•  قبلی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4(current)
  • 5
  • 6
  • ...
  • 12
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پرسش و پاسخ مربوط به ام اس!
آقای میر علی اگه اینجوریه چرا برای خانواده ی خودشون از این درمان استفاده نمیکنن ولی برای بقیه تا دلت بخواد من یه دفعه هم مطلب علمیشو از سایت انجمن ام اس آمریکا گذاشتم الانم هست میتونین برین تو خود سایتم ببینین ولی در نهایت انتخاب خودتونه که با خودتون چیکار میخواین بکنین

METHYLPREDNISOLONE Acetate
Dep-Medalone , Depoject , Depo-Medrone , Depo-Medrol , Depopred , Depo-Predate , Duralone , Durameth , Medralone , Medrone , M-Prednisol , Rep-Pred , Solu-Medrol
طبقه بندی فارماکولوژیک: گلوكوكورتيكوئيد
طبقه بندی درمانی: ضدالتهاب ، ساپرس‌كنندة سيستم ايمني
طبقه بندی مصرف در دوران حاملگی : گروه C
(نمایش جزییات) محصولات

Injection (Suspension): 40 mg/ml

(نمایش جزییات) انديكاسيونها، راه مصرف و دوزاژ

التهاب شديد يا ساپرس سيستم ايمني
بالغين: روزانه 10-80mg از راه عضلاني تجويز مي‌شود؛ يا 4-80mg داخل مفصل يا بافت نرم درصورت نياز هر يك تا
5 هفته يك‌بار تزريق مي‌شود؛ يا 20-60mg داخل ضايعه تزريق مي‌شود.
كودكان: 117mcg/kg از راه عضلاني هر 3 روز يك‌بار؛ يا 140-835mcg/kg از راه عضلاني هر 12 تا 24 ساعت يك‌بار تجويز مي‌شود.

(نمایش جزییات) فارماكوديناميك و فارماكوكينتيك

مكانيسم اثر: اثر ضدالتهابي: اين دارو سنتز آنزيمهاي مورد نياز براي كاهش پاسخ التهابي را تحريك مي‌نمايد.
نيمه عمر: 190-80 دقيقه (در موارد سركوب فعاليت غدة آدرنال به 5/1-25/1 روز مي‌رسد.

راه مصرف
شروع اثر
اوج اثر
مدت اثر
تزريق عضلاني (استات)
تزريق عضلاني (سوكسينات)
تزريق وريدي (سوكسينات)
تزريق داخل مفصلي و داخل ضايعات (استات)
48-6 ساعت
سريع
سريع
بسيار آهسته
8-4 روز
ناشناخته
ناشناخته
7 روز
4-1 هفته
ناشناخته
ناشناخته
5-1 هفته
دفع: متابوليتهاي غيرفعال دارو و مقادير ناچيزي از داروي متابوليزه نشده از راه كليه‌ها دفع مي‌شود.

(نمایش جزییات) كنترانديكاسيونها و موارد احتياط

كنترانديكاسيونها: ، سابقة واكنش افزايش‌حساسيت ، عفونتهاي قارچي سيستميك (جز در موارد نارسايي آدرنال).
موارد احتياط : ، زخم‌هاي دستگاه گوارش ، بيماري كليوي ، هيپرتانسيون ، استئوپوروز ، ديابت مليتوس
، اختلالات ترومبوآمبوليك ، تشنج ، مياستني‌گراو ، نارسايي احتقاني قلب ، سل ، هيپوآلبومينمي
، هيپوتيروئيديسم ، سيروز كبدي ، اختلالات خلق ، بيماريهاي سايكوتيك ، هيپرليپيدمي ، كاتاراكت.

(نمایش جزییات) تداخلات

دارو ـ دارو: هيپوكالمي ناشي‌از مصرف دارو به دنبال كاربرد ديورتيكها، آمفوتريسين B ، آزلوسيلين،‌ كاربني‌سيلين، مزلوسيلين، پي‌پراسيلين و تي‌كارسيلين تشديد مي‌گردد.
هيپوكالمي ناشي‌از مصرف دارو خطر مسموميت با گليكوزيدهاي قلبي را افزايش مي‌دهد.
نياز به انسولين يا داروهاي پائين‌آورندة قندخون خوراكي در طي درمان با اين دارو افزايش مي‌يابد.

(نمایش جزییات) واكنش‌هاي ناخواسته و عوارض جانبي

l:CNS سرخوشي، بي‌خوابي، سردرد، رفتارهاي سايكوتيك، پسودوتومور سربري، تغييرات مغزي، عصبي‌شدن، بي‌قراري.
:CV نارسايي احتقاني قلب، هيپرتانسيون، ادم.
Smile (16)erm تأخير در ترميم زخم، آكنه، بثورات جلدي، استريا.
:EENT كاتاراكت، گلوكوم، برفك.
:GI زخم پپتيك، افزايش اشتها.
:Immune ساپرسيون سيستم ايمني، افزايش احتمال عفونت.
l:Metabolic هيپركالمي، احتباس سديم، احتباس مايعات، افزايش وزن، هيپرگليسمي، استئوپوروز، مهار رشد در كودكان.
:Musculoskeletal آتروفي عضلاني، ضعف.
l:Other پانكراتيت، هيرسوتيسم، علايم كوشينگوئيد، سندرم قطع مصرف دارو (تهوع، خستگي، بي‌اشتهايي، تنگي‌نفس، هيپوتانسيون، هيپوگليسمي، ميالژي، آرترالژي، تب، سرگيجه و غش). قطع ناگهاني دارو ممكن است كشنده باشد و يا موجب تشديد بيماري زمينه‌اي گردد.

(نمایش جزییات) توجهات باليني

تجويز و نگهداري دارو:
دارو را در درجة حرارت 15-30°C نگهداري كنيد.
پيگيري و بررسي تأثير دارو:
آزمايشات بررسي عملكرد كليه، كبد و تيروئيد، CBC، الكتروليت‌هاي سرم و كلسترول را بطور متناوب در خلال درمان درخواست نمائيد.
بيمار را بطور منظم و تحت شرايط استاندارد وزن كنيد.
در خلال درمان با اين دارو در بيماران ديابتيك، ممكن است نياز به افزايش دوز انسولين يا داروهاي خوراكي وجود داشته باشد.

(نمایش جزییات) آموزش بيمار / خانواده

اطلاعات كلي: شيوة مصرف دارو را به بيمار آموخته و توصيه كنيد دارو را كاملاً مطابق دستور مصرف نمايد و از حذف يا دو برابر نمودن مقادير دارو پرهيز كند. قطع ناگهاني دارو باعث بي‌كفايتي غدد فوق‌كليه (بي‌اشتهايي، تهوع، ضعف، خستگي، هيپوتانسيون، تنگي نفس و هيپوگليسمي) مي‌گردد. به بيمار تذكر دهيد بروز اين علايم را سريعاً گزارش نمايد، چون اين امر مي‌تواند حيات فرد را به مخاطره بيندازد.
بيماران تحت درمانهاي طويل‌المدت را به مصرف رژيم غذايي پرپروتئين، پركالري، پرپتاسيم و كم‌نمك و كم‌كربوهيدرات تشويق نمائيد.
مصرف اين دارو باعث سركوب سيستم ايمني (پنهان ماندن علايم عفونت) مي‌گردد. به بيمار بياموزيد كه از تماس با افراد مبتلا به بيماريهاي عفوني شناخته شده، خودداري نموده و بروز هر نوع عفونت احتمالي را سريعاً گزارش نمايد.
اثرات جانبي دارو را براي بيمار شرح داده و توضيح دهيد درصورت بروز دردهاي شديد شكمي يا تيرگي مدفوع به پزشك اطلاع دهد.
به بيمار توضيح دهيد كه بدون مشورت با پزشك از واكسيناسيون پرهيز نمايد.

(نمایش جزییات) مصرف در دوران شيردهي

عوارضي براي آن در انسان ثابت نشده است. با اين وجود منافع دارو بايد در برابر ضررهاي احتمالي آن سنجيده شود.
ببنين دوستان ما اصلان از شرايط آنيتا خبر نداريم .
چرا اينقد راحت ميگين فلان دارو رو مصرف كن يا نكن ؟
اگه آنيتا شك داره به تجويز دكتر . بهتره پيش چنتا دكتر ديگه هم بره . كاري كه من كردم .
مثلا 2 تا دكتر به من گفتن ميتوني مصرف نكني اما 4 تا ديگه گفتن واجب هستش .
و بنده با تزريق كورتن تغيير خاصي نداشتم جز قرمز شدن پوست صورت .
آنيتا جان اصلان قصه نخوري .
یه زحمتی براتون دارم سر نمازایی که میخونید یاد این برادر کوچیکتونم باشید . ...
منو از دعاي خودتون بي بهره نذاريد.ممنون ...
خدانگهدار همتون باشه.
خدا خودش شام تاریک سپید کنه.
دست طبیعت گل عمر مرا نچین.
 تشکر شده توسط : pariya
آنیتای عزیز بهتره بعد از اینکه به دکترت اعتماد کردی طبق تجویز او عمل کنی و اگه کفت که کورتن تزریق کنی اینکاروبکن.wink2
آیدای عزیز در هر صورت تمام داروهای مصرفی برای بدن دارای عوارض جانبی می باشند، مثلاً همین تزریق اینترفرونها که بسته به نوع آن به صورت پریودیک استفاده میشن عوارض نداره؟؟!Huh
خب کورتن هم از این قاعده مستثنی نیست و برای تسکین موقت علائم و شروع استفاده از داروی اصلی چاره ایی جز تزریق اون نیست، البته در نهایت تصمیم طبق نظر پزشک مربوطه خواهد بود.Idea
شخصيت منو با برخوردم اشتباه نگير!
شخصيت من چيزيه كه "من" هستم اما برخوردِ من بستگي به اين داره كه "تو" كي هستي...!
 تشکر شده توسط : maryamm
دكترم از فردا مي خواد تزريق سرمو شروع كنه ولي بستري نمي خواد
فكر كنم چون ديد من اينقدر وحشت كردم گفت بستري نميخواد روزانه برم انجامش بدم
آيدا جون يعني واقعا مثل بادكنك مي شم؟:38:
ديگر گذشته را به باد نخواهم سپرد
گذشته من با وجود تو بهشتي است
كه من آن را با ذره ذره هستي ام به آينده خواهم سپرد
آنیتای عزیز اصلا نگران نباش love51
کسی که می خواد عمل زیبایی انجام بده می دونه که بالاخره باید دردی رو تحمل کنه ولی اون زیبایی رو بیشتر ترجیح میده
سلامتی تو هم مهمتره
درسته شاید یه کمی اذیت بشی
ولی نتیجه ی زحمتت که به دست آوردنه سلامتیت هست خیلی مهمتره
فقط نباید به خودت بگی: وای من می ترسم
سعی کن به این فکر کنی که نه ترسی داره و نه عوارضه خاصی
همه ی عوارض بد یه دارو که واسه همه یکسان نیست
به خودت بگو این عوارضی که ذکر شده در تو به وجود نمی یاد
مطمئن باش اگه اینجوری با خودت فکر کنی هیچ گونه مشکلی هم نخواهی داشت. love51love51love51

دوستان عزیز
بهتر نیست به جای اینکه آنیتا رو بترسونید
بهش بگین اصلا فکرشو نکنه؟
حالا که آنیتا داره این کار رو انجام میده و باید هم انجام بده
نباید عوارض دارو رو براش میذاشتین
کوچک ترین و بی توجه ترین دارو ها هم عوارض دارن.
خدا یا کیفیت رو فدای کمیت نکن. کمتر خلق کن ولی آدم خلق کن!
 تشکر شده توسط : pariya , anita , sadaf
آنیتا جون نترس مثل بادکنک نمیشی، فقط یه کم اشتهات زیاد میشه که اونم نهایتاً تا چند روز بعد از قطع کورتن دوباره به حالت اولیه خودش بر میگرده.
مایعات هم زیاد مصرف کن مخصوصاً آب میوه تازه.love51love51
شخصيت منو با برخوردم اشتباه نگير!
شخصيت من چيزيه كه "من" هستم اما برخوردِ من بستگي به اين داره كه "تو" كي هستي...!
 تشکر شده توسط : maryamm
(2010/05/12, 01:46 PM)آنيتا نوشته است: دكترم از فردا مي خواد تزريق سرمو شروع كنه ولي بستري نمي خواد
فكر كنم چون ديد من اينقدر وحشت كردم گفت بستري نميخواد روزانه برم انجامش بدم
آيدا جون يعني واقعا مثل بادكنك مي شم؟:38:

اِ اِ اِ اِ نکنه یه وقت بترسیا! آخه هیچی نداره!
فقط تنها چیزی که میتونه واست مشکل باشه اینه که تو مدت زمان تزریق حوصلت یکمی سر بره! اونم با یه کتابی، آهنگی چیزی خودتو سرگرم کن عزیز Sleepy
خاطرت جمع باشه هیچ اتفاقی نمیفته و چیزی نیست!!!! این خط _________ اینم نشون * ! :35:wink2

طبیعی هست که واسه تزریق و ایناش یکم نگران باشی ولی مطمئن باش که فردا این نگرانیت از بین میره (به خط و نشون فوق مراجعه کن! :35Smile

آنیتا یه سوال: چی شد که رفتی پیش دکتر؟! یعنی چه علائمی داشتی؟ چطوری بودی؟ حمله داشتی؟

گفتی گل گیلاس عمرش از همه کوتاه تر است و با بادی می ریزد.
اما من لحظه ای را به یاد دارم که گل زندگی ام پژمرد با یک حرف،
باد هم نمی وزید...
آنيتا جون در زمان مصرف كورتن حواست به رژيم نمكت هم باشه آب زياد بخور . احتمالن چربي زيره پوستت زياد ميشه و همين باعث پديدار شدن جوشهاي زير پوستي و آكنه ميشه كه هيچ كدوم دائمي نيست و بعد از قطع كورتن بتدريج از بين ميره
دليله باد كردنه آدم هم جمع شدنه آب بدنه كه با همون رژيم نمك و مصرف مايعات زيا ميتوني به حداقل برسونيش
عوضش كورتن آدمو خيلي بشاش و سر زنده ميكنه
خيالت راحت چيزه مهمي نيست
معمولن هم براي كوتن گرفتن بيمارا رو بستري نميكنن ( يعني من كه هيچ وقت بستري نشدم ، متوجه هم شدم بقيه رو هم بستري نميكنن حالا ممكنه مواردي كه من ديده باشم اونور بوده ان )
سعي اولايل صبح كورتن بگيري تا سيستم خوابت بهم نخوره
كلسيم و پتاسيم و قرصهاي ويتامين و تقويت فراموش نشه
گوجه ، موز ، شير ، ماست و ... رو حتما در رژيم غذاييت قرار بده
love51
(2010/05/11, 10:50 PM)ayda نوشته است: آقای میر علی اگه اینجوریه چرا برای خانواده ی خودشون از این درمان استفاده نمیکنن

آيدا جون قربونت انقدر يه طرفه قاضي نرو
كي ميگه برايه خانواده خودشون استفاده نميكنن؟
آنارام باشید
 تشکر شده توسط : mirali , anita
آنارام جان گفتی که: معمولن هم براي كوتن گرفتن بيمارا رو بستري نميكنن ( يعني من كه هيچ وقت بستري نشدم ، متوجه هم شدم بقيه رو هم بستري نميكنن حالا ممكنه مواردي كه من ديده باشم اونور بوده ان )

حالا یه سوال فنی: آیا بستری شدن واسه تزریق کورتن دلیل خاصی داره؟ یعنی دلیلی وجود داره که دکتر تشخیص بده که طرف تو بیمارستان واسه تزریق بستری بشه یا نه؟! بستری شدن تو بیمارستان فقط واسه اینه که زیر نظر دکتر باشه؟!

گفتی گل گیلاس عمرش از همه کوتاه تر است و با بادی می ریزد.
اما من لحظه ای را به یاد دارم که گل زندگی ام پژمرد با یک حرف،
باد هم نمی وزید...
آنیتا جان یه چیزی
دکتر هر چن ساعت که گفته بزار همونقدر باشه هیییییییییییییییییچ وقت سرمتو تند نکن اگه سرم آروم بره هم اثرش بهتره هم عوارضش فوف العاده کمتر من 1 ماه هم نیست تازه زیر سرم بودم آروم باش خیلی آرامش کمک میکنه
پرواز را به خاطر بسپار پرنده رفتنی است
 تشکر شده توسط : anita

•  قبلی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4(current)
  • 5
  • 6
  • ...
  • 12
  • بعدی 

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  آیا صدای سوت در سر و فس فس گوش مربوط به ام اس می باشد hamed2006 26 37,068 2014/04/08, 09:23 PM
آخرین ارسال: samiramiss

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست