امتیاز موضوع:
  • 12 رأی - میانگین امیتازات : 4.08
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه ویتامین D با بیماری مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) مقابله می کند
چگونه ویتامین D با بیماری مولتیپل اسکلروزیس ( MS ) مقابله می کند
پیش از این ثابت شده بود که افزایش مصرف روزانه ویتامین D خطر برگشت پذیری بیماری ام اس را تا حد زیادی کاهش می دهد. و اکنون محقیقن می گویند پی برده اند که چگونه ویتامین D با بیماریمولتیپل اسکلروزیس ( MS ) مقابله می کند .
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دانشمندان سالها درمورد ارتباط بین مقدار ویتامین D دربدن وتوانایی فرد برای مقاومت یا کاهش اثرات MS متذکر شده اند، ولی مکانیسم آن هنوز ثابت نشده است.
با این حال محققان در تحقیقات جدید دریافتند که ویتامین D مستقیما تولید پروتئین ایجاد کننده ی این بیماری را متوقف می کند. در بیماری MS یک پروتئین زیان آور توسط سلول های ایمنی درمغز تولید می شود. دانشمندان متوجه شدند بعد ازاینکه ویتامین D به گیرنده اش می چسبد، گیرنده روی ژنی خاص ( که تحت عنوان IL-17 کدگذاری شده است) جای می گیرد.
با چنین عملی ، گیرنده مکانی را اشغال می کند که به طورطبیعی مخصوص نوعی پروتئین ( به نام NFAT) است که برای فعال کردن ‍‍‍‍‍ژن ضروری است. این ژن (IL-17) خاموش می ماند ودرنتیجه مقدار آن کاهش می یابد. درهمان زمان گیرنده ی ویتامین D ژن دیگری را فعال می کند که محصول آن سلول هایی را تولید می کند( سلول های بازدارنده ی T) که باعمل مخرب تولیدهمتای ژن (IL-17) مبارزه می کند.
محققان می گویند مکانیسمی که آنها یافتند، راه جدیدی را برای درمان دارویی MS وسایر بیماری های خود ایمن مثل آرتروزهای روماتیسمی ، دیابت نوع ۲ واگزما نشان می دهند.
ام اس یک بیماری مزمن تحلیل برنده و غیرقابل پیش بینی است که به طور اتفاقی به مغز و نخاع حمله می کند. علائم این بیماری در افراد مختلف تفاوت های چشمگیری داشته و بسیار مختلف هستند.
در حال حاضر هیچ روش درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما روش هایی برای کنترل بیماری با توجه به مرحله بیماری و جهت تسکین علائم آن موجود هستند.
در این مطالعه ۱۴۵ داوطلب تحت آزمایش قرار گرفتند که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ میلادی دچار برگشت پذیری بیماری شده بودند.
پروفسور بروس تیلور از متخصصان دانشگاه تاسمانی که سرپرستی این مطالعه را عهده دار بوده خاطرنشان کرد: اکنون شواهد پزشکی قابل استنادی در دست داریم که تایید می کنند افزایش میزان تماس با نور خورشید و در نتیجه افزایش سطح ویتامین D در بدن با کاهش احتمال عود کردن بیماری ام اس ارتباط مستقیم دارد.
این بررسی ها نشان داد در ازای هر ۱۰nmoL/L افزایش دوز سرم ویتامین D در خون احتمال عود کردن این بیماری ۱۲ درصد کاهش پیدا می کند. این یافته می تواند به کنترل بهتر ام اس در مبتلایان به این بیماری کمک کند.
باور نکن تنهایی ات را تا یک دل و یک درد داریم
 تشکر شده توسط : earth , Mahdieh , عمومهربان , Prime , SSA , najva , MFhealth , nahid , Saina , Narges , arezoo_azizi , مولتی ام اس , parisa2011 , baran1390 , AVID2000 , nooresefid333 , آذرستون , successful , ورپریده , somaye_602000 , شیرین , DavidBili , niloufar , sargol , آیدا , مریم۷۲ , غم فروش , elham 66 , آسو , Godfires , sahel1 , علیرضا 2 , yanis2 , لاله وحشی , Ayda.sa , Alireza19 , pariya1361 , جوادپایدار , Nazaritafti20

برگشت پذیری ام اس با مصرف این ویتامین کاهش می‌یابد

پزشکان در یک آزمایش جدید ادعا کردند که افزایش مصرف روزانه ویتامین D خطر برگشت پذیری بیماری ام اس را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.

ام اس یک بیماری مزمن تحلیل برنده و غیرقابل پیش‌بینی است که به طور اتفاقی به مغز و نخاع حمله می‌کند. علائم این بیماری در افراد مختلف تفاوت‌های چشمگیری داشته و بسیار مختلف هستند.

به گفته پزشکان، در حال حاضر هیچ روش درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما روش‌هایی برای کنترل بیماری با توجه به مرحله بیماری و جهت تسکین علائم آن موجود هستند.

در این مطالعه ۱۴۵ داوطلب تحت آزمایش قرار گرفتند که از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۵ میلادی دچار برگشت‌پذیری بیماری شده بودند.

پروفسور بروس تیلور از متخصصان دانشگاه تاسمانی که سرپرستی این مطالعه را عهده‌دار بوده خاطرنشان کرد: اکنون شواهد پزشکی قابل استنادی در دست داریم که تایید می‌کنند افزایش میزان تماس با نور خورشید و در نتیجه افزایش سطح ویتامین D در بدن با کاهش احتمال عود کردن بیماری ام‌ اس ارتباط مستقیم دارد.

شرح این مطالعات در مجله سالانه‌های نورولوژی منتشر شده است.

این بررسی‌ها نشان داد در ازای هر ۱۰nmoL/L افزایش دوز سرم ویتامین D در خون احتمال عود کردن این بیماری ۱۲ درصد کاهش پیدا می‌کند. این یافته می‌تواند به کنترل بهتر ام‌ اس در مبتلایان به این بیماری کمک کند.

خبرگزاری یونایتدپرس
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : ساغر , fireboud , naz.gigili , شهرزاد , مهدی نصیری , parisa2011 , blue sky , زهرا59 , kiana , ساحل , paeeze , soha , Ali 324 , طلایه , ارزو , nead , zenith , nooresefid333 , Aynaz , yummy , # پریسا # , آتریس , Matilat , N00shin , فریبا , arezoo_azizi , zohrevand , غم فروش , elham 66 , Godfires , sahel1 , علیرضا 2 , لاله وحشی , Alireza19 , pariya1361 , Nazaritafti20
ببخشيد من متوجه نشدم مگه ام اس درمانم ميشه که برگرده يا برنگرده¿!confused2
قرار نیست من اونجوری زندگی کنم که دنیا دوست داره ...

خب طبعا قرارم نیست دنیا هم اونجوری بچرخه که من دوست دارم...wink2
 تشکر شده توسط : Alireza19 , pariya1361
(2012/02/18, 11:27 AM)nazii نوشته است: ببخشيد من متوجه نشدم مگه ام اس درمانم ميشه که برگرده يا برنگرده¿!confused2

دوست عزیز منظور حمله بیماری است .
حمله به معنی برگشت بیماری تعبیر شده.
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
 تشکر شده توسط : nazii , arezoo_azizi , zohrevand , Alireza19
(2012/02/18, 11:27 AM)nazii نوشته است: ببخشيد من متوجه نشدم مگه ام اس درمانم ميشه که برگرده يا برنگرده¿!confused2

عزيزم درمان قطعي نه. اما با مصرف ويتامين D از بروز حملات تا حدودي پيشگيري خواهد شد

صفـایـی بـود دیـشب بـا خیـالت خـلـوت مــا را
ولـــی مــن بـاز پنـهانی تـو را هـم آرزو کـردم
 تشکر شده توسط : najva , nazii , zohrevand , Alireza19
چون از منابع مهم ویتامین D شیر است من این خبر را در این زمینه خوندم گفتم شاید برای شما هم جالب باشه توی این تاپیک گذاشتمicon_questionicon_questionicon_question
نوشیدن شیر توسط مادران باردار احتمال ابتلای نوزاد به «ام اس » را کاهش میدهد

نوشیدن شیر توسط مادران باردار احتمال ابتلای نوزاد به «ام اس » را کاهش میدهد
پژوهشگران دریافتند خطر ابتلای کودکان متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری خود شیر کافی مصرف کرده و یا در رژیم غذایی خود از ویتامین d استفاده کرده اند، به بیماری ام اس کمتر است.دکتر فریبا میرزایی از مرکز بهداشت عمومی هاروارد در بستن آمریکا پس از انجام پژوهشهایی در این خصوص گفت: خطر ابتلا به ام اس در میان افراد متولد شده از مادرانی که در دوران بارداری خود به صورت روزانه چهار لیوان شیر مصرف کرده اند در قیاس با گروهی که به اندازه کافی از این ماده در رژیم غذایی خود بهره مند نبوده اند در حدود 56 درصد کمتر است. خطر ابتلا به ام اس در میان کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری به اندازه کافی ویتامین d مصرف کرده اند در قیاس با گروه دوم 45 درصد کاهش می یابد. نتایج این تحقیق که در ماه آوریل سال جاری در نشست آکادمی آمریکایی عصب شناسی در تورنتو ارائه خواهد شد می افزاید: روز به روز بر شواهد مبتنی بر تاثیر ویتامین d بر کاهش خطر ابتلا به ام اس افزوده می شود. گفتنی است؛ مهمترین منابع ویتامین d مواد غذایی مانند شیر و ماهی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را شامل می شود.
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
 تشکر شده توسط : najva , TITI , ساغر , Prime , غزل , # پریسا # , فریبا , arezoo_azizi , zohrevand , elham 66 , sahel1 , علیرضا 2 , Alireza19
دکتر به من قرصای کلسیم , ویتامین D3 و منیزیم داد . از وقتی اونا رو می خورم حمله هام کمتر شده . مخصوصاً گرفتگی عضلاتم خیلی بهتره agreement2agreement2agreement2agreement2
در کوی ما شکسته دلی میخرند و بس
بازار خودفروشی از آن سوی دیگر است
 تشکر شده توسط : najva , zohrevand , sahel1 , لاله وحشی , 2910068651
ترکیب عوامل ژنتیکی و محیطی هر دو منجر به بیماری MS می شود. بیش از 50 ناحیه ژنومی با بیماری MS در ارتباط است و ویتامین D نیز اثر گذار در خطر ابتلا به این بیماری پیچیده است. با این حال، چگونگی ارتباط این عوامل با ایجاد بیماری هنوز نامشخص است. یک تیم تحقیقاتی ارتباط بین گیرنده ویتامین D یا همان VDR متصل به مسیر سلول لمفوبلاستوئید (گلبول سفید) (LCLs)، نواحی رنگی (کروماتین) در LCLs و نواحی ژنومی مرتبط با ام اس را بررسی کرده است.
آنها متوجه شده اند که VDR متصل به این نواحی ، توسط مناطق تنظیم فعالیت (افزایش دهنده فعالیت (AP) و تقویت کننده توان (SE)) در LCLs بیشتر از انتظار همپوشانی شده است . تقریبا 77٪ از VDR ها توسط عناصر AP و یا SE پوشانده شده بود.همپوشانی بین VDR و عناصر تنظیم کننده به طور معنی داری در نواحی مربوط به گلبول سفید خون بیشتر از سلول های غیر ایمنی بود.اتصال VDR نیز به پلاکهای MS بیشتر از انتظار بود. علاوه بر این، مناطق همپوشانی مشترک SE-VDR و AP-VDR حتی در پلاکهای MS بیشتر بود این یافته ها ارتباط بین درک چگونگی اثر ویتامین D بر روی سیستم ایمنی بدن و خطر ابتلا به MS را از طریق فعل و انفعالات VDR در نواحی کروماتین در داخل پلاکهای MS فراهم می کند. علاوه بر این، این داده ها شواهد اضافی برای نقش مهم سلول های B در MS فراهم می کند. تجزیه و تحلیل بیشتر در سایر انواع سلول های ایمنی و مطالعات عملکردی می تواند نقش ویتامین D در سیستم ایمنی بدن را به طور کامل نشان دهد.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22595...t=Abstract
 تشکر شده توسط : ساغر , Hasty , zohrevand , arezoo_azizi , MFhealth , Alireza19
منم ازمایش میزان ویتامین دی خون رو دادم که مال من ۱۴بود و نرمالش ۲۰~۳۳ می باشد.منم قرص ویتامین دی و ای مصرف می کنم.
icon_questionگر نگهبان من آن است که من میدانم
شیشه را در بغل سنگ نگه می داردicon_question
 تشکر شده توسط : sahel1 , Alireza19
والا مال من 4.7 بود confusedconfusedconfused...بهم گفتن قرص 50000 بخور 10 تا خوردم ....بعدش تموم شد...حالا گفتن قرص 1000 بخور ....اصلا هر جا میگردم قرص 1000 میگن نداریم از کجا بیارمممممممممممممangry3angry3angry3angry3angry3
[تصویر:  43679430772591471299.gif]

تشکر شده توسط : Alireza19

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تاثیراسترس بر پیشرفت بیماری ام اس Majid 62 39,181 2021/11/22, 06:16 PM
آخرین ارسال: M.karimlou1393
  احتمال ابتلا به پنج بیماری مزمن همراه با ام اس niloofary 2 5,292 2017/12/20, 02:34 AM
آخرین ارسال: yas8866
  مصرف کافئین در پیشگیری از بیماری ام اس موثر است nafass 21 13,171 2017/11/20, 01:37 PM
آخرین ارسال: Mehrdad 31
  خواص معجزه آساسی کندر در درمان بیماری ام اس shahrzad 76 73,593 2017/08/19, 09:16 PM
آخرین ارسال: Sarina_al
  با وجود شیوع بالا MS هنوز بیماری خاص نیست ! nahid 16 11,443 2017/05/08, 10:16 PM
آخرین ارسال: آدرینا
  تئوری جدید در مورد علت بیماری ام اس. warrior 1 3,977 2016/11/08, 12:26 PM
آخرین ارسال: niloofary
  فوايد قهوه در مبارزه با بیماری MS voodoo 30 21,888 2016/01/06, 10:11 AM
آخرین ارسال: 71shahab
  تشخیص پادتن‌ها چند سال پیش از بروز علائم بیماری ام‌اس niloofary 0 2,369 2015/10/17, 10:45 AM
آخرین ارسال: niloofary
  معجزه تخم‌مرغ گندیده در برابر بیماری ام‌اس niloofary 5 6,030 2015/08/22, 09:48 PM
آخرین ارسال: helli
  بیورزونانس و بیماری ام .اس MFhealth 14 15,191 2015/01/03, 10:16 PM
آخرین ارسال: helli

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان