امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فنون مقابله مردم با ام اس
[/quote][/size] اخیرأ دریک کنفرانس تلویزیونی که بوسیله انجمن ملی ام اس ترتیب داده شده بود،گروهی ازافراد مثبت اندیش که به نظرمی رسید بوسیله ام اس خود انگیزه و روحیه می گیرند به دنبال جواب برای حل مشکلات خودشان بودند.
در این کنفرانس میخواستند با دادن اطلاعاتی به آنها امیدوارشان کنند اما نگرش مثبت وسازگاری آنها به حدی جالب بوده که موضوع این مقاله از آن الهام گرفته شده است.
وقتی شما به تشخیص ام اس می رسید،در میان علائم ونشانه هایی که بروز کرده اند هستید که غیر قابل پیش بینی اند؛هیچ پیشگیری وجود ندارد؛علت آن ناشناخته است وهیچ درمانی نیست! این به معنی یک شروع است؛اینطور نیست؟!!!
این مسائل کافیست که شخص به سمت ناامیدی پرتاب شود،اما انسان های مثبت اندیش در این مکان نمی ایستند.در میان این عدم قطعیت ها آنها بجای ناامیدی به دیدن امیدها می پردازندو باامید شروع می کنند.
وقتی شما با امید شروع کنید یاد می گیرید که ام اس اثر قابل توجهی بر روی زندگی مورد توقعتان نگذارد.
هیچ دو بیماری شبیه به هم نیستند و دوره های شبیه به هم را نمی گذرانند.اکثرأ در فواصل زمانی طولانی بدون علائم هستند ویا علائم کمی دارند.اغلب افراد پس از اینگونه شروع بدون علامت اند واکثرأ بدون کاهش حافظه و اختلال در یادگیری می باشند.
بنابراین برای شما امیدوار بودن یا نبودن بسیار متفاوت است.کافیست شما بخواهید، ناامید و بدبین باشید یا خوش بین و امیدوار؟!
شاید شما ندانید که چطور می توانید خوش بین باشید یا آن را پیدا کنید.
فرانک کاسینس کسی است که بیش از 20 سال بعداز تشخیص آنکه او فقط چند هفته بیشتر ازعمرش نمانده،زنده ماند. او به خود می گفت:«تشخیص را قبول دارم اما حکم با وجود آن زنده نبودنم را قبول ندارم»
معمولأ بچه ها با توجه به تصورات خودشان بهتر از بزرگسالان با ام اس کنارمی آیند.اغلب آنها درباره آینده خوش بین اند و از خودشان انتظارات بالایی دارند.این تمایل آنها را ازقربانی شدن به دست ناامیدی حاصل از بیماری حفاظت می کند.
این شگفت آور نخواهد بود که ما نتوانیم از نگرش بچه ها تقلید کنیم در حالیکه مطمئنأ در رابطه با رفتارهایمان از خودراضی هستیم!
تفاوت ما ترس از این است که فکر می کنیم کنترل زندگیمان را ازدست می دهیم.اجازه بدهید که از دست رفتن کنترل زندگی به یک فکر قدیمی تبدیل شود.
شما نمی توانید به همان اندازه قبل از بیماریتان بر زندگی کنترل داشته باشید اما می توانید یک احساس تازه در کنترل آن داشته باشیدو به کارهایتان ادامه دهید.پس:1)بر روی حل مشکلات تمرکز کنید 2)شما میتوانید همه چیز را درمورد مریضیتان بدانید و خودتان را از نو بسازید.
اگر هرکس به ترسش اجازه بدهد که کنترل و آینده اش را از او بگیرد، یأس و ناامیدی می تواند او را درهم شکسته وسپس هر چیزی در نگاه او ناامیدکننده است.
شاید اینکه چگونه یک روز و یک زمانی بیماران پیروز شوند باعث می شود که هرگز با ترس از آینده شکسته نشوند.
فکرپیروزی بیماران یک طرح ریختن و آماده شدن است.
جملاتی را تشخیص بدهید و ازگفتن آنها پرهیز کنید مانند:«من از خانواده و فامیلم کمتر هستم»،«من باعث مریضی خودم شده ام»،«من برای همه یک بار اضافی ام»و«حال من با هیچ کس هیچ چیز خوب نمی شود»
گناه و شرمنده بودن فکرهایی هستند که باعث افزایش رنج می شوند،این یک عملکرد ایمنی سازش بدن است که باعث افسردگی می شود.
به ام اس اجازه ندهید که وجود با ارزشتان را از شما بدزدد.
انجمن ام اس یک شعار بزرگ دارد:« شما ام اس دارید؛ام اس شما را ندارد»
جیمی هیوگا برنده مدال برنز اسکس در المپیک سال 1964 یکی از افرادی است که گفت:«من ام اس دارم اما ام اس مرا ندارد.»
اگر شما از وارد کردن ضربه رنج های عاطفی جدید به خودتان جلوگیری کنید،افسردگی به راحتی قابل درمان است.
کسانیکه بیماری های مزمن دارند به علت مقایسه الان خودشان با گذشته رنجهای عاطفی را تحمل می کنند برای مثال اینکه در گذشته چقدر توانایی داشته اند و الان توانایی شان کمتر شده. آنها خودشان را با بقیه مقایسه می کنند برای مثال میگویند:«همه می توانند به دریاچه بروند و یا لحظات خوبی را در کوه داشته باشند،اما من ،به من نگاه کن...!»
گناه وشرمندگی در مورد بیماریتان و عدم پذیرش آن باعث می شود که رنج عاطفی بیشتری را تحمل کنید.بجای توجه به اینکه چه کاری را نمی توانید انجام دهید به این توجه کنید که الان چه کارهایی می توانید بکنید.
در اینجا به تعدادی از رفتارهای مثبت اشاره می کنیم که الگوهایی می باشند که به کمک آنها ام اس و دیگر بخشهای زندگی تان را از نظر روحی در طول بیماریتان مدیریت کنید:
_ در مورد این بیماری به فامیل خود آموزش دهید. فامیل حمایت کننده اند وقتی در رابطه با بیماری آموزش ببینند و آگاه شوند برای بیماری شما کمک بزرکپگی هستند.
_ نقش فعال خود را که در زندگی با خانواده داشته اید حفظ کنید. کریستوفر ریو بازیگر مشهرر نقش سوپرمن اینک از گردن به پایین فلج شده اما سازو برگ زندگی خود را حفظ کرده است؛اوبر روی صندلی خود می نشیند وبا دقت به بازی بسکتبال فرزندانش نگاه میکند...!
_ با بیشترین قدرت ایمان خود را اگر تا به حال آن را نداشته اید پیدا کنید.ایمان به شما خیلی کمک می کند.
_ در فعالیت های اجتماعی شرکت کنید و در موضوعات اجتماعی شما داوطلب باشید.
_ برای حل مشکلاتتان و افزایش توانایی خود نوآوری کنید.
نگرش ما بزرگترین تأثیر را بر روی زندگی مان میگذارد.

تمامی حقوق این خبر متعلق به ام اس سنتر می باشد
مترجم: سمانه
برگرفته از: www.mindpub.com
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
 تشکر شده توسط : fireboud , kami , Prime , hamdam , amir abbas , عمومهربان , okhtapus , hamid , پریس , glassheart

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  گروه درمانی در مقابله با افسردگی،به بیماران MS کمک می کند hamdam 8 8,166 2012/03/31, 01:39 AM
آخرین ارسال: faeghe

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان