و دوبيني هم به اون اضافه ميشه تعادل ايشون كه تاحد غير قابل باوري كم ميشه. با يك پزشك آشنا ميشن كه فوق تخصص گوش و حلق و بيني بودند.
نتيجه آزمايشات ميگويد ايشون اصلا ام اس ندارند! و دچار يك نوع ويروس گوش مياني شده بودند كه اين علائم رو داشته و حضور پلاكها هم از همون نوعي بوده كه هر كسي ممكنه تو سرش داشته باشه و خدشه اي به زندگيش وارد نشه.
ايشون بعد از طي يك دوره سه ماهه درمان توسط آنتي بيوتيك به حالت اوليه خودشون برمي گردن و هيچ مشكلي هم ندارن.
مـه ســـا: این دقیقا چیزی بود که من سر کارم به رئیسم گفتم واسه یه هفته غیبت از کارم( ویروس در گوش میانی).
Sina مدير سايت: دقیقا من هم یه همچین حالتی برام پیش اومد. همه علائم ام اس رو یک باره گرفتم و بعد از گذشت زمان خود به خود همشون درست شدن ...
بار آخری هم که رفتم پیش رئیس کمیسیون بیماری های مغز و اعصاب تبریز واسه امضا و تائید بیماریم برای یه سازمان بعد از ۱ ساعت آزمایش و حرف زدن باهام گفت تو یک درصد هم ام اس نداری.
هر چی بوده مربوط به یه بیماری دیگه بوده و علائمش شبیه ام اس بوده ... گفت اگه بخوای برات آزمایش بنویسم تا حرفم و ثابت کنم.
yas كاربر ويژه انجمن يوگا: خواستم یه نکته ای تذکر بدم من هم کسیو میشناسم که علایمی مثل ام اس داره. گزگز نوک انگشتان تاری دید و مگس پران بودن چشم و سرگیجه ولی توی ام ار ای هیچی نشون نداده. با سی تی اسکن از بینی و ... مشخص شد که ایشون عفونت گوش میانی داشتن نه چیز خاص دیگه ای.
پس قرار نیست هر کی ام اس داره یعنی اشتباه شده. خب در ام ار ای پلاکهایی وجود داره که توی ام ار ای هر انسان سالمی هم وجود داره ولی غیر فعال ولی اگه فعال شده باشه و حالت تاری یه چشم یا نیستاگموس بوجود بیاد برای چند روزی اون قطعا ام اس هست شک نکنین .
-----------
كاوه كیوانی عضو هیئت مدیره انجمن متخصصان گوش‌، حلق و بینی گفت: شایع‌ترین علامت ابتلا به پولیپ بینی گرفتگی بینی است اما خروج ترشحات از بینی و پشت گلو چه به صورت آبكی و چه چركی و ایجاد سردرد بر اثر بسته‌شدن سینوس‌ها از علامت‌های دیگر آن است.
پولیپ بینی در واقع التهاب شدید مخاط بینی و سینوس‌هاست كه بر اثر تورم شدید به صورت توده و تومور درمی‌آید اما باید در نظر داشت كه تومور نیست.
پولیپ‌های بینی متعدد هستند و منشاء‌ آن بیشتر از سینوس‌هاست كه انواع یك طرفه و دو طرفه دارد ولی بیشتر آنها دو طرفه است. عوامل قارچی در ایجاد عفونت‌های مكرر نقش دارد. عفونت‌های مكرر موجب پولیپ و خود پولیپ هم موجب عفونت‌های مكرر خواهد شد. همچنین زمینه‌های ژنتیكی در ایجاد پولیپ موثر است اما اثر آنها مستقیم نیست.
شایع‌ترین علامت ابتلا به پولیپ بینی گرفتگی بینی است اما خروج ترشحات بینی از بینی و پشت حلق چه به صورت آبكی و چه چركی، ایجاد سردرد بر اثر بسته‌شدن سینوس‌ها، گاهی خونریزی بینی، خرخر شبانه، وقفه تنفسی هنگام خواب و در موارد شدید فشار به حفره چشم از علامت‌های دیگر آن است.
ساغر سین مثل ســاغـر: من که هم پولیپ دارم هم انحراف بینی هم سینوزیت حاد. دکترم میگه حتما باید عمل کنی و من به شرطی قبول کردم که عمل زیبیایی رو هم انجام بدم و ایشون گفتم که عمل زیبایی همراه با سینوزیت امکان نداره.
و من الان به شدت دنبال درمان سینوزیتم هستم.
nahid کاربر دائمی: دچار سردرد شدیدی شدم که انگار با چکش به همه جای سر ضربه بزنن. تمام سر به طور مداوم تیر می کشید و آخرش با چند قرص مسکن بعد از چند ساعت ساکت شد. اینطور نیست که بشه تحمل کرد یا بهش فکر نکرد. شدت درد، آدم رو به گریه میندازه. تیر کشیدن معمولی نیست که از یک ناحیه و ناگهانی دردی بیاد و بره و تموم شه.
تصور کنین ام آر آی با و بی تزریق رو که همراه اون صداها ضربه هم بزنن. صدها بار در چند ساعت تا زمان اثر کردن قرص های مسکن .
خوشبختانه همیشگی نیست و هر از گاهی این درد میاد سراغم که راه حلشم فقط مسکنه ، ولی علت درد رو نمیدونم.
hamed کاربر دائمی: من هم مدتیه که گاهی اوقات سرم تیر شدید می کشه. البته زمانش کمه ولی شدتش زیاده. من گاهي سردردهام با تهوع همراهه از درد.
nazaninn کاربر دائمی: منم چند وقتيه كه سردردهاي شديدي ميگيرم گاهي اصلا قابل تحمل نيست اما از انجايي كه آدم متحمليم (اين و ديروز دكتر دندانپزشكم بهم گفت)سعي ميكنم تحمل كنم و كمتر قرص بخورم.
مال منم گاهي هميجوري ضربه اي گاهي تير مي كشه گاهي تو شقيقست گاهي پشت سرمه. كلي هم واسش پرس و جو كردم اما ميگن مال استرسهاي مخفي درونمه!
خوب شد اين استرس ساخته شد خدايي و گرنه از كجا مي فهميديم تو زندگي چيمون شده.
نازلی ناظر انجمن های پزشکی: من سردردم میگرن و به همین علت همیشه با تهوع همراهه. فکر کنم که میگرن ارثی باشه چون مادرم میگرن داره ،البته میگرن من خفیفه. منم سر درد شدید دارم. من میگرن دارم سینوزیتم تندتند عفونی میشه. ام اس دارم بهجت (نوعی روماتیسم) دارم کلکسیون دردم جزو نوادر بشمار میام.
شفا یافته مریم: اوایل بیماریم مدتها با این مشکل درگیر بودم. بیشتر مواقعی سردرد شدید میگرفتم که در معرض هوای آلوده قرار میگرفتم و خسته هم میشدم.
مادرم هم میگرن شدید داشت بطوریکه وقتی شدت پیدا میکرد نیمه شب باید در بیمارستان بستری میشد و مرتب باید داروهای مسکن مصرف میکرد.
چندسالی هست که هیچکدوم این مشکل را نداریم. حتی امسال که مامانم تمام روزه هاش را هم گرفت حتی یکبار هم سردرد به سراغش نیومد.
الان میدونم دلیل اونهمه سردرد چی بود، فقط معده!!!
در چندسالی که تغذیه مون را تغییر دادیم، سرخ کردنی نمیخوریم، غذاهای فست فود، آرد سفید، نوشیدنی های کافئین دار به خصوص چای مصرف نمیکنیم دیگه سردرد هم نمیگیریم.
بیشتر مواقع که مامانم سردرد داشت با خوردن چای تسکین پیدا میکرد و اگر چای دیر مینوشید سردردش شروع میشد. بخاطر من که چای را کنار گذاشت تا چندروز حالش بد بود اما بعد از اون دیگه در مدت این چند سال اصلا معلوم نشد میگرن کجا رفت.
Partow: یازده سال پیش سردردهای شدید، ضربان دار داشتم که پزشکان، تشخیص میگرن دادند!
با اولین حمله (سال گذشته) از سردردهای ضربان دار، خلاص شدم! اما متاسفانه نوع دیگه ای از سردردهای شدید بروز کرده! که البته با مصرف همزمان چند مسکن (استامینوفن، ایبوپروفن و ناپروکسن) میشه تحملش کرد! اما هفته ی پیش ابتدا سرگیجه، بعد سردردهای شدید نیمه جلوی سرم که باعث فشار زیاد به بالای کره ی چشم (از درد کره ی چشم، نمی تونم چشمام رو باز نگه دارم) و دوبینی (کوتاه مدت) میشه! با حالت تهوع همراهه و حتی مغزم تیر میکشه! انگار مغزم می خواد منفجر بشه یا بیاد توی دهنم! البته با مسکن مشکل رو برطرف می کنم!
البته به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کردم اما ایشون با خشونت گفتند: تو حالت خیلی خوبه و دیگه به من مراجعه نکن! برو پیش روانپزشک!!!!
mahsa66: آخ آخ بعضی وقتاسردرد میگیرم که نگو غیرقابل تحمل حتی با تهوع شدید.
hamnafas: رکورد من تو سردردتا پنج روز هم بوده. سردردای من هر وقت که خودش بخاد خوب میشه. وگرنه با مسکن و...خوب نمیشه.
وای واقعا خسته کنندس که چند روز سردرد داشته باشی. مخصوصا موقع درس و دانشگاه.
زهرا59: منم يه چند روزيه كه سرم درد ميكنه بيشتر جلوي سر(قسمت پيشونيه) بيشترم صبح ها وقتي از خواب بيدار ميشم.
shokolat: منم سردرد شدید میگیرم دیگه هیچ قرصی اثر نمیکنه استامینوفن500 و بروفن 400که هیچ همیشه دوتاژلوفن قوی شاید ارومم کنه جرا؟
Ali 324: منم سر درد شدید خیلی زیاد داشتم. یه روش بسیار مناسب برای تسکین این درد اینه که ماساژ دهيد.
اگه از یه روغن هندی بنام تمریخ همراه اسانس نعنا استفاده کنید که معجزه میکنه ( کمی روغن را با چند قطره اسانس نعنا مخلوط کنید و به پیشانی مالیده و ماساژ دهید).راستی این روغن و اسانس را یه متخصص طب گیاهی به من پیشنهاد کرد برای سینوزیتم و گفت ده روز استفاده کن !!! روی من بسیار موثر بوده شمام میتونید از یه متخصص گیاه پزشک سوال کنید !!! اگه روغنی که ذکر شد پیدا نشد از روغن زیتون یا بادام تلخ هم میتوان برای ماساژ استفاده کرد.
Hasty: من همیشه سردرد دارم ودکترم گفته تا درد بیشتر نشده فورا مسکن بخور به من گفت استامینوفن 500 بخورم اگه کمی دیر بشه باید زمین وزمان رو چنگ بزنم. کوچکترین صدا اذیتم میکنه. هوا گرم بشه اذیتم میکنه. خلاصه من یک بیمار حسابی حساس هستم خیلی باید مراقب خودم باشم.
yummy: من سر درد هایی دارم چند روزه با مسکن ساعتی خوب میشه ولی بعد دوباره شروع میکنه زیاد. دکتر گفت میگرنیه.

ادامه دارد .....
 تشکر شده توسط : somaye_602000 , ostad2000 , فاطمه_2

ادامه جواب سوال 1: آيا قبل از شروع بيماري ام اس آنتي هيستامين زياد مصرف ميكرده ايد؟ هم اكنون چطور؟

در ارسالهاي قبلي مشاهده كرديم كه بيماراني كه قبل يا همزمان يا بعد از ابتلا به بيماري ام اس دچار بيماريهاي گروه گوش و حلق و بيني بودند كم نيستند و از مشكلات شايع ذكر شده زير شكايت داشتند:
سردرد- ضربه و تیر کشیدن سر- سردردهای ضربان دار- ميگرن- آبريزش بيني- پوليپ بيني- آلرژي- عفونت گوش مياني- سرما خوردگي- سینوزیت- آنفولانزا- خلط پشت حلق- عفونت گلو- لوزه سوم- عطسه- سرفه- خرخر شبانه- وقفه تنفسی هنگام خواب- تهوع- تاري شديد چشم- فشار و درد کره ی چشم- بي حسي پلكها- دوبيني- گزگز نوک انگشتان- سوزش- عدم تعادل- سرگيجه- و ... .
همانطور كه متوجه شديم برخي از اين علائم بسيار شبيه به نشانه هاي بيماري ام اس است.
سوالاتي كه در اينجا مطرح است:
آيا ممكن است در تشخيص بيماريهاي گروه گوش و حلق و بيني با بيماري ام اس در بعضي بيماران اشتباهي پيش آمده باشد؟
آيا ممكن است با درمان بيماريهاي گوش و حلق بيني، كليه علائم ام اس در بعضي از بيماران ناپديد شوند؟
آيا امكان دارد با درمان بيماريهاي گوش و حلق و بيني، تعدادي از علائم ام اس در همه بيماران برطرف شود؟
چگونه ميتوان از عدم وجود بيماريهاي گوش و حلق و بيني مطمئن شد؟ چه آزمايشي بطور 100درصد ميتواند شك ما را برطرف كند؟
به اين خبر بسيار مهم توجه كنيد:
دكتر پاكدامن رئيس انجمن علوم مغز و اعصاب ايران در مراسم روز جهاني ام اس:‌ شيوع ام اس در كشور ما بايد حداكثر دو هزار بيمار در سال باشد ولي طبق آمارهاي موجود، 20 برابر كشورهاي منطقه است. اينكه چه عاملي باعث شده است كه آمار مبتلايان به ام اس در كشور ما 20 برابر ميزان منطقه‌اي باشد هنوز مشخص نيست.
دكتر صحراييان نايب رئيس انجمن ام اس ايران :‌ در سال گذشته 1820 نفر مبتلا به ام اس فقط در تهران به جمع بيماران ام اس كشور اضافه شده در حاليكه بايد در كل كشور دو هزار نفر باشد.
منبع خبر: http://mscenter.ir/Thread-%C2%AB%D8%A7%D...8%A7%D9%86

برگرديم به بحث: كشور ما در منطقه خاور ميانه واقع است. چرا 20 برابر بقيه آمار مبتلا به ام اس داريم؟
بررسي و مطالعه براي دريافتن پاسخ:
يك مطالعه كلينيكي يكماهه بر روي 2 ميليون نفر در خاور ميانه:
هر ساله در زمان برگزاري حج(واجب) بيش از 2 ميليون نفر از كشورهاي ايران - چين- آفريقا- استراليا- جنوب شرقي آسيا- آمريكا و آمريكاي جنوبي- اروپا- روسيه- كشورهاي عربي و ... عازم عربستان سعودي ميشوند و بين 25 تا 30 روز اقامت دارند.
از كشور ايران نيز يكصد هزار نفر در آنجا حاضر هستند. بعلت ازدحام جمعيت، انواع ويروسهاي تنفسي بين زائرين انتقال مي يابد. در ميان همه اين جمعيت عظيم، تنها ايرانيها دچار بيماريهاي گوش و حلق و بيني ميشوند. اين موضوع را ميتوانيد از يك نفر كه در زمان حج واجب(نه عمره) حضور داشنه بپرسيد.
خوب دليل آن چيست؟ چرا مردم كشورهاي چين- آفريقا- استراليا- جنوب شرقي آسيا- آمريكا و آمريكاي جنوبي- اروپا- روسيه- همسايگان ما- كشورهاي عربي و ... در آنجا بيمار نميشوند ولي تنها مردم ايران و آندسته از مردم كشورهاي سوريه- لبنان و عراق كه شيوه ايرانيها را دارند(نه همه) مريض مي شوند؟ آيا سيستم ايمني بدن ايرانيان ضعيف است يا به ويروسهاي جديد واكسينه نشده اند؟

متوجه نكته شديد؟ كليه ايرانيها در ايام حج بدون استثناء بيمار ميشوند ولي حتي يك نفر از كشورهاي ديگر بيمار نميشوند! چرا؟
جواب اين سوال مرتبط با بحث خشكي بيني و آنتي هيستامين است. شما قدري بينديشيد و از ديگران هم بپرسيد و اگر به جواب رسيديد در همين صفحه اعلام كنيد. در آينده جواب را ملاحظه خواهيد كرد.

يك خبر:
دکتر محمدرضا لطفي رئيس انجمن ام اس ايران: بر اساس تحقيقات، اين بيماري در مناطقي مانند سوريه، لبنان و کويت رو به افزايش است.
منبع اين خبر: http://mscenter.ir/Thread-%DA%AF%D8%B2%D...8%A7%D9%86

ادامه دارد.....
 تشکر شده توسط : somaye_602000 , رزمینا , ostad2000 , فاطمه_2

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بررسی عوارض و مسائل اجتماعی بیماری ms parvaneh 30 20,672 2011/12/25, 03:15 AM
آخرین ارسال: فریده آذرکیش

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست