امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ورزش و بیماری ام اس
بایدها و نبایدهای ورزش در بیماران‌ ام اس
» سرویس: ورزشي - علم ورزش
نایب رییس فدراسیون پزشکی ورزشی، خاطر نشان کرد: انجام فعالیت‌های ورزشی منظم تاثیر مهمی بر بهبود اختلالات حرکتی در بیماران ام اس می‌گردد.
دکتر لاله حاکمی در گفت‌وگو با خبرنگار علم ورزش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، درباره نقش ورزش بر درمان بیماران ام اس ، خاطر نشان کرد: بیماری ام اس از جمله بیماری‌هایی است که یک درمان قطعی ندارد، اما می‌توان با انجام برخی اقدامات که از مهم‌ترین آنها ورزش کردن است شاهد کاهش علائم این بیماری باشیم.
نایب رییس فدراسیون پزشکی ورزشی، اظهار کرد: بیماران ام اس دچار اختلالات حرکتی مانند ضعف قدرت عضلاتی، سفت شدن عضلات و همچنین کاهش دامنه حرکاتی عضلات شوند. این بیماران لازم است از ورزش کردن در مکان‌هایی که حرارت بالا دارند خودداری کنند، زیرا علائم بیماری را در آنها تشدید می‌کند.
وی با اشاره به این که بیماران ام اس حق المقدور در هوای خنک به ورزش بپردازند، تصریح کرد: این بیماران در فصل گرم سال فعالیت‌های ورزشی را در سالن‌هایی انجام دهند که سیستم‌ تهویه مطلوبی دارد.
حاکمی با تاکید بر این که بیماران ام اس نباید از نوشیدن آب در حین ورزش کردن غافل شوند، گفت: این بیماران حتی اگر احساس تشنگی هم نداشته باشند باید هر 15 دقیقه‌ یک بار به اندازه نصف لیوان آب را در هنگام ورزش کردن بنوشند و 10 دقیقه‌ قبل از ورزش نیز یک لیوان آب مصرف کنند.
این متخصص بیماری‌های داخلی با بیان این که بیماران ام اس نباید بیش از یک ساعت ورزش کنند، افزود: آنها نباید ورزش را به صورت خیلی شدید انجام دهند و تنها به اندازه 70- 60 درصد از توانشان را برای انجام فعالیت‌های ورزشی بگذارند تا فشاری به بدن‌شان وارد نشود، در غیر این صورت می‌تواند موجب بروز مشکلاتی برای آنان گردد. این که بیمار چه مقدار توان برای ورزش کردن دارد بستگی به آگاهی فرد از توان خود دارد تا متناسب با آن ورزش کند.
وی حضور بیماران ام اس در مکان‌هایی مانند سونا و جکوزی را مضر دانست و گفت: انجام ورزش‌هایی انعطاف پذیر و کششی تاثیرات مثبت بیشتری برای بیماران دارد و می‌تواند دامنه حرکاتی آنها را بهبود بخشد. همچنین تمرین با وزنه‌های سبک به گونه‌ای که بیمار احساس فشار نکند و به مدت سه روز در هفته‌ می‌تواند قدرت عضلات را در آنها افزایش دهد و عدم هماهنگی حرکات در بیماران را بهبود بخشد.
حاکمی افزود: بیماران ام اس که اندام تحتانی آنها بیشتر دچار اشکال است از ورزش‌هایی مانند تردمیل خودداری کنند، زیرا می‌تواند موجب برهم خوردن تعادل آنها و خوردن بر روی زمین شود و خطرات زیادی را متوجه آنها کند.
نایب رییس فدراسیون پزشکی ورزشی در پایان به بیماران ام اس توصیه کرد ورزش را به صورت منظم و به مدت سه، پنج روز در هفته‌ انجام دهند ، زیرا انجام فعالیت‌های ورزشی می‌تواند به مرور زمان موجب کاهش اختلالات حرکتی و بهبود بیماری آنان شود.
 تشکر شده توسط : mj.ny-luise , برگ 7 , alireza1111 , zohrevand , laleh
پزشک من هم خیلی شنا رو بهم توصیه میکنه و هر بار که میرم پیشش میگه...
اما هرچه قدر شنا و راه رفتن تو آب رو توصیه میکنه سونا و جکوزی رو به خاطر بالارفتن دما سم میدونه.
تو که یک گوشه ی چشمت غم عالم ببرد
حیف باشد که تو باشی و مرا غم ببرد...
 تشکر شده توسط : sweetbasil , mj.ny-luise , alireza1111
واما من
دوشنبه ها همیشه استخر میرم و این سماجت من باعث شده دوستانمم با من بیان استخر
و تازگی به کوهنوردی در روز جمعه معتاد شدم
پیش از آن‌که با خبر شوی
لحظه‌ی عزیمت تو ناگزیر می‌ شود
ای دریغ و حسرت همیشگی
ناگهان
چقدر زود
دیر می‌شود!

تشکر شده توسط : alireza1111
منم عاشق شنام .پیاده روی.Smile
من خدا را در نگاه آنانی دیدم که، خود نیاز محبت بودند، ولی بازهم محبت می کردند…
 تشکر شده توسط : alireza1111 , mj.ny-luise
من عاشق والیبالمhappy0065.gifhappy0065.gifhappy0065.gifبازیم میکنمagreement2agreement2agreement2
به اندوه خود لبخند بزن...
 تشکر شده توسط : alireza1111
من کلاً ورزشکارم شنبه میرم یوگا روزهای دوشنبه و چهارشنبه میرم آمادگی جسمانی همون روزا میرم شنا هر 15 روز هم با دوستان می ریم کوه همه جا هم گفتم که من زندگی الانم رومدیون ورزش هستم و با ورزش مثل اینکه دوباره زنده شدم و ورزش شروعی دوباره است اگر انجمن باشم و یه نفر بیاد که ام اس داره و سالن نمیاد شمارش رو می گیرم و هر طور شده می کشونمش باشگاه love28love28love28icon_questionicon_questionicon_questionicon_question
 تشکر شده توسط : Parla , Reza_N , glassheart , tinookhe , laleh
چرا فکر می کردم ورزش عود رو به تاخیر می ندازه؟
ظاهرا توصیه به ورزش به دلیل رفع افسردگی وخنثی کردن اثر استرسه.
کسی تحقیق معتبری سراغ داره که تایید کنه ورزش عود رو به تاخیر می ندازه یا دست کم تو ریمیلین شدن تاثیر چشمگیر داشته باشه؟
به نظر می رسه بهبودی که ورزش تو شاخص EDSS می ده بیشتر به خاطر تقویت مابقی عضلاته تا از بین بردن پلاک. اینطور نیست؟
 تشکر شده توسط : یاسی , mahsa24
من هر روز نیم ساعت به کمک تردمیل را ه میرم و بعدش نیم ساعت رو دوچرخه ثابت رکاب میزنم در مجموع روزی یک ساعت هر روز ورزش میکنم ولی نه تعادلم تو راه رفتن بهتر شده نه قدرت پاهام بیشتر شده.در مجموع ورزشم برای من کاری نکرد.آمپول که دیگه هیچی.
سرگذشت من
سر گذشتی بود
که اشتباها بر من گذشت.
 تشکر شده توسط : Kamyar , یاسی , مژگان68 , mahsa24
من فقط پیاده روی طولانی و شنا میکنم،خدا رو شکر حالم عالیه.ولی همیشه میگم :اساس خوب شدن حال ما روحیه است و بس.اقامجید عزیز فقط روحیه تون رو بالا ببریدایشالله زودی خوب میشیدوناراحتیاتون برطرف میشه.امتحان کنیدضررنمیکنید.
من خدا را در نگاه آنانی دیدم که، خود نیاز محبت بودند، ولی بازهم محبت می کردند…
 تشکر شده توسط : majid1 , mahsa24 , nahid
منم هر روز که ورزش میکنم روحیم خیلی خوب شده................agreement2
خواستن،همیشه توانستن نیست
گاهی فقط
داغ بزرگی است
که تا ابد بردلت می ماند
 تشکر شده توسط : nahid

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ورزش برای شما ممنوع است اگر paeazan 23 16,409 2016/09/28, 02:56 AM
آخرین ارسال: i_sh
  یبوست و ورزش shokolat 6 5,270 2013/12/31, 10:23 AM
آخرین ارسال: OMG!
  ورزش های مخصوص پوکی استخوان shokolat 0 3,209 2012/10/08, 04:31 PM
آخرین ارسال: shokolat
  انجام ورزش‌هایی همچون بدن‌سازی و ایروبیک سبب حفظ بهتر قابلیت‌ها محمود 0 3,112 2010/07/25, 10:30 AM
آخرین ارسال: محمود

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان