ثبت نام
رمز ورودتان را فراموش کرده اید؟

تابلو اعلانات

ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟
2009/05/18, 03:23 PM
ارسال: #1
 (Print Post)
کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟
کورتون ها داروهای بسیار محبوبی بین پزشکان و بیماران است . چرا که علائم را بخوبی کاهش می دهد و بسیار نیز پر استفاده است . اما متاسفانه گاهی بدون توجه به عوارض آن بصورت بی رویه استفاده میشود . این مسئله تا جایی پیش رفته که دگزامتازون ( نوعی کورتون ) تزریقی شایع ترین داروی تجویزی در کل نسخ دارویی کشور است و کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروی وزارت بهداشت معتقد است این میزان تجویز دگزامتازون با جمعیت کشور و وضعیت اپیدمولوژیک بیماری همخوانی ندارد .
اما این داروهای محبوب میتوانند عوارض جانبی زیادی داشته باشند . عوارض داروهای کورتونی به میزان و مدت مصرف آنها بستگی دارد . هرچه مقدار و مدت درمان بیشتر باشد عوارض آن بیشتر خواهد بود . در زیر برخی از عوارض این داروها آورده شده است . توجه داشته باشید پزشکان با توجه به منابع و زیانهای دارو تصمیم به تجویز آن میگیرند .
بنابر این هیچ گاه دارو را سرخود مصرف نکنید و هیچ گاه نیز درخواست تجویز دارو از پزشک خود نکنید .
ده عارضه کورتون
1- پوکی استخوان : کورتون مانع فعالیت سلولهایی میشود که در استخوان سازی و رسوب کلسیم در استخوانها نقش دارند . از سوی دیگر از جذب کلسیم در روده جلوگیری می کند . در نتیجه کلسیم از استخوانها برداشته میشود و به درون خون راه می یابد . این دو فرایند موجب پوکی استخوان میشود . در افرادی که از این داروها استفاده میکنند لازم است برای پیشگیری از بروز عوارض ، مصرف لبنیات در رژیم غذایی وجود داشته باشد و در صورت نیاز از مکمل های کلسیم هم استفاده شود .
2- چاقی : افزایش بی رویه اشتها از دیگر عارضه های جانبی کورتون است و به همین دلیل به کسانیکه تحت درمان با کورتون قرار دارند توصیه میشود که غذاهای کم کالری مصرف کنند
3- تورم : کورتونها اغلب موجب دفع پتاسیم و جذب سدیم میشود . مصرف نمک سدیم در این بیماران میتواند موجب تورم شدید شود . رژیم غذایی چنین فردی باید در حد امکان بدون نمک طعام باشد
4- مشکلات چشمی : مصرف طولانی کورتون شانس ابتلا به آب مروارید و گلوکوم ( آب سیاه ) را نیز زیاد میکند .
5- اختلال حافظه : مطالعات جدید نشان داده است با مصرف کورتون فعالیتهای مربوط به حافظه دراز مدت مانند استعداد یادگیری ، یادآوری سریع و یادآوری با تاخیر کاهش می یابد . بیشتر این فعالیتها در طول ده روز بعد از قطع دارو به حالت اول برمیگردد . اگر چه زمان بیشتری بطول می انجامد تا یادآوری سریع به حالت عادی برگردد .
6- قرمزی پوست : استفاده از پمادهای حاوی کورتون شاید به سرعت التهابات پوستی را درمان کند . اما استفاده طولانی از آن موجب قرمزی پوست میشود . استفاده طولانی مدت از کورتون باعث نازک شدن پوست و گشاد شدن رگهای زیر پوست میشود که پیامد آن قرمزی پوست است .
7- یکی از عوارض استفاده زیاد از کورتونها افزایش میزان چربی است . این حالت بعلاوه تورم بدن باعث پُف کردن فرد شده و علامتی بنام صورت ماه ایجاد میکند . البته صورت از لحاظ زیبایی مثل ماه نمیشود بلکه مثل ماه گرد میشود .
8- استفاده مکرر از کورتون باعث تحلیل رفتن عضلات میشود . به دلیل تخریب پروتئین های بدن ، پروتئین غذایی فرد باید حتی الامکان بالا باشد
9- استفاده از مقادیر بالای کورتون موجب افزایش احتمال نوع خاصی از بی نظمی ضربان قلب ، که یکی از عوامل اصلی سکته مغزی است ، میشود .
10- علاوه بر اینها استفاده از کورتون میتواند موجب سردرد ، سرگیجه ، عصبانیت ، افسردگی ، هیجان پذیری ، اختلال خواب ، جوش غرور ، رشد موهای زائد ، ناراحتی معده ، افزایش فشار خون ، تاخیر در بهبودی بیماریهای عفونی و زخم ها ، درد یا ضعف عضلانی ، افزایش تعریق ، تشنگی شدید ، کبودشدگی غیر طبیعی و اختلال در قاعدگی زنان نیز بشود .

دکتر علی اخوان

به خدا زوده زوده که بگی دیگه حرفی نمیمونه sadsad
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : anaram , shahrzad , nazaninn , zaynab , ayda , vernal , omidvar , Amir , محمود , voodoo , mehdi.abdn , بهتر , *afshin* , آرمین , نسیم , montazer , TootFarangi , salman121 , omid , MFhealth , zabih , سحر لشگري , Matilat , O#!!! , parisa2087 , نازلی , najva , arezooo82 , maedeh , هانیه , ساغر , طاهره , mehdernet2 , nead , Yitzak , آرزو , arezoo_azizi , شهرزاد , baran1390 , maryamjoooon , رضا محمدی ها , nooresefid333 , زهرا59 , Hegan , baran , بابک57 , Pooya.N , mirzaee , shahrzad.s , سپیده م , shokolat , عمومهربان , Ghost , amirfarhag , paeazan , alione , baron , yummy , برگ 7 , roya-n , ghaside , sanaz.m , khatereh. , maryamgoli , hamed2006 , Elinaz , naarin.p , سمیرا , امین , zhilaps , sara2 , maryam.N , hadisss , MoNa rajabi , elham 66 , BABA , آتریس , تندیس , caspian
2010/03/14, 12:59 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 2010/03/14 01:23 PM، توسط ayda.)
ارسال: #2
 (Print Post)
RE: کورتون چیست و عوارض آن کدام است ؟
ماخذ این مطالب سایت national MS society
یا سایت تخصصی MS آمریکاست

http://www.nationalmssociety.org/about-m...index.aspx

FDA-Approved Disease-Modifying Agents
Avonex (interferon beta-1a)
Betaseron (interferon beta-1b)
Copaxone (glatiramer acetate)
Extavia (interferon beta-1b)
Novantrone (mitoxantrone)
Rebif (interferon beta-1a)
Tysabri (natalizumab)

Although there is still no cure for MS *********************** ********** i ****************************

همونطوری که میبینید بالای این لیست نوشته عوامل تعدیل کننده در روند بیماری تائید شده توسط FDA یا سازمان غذا و داروی آمریکاتنهاهمین ها میتونن روند بیماری رو تغییر بدن و اگه به لینکی که بالای این متن گذاشتم برید میبینید که نوشته MS درمان نداره تنها به واسطه ی این دارو ها روند بیماری کندتر میشه و در اینجا هیچ اسمی از کرتن به عنوان دارو و یا هر چیز دیگه ای نیومده و هیچ تاثیری در کاهش آسیبهای میلین و اعصاب در حملات نداره

در قسمت دیگه این سایت

و

دو نوع مختلف کورتون رو در بارهشون توضیح داده و لی خارج از قسمت مرتبط با داروهای موثر در تخفیف آسیبهای MS و در باره تاثیرش و اینکه در مورد استفادش پزشکها نظرات متفاوتی دارند و عوارضش و همه ی اینها توضیح داده

خیلی خوبه که به عوارضش هم اینجا توجه شد بچه ها من 8 ساله که این مریضی رو دارم و با توجه به اینکه همسرم پزشکه و دکتر نفیسی و دکتر صحراییان و دکتر فتحی که همه متخصص مغزو اعصاب هستند دوستاش هستند ولی من تا حالا پالس کرتن نگرفتم فقط یک بار توی اولین حمله ام اونم دوست همسرم که تو بیمارستان شریعتی بود این کارو کرد و البته همسرم به خاطر کارش تهران پیشم نبود و وقتی رسید تهران از دست دوستش عصبانی شده بودتوی سایت ام اس آمریکا هم که برید استفاده از کرتن رد شده فقط در مواقعی که واقعا بیمار دجار ازکار افتادگی جدی بشه چون کرتن در بهبود بیماری هیچ تاثیری نداره و فقط سرعت برگشت رو سریعتر میکنه بنابرین یعنی میتونین صبر کنین تا مشکل با سرعت کمتری برطرف بشه تا دچار عوارض نه چندان کم و ماندگار کرتن بشید با توجه به عوارض جدی و بسیار زیادش هنگام استفاده باید سود وزیان در نظر گرفته بشه من پارسال باوجود اینکه حتی دید چشمم به صفر رسید هم پالس کرتن نگرفتم چون با شما ها یه فرق داشتم اونم اینکه همسر یکی از پزشکها بودم و دوست صمیمی همسرم هم یکی دیگه و در ضمن به من به عنوان منبع درآمد نگاه نمیکردن اینی رو که میگم جدی بگیرین اگه خواهر یا همسر خودشون ام اس داشته باشه اینجوری به کرتن نمیبندنش که بقیه رو میبندن

اینم پستم که نگرانش بودیwink2 و مواظب موهاتم باش چون به خاطر فرمایش شما دوست باهوش تا یکو نیم شب بیدار بودم angry تا براتون evidence-base صحبت کنم icon_cry

******دوستان عزيز اينجا انجمن معرفي دارو هست نه انجمن پرسش و پاسخ يا بحث هاي تخصصي يا ...******

از همش بگذریم این یا سه نقطشو نفهمیدمangry2
 تشکر شده توسط : hamid , liliyam , omidvar , محمود , بهتر , sami , TootFarangi , maedeh , arezoo_azizi , maryamjoooon , غزل , ساغر , Ghost , asheq , omid , arezooo82 , roya-n , afk , mandana18 , MoNa rajabi , آتریس , maryam690
2010/07/16, 11:15 PM (آخرین ویرایش در این ارسال: 2010/07/16 11:38 PM، توسط hamid.)
ارسال: #3
 (Print Post)
دوست جون ها من الان 2 ماهه دارم داروهای کورتونی مصرف می کنم و تپش قلب شدیدی گرفتم ، علاوه بر اون همونطور که گفته شده وزنم هم زیاد شده و این خوب نیست ! ضمن اینکه کم کم دارم حس می کنم موهای زائد مردانه دارم در میارم ، به نظرتون با دکتر مشروت کنم و قطع اش کنم چقدر طول میکشه تا بر طرف بشه ؟

لطفا در انجمن پرسش و پاسخ سوال خودتان را مطرح كنيد تا به آن جواب داده شود

Free chees is found on the mousetrap
To catch anything you want you must pay it's worth
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
 تشکر شده توسط : نادیا , maryam690
2010/07/17, 11:17 AM
ارسال: #4
 (Print Post)
[quote='Milo' pid='28982' dateline='1279309512']
دوست جون ها من الان 2 ماهه دارم داروهای کورتونی مصرف می کنم و تپش قلب شدیدی گرفتم ، علاوه بر اون همونطور که گفته شده وزنم هم زیاد شده و این خوب نیست ! ضمن اینکه کم کم دارم حس می کنم موهای زائد مردانه دارم در میارم ، به نظرتون با دکتر مشروت کنم و قطع اش کنم چقدر طول میکشه تا بر طرف بشه

سلام

من فکر میکنم که کلا مصرف کورتون اصلا خوب نیست .این رو میگم چون که من سابقه دارم و الان 10 سال هست که بیمارم و 6 سال هست که دارو استفاده می کنم.کورتون در کوتاه مدت مدت آدم رو خوب میکنه ولی داومش خیلی کوتاه است.الان که دارم این رو مینویسم یه حالی شدم.وققتی سرم میزنن.وای.من حالم داره به میخوره.یکی از عوارض کورتون که شاید خیلی ها ندونن آب مروارید و آب سیاه ]هست .الان خود من چشم راستم آب مروارید خفیف داره که تازه 5 سال قبل دکتر چشمم بهم گفت.

این قافله عمر عجب می گذرد
دریاب دمی که با طرب می گذرد
ساقی غم فردای حریفان چه خوری
پیش آر پیاله را که شب می گذرد
 تشکر شده توسط : Pooya.N , رزمینا , برگ 7
2010/11/15, 12:25 AM
ارسال: #5
 (Print Post)
من نمی دونم این کورتون چیه که مثله نقل و نبات تجویزش می کنن من اینقدر از کورتون بدم میاد که سه چهار سال از ترس اینکه دویاره پالس تراپی برام تجویز کنن سراغ دکتر های مغز و اعصاب نرفتم.. ولی باز آخر مجبور شدم امسال برم بنظرم خیلی هم این کورتون تاثیر گذار نبود فقط دستام قبل از کورتون یه مدل گز گز میشد حالا یه ورژن دیگه شده . خرجشم زیاده آخه آدم هر روز باید بره یه عالمه لباس بخره من که دیگه لباسامم بهم کوچیک شده!جالب اینه که اونایی هم که امروز می خری فردا بهت کوچیک میشه.. اینقدر که این کورتون رو اعصابمه مریضیم ناراحتم نمی کنه.... آدم عین خرس میشه دور از جون...هیچ کاریشم نمیشه کرد با این که الان یه ماهه کورتونم تموم شده هرچقدر ورزش کردم رژیم گرقتن دریغ از 1 گرم....خواهشمند است از شما بزرگواران اگر کسی راهی اینجا می داند اعم از گیاهی شیمیایی دعایی جادویی به منم بگه باشد که از شر این تورم خلاص شوم ..آمین
 تشکر شده توسط : رزمینا , Asemun , برگ 7
2010/11/15, 01:30 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 2010/11/15 01:31 AM، توسط Amir.)
ارسال: #6
 (Print Post)
دوستان لطفا جو ندید! smiling
من همینطوریش از ربیف و آمپول و... بدم میاد حالا همینم مونده که از کورتونم متنفر بشم.confused

آخرین دانه کبریتم را می کشم در این باد
هرچه بادا باد!
 تشکر شده توسط : Pooya.N
2010/11/15, 01:47 AM
ارسال: #7
 (Print Post)
سلام
یه چیزه جالب من این سری که 5روز بستری شدمو 10تا کورتون زدم
نه جوش زدم نه چاق شدم
تازه 3-4 کیلو هم کم کردم
تازه اونقدریم حالم فرقی نکرد
معلوم نیس چی چی بودهHuh

"وقتی کسی تصمیم میگیره بره حتی اگه نره دیگه پیشت نیست''
 تشکر شده توسط : Pooya.N , Asemun , برگ 7 , roya-n , 360 , امین
2010/11/15, 01:53 AM
ارسال: #8
 (Print Post)
یحتمل کورتونش چینی نبود؟! laughing3
من وقتی کورتون میزنم فقط جوش می زنم بعد از چند روز.

آخرین دانه کبریتم را می کشم در این باد
هرچه بادا باد!
 تشکر شده توسط : maedeh , Pooya.N
2010/11/15, 07:48 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 2010/11/15 07:58 AM، توسط مبین.)
ارسال: #9
 (Print Post)
(2010/11/15 12:25 AM)sepinoud نوشته شده توسط:  من نمی دونم این کورتون چیه که مثله نقل و نبات تجویزش می کنن من اینقدر از کورتون بدم میاد که سه چهار سال از ترس اینکه دویاره پالس تراپی برام تجویز کنن سراغ دکتر های مغز و اعصاب نرفتم.. ولی باز آخر مجبور شدم امسال برم بنظرم خیلی هم این کورتون تاثیر گذار نبود فقط دستام قبل از کورتون یه مدل گز گز میشد حالا یه ورژن دیگه شده . خرجشم زیاده آخه آدم هر روز باید بره یه عالمه لباس بخره من که دیگه لباسامم بهم کوچیک شده!جالب اینه که اونایی هم که امروز می خری فردا بهت کوچیک میشه.. اینقدر که این کورتون رو اعصابمه مریضیم ناراحتم نمی کنه.... آدم عین خرس میشه دور از جون...هیچ کاریشم نمیشه کرد با این که الان یه ماهه کورتونم تموم شده هرچقدر ورزش کردم رژیم گرقتن دریغ از 1 گرم....خواهشمند است از شما بزرگواران اگر کسی راهی اینجا می داند اعم از گیاهی شیمیایی دعایی جادویی به منم بگه باشد که از شر این تورم خلاص شوم ..آمین

خانمی سلام بیوگرافی ناقص بود شایذ اگه کاملتر بود بیشتر میتونستم کمکت کنم اول اینکه بعد از کورتون تا زمانی که ورمت نخوابیده اصلا نمک نخوری ودر غذا هم نداشته باشه اخرش اگه دیدی خیلی بی مزه است غذا هایت را با الو طعم دار کن بعد تا میتونی اناناس بخور (خودش را نه کمپوتش)اینو امتحان کن
 تشکر شده توسط : sattar
2010/11/15, 10:54 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 2010/11/15 10:55 AM، توسط sepinoud.)
ارسال: #10
 (Print Post)
راستش دکتری که برای من کورتون تجویز کرد متاسفانه یکم سیستمش قدیمی بود و من بعد از پالس کلی هم کورتون خوردم تا تیپر شه به قول خودشون.. اما وقتی پیش یه آقای دکتر دیگه ای رفتم گفت اصلا ما دیگه با قرص ادامه نمی دیم فقط پالس و بعد تموم.. پالس هم اصلا ورم نمیاره این قرص پردنیزولون خوراکی هست که آدم رو به این روز میندازه.. البته کلا دکتر جدید من هم نظر داشت که نباید تا وضعیت حاد نیست کورتون مصرف کرد و تعجب کرد من اینقدر کورتون خوردم.. چون مثل اینکه کورتون فقط یکم سرعت به کاهش التهاب میده ، التهابی که در طی زمان بدون کورتون در حال بهبودی هست فقط در زمانی طولانی..
 تشکر شده توسط : رزمینا , baron
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 2 مهمان