امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بیشتر بیماران ام اس نوع عود کننده و بهبود یابنده هستند
50 درصد مبتلایان به MS پیش رونده هستند

سلامت نیوز : مدیر گروه بیماری های مغز و اعصاب گفت: نوع پیش رونده اولیه از ابتدا با پیشرفت تدریجی بدون حمله همراه است و در 15-10 درصد بیماران چنین سیری دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران ، دکتر آیرملو، مدیر گروه بیماری های مغز و اعصاب ، با بیان اینکه بیماری های وابسته به ایمنی در سیستم اعصاب با مکانیسم های التهاب، میلین زدایی و دژنراسیون اکسونی عمل می کنند گفت: یافته های عصبی بعد از حملات و عود، با بهبودی نسبی و نیز آسیب آکسونال جزئی همراه است در صورتی که پیشرفت بیماری و تخریب آکسونی با آسیب های دائمی در سیستم اعصاب همراه می شود.

مدیرگروه بیماری های مغز و اعصاب با اشاره به اینکه بیماری MS (مولتیپل اسکلروزیس) یک اختلال وابسته به ایمنی است تصریح کرد: منشأ این بیماری ناشناخته است ولی استعداد ژنتیکی منجر به پاسخ به یک عمل شروع کننده محیطی می شود.

وی با بیان اینکه این عامل محیطی ممکن است ویروس یا باکتری باشد که در نهایت سلول های محیط سیستم اعصاب مرکزی را تحت تهاجم قرار می دهد اظهار داشت: در اثر فعالیت مجدد این سلول ها توسط اتوآنتی ژن ها در سیستم اعصاب مرکزی سیتوکین ها و دیگر مواد در سیستم مرکزی اعصاب آزاد شده و منجر به ایجاد پاتولوژی در این قسمت می شود.

عضو هیئت مدیره انجمن MS استان آذربایجان شرقی بیان داشت: از نظر پیش آگهی در افراد مذکر سنین بالای 35‌، در برخی نواحی مختلف عصبی، بهبود جزئی بعد از حمله،علائم سابقه مغز، تعداد زیاد حملات و تعداد فراوان ضایعات MRI با پیش آگهی بد همراه هستند.

وی با اشاره به اینکه از نظر فرم های بیماری MS شایعترین شکل (90-80 درصد در شروع بیماری) نوع عود کننده و بهبود یابنده و نوع پیش رونده ثانویه در 50 درصد موارد بعد از 15 سال اتفاق می افتد و در 80 درصد بعد 25 سال تظاهر به این شکل است تصریح کرد: نوع پیش رونده اولیه از ابتدا با پیشرفت تدریجی بدون حمله همراه است و در 15-10 درصد بیماران چنین سیری دارند.

*60 درصد کل بیماران MS بعد از 20 سال توانایی حرکت خواهند داشت
وی گفت: نادرترین فرم نوع پیش رونده عود کننده است که در ابتدا پیش رونده است ولی در سیر بیماری در مواردی با حملات بعدی همراه است و 15-10 درصد بیماران در طول زمان حملات نادری با ناتوانی جزئی دارند که به آنها MS خوش خیم گفته می شود و حدود 15-10 درصد بیماران را شامل می شود.

مدیر گروه بیماری های مغز و اعصاب با بیان اینکه در مجموع 60 درصد کل بیماران MS بعد از 20 سال توانایی حرکت داشته و 30-20 درصد به شغل خود ادامه داده و کمتر از 15 درصد نیازمند پرستار هستند افزود: یکی از مهمترین فاکتورهای پیشرفت بیماری تعداد حملات در 20 سال اول بیماری است به طوری که اگر یک حمله طی دو سال اتفاق بیافتد 13 سال به طول می انجامد که بیماری به 3EDSS برسد در حالیکه در 5 حمله یا بیشتر از آن در 2 سال این زمان به 3 سال می رسد.

وی تصریح کرد: برای 6EDSS این مقدار به ترتیب 20 سال در یک حمله و 7 سال در 5 حمله یا بیشتر است.

آیرملو یادآور شد: از فاکتورهای دیگر خطر پیشرفت بیماری سیر پیشرونده زمان پائین اولین و دومین حمله شروع با درگیری های متعدد زمان کوتاه شروع بیماری و EDSS افزاینده و همچنین کنترل حملات در فاز پیشرونده بیماری در پیشرفت بیماری است.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تبریز در پایان خاطرنشان کرد: در نهایت برای درمان این بیماری تیمی متشکل از متخصص مغز و اعصاب، طب فیزیکی، اورولوژیست، کاردرمان، پرستار، روان درمان، فیزیوتراپ، نوروسایکولوژیست، داروساز، گفتار درمان و مددکاران اجتماعی باید همکاری کنند.
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : vxvxvx , havaars , هنگامهB , nahid , ارزو , شفا یافته , # پریسا # , (shahrzad.s) , nazanin , ساغر , yummy , nead , ehsan 10054 , دیبا , آنا , paeazan
میشه موارد زیر رو واضح تر بگین ؟ من متوجه نشدم .
نقل قول: اگر یک حمله طی دو سال اتفاق بیافتد 13 سال به طول می انجامد که بیماری به 3EDSS برسد در حالیکه در 5 حمله یا بیشتر از آن در 2 سال این زمان به 3 سال می رسد.
وی تصریح کرد: برای 6EDSS این مقدار به ترتیب 20 سال در یک حمله و 7 سال در 5 حمله یا بیشتر است.
آیرملو یادآور شد: از فاکتورهای دیگر خطر پیشرفت بیماری سیر پیشرونده زمان پائین اولین و دومین حمله شروع با درگیری های متعدد زمان کوتاه شروع بیماری و EDSS افزاینده و همچنین کنترل حملات در فاز پیشرونده بیماری در پیشرفت بیماری است.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : najva
ناهید جون من فکر میکنم که EDSS درجه ناتوانی بیماراست و منظور اینه که اگر در طی دو سال یک خمله صورت بگیره 13 سال طول میکشه تا به درجه ناتوانی 3EDSS برسه و اگر طی 20 سال یک حمله صورت بگیره این مرحله ناتوانی به 6EDSS میرسه .
من اینطور برداشت کردم حالا درست و غلطشو مطمئن نیستم.
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : nahid
فکر کنم منظورش اینه که اگه فاصله حمله ها 2سال باشه 13سال طول میکشه تا حمله منجر به ضایعه جدی ای بشه ولی اگر در مدت 2سال 5حمله وجود داشته باشه زمان اون اتفاق در 3سال پیش میاد.
من هم ام اس داشتم.
 تشکر شده توسط : najva , nahid
خوب خدا رحم کنه همسر من سال گذشته 5 تا حمله داشته امسال یکی روی هم رفته میشه 6 تا اما خدا رو شکر همه ی علائم خوب شده امیدوارم همیشه بتونه راحت حرکت کنهsad2
 تشکر شده توسط : najva
ولی دکتر صحرائیان گفت:
10 درصد از بیماران ام اس حالشون خوب نیست
10 در صد هم حالشون خیلی خوبه
80 درصد هم معمولی هستن
.......................
فرق دکتر آیرملو با دکتر صحرائیان اینه که
دکتر آیرملو متخصص مغز و اعصاب هست و تعداد کثیری هم بیمار ام اسی داره ... البته دکتر خیلی خوب و سر شناسیه
ولی دکتر صحرائیان علاوه بر متخصص مغز و اعصاب، فلوشیپ ام اس هم داره و میشه گفت ۹۹ درصد بیماراش ام اس دارن

حالا میشه با این دید بهتر به نتایج آماری نگاه کرد
... وقتی تبر به جنگل آمد ، درختان فریاد زدند و گفتند :نگاه کنید دسته اش از جنس ماست !!. ... 1213.2

تشکر شده توسط : N00shin , naz.gigili , ساغر , yummy , فرناز , آنا , بنده خدا , paeazan
دکتر به من گفت EDSSتو صفره confused2یعنی علائمت تو این مدت دو سال 0 بودهicon_cry
براى تو
براى چشمهايت..
براى من
براى دردهايم..
براى ما
اى كاش خدا كارى بكند...
من دیشب ام آر آی دکتر نبوی رو که نوشته بودند انجام دادم. امروز جواب رو برام می گیرن. به احتمال قوی فردا می رم پیش دکتر طوفانیان ببینم همچنان معتقد به این هستند که این حمله نبوده. این میان دکتر طوفانیان که من ایشون رو قبول دارم گفتند یه فشار عصبی قوی بوده. ولی دکتر نبوی فرمودند که حمله است و یک حمله بسیار قوی. اعتراف می کنم که بر سر دو راهی موندم نه دو راهی انتخاب دکتر طوفانیان یا دکتر نبوی بر سر دو راهیه که بازم مثل سال 84 چندین مشاوره بگیرم. گرچه اینا همش حرفه بیماری منو یه دکتر ســــــــــــــــــــــــــــــاده داخلی شیفت عصر اورژانس درمانگاه یه بیمارستان معمولی نزدیک خونمون تشخیص دادند. بنده خدا نگفت که ام اس داری فقط فهمید که مشکلم مربوط به دکتر مغز و اعصابه و با تواضع هرچه تمام تر راهنماییم کرد. بدون ام آر آی تنها با معاینه چشم و سرم. و دادن یه سری داروی ساده که اگه اثر نکرد به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنم. آرزوی سلامتی براشون دارم اسمشون رو به خاطر نسپردم و بابتش شدیدن متاسفم. دوستان! من نه اغراق می کنم و نه فکر می کنم چیزی از نظرم به دور می مونه. من فقط یکبار همون سال هشتاد و چهار بهم گفته شد که حمله بهم دست داده. و یکبار هم دقیق یادم نیست که چی شده بود که خودم احساس می کردم که دهنم دچار مشکل شده به هرکی می گفتم مسخره می کرد می گفت تو از بس دیگه هی به این فکر می کنی می شینی خیال بافی می کنی. تا اینکه داشتم لواشک می خوردم کاملن متوجه شدم که درست نمی تونم بجوم اونجا بود که به بقیه گفتم ببینید دهنم چطوری شده درست بسته نمی شه. فرداش بدو بدو رفتم پیش دکتر که ای دکتر نمی دونید چی به سرم اومده دهنم اینطوری شده. اونم یکم خندید و گفت چیزی نیست ای یه ویروسه می شینه روی فک و دهن که اینو خانم برادرم هم تایید کرد. چون چندین مراجعه این مدلی داشته. چند تا قرص پردنیزلون هم داد و که من نخوردم و گفت هرزگاهی طی روز کمی سوت بزن و منم همینم مونده بود تو شرکت سوت بزنم. فکرشو بکن مثلن تلفن زنگ می زد مثلن دکتر.............. ریاست محترم ............ زنگ می زد من گوشی رو بر می داشتم می گفتم فیش فیش شوت شوت. بفرمایید. خلاصه خودش خوب شد. با این احتساب من یه نمونه حی و حاضر که تو این شش سال این دومین باری است که دچار مشکل مشخص شدم سال 84 با درد در ناحیه چشم راستم نه کوری که دکتر نبوی ظاهرن فراموش کردند که این بیماری در همه بیماران یه مدلی نیست و با کوری کامل نمایان نمی شه. و یکی هم الان سال 90 که باور کنید راست می گم اینبار به طور جدی درگیرم کرده. باور کنید کف پام می سوزه. نه اینکه فکر کنید راه نمی رم فقط انگار پای سوخته رو روی زمین می گذارم. الهی برای خودم و همه بیماران بمیرم که ..........................
وقتی تنها شدی تنها تر از تمام غریبان روزگار
از قیل و قال حادثه باری دلت گرفت
بر خویش تکیه کن برعرش
 تشکر شده توسط : غزل , nahid
خب یعنی این حالات یعنی حمله بوده ؟ اخه چه حمله ایه که نه با تاری نه با اسپاسم و عدم تعادل و استفراغ و گزگز و .... بوده

بقول دکتر نبوی که میگه حملست ؟ confused عجب

بهرحال اگه میبینی لازمه داروت رو دوباره شروع کن
من دکتر آیرملو رو نمی شناسم اما اونچه که به صورت واضح تو همه ی منابع معتبر هست چیز دیگه ایه!

اما این متنی که بالا می خونم فکر میکنم خودش هم نفهمیده چی گفته:

تیتر: 50 درصد مبتلایان به MS پیش رونده هستند

متن: 15-10 درصد بیماران نوع پیشرونده اولیه هستند.

بجز مرحودم نوستراداموس و دکتر آیرملو این جور آمار دادن ها هیچ جایی دیده نمیشه:
درمورد انواع ام اس تو سایت صحبت شده؛ مطالب جامع تر هم در اینجا اینجا و اینجا می تونید بخونید.

من از دوستان ناظر سایت تقاضا دارم به مطالب هر چند درست با تیتر های اغراق آمیز چه مثبت و چه منفی اجازه درج ندن! یا تیتر اصلاح بشه
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : nazii , somaye_602000 , طلایه , غزل , yummy , nead , nahid , hanie , paeazan

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تشخیصهای افتراقی (بیماریهای تقلید کننده ی ام اس) fereshteh 60 56,601 2018/07/09, 06:29 PM
آخرین ارسال: آرزو
  ارتباط ام اس و حافظه - راه های بهبود حافظه fereshteh 9 3,285 2017/09/19, 10:46 PM
آخرین ارسال: yas8866
  توصیه های ایمنی برای بیماران مبتلا به ام.اس maya 25 28,622 2016/09/10, 10:00 AM
آخرین ارسال: niloofary
  اطلاعاتی در مورد مشکلات بینایی در بیماران ام.اس aztab 14 11,655 2016/02/23, 10:29 PM
آخرین ارسال: sweetbasil
  اثر شکلات تیره در بهبود جریان خون در پاها و راه رفتن nahid 0 2,235 2014/07/08, 11:22 AM
آخرین ارسال: nahid
  ارتباط سیگار کشیدن با ام اس و تولید آنتی بادی خنثی کننده اینترفرون saffari_mo 2 3,506 2013/11/19, 01:18 AM
آخرین ارسال: ahya
  فعاليت بیماری ام اس در فصل های بهار و تابستان بیشتر است. aztab 11 8,216 2013/05/07, 06:37 PM
آخرین ارسال: roja
  شرط و شروط سفرهای نوروزی بیماران خاص hamdam 1 2,456 2013/03/19, 10:48 AM
آخرین ارسال: sargol
  تصویرسلولهای عصبی بیماران ام اس sargol 4 3,687 2013/01/01, 12:17 PM
آخرین ارسال: sargol
  حرفهایی با بیماران تازه تشخیص nahid 0 2,562 2012/11/28, 04:21 PM
آخرین ارسال: nahid

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان