•  قبلی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4(current)
  • 5
  • 6
  • ...
  • 9
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ام آر آی تزریقی
(2012/08/18, 05:36 PM)min00 نوشته است: سلام به همه.
امیدوارم که طاعاتتون قبول باشه.
دکتر برام ام آر آی تزریقی نوشته - منتها آخرین برگ دفترچه ام هستش - میخوام بدونم کسی بدون دفترچه ماده ی حاجبش رو خریده و کسی از تفاوت قیمت بدون بیمه و بیمه اش رو می دونه؟ (که برم دفترچه رو تمدید کنم و دوباره برام بنویسن نسخه رو؟؟)
آیا باید کار خاصی انجام بدم قبل از ام آر آی؟؟
راستی خیلی تزریقش در حین انجام عکسبرداری اذیت می کنه؟
icon_cry

ممنون از همه
سلام
من زمستان سال گذشته دوبار ام آر آی دادم با تزریق که یک بارش رو ماده حاجبش رو با دفترچه تامین اجتماعی 13000 تومن گرفتم یه بارم آزاد 39000 تومن
اصلا نگران نباش عزیزم هیچ دردی نداره و اصلا متوجه تزریق نمیشی

هر آنچه در بالا می گذرد نمودی از پایین است
و هر آنچه در درون جاری است در برون متجلی
 تشکر شده توسط : min00 , niloofary , علیرضا 2
بستگی به مهرات اون رایدولوژیست داره که چطور بیاد کنتراست رو تزریق کنه ولی چون روی مچ دست و جای تزریق فشاذر میده کمی درد داره ولی مثل ازمایشخوب هستش
تازشم مال منو بد زدن خو.ن زد بیرون خودم متوجه شدم بلند شم از تونل اومدم بیرون دیدم و لی سه شو گرفته بود

ولی بیشتر به فکر این بودم یعنی اون فهمیده من ام اس دارم با وجود دیدن پلاکها اخه من منحرفش کرده بودم به اینکه سر و گردنم مدتیه درد میکنهو نذاشتم دکتر چیزی از ام اس بنویسه

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay
 تشکر شده توسط : min00
سلام من اون باری که واسه معافیت سربازی ام ار ای دادم بدون دفترچه ماده حاجب رو گرفتم .فکنم 40 تومن شد .
گل زرد و گل زرد و گل زرد/بیا باهم بنالیم از سر درد.عنان تا در کف نا مردمان هست/ستم بر مرد خواهد کرد نامرد
بدون بیمه حدود 35 - 36 در میاد اصلا متوجه نمیشید که تزریق شد یا نشد هیچ دردی هم نداره .
بازم من یادم نیست دقیق بمه منم خدمات درمانی بود که سال گذشته با اون 15 تومن در اومد.
Free chees is found on the mousetrap
To catch anything you want you must pay it's worth
(2012/08/18, 05:36 PM)min00 نوشته است: دکتر برام ام آر آی تزریقی نوشته - منتها آخرین برگ دفترچه ام هستش - میخوام بدونم کسی بدون دفترچه ماده ی حاجبش رو خریده و کسی از تفاوت قیمت بدون بیمه و بیمه اش رو می دونه؟ (که برم دفترچه رو تمدید کنم و دوباره برام بنویسن نسخه رو؟؟)
آیا باید کار خاصی انجام بدم قبل از ام آر آی؟؟
راستی خیلی تزریقش در حین انجام عکسبرداری اذیت می کنه؟نه اصلا

عزیزم من هفته پیش همچین ام آر آی رو دادم و چون ماده اش روغنیه یکم فقط ممکنه بفهمی دردش رو و الی هیچ از دردی نداره
درباره قیمتش هم به من گفتن آزادش 30تا45 هزارتومنه و با بیمه من 12700 تومن دادم...
ولی دفترچه رو تمدید کنی خیلی به نفعته چون دکترها مجبورن تو ورقه آزاد بنوین و از نظر مالی به نفعت نیست ...
راستی اصلا متوجه تزریقش نمیشی اینو مطمئن باشicon_question
قبل ام آر آیت نه کاری انجام نده ولی سعی کن شکم پر نباشی چون یکم طول میکشه ممکنه اذیتت کنه

فعلا سکوت را برگزیدیم ............
 تشکر شده توسط : min00
سلام.
بالاخره ام آر آی رو انجام دادم (با و بدون تزریق)
قیمت ماده حاجب با دفترچه (12900) و آزاد (43000 تومن) بود. مراحلش هم به جز جایگذاری آنژیوکت سخت نبود و خدا رو شکر تزریق ماده رو هم خوب و تمیز انجام دادن.

ممنون از همه دوستانicon_question
خوشبختی بر سه ستون استوار است: فراموش کردن گذشته-غنیمت شمردن حال-امیدوار بودن به اینده
smiling
اللهم صل علی محمد و آل محمد
 تشکر شده توسط : omid_nejad
سلام دوستان
من دو تا ام آر آی با و بدون تزریق دارم .قبلا هم دوبار ام آر آی تزریقی دادم (حدود 2 و نیم سال پیش) ولی به هیچی فکر نمیکردم اون زمان. الان که تو سایت درموردش خوندم دیدم بعضیا میگن با تزریق حالمون بد شد و عوارض داره و... این شد که منم یه کمی به فکر افتادم.
اول اینکه اون دفعه های پیش اصلا نگاه نکردم ببینم اسم ماده حاجبش چیه چون همون روز میخریدم و میبردم.الان میبینم اسمایی که اینجا نوشتن بچه ها فرق داره .
دارویی که مرکز ام آر آی برام نوشت که بخرم اسمش DOTAREMهست یا Gadoteric acid درموردش گشتم دیدم یه جا نوشته باید نفس رو نگه داریم !! من اینطور فهمیدم . حالا نمیدونم برام سخت نیست، نفس کم نمیارم ؟
یه سئوال هم دارم که ام آر آی های سالای قبلمون رو برای چی ببریم ؟ میشه نبرم ؟ میترسم بلایی سرشون بیاد !confused خودشون نتیجه رو بنویسن دیگه !
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : niloofary
سلام ناهید جان اولا ماده های حاجب همه یکی هستن فقط شرکت هاشون فرق داره
دوما شما چون بار اول عوارض نداشتی پس بهش فک نکن معمولا این ماده عوارض خیلی بدی نداره

سوما ام ار ای های قبلی شما رو برای مقایسه میخوان تا تشخیص بدن که بیماری شما پیشرفتش چطوره حتی اگر بهترین دکتر های مغز و اعصاب هم شما ر ببینن باز به نظر دکتر رادیولوژیست احتیاج دارن پس حتما تمام ام ار آی های قبلی رو با خودت ببر (شرح حال رو هم کامل و دقیق بده به این اطلاعات احتیاجه خانمی)love51
امیدوارم که تو ام آر ای جدیدت هیچ پلاکی نباشه بیای خبر خوشش رو به ما هم بدی happy0065.gif
خدایا یاریم کن تا آن چه را که دانسته یا نا دانسته می شکنم دل نباشد innocent0001.gif
 تشکر شده توسط : nahid , kohedard , niloofary
این مقاله رو که خوندم دیدم نوشته مستلزم نگه داشتن نفس می باشد !confused

کیفیت تصویری در MRA

معمولاً بهبود کیفیت تصویری در MRA را با مقیاس هایی همانند قدرت تفکیک می سنجند. و معمولاً نیز بهبود قدرت تفکیک با خود عواقبی همانند کاهش سیگنال مفید (SNR) بهمراه دارد. اما می‌توان این مشکلات را با راه حل هایی همانند استفاده از سیستم‌های ام آر آی با قدرت میدان Bo بالاتر، ویا استفاده از ماده حاجب مناسب تصحیح نمود.

روشهای بهبود کنتراست در MRA

کنتراست بین خون کرنری (coronary blood pool) و بافتهای احاطه کننده را می‌توان با روشهایی مثل اثر درون-جریانی (in-flow effect) و یا با بکارگیری پیش-پالس‌های تشدید مغناطیسی (pre-pulse MR) کنترل کرد.

افزایش کنتراست بین شریانهای کرنری و بافتهای اطراف تا کنون با روشهایی مثل استفاده از پیش-پالس‌های اشباع چربی (fat saturation pre-pulses) نشان داده شده است. از روشهای بکار رفته دیگر می‌توان موارد زیر را نام برد:

پیش-پالس‌های کنتراست انتقال مغناطیسی (Magnetic Transfer Contrast pre-pulses)
پیش-ضربانهای T2 (موسوم به T2Prep) که از اختلاف ذاتی T2 بین خون و بافتهای میوکاردیوم بهره می‌برد.

با بکارگیری این تکنیکها، لومن کرنری روشن به‌نظر رسیده، و میوکاردیوم اطراف با شدت سیگنال کمتری دیده می‌شود. اما بطور وارونه نیز می‌توان عمل کرد: در روش MRA خون سیاه (black blood MRA)، سیگنال لومن کرنری است که تضعیف می‌گردد، و در عوض بافت اطراف دارای شدت سیگنال بالایی است.
استفاده از ماده حاجب در MRA

همانند تصویرگیری در ام آر آی، به‌دنبال استفاده از ماده حاجب در آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی، زمان T1 خون کاهش یافته که باعث افزایش کنتراست مفید (CNR) می‌شود.

و باز همانند ام آر آی، ماده حاجب MRA عموماً بر دو قسم است: ماده حاجب برون-سلولی (extracellular contrast agents)، و ماده حاجب درون-عروقی (intravascular contrast agents).

نمونه‌های ماده حاجب برون-سلولی عبارت‌اند از: Dotarem. (Gadoterate meglumin) Guerbet, France.

مگنویست (شرکت Berlex Laboratories، نیوجرزی)
آمنی‌اسکن (شرکت Nycomed-Amersham، انگلستان)
پروهانس Prohance (شرکت Bracco Diagnostics، نیوجرزی)

و نمونه‌های ماده حاجب درون-عروقی عبارت‌اند از:

AMI-227 (شرکت Advanced Magnetics، ماساچوست)
انجیومارک Angiomark (شرکت EPIX Medical، ماساچوست)
کلریسکن Clariscan (شرکت Nycomed-Amersham، انگلستان)
اسید گدوکولتیک B-22956 (شرکت Bracco Imaging SpA، ایتالیا)

از آنجایی که ماده حاجب برون-سلولی نسبتاً بسرعت به فضای خارج از عروق نشت می‌کند، استفاده از آن مستلزم تصویربرداری دور-اول (first pass imaging) و در نتیجه نگه داشتن نفس توسط بیمار می‌باشد.

اخذ MRA کرنری دور-اول با ماده حاجب برون-سلولی همچنین توام با محدودیت هایی نظیر نیاز مجدد به تکرار به تزریق ماده حاجب می‌باشد، بخصوص زمانی که بیش از یک مقطع تصویربرداری گردد. در حقیقت با هر تزریق متوالی، CNR یا کنتراست در واقع کاهش می‌یابد، چرا که سیگنال ساطع شده از فضای برون-سلولی، مدام پس از تزریق اولیه رفته رفته افزوده می‌گردد. لذا استفادهٔ از مواد حاجب درون-عروقی این مزیت را بهمراه دارد که اجازه به صرف زمان بیشتری برای اخذ تصویر پس از تزریق ماده حاجب اولیه به ما می‌دهد. و این بدان معناست که نیازی به استفاده از روشهای حبس نفس دیگر نخواهد بود، و اسکن‌های متوالی بدون نیاز به تزریق‌های متمادی کمابیش دارای یک CNR خواهند بود.

کاربردهای MRA

از کاربردهای آنژیوگرافی تشدید مغناطیسی تشخیص استنوسیس کرنری می‌باشد. با اینکه تکنیک‌های فعلی حبس نفس کرنری MRA دارای قدرت تفکیک محدودی می‌باشند، لیکن توانایی تشخیص استنوسیس کرنری پروکسیمال را دارند. ردیف تصویرسازی گرادیان اکو استنوسیس را یک ناحیه کم شدت نشان می‌دهد.

http://technetium99m.blogfa.com/category/18
[ دوشنبه 3 مرداد1390 ]
سنگ صبور جان ، آخه اگه همون لحظه نگاه میکردن و میدادن خوب بود ، پیششون میمونه تا فرداش و معلوم نیست با با تصویرای دیگه قاطی میشه یا نه ؟ confused
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : زهرا59 , niloofary , samiramiss , لاله وحشی
صبح همسرم ام آر آی داشت با شوهرخواهرم رفته بود، بعد از تزریق حالت تهوع و لرزش اندام گرفته ولی هرچی اشاره کرده اونها توجه نکردند و بعد گفتند طبیعیه، نگرانم عکسهاش خراب شده باشه که تکان خورده
جواب ام آر آی قبلیها رو یادم رفت بذارم ببره که به رادیولوژیست نشان بده confused عصری جواب حاضره Huh
هرکه را دیدم از مجنون و عشقش قصه گفت
کاش میگفتند در این ره، چه بر لیلا گذشت sad2
 تشکر شده توسط : رامنا , kohedard , niloofary

•  قبلی
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4(current)
  • 5
  • 6
  • ...
  • 9