امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امیتازات : 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
10 روش برای کاهش علائم ام اس و زندگی سالم با ام اس
منكه زياد ميخوابم. روز به روزم دارم لاغرتر ميشم.از استرسم كه نگو اينقدر استرس دارم كه حد ندارهangryangry
بزرگترین مصیبت انسان آن است که نه سواد کافی برای حرف زدن داشته باشد نه شعور کافی برای خاموش ماندن...
 تشکر شده توسط : okhtapus , movahedi
من که یه مدته خوابم بهم ریخته تازه ساعت 3 میخوابم 9 صبح بیدار میشم نمیدونم چیکار کنم امان از دست اینترنت
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم , موجیم که آسودگی ما عدم ماست ....
 تشکر شده توسط : movahedi , arezooo82

10 راه کاهش علائم بیماری ام اس

ام اس (Multiple Sclerosis) یک بیماری خودایمنی است که طی آن سلول های دفاعی بدن به مغز و نخاع حمله می کنند و سلول های عصبی این منطقه را به تدریج از بین می برند.

بیماری ام اس

علایم بیماری ام اس شامل موارد زیر است:

- ضعف

- گرفتگی عضلات

- خستگی

- از دست دادن تعادل

- مشکلات بینایی

- مشکل در صحبت کردن

- مشکل در تکان دادن اعضای بدن

- بی حسی اندام ها

- اختلال در انجام فعالیت های روزانه

در مراحل آغازین این بیماری، علایم به صورت ناگهانی بروز پیدا می کنند و در اصطلاح، به فرد حمله دست می دهد و سپس برای مدتی، وضعیت فرد به حالت طبیعی برمی گردد و طی این مدت، حملات رخ نمی دهد.

پس از مدتی این علایم دوباره بروز می کنند، اما این بار علایم با شدت بیشتری ایجاد می شوند و فعالیت های بدنی فرد محدودتر می شود.

حتی در مواردی مشاهده شده که اگر بیماری ام اس بدخیم شود، می تواند منجر به مرگ فرد نیز شود. بنابراین کسانی که به بیماری ام اس مبتلا هستند، باید بیماری خود را جدی بگیرند و راه های درمانی لازم را اجرا نمایند.
از مصرف خودسرانه هر گونه دارویی که ممکن است بر تعادل شما اثر بگذارد خودداری کنید و فقط دارویی را که پزشک برای شما تجویز کرده است، مصرف کنید

کاهش علائم بیماری ام اس

1- دوری از استرس و اضطراب: اگر فردی دچار بیماری ام اس باشد، باید از هر گونه استرس و تنش خودداری کند. اطرافیان باید این نکته را در نظر بگیرند و شرایط آرامبخش را برای او مهیا کنند.

بیمار می تواند از روش های تمدد اعصاب کمک بگیرد و تمرین نفس عمیق را برای کاهش استرس و تسکین اعصاب آموزش ببیند.

اگر شرایط استرس زا به فرد بیمار روی آورد، او باید بتواند بر آنها فائق شود، مثلا با پیاده روی در مکان آرام و تنفس عمیق و فکر کردن به مسائل خوب، استرس خود را کنترل کند.

استرس بستر مناسبی را برای وخیم تر شدن مشکلات جسمی و روحی بیمار فراهم می کند.

2- استفاده از مکمل های دارویی: در صورت صلاحدید پزشک خود می توانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن از مکمل های دارویی استفاده کنید .

3- پرهیز از مصرف چربی های اشباع: چربی های اشباع را از رژیم غذایی خود حذف کنید. چربی های اشباع بیشتر در چربی های حیوانی موجود می باشد.

افرادی که از بیماری ام اس رنج می برند، باید از مصرف غذاهای سرخ کرده و چرب اجتناب کنند و مصرف غذاهای آماده را به حداقل میزان ممکن برسانند. از مصرف غذاهای تند و پر ادویه اجتناب کنند و الکل مصرف نکنند . سیگار را برای همیشه کنار بگذارند و از غذاهای تازه و میوه و سبزیجات استفاده کنند.

4- مصرف ویتامین k : ممکن است افراد مبتلا به بیماری ام اس، دچار لخته خون شوند. برای جلوگیری از این مشکل، مصرف ویتامین k در حد مناسب برای این افراد توصیه می شود.

ویتامین k در موادغذایی مانند پیاز، روغن زیتون، کلم بروکلی، مارچوبه، اسفناج، بامیه، جعفری خام، کلم پیچ، شلغم، کاهو، جوانه بروکسل، یونجه و کلم وجود دارد.

5- استفاده از ماساژ درمانی: افراد مبتلا به بیماری ام اس باید به طور مرتب از ماساژدرمانی بهره بگیرند. ماساژ عضلات، نه تنها منجر به افزایش آرامش در این افراد می شود، بلکه به حفظ عملکرد عضلات در بدن کمک شایانی می کند.

در بسیاری از افراد مبتلا به بیماری ام اس مشاهده شده است که استفاده منظم و مناسب از ماساژ درمانی، علایم بیماری را بهبود می بخشد و روند بیماری را کندتر می کند.

6- استراحت دادن به پاها: در بسیاری از افراد مبتلا به بیماری ام اس، ممکن است کمی راه رفتن منجر به خستگی زودهنگام در آنها شود. بنابراین آنها باید استراحت کنند تا حفظ تعادل خود را به دست آورند.

7- استفاده از وسایل کمکی برای راه رفتن: اگر افراد مبتلا به بیماری ام اس در حفظ تعادل خود هنگام راه رفتن، دچار مشکل می شوند، باید از وسایل کمکی برای راه رفتن استفاده کنند تا مبادا مشکلات دیگری را از جمله افتادن حین راه رفتن و شکستگی استخوان و ... به بیماری ام اس خود اضافه کنند.
افراد مبتلا به بیماری ام اس باید به محض بدتر شدن علایم خود، به پزشک متخصص مراجعه کنند

8- افراد مبتلا به بیماری ام اس قبل از شروع هر گونه فعالیت ورزشی، باید از پزشک متخصص خود اجازه داشته باشند، زیرا انجام برخی از فعالیت های ورزشی برای این بیماران مضر است.

9- افراد مبتلا به بیماری ام اس باید هنگام مراجعه به پزشک خود، تمام حالت ها و مشکلاتی را که برایشان اتفاق افتاده است، بازگو کنند . بسیاری از بیماران مبتلا به ام اس، احساس بی حسی در پاهای خود می کنند که به آن «آتاکسی حسی» گفته می شود. این نوع بی حسی را می توان با مصرف داروهایی که پزشک تجویز می کند، کنترل کرد.

10- از مصرف خودسرانه هر گونه دارویی که ممکن است بر تعادل شما اثر بگذارد خودداری کنید و فقط دارویی را که پزشک برای شما تجویز کرده است، مصرف کنید.

توصیه ها

1- افراد مبتلا به بیماری ام اس باید به محض بدتر شدن علایم خود، به پزشک متخصص مراجعه کنند.

2- افراد مبتلا به بیماری ام اس باید به محض اینکه متوجه حمله بیماری خود شدند، سریعا با افرادی که می توانند به کمک آنها بیایند، تماس گیرند و به آنها خبر دهند.

زهره لطیفی

بخش سلامت تبیان
دوشنبه 25/10/1391 - 7:7

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : g.someira , OMG! , movahedi , maryamgoli , arezooo82
ممنون از راهنمایی های شماicon_question
 تشکر شده توسط : hilda , movahedi , maryamgoli
دوستای عزیزم که مشکل خواب دارن من یه راه کاری از یه دکتر شنیدم به شماهم پیشنهاد می کنم به امید اینکه تاثیر داشته باشه
پیشنهاد میشه کسانی که با خواب مشکل دارن قبل از خواب فکرشون مشغول میشه نمیتونن بخوابن یه صندلی که راحت نباشه حتی از این صندلی های چوبی که کاملاً سفته و ناراحته کنار تختشون قرار بدن روش بشینن و شروع کنن یه مطالعه آزاد کتاب بخونن ولی درس نخونن مطالعه آزاد داشته باشن این باعث میشه روی اون صندلی ناراحت احساس خستگی بکنن و خوابشون ببره به محض اینکه خوابتون گرفت کتاب ببندید و برید سر جاتون و یه خواب عالی داشته باشید
agreement2
من که خودم چون سرکار میرم با سه شماره می خوابم ولی قبلش منم مشکل خواب داشتم Smile (16)Smile (16)
 تشکر شده توسط : movahedi , mahmah , shahrzad.s , shahrzad.s , paeeze , maryamgoli , arezooo82
سلام به همه دوستهاي گلم! من يه مشكلي كه دارم لرزش دستهام هست. نه تو حالت عادي! مثلاً موقعي كه ميخوام بنويسم يا يه ليوان آب بخورم، خيلي به مشكل بر ميخورم. خواهشاً اگر داروي خاصي يا روشي مد نظرتون هست، كمكم كنين!
جاده ی زندگی نباید صاف و مستقیم باشه وگرنه خوابمون میگیره، دست انداز ها نعمتند.
 تشکر شده توسط : movahedi , maryamgoli , مریم۷۲
(2013/04/01, 12:46 AM)hamidnn2002 نوشته است: سلام به همه دوستهاي گلم! من يه مشكلي كه دارم لرزش دستهام هست. نه تو حالت عادي! مثلاً موقعي كه ميخوام بنويسم يا يه ليوان آب بخورم، خيلي به مشكل بر ميخورم. خواهشاً اگر داروي خاصي يا روشي مد نظرتون هست، كمكم كنين!

برای لرزش دست راههای دارویی و غیر دارویی وجود داره

شما ابتدا سعی کنید یک دستگاه دست ورز تهیه کنید خیلی ارزان و در دسترس است بعد شروع به کار با این دستگاه کنید خیلی زود میتونه لرزش دستتون را کاهش بده

در صورت عدم نتیجه میتونید با دکترتون مشورت کنید و از دارو استفاده کنید

که معمولا قرص کلونازپام 1/4 سه بار در روز و پرانول 20 تجویز میکنند

تشکر شده توسط : fireboud , hessam , khatereh. , movahedi , paeeze , maryamgoli , مریم۷۲ , arezooo82
[size=xx-small][b]سلام اندام من لرزش دارد رو پا نمیتونم وایستم بعضی موقع انقدر لرزش زیاده تو تاکسی نشسته ام جلوی ماشین همه متوجه میشن همه نگایشان با من میپرسند تصادف کردی الا سول ها شروع میشه لرزش باعث خجالتم میشه کمتر بیرون میرم دستم لرزش خیلی کم دارد
(2013/04/01, 08:11 AM)movahedi نوشته است: [size=xx-small][b]سلام اندام من لرزش دارد رو پا نمیتونم وایستم بعضی موقع انقدر لرزش زیاده تو تاکسی نشسته ام جلوی ماشین همه متوجه میشن همه نگایشان با من میپرسند تصادف کردی الا سول ها شروع میشه لرزش باعث خجالتم میشه کمتر بیرون میرم دستم لرزش خیلی کم دارد

آقا موحدی اگر لرزش پا به این شدت دارید میتونید از قرص ایزونیازید 300 روزی 1 عدد استفاده کنید

روی لرزش پا اثر مفیدی داره البته قرص برای درمان سل استفاده میشه اما لرزش را خیلی خوب کنترل و کم میکنه
 تشکر شده توسط : paeeze , movahedi
(2013/04/01, 08:11 AM)movahedi نوشته است: [size=xx-small][b]سلام اندام من لرزش دارد رو پا نمیتونم وایستم بعضی موقع انقدر لرزش زیاده تو تاکسی نشسته ام جلوی ماشین همه متوجه میشن همه نگایشان با من میپرسند تصادف کردی الا سول ها شروع میشه لرزش باعث خجالتم میشه کمتر بیرون میرم دستم لرزش خیلی کم دارد

اگر اعتماد به نفست خوب باشه به حرف دیگران نباید اهمیت بدی و از خونه بری بیرون و فعالیت داشته باشی چون موندن تو خونه باعث افسردگی میشه که این برامون مثل سم میمونه
(2011/10/09, 02:51 PM)nead نوشته است: منكه زياد ميخوابم. روز به روزم دارم لاغرتر ميشم.از استرسم كه نگو اينقدر استرس دارم كه حد ندارهangryangry

اگر کلاس یوگا بری همه چی حل میشه نگران نباش
خدایا تمام خنده های تلخ امروزم را می دهم
یکی از آن گریه های شیرین کودکیم را پس بده
 تشکر شده توسط : movahedi , منصور91

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  استفاده از سایر داروها برای برخی از مبتلایان به ام اس شيدا رها 3 4,180 2020/11/23, 11:57 PM
آخرین ارسال: alireza1111
  فرضیه ای برای علت ایجاد ام اس zenith 38 30,009 2020/05/03, 02:14 PM
آخرین ارسال: علیرضا 2
  چگونه با ام اس، زندگی خوبی داشته باشیم ؟ تیم ترجمه ام اس سنتر 0 1,686 2018/11/02, 08:09 PM
آخرین ارسال: تیم ترجمه ام اس سنتر
  دارو ی آنتی اکسیدان برای درمان ام اس نوید بخش است hamdam 4 6,409 2015/12/03, 09:15 AM
آخرین ارسال: ساسان
  TENS(تحریک الکتریکی عصب از راه پوست) راهی برای تسکین درد و اسپاسم در hamdam 2 3,415 2015/11/29, 12:19 AM
آخرین ارسال: hamdam
  تغییر در سبک زندگی hamdam 0 2,660 2015/08/24, 03:03 PM
  بهترین ویتامین ها برای کمک به درمان ام اس شيدا رها 12 19,751 2015/06/26, 10:28 PM
آخرین ارسال: مهوش
  شیوه هایی برای ارتباط بهتر در کنار زندگی با ام اس zenith 3 5,372 2015/05/31, 02:54 PM
آخرین ارسال: niloofary
  نقش خورشید بازی برای بیماران مبتلا به MS hamdam 0 2,896 2014/09/25, 08:59 PM
  زندگی دوباره برای گاسپار نوازنده hamdam 14 10,525 2014/08/18, 12:28 AM
آخرین ارسال: H-tanha

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست