امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مصاحبه با پزشکان مغزو اعصاب درباره ام اس
(2011/07/23, 10:53 AM)yas نوشته است: مریم جان من خودم خبر داشتم آخه قرار نبود اون روز باشه برا همین پاتک خوردم و الان اینقدر قاط زدم confused
برنامش چهارشنبه صبح ساعت 9 توی برنامه سلامت باشید شبکه سه بوده که بعد از ماهها انتظار پخش شد
راستی مریم جان ام ار ای گرفتی رفتی پیش دکتر نبوی ؟

و یه سوال دیگه بنظرت دکتر صحراییان که همه بیماران ام اسی رو میبینه بهتره یا دکتر نبوی که از همه جور بیماری داره مثلا دیابتی صرعی سکته ای و ام اسی و .....
منظورم اینکه در مورد ام اس معاینات و نظرات ؟ میدونم دکتر نبوی کتاب نوشته ولی دکتر صحراییان الان فقط این طور بیماران رو میبینه icon_cry بنظرت چطوره ؟

اهاااااااااااااااااا

پس شبکه 3 بوده

اخه من تا اسم برنامه رو نمی دونستم نمی شد که از اینترنت دانلود کنم

اگه همون دیروز می فهمیدم حتما میزاشتم

نه یاس عزیز هنوز نرفتم

من نمی دونم دکتر صحراییان فقط بیماران ام اسی رو می بینه یا نه

دکتر نبوی فلوشیپ ام اس داره

دیابت که ربطی به مغز و اعصاب نداره زیاد

بیشتر بیماراش رو هم ام اسی ها تشکیل میدن

خدا یا کیفیت رو فدای کمیت نکن. کمتر خلق کن ولی آدم خلق کن!
بچه ها پیداش کردم برید توی سایت سلامت باشید و ببینید فایل متنی و صوتیش هم موجود هست
اینم سایتش http://ch3.ir/salamat/index.php?option=c...Itemid=432

این متنیش هست و این فایل صوتیش
http://ch3.ir/salamat/index.php?option=c...Itemid=394

دانلود کنید و ببینید موفق باشید love51
 تشکر شده توسط : fireboud , maryamm , earth , nahid
Star 
سلام امروز ساعت 1.30 شبکه هفت دکتر زمانی در رابطه با ام اس صحبت میکردن . خیلی صحبتهای مفیدی داشت .منتها چون حجمش بالا بود( حدود 800 مگ) نمیشد تو به این راحتی آپلود کرد . بنابر این فایل صوتیش (50 مگ)رو آماده کردم ولی نمیدونم کجا میشه آپلود کرد.
خوب میشد اگه بچه ها بتونن استفاده کنن.
یکی از نظر هاش این بود که افراد مبتلا ام اس میتونن مثل همه افراد جامعه زندگی کنن....
یه نظر سنجی هم گذاشته بود که من اشتباه زدم جواب گزینه 4 بود.confused2
به نظر شما کدامیک از این موارد برای بیماران مبتلا به ام اس ممنوع میباشد؟
1-ازدواج
2-حاملگی
3- کارهای فکری
4- هیچکدام

البته مجری میگفت که سه شنبه هفته دیگه هم تو برنامه دکتر سلام باز هم برنامه دارن.
نیم کیلو باش ولی مرد باش...!!!!
 تشکر شده توسط : nahid , parisa2011 , paeazan , Hasty , niloufar , sargol
آپلود شد icon_biggrinicon_biggrin
http://alirezazdh.persiangig.com/audio/iribtv7.zip
حجم 50 مگا بایت
نیم کیلو باش ولی مرد باش...!!!!
 تشکر شده توسط : naazanin , ghaside , parisa2011 , paeazan , niloufar , AVID2000 , sargol , atmahasan
آقای دکتر سید مسعود نبوی در برنامه سلامت باشید
90/4/29

سوال – آیا تعریف جدیدی از ام اس وجود دارد ؟
پاسخ – ام اس مخفف دو کلمه ی سخت شدگی و متعدد است . این یک تعریف قدیمی است که هنوز هم وجود دارد. این بیماری است که مغز و نخاع را می گیرد یعنی مخصوص مغز و نخاع است . در مغز سلول های عصبی مختلفی وجود دارد . مغز بعنوان یک فرمانده محل صدور فرمانها و اینپالس ها سیگنال های عصبی از طریق رشته های عصبی است . این سیگنال ها از طریق نخاع و اعصاب جمجمه ای به قسمت مختلف می رود . همه ی فعالیت های ما ، حرکت بینایی ، شنوایی ، فعالیت اندام و احشاء تحت کنترل مغز است . اطراف این رشته های عصبی غلاف پوششی وجود دارد . این غلاف ، غلاف مهمی است . این برای بردن پیام های عصبی است . اگر این غلاف آسیب ببیند ، این پیام ها و سیگنال ها برده نمی شود یا بلوک می شود یعنی بد برده می شود یا غیر عادی برده می شود. حاصل آن مجموعه علائمی است که ما بعنوان ام اس می شناسیم . این بیماری در همه ی جای دنیا هست . در بعضی جاها کمتر و در بعضی جاها بیشتر است . مثلا در قطب شمال این بیماری کم است . در نژاد زرد این بیماری خیلی کم است . در ژاپن ، چین ، تایلند و اندونزی این بیماری کم است . در نژادآسیایی سفید اروپایی و امریکایی خیلی زیاد است . بیشتر افراد جوان مبتلا به این بیماری می شوند . در دوران عنفوان جوانی و در دوره ی شکوفایی علمی و اقتصادی جوانها را درگیر می کند . بیماری مزمنی است و فرد را طولانی مدت درگیر می کند و سن شیوع آن بین بیست تا چهل سالگی است. شیوع این بیماری بین بیست تا چهل سالگی است ولی این طور نیست که در سن پایین تر این بیماری شیوع نداشته باشد . این بیماری در خانم ها دو تا سه برابر شایع تر است . در دنیا حدود دومیلیون و شش صد هزار نفر بیمار ام اس وجود دارد . در بعضی از جوامع رو به تزاید است . در ایران این بیماری رو به افزایش است. چون در این بیماری ژنتیک نقش مهمی دارد . ژن های مستعد کننده ی این بیماری در خانم ها بیشتر دیده می شود . دیگر اینکه هورمون های زنانه در پیدایش بیماری نقش دارند . بنابراین هورمون های زنانه که در قبل از سن یائسگی در خانمها فعال هستند فرد را مستعد این بیماری می کنند. این دوعلت است که بیماری ام اس را دو تا سه برابر در خانم ها بیشتر می کند . این قضیه در تمام جوامع صدق می کند . در مورد شیوع آن در ایران آمار دقیقی نداریم . ده سال پیش ما یک آمار تخمینی ده تا پانزده هراز بیمار ام اس داشتیم . اما الان حدود بیست و هفت هزار نفر بیمار اسم شان ثبت شده است . بنظر می رسد بیش از هفتاد هزار بیمار مبتلا داشته باشیم .عده ای از آنها هنوز اسم شان ثبت نشده است یا هنوز بیماری شان مشخص نشده است . یک آمار پراکنده از بعضی از نواحی ایران داریم .مثلا در غرب کشور و جنوب کشور این بیماری اصفهان شایع است . در شرق و جنوب شرقی این بیماری کمتر شایع است . این آمار پراکنده است و در همه ی جای دنیا این پراکندگی وجود دارد. عمدتا در این بیمار ژنتیک و نژاد نقش دارد . ژنتیک و عوامل وراثتی حرف اول را می زند . یعنی اساس ژنتیکی برای ابتلاء به این بیماری وجود داشته باشد . مثلا در یک خانواده یک خواهر یا برادر ام اس دارد ولی یکی دیگر از آنها نمی گیرد شاید او پایه ی ژنتیک را ندارد حتی ممکن است که محیط شان هم یکی باشد . پس اول ارث و وراثت باید وجود داشته باشد . دیگری محیط است .فاکتورهایی در محیط وجود دارند که بعضا هم ناشناخته هستند و بیماری را مستعد می کنند که بروز پیدا بکند و بیماری خودش را نشان بدهد . پس این عوامل محیطی وجود دارند . در بعضی از مناطق این عوامل محیطی شناخته شده است. مثلا نور آفتاب یا میزان مصرف ویتامین دی یا بعضی از سمومی که درمحیط هستند یا عفونت ها . مهمترین عوامل در بروز این بیماری عفونت ها بخصوص عفونتهای ویروسی هستند . یک ویروسی است که ممکن است که در خیلی از افراد وجود داشته باشد و در بدن مخفی می ماند یا ویروس های خانواده تب خال که اینها هم در بدن می مانند .اینها ممکن است که در بدن سیستم ایمنی را دگرگون کنند . در فردی که ژنتیک ابتلاء به این بیماری را دارد . ممکن است که تغییری در سیستم ایمنی بوجود بیاورند و با این تغییر این بیماری را ایجاد کنند . اینعوامل مختلف محیطی در فردی که استعداد ابتلاء را دارند تغییر روی سیستم ایمنی ایجاد می کند بطوری که سلول های بی یا تی که سلول های مفیدی هستند و گلبول هایی هستند که ما را از عفونت ها ، سلول های سرطانی و عوامل مضر محافظت می کنند . این سلول ها یک تغییری می کنند که بخش هایی از بافت عصبی که همان غلاف ها هستند را بعنوان هدف نشانه می گیرند و مورد هجوم قرار می دهند و آنرا تخریب می کنند . در واقع عواملی از خودشان ساطع می کنند ، فاکتورهایی ترشح می کنند که به آن فاکتورهای التهابی می گویند و این فاکتورها در رشته ی عصبی یا اکسون ها تخریب ایجاد می کنند و این علائم را ایجاد می کنند . ویتامین دی فاکتور مهمی است .در خیلی از بیماریهای التهابی مشخص شده است که کمبود ویتامین دی باعث ازایش ابتلاء به بیماری های التهابی و ایمونولوژیک می شود . مثل بیماری روماتیسم مفصلی . در مورد ا م اس هم خیلی تحقیق کرده اند . اکثربیمارانی که ام اس دارند سطوح خونی ویتامین دی آنها پایین است بعد که به آنها ویتامین داده اند ، دریافتند که بیمار بهتر شده است . ویتامین دی می تواند یک فاکتور ضدالتهاب باشد ،یک فاکتوری باشد که سلول های ایمنی را تغییر بدهد و از حالت افسار گسیختگی که در ام اس دارند تغییر بدهد و وضعیت شان را بهتر بکند . و باعث می شود که به بافت عصبی حمله ور نشوند .

سوال – علائم ام اس کدام است؟
پاسخ – ام اس یک طیف بیماری است و سیر آن بسیار متفاوت است . هر بیماری ام اس آن متناسب با خودش است . یعنی خیلی متقاوت است و طیف وسیعی دارد . از نظر سیر بالینی هم همین طور است . تظاهر اولیه ی ام اس می تواند به صور مختلف باشد ولی بطور شایع به این دو حالت است . یکی التهاب عصب بینایی است . یک فرد جوان مراجعه می کند و می گوید که یک چشم یا دو چشم من تار شده است ، برف آلود است و خوب نمی بینم . یکی دو هفته پیشرفت می کند و بعد ثابت می ماند و حتی بهبود هم پیدا می کند . وقتی التهاب فروکش می کند خودبخود بهبودی حاصل می شود. این یک فرم شاعی است . فرم شایع دیگر این است که فرد جوانی مراجعه می کند و می گوید که من نمی توانم خوب راه بروم و وقتی از پله ها می خواهم بالا بروم تعادل خوبی ندارم و زمین می خورم یا گز گز طولانی در دست و پایم دارم . به این ضعف غیرقرینه ها پاها گفته می شود . این علائم هم از علائم ام اس است . در ابتدای بیماری ممکن است که علائم سرگیجه ، استفراغ ، دیده دو بینی و عدم تعادل یا گز گز طولانی در صورت یا قسمتی از بدن دیده بشود . وقتی این بیماری اتفاق می افتد ، این تخریب ها در قسمت های مختلف مغز پراکنده هستند یعنی هر جایی از معز و نخاع می تواند درگیر بشود بنابراین ما می توانیم علائم هر قسمتی را داشته باشیم . وقتی علائم هر قسمتی را می توانیم داشته باشیم ، بیماری های دیگرمغز واعصاب هم وجود دارند که آن بیماریها ها هم ممکن است که تظاهرشان به همین شکل باشد . مثلا اگرکسی سکته ی مغزی هم بکند ممکن است که علائمش به همین شکل باشد . اینجا هنر نورولوژیست است که وقتی بیمار به او مراجعه می کند و با شرح حالی که می گیرد و کارهای تشخیصی را انجام می دهد می تواند به تشخیص برسد . سیر بالینی هم خیلی متعدد و متنوع است . یک فرم نادر که ده درصد هم هست به این شکل بروز می کند که بیماری بشکل صعودی است و آهسته آهسته پیشرفت می کند . به این پیش رونده ی اولیه ی بیماری می گوییم . فرم شایع که هشتاد درصد است با این فرم بروز می کند که به آن فرم عود و فروکش می گویند . یک دوره بیمار با علائم بالا می آید بعد این علائم فروکش می کند و بیمار کالا نرمال می شود و بعد در هر زمانی که مشخص نیست و به نوع بیماری فرد بر می گردد عود می کند . درمان های جدید بیشتر روی این فرم فوکوس کرده است .
سوال – من بیست سال است که ام اس دارم . هیچ دارویی روی من تاثیر ندارد . دو سال که دارو می خورم ولی پای چپم فلج است . بیماری من در این بیست سال تغییر نکرده است . پای چپ من ضعیف شده است . راهنمایی بفرمایید .
پاسخ – ایشان بیست سال پیش یکسری علائم داشته اند و الان این علائم تغییری نکرده است . ایشان درتشخیص افتراقی ام اس هستند یعنی ممکن است که ایشان ام اس نداشته باشند . ایشان حتما نیاز به بررسی دقیق تر دارند . ممکن است که ام اس پیش رونده به اینشکل ظاهر بشود یعنی اول با یک علامتی ظاهر بشود بعد هیچ گونه علائمی نداشته باشد و بعد به مرور بیمار بدتر بشود . ام اس خوش خیمی وجود دارد که در درصد کمی از بیماران ام اس خیلی خوش خیم باشد یعنی یک علامت اولیه خفیف داشته باشند و خیلی آنها را آزار ندهد و در طی سالیان بیشتر هم نشود . همه ی این مقوله ها برای این خانم مطرح است. ام اس بیماری طولانی است . و عمدتا فرد در تمام عمر با آن دست و پنجه نرم می کند. زیرا بیماری سخت درمان است و مسائل روحی و روانی خودش را مثل هر بیماری دیگر دارد . همکاران روانپزشک ما می توانند در این زمینه مفید باشند و از نظر روحی به بیمار کمک می کند .
سوال – من بیست سال است . الان دو سال است که ام اس گرفته ام . چشم من دو بینی دارد . داروی سیوونکس و آوونکس مصرف می کنم . بعد از مصرف آمپول حالم بد می شود. گزگز دست و تن من زیاد است . می خواهم بدانم که کدام دارو را ادامه بدهم ؟
پاسخ – ایشان مبتلا به ام اس عود و فروکش هستند . سیوونکس همتای داروی ایرانی آوونکس است . یک دارویی است که به آن بیوسیمیلار می گویند . همیشه یک داروی اصلی اوریجینال وجود دارد . مثل آمپول اینترفرون که برای ام اس استفاده می شود . وقتی مشابه آن ساخته می شود به آن بیوسیمیلار می گویند . اینترفرون چند سالی است که استفاده می شود. وقتی این آمپول زده می شود فرد دچار علائم انفولانزا می شود. مثل تب ، لزر ،کوفتگی بدن و سردرد . راهش این است که این آمپول ها را شبها یا عصرها بزنند زیرا شب می خوابند و ممکن است که عوارض اینها کم بشود . دیگر اینکه یک ساعت قبل از تزریق و یک ساعت بعد از تزریق و هر چهار تا شش ساعت می توانند یک مسکن بخورند . می توانند بروفن،استامینوفن یا استامینوفن کدئین بخورند زیرا اینها علائم را کم می کنند . اگر به اینها جواب نداد یک قرصی هست که همراه با تزریق مصرف می شود. این دو دارو با هم فرقی نمی کنند.

سوال –نظر شما در مورد تبلیغات ماهواره ای در مورد داروهای ام اس چیست ؟
پاسخ- ام اس بیماری طولانی و صعب العلاج است و هنوز مکانیسم دقیق بیماری مشخص نیست . بنابراین درمان قطعی ندارد . وقتی یک بیماری درمان قطعی ندارد و بیماران جواب نمی گیرند به چیزهای دیگر روی می آورند و سعی می کنند از هر چیزی کمک بگیرند . دراین وسط افرادی که سود جو یا نادان هستند ممکن است که آنها را به راههای غلطی ببرند . الان در ماهواره یک تبلیغاتی می شود که ما یک قوطی دست یک نفر می بینیم و می گوید که این سلول بنیادی خوراکی است ، اگر این را بخورید خوب می شوید. و چند تا مدرک ساختگی هم می آورند . سلول بنیادی باید از خود فرد گرفته بشود و در شرایط ویژه ای آماده بشود . بعدبه طریق وریدی یا داخل نخاعی تزریق بشود بنابراین سلول بنیادی که خوراکی باشددر هیچ جای دنیا وجود ندارد . هر چیزی که در ماهواره تبلیغ می شود مواد خوراکی و مکمل هستند .هیچ کدام از اینها دارو نیستند زیرا در دنیا هیچ دارویی اجازه ی تبلیغ ماهواره ای یا رسانه ای را ندارد . دارو فقط در اختیار پزشکان قرار می گیرد .بیماران عزیز به هیچ وجه درمان های روتین وعلمی ثابت شده ی خودتان را قطع نکنید وبه پزشک خودتان اعتماد داشته باشید زیرا او در جریان درمان های جدید قرار دارد . قطع درمان های رایج و علمی ثابت شده و روی آوردن به درمان های غیر مشخص و غیر صحیح شایسته نیست .

سوال – من بیست و چهار سال دارم و هشت ماه است که ام اس گرفته ام . بی حسی من ازپای چپ شروع شده و به دستم سرایت کرده است . در حال حاضر علامتی ندارم . در پای چپم احساس سرد بودن می کنم . دارو و کپسول استفاده کرده ام . آیا ماه رمضان می توانند روزه بگیرند ؟
پاسخ – وقتی بیماری شروع می شود ما به آن فاز حاد می گوییم . در این فاز بیمار علائم زیادی دارد. بعد با درمان های ضد التهابی آن فاز را فروکش می دهیم . نمی دانم برای این خانم این کار انجام شده است یا خیر . اگر این کار انجام نشده باید فاز فروکشی را طی بکنند . خیلی از علائم آن خاموش می شود . داروها می توانند علائم حسی را کم بکنند . علائم حسی در این بیماری آزاردهنده است .سه تا وضعیت وجود دارد که این بیماران را آزار می دهد . یکی خستگی ، یکی استرس و یکی گرما است . این افراد امکان دارد که خیلی خسته بشوند و اضطراب و تنش زیاد داشته باشند و یکی هم گرما است . اگر اینها از این سه عامل پرهیز کنند هفتاد درصد مشکل آنها حل می شود. و این علائم دیگر آنها را اذیت نمی کند . همان علائم قبلی ممکن است که به سراغ آنها بیاید. پس اینها را رعایت بکنند . اگر فاز فروکشی را طی نکرده اند با داروهایی مثل کروتن استروئید که فاز حاد را فروکش می دهد خیلی از علائم شان کم می شود .

سوال – دختر من شانزده سالش است . از وقتی که کنکور داده است ، دست و پایش خواب می رود و حالت اضطراب و استرس هم دارد و دست و پایش سوزن سوزن می شود . دکتر گفته که چیزی نیست . آیا باید به دکتر مغز واعصاب مراجعه بکنم ؟
پاسخ – هر کس که این علائمی که من گفتم دارد لزوما ام اس ندارد . گز گز در دست و پا بسیار شایع است . اگر شما تند تند نفس بکشید دست وپای شما گز گز می کند و علت علمی آن هم مشخص است. ار خیلی اضطراب داشته باشید یا کمبود موادی در بدن باشد بدن گز گز می کند . ایشان باید پیش متخصص مغز و اعصاب بروند . گز گز یک علامت شایع و مشترک است . اگر اضطراب را کم کنند مشکل شان کم می شود.

سوال – من بیست و هشت سال دارم و یک ماه است که انگشت اشاره ی من گز گز می کند . درد هم دارم و اگر به جایی بخورد دردش بیشتر می شود . آیا این نشانه ی ام است است ؟
پاسخ – خیر این درگیری عصبی است که از مچ دست رد می شود و گاهی اوقات تحت فشار قرار می گیرد که اینها در خانم خانه دار و تایپیست زیاد هست . ایشان خیلی نگران نباشند ولی مراجعه داشته باشند .

سوال- من بیست و هشت سال دارم . در ماه هفتم بارداری هستم .آیا این بیماری با بارداری تشدید می شود ؟ آیا داروها روی جنین اثر منفی دارد ؟
پاسخ – بیماران ام اسی می توانند باردار بشوند . ام اس در بارداری خاموش می شود البته ممکن است که در سه ماهه ی اول شعله ور شدن ام اس را هم ببینیم . عمدتا در دوران بارداری این بیماری خاموش می شود و علامت پیدا نمی کند .

سوال – بی حس شدن دست و پا وقتی بدن مدتی بی حرکت است هم نشانه ی ام اس است ؟
پاسخ – خیر .

سوال – آیا خانم هایی که کم خونی دارند بیشتر به ام اس مبتلا می شوند ؟
پاسخ – خیر . ام اس ارتباطی با کم خونی ندارد .

سوال – سه سال پیش تشخیص داده اند که ام اس دارم . من اصلا حمله نداشته ام و مشکلی هم ندارم . آیا ممکن است که این بیماری درمان شده باشد ؟
پاسخ – بله .ممکن است که جزو ام اس خوش خیم باشند . گاهی ممکن است که فاصله ی علائم اولیه و بعدی زیاد باشد . گاهی اوقات این بیماری بصورت مخفی پیشرفت می کند . بیمار علائم کلینیکی بارزی ندارد ولی در ام آی آر این بیماری خودش را نشان می دهد و ضایعات زیاد می شود . همین موارد هم نیاز به درمان دارد . ایشان باید پیگیری بکنند

. سوال – در مورد شیوه ی زندگی بیماران ام اس توضیحاتی بفرمایید .
پاسخ – سه تا عاملی که گفتم باید توسط بیمار رعایت بشود . این بیماری صعب العلاج است و درمان قطعی ندارد . بعضا ناتوان کننده است . برحسب میزان توانایی یا ناتوانی ، شغل بیمار با سبک و سیاق زندگی متفاوت خواهد بود . ممکن است که یک بیمار بگوید که من هیچ مشکلی ندارم و ام اس هم دارم . ما به این فرد خیلی محدودیت نمی دهیم . یک بیماری که ناتوانایی اش بیشتر است باید مسائل بیشتری را رعایت کند. از استرس به دور باشید . تا آنجا که می توانید زندگی آرامی داشته باشید . خستگی جزو علائم بارز بیماری ام اس است و در ذات بیماری وجود دارد . گاهی اوقات این قدر بیماران ام اسی خسته هستند فقط دوست دارند که دراز بکشند و بخوابند . پس از خستگی پرهیز بکنند . روشهایی در زندگی پیاده بکنند که خستگی آنها را کمتر بکند . گرما علائم بیماری ام اس را تشدید می کند . این بیمارن بایداین سه عامل را رعایت بکنند . هیچ رژیم غذایی بد یا مضر یا مفید برای ام اس وجود ندارد . یک رژیم غذایی متعادل استفاده بکنند و از همه مواد استفاده بکنند ولی از سبزیجات و میوه جات و روغن های غیر اشباع زیاد استفاده بکنند. هفته ای سه روز لبنیات بخورند . ورزش داشته باشند . ورزش کششی و ورزش در آب برای آنها موثر است . امیدشان را قطع نکنند درمان هایشان را پیگیری بکنند و گول افراد شارلاتان را نخورند .

http://ch3.ir/salamat/index.php?option=c...Itemid=432
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : عمومهربان , mahdiye1989 , glassheart

زندگی در جریان است

1392/2/2
سلامت نیوز : دکتر مژگان قهاری متخصص مغز و اعصاب است. رزیدنت مغز و اعصاب بوده که متوجه بیماری‌اش می‌شود. خودش می‌گوید بیماری را پذیرفته و زندگی‌اش در جریان است و تلاش می‌کند تا جایی که می‌تواند به مبتلایان ام‌اس مشاوره بدهد. در انجمن ام‌اس با او نشستیم و از ام‌اس و زندگی حرف زدیم.

ما از ماهیت این بیماری چه می‌دانیم؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ بیماری ام‌اس در گذشته شایع نبوده ولی الان در کشور ما حداقل در دو سه سال اخیر شیوع چشمگیری پیدا کرده است. این بیماری از بیماری‌های مزمن سیستم عصبی است و با اینکه هنوز دلیل مشخصی برای آن ذکر نشده ولی به نظر می‌رسد نوعی استعداد ژنتیکی در افراد وجود دارد که با مسائل محیطی مخلوط می‌شود و عاملی می‌شود تا سیستم ایمنی که برای مبارزه با بیماری‌ نیاز بدن است به دلایلی سیستم عصبی مرکزی مغز و نخاع را به‌عنوان بیگانه می‌شناسد و موادی را تولید می‌کند که باعث التهاب و آسیب رسانی در انتقال پیام عصبی می‌شود و اینکه حالا عوامل محیطی چقدر دخالت دارند؛ مثلا کمبود ویتامین D یا عفونت‌های ویروسی، آلودگی‌های غذا و هوا و استرس‌‌ها و شرایط محیطی. نمی‌دانیم. همه با مشکلات دست و پنجه نرم می‌کنند اما آیا همه بیمار می‌شوند؟ واقعا این طور نیست ولی چرا برای افراد خاصی این اتفاق می‌افتد؟ هنوز مشخص نیست. ولی بیماری افراد جوان بین بیست تا چهل سال است و به ندرت بعد از چهل سال و گاهی بعد از پنجاه سال ممکن است اتفاق بیفتد. در خانم‌ها بیشتر از آقایان مبتلا داریم که حالا بحث هورمون زنانه است یا ساختار بدنی یا چیز دیگر معلوم نیست ولی چیزی بین دو تا سه برابر شایع‌تر است.

نشانه‌های این بیماری چیست؟

علائم بسیار متنوع است و ساده. می‌تواند از یک بی‌حسی در یک عضو، یک دست یا پا یا هر دو شروع شود ولی گذرا نیست که مثلا به خاطر کفش بد یا گذاشتن دست زیر سر به مدت طولانی باشد. بی‌حسی ثابت و حداقل بیش از 24ساعت طول می‌کشد و علائم به‌طور مشخصی فزاینده است یا مثلا تاری دید اتفاق می‌افتد که معمولا در یک چشم است. ثابت است و بیش از 24‌ساعت. ممکن است از اختلاف در دید رنگی شروع شود و بعد فرد حس کند همه چیز در یک غبار فرو رفته است. درگیری سیستم عصبی درون‌ساقه مغز و مخچه که ممکن است به‌صورت دوبینی به‌صورت عدم تعادل سرگیجه و تهوع و همین‌طور ثابت ظاهر شود. از علائم حرکتی هم ضعف فرد در یک دست یک پا یک طرف بدن که ساعت‌‌ها طول می‌کشد، بعضی بیماران دچار تکرر ادرار یا ناتوانی در کنترل می‌شوند و لزوما نه همه و البته این علامت نیز مزمن است والبته با مشکلات ناشی از عفونت متفاوت است. علائم عمومی دیگر نیز خستگی‌های مفرط است که با استراحت بهتر نمی‌شود و حساسیت شدید به گرما.

وقتی ام‌اس فردی را مبتلا می‌کند چه اتفاقی برایش می‌افتد؟

برای همه یکسان نیست. 4 تابلوی بالینی دارد. تابلوی اول که بیشتر در آقایان در سن‌های بالای 35 تا 40 سال دیده می‌شود، فرم پیش رونده بدخیم است که به شدت تهاجمی است و گاهی کمتر از یک سال بیمار ناتوان می‌شود. این صورت از بیماری در‌درصد بسیار کمی از مبتلایان بروز پیدا می‌کند. دومین فرم، فرم عود کننده- فروکش کننده است. بیماری عود می‌کند و بعد با درمان مرحله حاد فروکش می‌کند و حمله بعد ماه‌ها و سال‌ها دوباره به سراغ فرد می‌آید. بیمار زندگی نزدیک به زندگی عادی دارد و ممکن است دیگران متوجه بیماری‌اش نشوند. با یک سری درمان‌های نگهدارنده بیماری کنترل می‌شود.‌درصد قابل توجهی از بیماران، نزدیک به دو سومشان بدین طریق با بیماری درگیر می‌شوند. نوع سوم، فرم پیش رونده ثانویه است که 20‌درصد بیماران ممکن است در سیر بیماریشان به این حالت دچار شوند یعنی بیمار بدون اینکه حمله حادی را تجربه کند به تدریج ناتوان می‌شود و فرم دیگر، عودحملات است. بیمار حملاتی را دارد ولی بعد از حمله ناتوانی برجای می‌ماند. یعنی حمله برطرف می‌شود ولی بیمار بهتر نمی‌شود.

این یعنی ناتوانی و تمام؟

بیمار باید زیر نظر متخصص درمان‌های نگهدارنده را داشته باشد و یک زندگی بدون استرس در محیط خانواده و شرایط اجتماعی مطلوب برایش فراهم شود. و مهم‌تر اینکه خودش بتواند با بیماری کنار بیاید. خیلی‌ها ادامه تحصیل می‌دهند و کار می‌کنند. کسانی هم که ناتوان می‌شوند با توجه به‌درصد ناتوانیشان هر قدر که ممکن است به زندگی عادی نزدیک می‌شوند. هر فردی در کنار ناتوانی‌اش از توانایی‌هایش غفلت نکند. مثلا فرد ممکن است نتواند راه برود ولی می‌تواند یک نویسنده خوب باشد.

ولی بیماری پر خرجی است و این اضطراب را مضاعف می‌کند.

بله متاسفانه در تشخیص و درمان پر هزینه است اما خوشبختانه بعضی داروها در داخل تولید می‌شود. ولی بیمار به آب درمانی، فیزیوتراپی و مراقبتهای خاص نیاز دارد که معمولا بیمه تقبل نمی‌کند. همه این‌ها درست ولی آنچه از پس فرد برمی‌آید این است که از بیماری نترسد واعتماد به نفس بالایی داشته باشد.

شما کی متوجه علائم این بیماری در خودتان شدید؟

من 6 سال پیش بیمار شدم. زمانی که رزیدنت مغز و اعصاب بودم و دوره تخصصم تکمیل نشده بود. قابل انکار نیست که ابتلا به بیماری برای من با توجه به برخوردی که با بیماران در بیمارستان داشتم بسیار دشوار بود و خوب می‌دانید که بیمارانی که در بیمارستان بستری می‌شوند شرایط خوبی ندارند.

چطور با بیماری‌تان کنار آمدید؟

من دچار حمله شدم. حمله عدم تعادل وسرگیجه و متاسفانه بلافاصله دچار ضعف ناحیه چپ بدنم شدم و بیماری من از آن درصدهای کم است که سیر بدخیم داشت و من در کمتر از دو سال مشکل حرکتی پیدا کردم. سخت بود دوستانم به محض گذراندن دوره تخصص وارد بازار کار شدند و من توانایی طبابت نداشتم. یکی از اساتیدم که از کمیته علمی این انجمن است من را به این‌جا معرفی کردند و من این‌جا بیماران را برای انتخاب روش درمان درست راهنمایی می‌کنم. از بیماریشان برایشان می‌گویم و کمکشان می‌کنم بتوانند
کنترلش کنند.

از حمایت جامعه حرف بزنیم.

راستش بعد از اینکه من خودم مشکل حرکتی پیدا کردم و مجبور شدم مسافت‌های طولانی را با ویلچر طی کنم خیلی دقت می‌کنم که در اماکن عمومی و مراکز خرید و مراکز تفریحی خیلی کم افرادی با ویلچر تردد می‌کنند در حالی که ما قاعدتا ناتوان بیشتراز این تعداد داریم و با خودم فکر می‌کنم یعنی ما هیچ معلولی نداریم؟ نه فقط این بیماری بیماری‌های دیگر و تصادف ها. ولی این افراد شرم از حضور در جامعه دارند و برخورد اجتماع حمایتگر نیست و حتی زمینه برای این حضور مهیا نیست.

این افراد هنوز پذیرفته نشده‌اند.

خیر پذیرفته نشده‌اند. در معماری شهرسازی هم به آنها توجه نشده. مثلا برای رفتن به یک پارک. با آن همه پستی‌‌ها و بلندی‌ها اطرافیان هم دچار مشکل می‌شوند. ولی یک فرد معلول باید بتواند درکنار یک فرد عادی از امکانات جامعه‌اش استفاده کند. حتی برای یک دستشویی ساده هم فکر نشده‌. هر چقدر خود بیمار بخواهد شرایط اجتماعی هم باید فراهم شود. دولتمردان باید برای حضور این افراد در جامعه تمهیدی بیندیشند تا بتوانند در کنار افراد عادی طوری که شأن‌شان حفظ شود از امکانات شهری استفاده و زندگی کنند.

بیمار ام‌اس می‌تواند ازدواج کند؟

منعی برای ازدواج نیست. ولی فردی که با یک بیمار ازدواج می‌کند باید درک درستی از این بیماری داشته باشد. دو بیمار هم می‌توانند با هم ازدواج کنند ولی توصیه این است که ترجیحا بچه دار نشوند. ولی فرد سالم با بیمار می‌تواند بچه هم داشته باشد.

یعنی به بچه هم ارث می‌رسد؟

بیماری ارثی نیست. فرد مبتلا می‌تواند بچه دار شود. مسئله مهم این است که در جامعه ما چقدر بحث فرهنگی در زمینه ازدواج و اشتغال این افراد صورت گرفته؟ موضوع نیازهای زندگی این افراد، بحث کمک هزینه‌ها و مشکلاتشان در تهیه دارو و... همه چیزهایی است که می‌شود ساعت‌ها درباره‌اش حرف زد. مسئله مهم این است که این بیماری قابل پیش بینی نیست و برای هر فردی و هر کدام از نزدیکان ما نیز ممکن است اتفاق بیفتد پس ساده از کنار این مشکلات نگذریم.

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : ماه , zenith , minoshka
دوستان عزیز دیروز مصاحبه ای با دکتر معتمد درباره ی بیماری ام اس در خبرگزاری بین المللی تسنیم برگزار شد
این مصاحبه در قسمت اجتماعی حوزه ی سلامت سایت زیر قرار داره که میتونید مراجعه کنید و از مطالب اون استفاده کنید icon_questionicon_questionicon_questionicon_question

www.tasnimnews.comhttp://
دوستان اینم متن مصاحبه است که اگه خواستید بدون مراجعه به سایتش مینوتید اینجا بخونید icon_questionicon_questionicon_questionicon_questionicon_question

رئیس کمیته علمی انجمن MS ایران در گفت‌وگو با تسنیم:
تکذیب عمر کوتاه بیماران ms/اخبار کشف داروی ms شارلاتانیزم دارویی است
خبرگزاری تسنیم: رئیس کمیته علمی انجمن MS ایران با اشاره به اینکه کشف داروی ms که برخی مواقع افرادی آن را مدعی می‌شوند نوعی شارلاتانیزم دارویی است،گفت: این باور که بیماران ms فقط چند سال محدود عمر می‌کنند کاملأ کذب است و آنها می‌توانند ازدواج کنند.
printنسخه قابل چاپ

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، بیماری MS بیماری است که به دلیل التهاب بافت سفید مغز صورت می‌پذیرد و علت اصلی کاملاً شناخته شده نیست و این بیماری بر اثر آسیب بافت سفید مغز ایجاد می‌شود و علت آنکه این بیماری را MS می‌گویند آن است که براساس دو کلمه خارجی که معنای پلاک‌های متعدد است عنوان می‌شود و وقتی این التهاب‌ها صورت می‌پذیرد و بعد از مدتی کوتاهی بهبود پیدا می‌کند جای این التهابات به صورت لکه در داخل مغز باقی می‌ماند و چون تعداد این لکه‌ها زیاد است معمولاً به آنها پلاک‌های متعدد می‌گویند.

این بیماری بیشتر افراد جوان و بخصوص خانم‌ها را در بر می‌گیرد و در تمام نقاط دنیا این بیماری مشاهده شده است و در افراد سفیدپوست شیوع آن نسبت به سیاه‌پوستان بیشتر است و در کشورهای اسکاندیناوی که به قطب نزدیکتر هستند معمولاً شیوع بیماری بیشتری دارد و هر چقدر به خط استوا نزدیک می‌شویم کمتر می‌شود ولی به گفته محمد رضا معتمد رئیس کمیته علمی انجمن MS ایران، تعداد بیماران ms در کشور ما نسبت به کشورهای همسایه‌مان بیشتر است که در این زمینه و به خصوص روند کنونی بیماری ms در ایران، داروهای مصرفی این بیماری، روند درمانی و علائم بیماری ms و در نهایت مشکلات بیماران ms به گفت‌وگو پرداختیم.

تسنیم: آمار بیماران MS در ایران چه تعداد هستند؟

معتمد: دقیقاً آماری در این زمینه هنوز وجود ندارد چون وقتی عنوان می‌کنیم آمار بیماران MS در ایران چه تعداد هستند لازمه آن این است که تمام بیماران سراسر ایران را در یک جای جمع کنیم بنابراین آمار دقیق را نمی‌توانم اعلام کنم.

بیش از 90 هزار بیمار MS در ایران

ولی می‌توانم اعلام کنم که در حدود 80 تا 90 هزار بیمار MS در ایران داریم و به نظر می‌رسد بیشتر از این هم باشد ولی هنوز آمار جمعیتی کاملی از بیماران MS در ایران صورت نپذیرفته است ولی طرح‌های در انجمن MS ایران در حال اجرا است که امیدواریم این مطالعه انجام شود تا آمار دقیق‌تری ارائه شود.

تسنیم: تعداد بیماران MS به تفکیک استان‌های کشور چگونه است؟

معتمد: تا حدودی می‌شود این مسئله را مشخص کرد مثلاً استانهای جنوبی نسبتاً بیماری MS در آنها کمتر است و استانهای شمال و اصفهان و تهران جزو مناطقی هستند که شیوع بیماری MS در آنها بیشتر است ولی اگر بخواهیم با دقت بالایی این آمار را اعلام کنیم لازمه آن این است که تمام شهرهای و شهرستان‌ها به صورت جداگانه مورد مطالعه قرار گیرد و آنها را با هم مقایسه کرد.

اصفهان و تهران دارای بیشترین بیماران ms در ایران

مشکلی که در این زمینه وجود دارد آن است که معمولاً به دلیل مهاجرت‌ها و مراجعات بیماران به پزشکان در شهرهای دیگر نمی‌توان این مراجعه را به حساب شهر تهران گذاشت بلکه این بیماران از شهرهای دیگر به مطب پزشکان می‌آیند و لازمه آن این است که حتماً مشخص شود فردی که مقیم یک استان است تا چند سال در آن استان اقامت داشته است ولی به نظر می‌رسد استان‌های اصفهان، تهران و شهرهای شمالی بیشترین بیماران MS را به خود اختصاص داده‌اند.

تسنیم: علت شیوع بیماری MS در این شهرها به چه دلیل است؟

معتمد: بیماری MS علت مشخص دقیقی که ندارد گرچه علل‌های عنوان کرده‌اند مثلاً ابتلا به بعضی از ویروس‌ها، کمبود برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین D، کمتر در معرض آفتاب قرار گرفتن، استرس‌های عصبی، شرایط آب و هوایی و مسائل نژادی و ژنتیکی که همه این موارد می‌تواند در واقع به عنوان عوامل این بیماری باشد ولی هیچکدام از این عوامل به عنوان عامل اصلی و نهایی به حساب نمی‌آید. در واقع می‌توان عنوان کرد که بیماری MS یک بیماری چند فاکتوری است و فاکتورهای متعددی در ایجاد آن دخیل هستند.

تسنیم: از نظر حاکمیتی کدام قسمت از وزارت بهداشت مسئول اصلی رسیدگی به بیماران MS است؟

معتمد: چنین اداره کلی برای رسیدگی به بیماری MS در وزارت بهداشت وجود ندارد البته در هیچ جای دنیا نیز اداره‌ای که وابسته به نهادهای دولتی باشد در این زمینه وجود ندارد بلکه سازمان‌های غیردولتی در قالب NGO‌های خیریه فعالیت می‌کنند که در ایران نیز انجمن MS بسیار فعالیت دارد و جزو بهترین انجمن‌ها و NGO ایران به حساب می‌آید.

تسنیم: مرگ و میر در بین بیماران MS چگونه است؟

معتمد: متاسفانه بیماری MS بیشتر از آن چیزی که یک بیماری شناخته شود بیشتر ترس و استرس برای بیماران ایجاد می‌کند، من همیشه برای بیمارانم این مثال را می‌زنم که بیماری MS مانند یک تصادف خودرو است که یک تصادف خودرو ممکن است 10 نفر در آن فوت کنند در صورتی که هزار تصادفات دیگر نیز در روز رخ می‌دهد و خسارت جزئی پیش آید. اسم هر دو این وقایع تصادف است بنابراین نمی‌توانیم بگوییم که هر کس تصادف کند فوت می‌شود، در بیماری MS نیز مسئله به همین صورت است و فقط یک درصد بسیار کمی از این بیماران اگر به موقع بیماری آنها تشخیص داده نشود و درمان صحیحی نیز بر روی آنها انجام نشود ممکن است دچار ناتوانی‌های شوند ولی این شرایط برای همه بیماران MS اینگونه نیست.

بیمارانی که ظاهر بیماری ندارند

مثلاً روزانه بیش از 20 بیمار به مطب بنده می‌آیند که 19 نفر از این بیماران را به هیچ عنوان نمی‌توانید تشخیص دهید که بیماری MS دارند و اگر آنها خودشان نگویند که بیماری MS دارند هیچ کس متوجه چنین بیماری در آنها نمی‌شود.

تسنیم: بیماران MS چند سال عمر می‌کنند و آیا عمر طبیعی دارند؟

معتمد: عمر بیماران MS نسبت به افراد عادی کمتر نیست گرچه در چند مطالعه در کشورهای اسکاندیناوی مانند فنلاند و نروژ بررسی شده است در افرادی که مثلاً 80 سال عمر بخواهند کنند در یک فرد بیمار MS‌ شاید 5 سال کمتر این عمر صورت پذیرد و نهایتاً شاید یک دهه بیماران MS نسبت به افراد عادی کمتر عمر می‌کنند که البته این مربوط به عمرهای طولانی است.

عمر کوتاه بیماران ms کذب است

بنابراین در عمرهای پایین مثلاً زیر 50 سال از نظر مرگ‌ و میر بیماران MS مرگ آنان در مقایسه با افراد عادی تفاوت خاصی ندارد و این باور که افراد فکر می‌کنند بیماران MS مثلاً 5 سال بیشتر عمر نمی‌کنند کاملاً اشتباه است زیرا بنده بیمارانی دارم که حداقل 15 سال فقط بیمار خود بنده هستند و به جرات می‌توانم بگویم که حتی اگر خود فرد بیان نکند که بیمار MS است حتی شاید همسر وی نیز متوجه بیماری او نشود.

فیلم‌های که بیماری ms را بد معرفی می‌کند

معتمد در تشریح برخی فیلم‌ها که درباره بیماران MS ساخته می‌شود، ادامه می‌دهد: متاسفانه در برخی از فیلم‌ها کار کارشناسی انجام نمی‌شود و چنین فیلم‌های می‌تواند استرس‌های زیادی برای افراد ایجاد کند و این در شرایطی است که اطلاعات این فیلم‌ها کاملاً غلط است و از آنجایی که بیماری MS نباید در آنها هیچگونه استرسی به بیمار رخ دهد ساخت چنین فیلم‌های غیرکارشناسی می‌تواند بسیار برای جامعه زیان‌آور باشد.

تسنیم: علائم بیماری MS به خصوص در خانم‌ها چه مواردی است؟

معتمد: یکسری علائمی است که می‌تواند مطرح کننده بیماری MS باشد مانند خواب رفتگی یک قسمت از بدن، ولی این خواب رفتگی باید طولانی مدت و چند روز باقی بماند و هر خواب رفتگی گذرا که می‌تواند برای هرکسی رخ دهد بیماری MS نیست.

علائم بیماری ms

تاری یک چشم مثلاً یک چشم به صورت نابهنگام تار شود و همراه آن نیز درد وجود داشته باشد می‌تواند جزو علائم بیماری MS باشد، سرگیجه، اختلالات ادراری و عدم تعادل و حرکتی و تمام این موارد می‌تواند علامتی از بیماری MS باشد.

این متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با اشاره به علائم دیگر بیماری MS از جمله اختلالات بینایی، اختلالات حسی، دوبینی و سرگیجه که رخ دهد و ادامه دار نیز باشد، گفت: این افراد باید حتماً به پزشک مراجعه کنند ولی بنده بار دیگر عنوان می‌کنم که هر خواب رفتگی و هر " گز گز و مور موری " علائم بیماری MS نیست

بیماری ms بیشتر قشر جوان و تحصیلکرده را در بر می‌گیرد

در آزمایشات بیماران MS مشخص می‌شود و وقتی که بررسی‌ها صورت پذیرفت بیمار از طرف پزشک مطمئن خواهد شد که چنین بیماری ندارد ولی متاسفانه بیماری MS بیشتر از آنکه اهمیت داشته باشد استرس و نگرانی برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند زیرا این بیماری غالباً طبقه جوان و شاغل جامعه را در بر می‌گیرد از جمله طبقه فعال اجتماع به حساب می‌آیند که مسلماً اقتصاد هر جامعه نیز بر دوش این افراد است.

البته مرتباً برای این بیماری داروهای جدید ساخته می‌شود که روز به روز وارد بازار می‌شود و بنده این امید را به همه بیماران MS می‌دهم که مطمئناً روزی خواهد رسید که با درمان‌های کنونی به کنترل مناسب بیماری ms تحقق یابد و امید است در سال‌های آتی درمان‌های ریشه کن کننده بیماری MS برای این بیماری وارد بازار شود. در حال حاضر در تمام دنیا به دلیل آنکه افراد جوان و تحصیل کرده دچار بیماری ms می‌شوند بسیار مورد توجه کشورها و سیستم‌های بهداشتی جوامع است.

تسنیم: عمده‌ترین مشکلات بیماران MS در کشور چه مواردی است؟

معتمد: یک مقداری از این مشکلات مربوط به هزینه‌های تهیه داروها است و با توجه به شرایط تحریم و کمبود داروها این مشکلات نیز وجود دارد گرچه اقداماتی در این زمینه صورت پذیرفته است و انجمن MS نیز به طور مرتبط با وزارت بهداشت در تماس است و خیلی کمک‌ها شده است ولی با این حال معضلاتی وجود دارد.

بیماران ms می‌توانند ازدواج کنند و فرزند دار شوند

گاهی اوقات بر اساس نگاهی که در جامعه وجود دارد این مسئله مطرح می‌شود که بیماران MS نمی‌توانند ازدواج کنند یا کار داشته باشند و در نهایت نمی‌توانند فرزند دار شوند در صورتی که به هیچ وجه به این صورت نیست زیرا بیماران MS زندگی کاملاً عادی دارند و اکثر شغل‌ها را می‌توانند انجام دهند و شاید برخی از شغل‌ها که امر طبیعی نیز است نتوانند انجام دهند مثلاً بنده که یک پزشک هستم شاید شرایط فیزیکیم اجازه ندهد برخی از مشاغل را انجام دهم با وجود آنکه بدن سالمی نیز داشته باشد که در مورد بیماری MS نیز چنین مواردی مصداق دارد.

بیماری MS شاید برای برخی از مشاغل محدودیت ایجاد کند ولی بنده بیماران MS دارم که شغل‌های بسیار حساس با کارایی بالا دارند و مدیریت‌های بالایی را بر عهده دارند و بسیار نیز کارآفرین هستند و در کارشان نیز بسیار موفق به حساب می‌آیند که در زمینه ازدواج نیز این مسائل موفقیت نیز مصداق دارد و آن چیزی که مسلم است باید این بیماران آگاه باشند که این بیماری را باور کنند و هیچ ترسی از این بیماری نداشته باشند.

شارلاتانیزم دارویی برای بیماری ms

متاسفانه ما در سال‌های اخیر شاهد برخی شارلاتانیزم در دنیا بوده‌ایم که در مورد بیماری MS نیز در ایران رخ داده است به طوری که برخی مواقع در ماهواره‌ها و حتی در شبکه‌های داخلی و رسانه‌ها اعلام می‌شود فلان فردی داروی بیماری MS را کشف کرده است در حالی که بسیاری از این افراد نمی‌دانند بیماری MS چیست و چنین افرادی نمی‌توانند داروی بیماری MS را تهیه کنند و بنده از بیماران درخواست می‌کنم در این موارد حتماً به پزشک مورد معالجه خود اعتماد داشته باشند و با وی مشورت کنند زیرا اگر هر اقدام غیر درمانی اضافی خارج از سیستم پزشک معالج خود انجام دهند باید حتماً با مشورت صورت پذیرد زیرا تمام این موارد چیزی جز فریب دادن و حقه‌بازی نیست و ما شاهد مواردی بودیم که بیمار به امید یک داروی قطعی بیماری MS داروی اصلی خود را قطع کرده است که باعث تشدید بیماریش شده است.

هیچ دارو و روش درمان قطعی برای بیماری MS وجود ندارد

بنده اعلام می‌کنم در حال حاضر هیچ داروی و هیچ روش درمانی که بتواند بیماری MS را به طور کلی بهبود دهد وجود ندارد بنابراین این ادعای که در مطبوعات و برخی از رسانه‌ها رخ می‌دهد به آن توجه نشود.

تسنیم: هزینه‌های بیماران MS به چه صورت است؟

معتمد: بیماران MS داروهای مختلفی دارند که استفاده می‌کنند که برخی از این داروها ماهانه 500 تا 600 هزار تومان هزینه دارند و برخی از آنان نیز هزینه پایین‌تری دارند به هر حال بیمار با بیمار فرق دارد ولی حداقل یک بیمار در ماه باید بین 150 تا 200 هزار تومان برای دارو هزینه کند و برخی از بیماران 2 تا سه برابر این رقم هزینه دارو باید بپردازند.

تسنیم: برخی کمبودهای داروی برای بیماران MS مطرح شده است در این مورد بیشتر توضیح می‌دهید

معتمد: یک آمپول آونکس بود که البته نوع ایرانی آن نیز وجود دارد که مطابق نوع خارجی اثر درمانی دارد که البته برخی داروهای دیگر نیز در این چارچوب وجود دارد، همین آمپول یک مدت به صورت مقطعی دچار کمبود شد ولی نوع ایرانی آن در بازار داروی وجود دارد.

بیماران می‌توانند از نوع ایرانی مربوط به بیماری MS استفاده کنند و فقط یک تعداد معدودی از بیماران به برخی از این داروها حساسیت دارند که استثنا است و عمده بیماران از داروهای ایرانی استفاده می‌کنند که مشکلی نیز ندارند.

تسنیم: در حال حاضر بیمار MS که به خارج از کشور برای درمان اعزام شود، داریم؟

معتمد: به هیچ وجه زیرا همه روش‌های تشخیصی و درمانی در ایران انجام می‌شود و مقالاتی که همکاران مغز و اعصاب کشورمان درباره روش‌های درمانی بیماری MS دارند جزو بهترین مقالات در سطح دنیا است.

گفت‌وگو: علی رمضانپور
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
 تشکر شده توسط : paeazan , MFhealth , earth , ورپریده , یه غریبه , sargol , Elinaz , parisa2011 , maryamgoli , edarzi , سها
دوستان این مسئله ی شارلاتانیزم توی جلسه ی پرسش پاسخ دیروز هم بیان شد
نمیدونم چرا بعضی ها انقدر از شرایط ماها سوء استفاده میکنن angry2angry2angry2angry2
If you live to be a hundred
I want to live to be
,a hundred minus one day
so I never have to live
love28.without you
 تشکر شده توسط : paeazan , maryamgoli , edarzi
آیا ام اس، بیماری دختران زیبا و پولدارهاست ؟!

سلامت نیوز : این یک باور نسبتا شایع است که ام اس بیماری دختران جوان و زیباست. شاید مرور آمار دختران مبتلا به ام‌اس و نسبت 3 به یك دختران و پسرانی كه در سنین جوانی به بیماری «اسكلروز» چندگانه دچار می‌شوند، یكی از دلایل این تصور عمومی باشد. بر اساس آمار ارائه شده از سوی انجمن ام‌اس ایران حدود 70 هزار نفر در ایران مبتلا به ام‌اس هستند و تنها نزدیك به 20 هزار نفر از آنها در انجمن‌های ام‌اس در سراسر كشور ثبت شده‌اند كه متاسفانه از میان این بیماران ثبت شده، آمار مبتلایان به ام‌اس در میان دختران و زنان سه برابر مردان است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیب سبز ؛ همین موضوع موجب شده تا این بیماری دلمشغولی بزرگی را در دل بسیاری از دختران جوان به وجود آورد و آنها را دچار این دلواپسی كند كه آیا ام‌اس دیر یا زود سراغ آنها خواهد آمد؟ در این مطلب دكتر مژگان قهاری متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب، دكتر محمود عابدینی عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشكی مازندران و دكتر امیررضا عظیمی متخصص مغز و اعصاب در این باره توضیحاتی را به مخاطبان سیب سبز ارائه می‌كنند.

این بیماری سیستم عصبی‌تان را نشانه می‌گیرد

دیدگاهی درباره ابتلا به بیماری ام‌اس وجود دارد و آن احتمال ابتلا به این بیماری در افرادی است كه به میزان كافی در معرض نور خورشید قرار نمی‌گیرند و به اصطلاح ویتامین D بدن آنها كم است. دكتر محمود عابدینی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم‌پزشكی مازندران در این باره می‌گوید: «هنوز علت بیماری ا‌م اس نامشخص است. نقش ویتامین D به عنوان علت‌شناسی بیماری ام‌اس مدنظر پژوهشگران و محققان قرار گرفته اما هنوز به طور كامل اثبات نشده است. بیماری ام‌اس ازجمله بیماری‌هایی است كه سیستم عصب مركزی بدن را درگیر خود می‌كند. این سیستم شامل نخاع، مخچه و ساقه مغز است كه با ابتلا به این بیماری دچار ضایعه می‌شوند.»

وی اضافه می‌كند: «ابتلا به ام‌اس علائم مختلفی دارد كه از میان شایع‌ترین آنها می‌توان به گز‌گز كردن و مور‌مور شدن اندام‌ها مانند دست و پا اشاره كرد. علاوه بر این، ضعیف شدن بدن، مور مور شدن، تاری دید و دو بینی دنباله‌دار از جمله علائم ابتلا به این بیماری است كه خوشبختانه با رسیدگی و دریافت دارو در زمان مناسب قابل كنترل است.»

این بیماری تنها بیماری دختران جوان نیست

از آنجا كه تعداد دختران و زنان مبتلا به ام‌اس در كشور زیاد است، گروهی از مردم تصور می‌كنند كه این بیماری تنها در میان دختران جوان شایع است، در حالی كه در میان مبتلایان به ام‌اس مردان و كودكان هم وجود دارند. دكتر قهاری در این رابطه می‌گوید: «اگرچه ابتلا به این بیماری در كودكان كمتر از افراد بالغ است اما كودكانی هستند كه علائم ابتلا به این بیماری را دارند و گاهی با تاری دید این علائم را بروز می‌دهند. ضمن اینكه شایع‌ترین سن ابتلا به بیماری ام‌اس 18 تا 40 سال است و گاهی افرادی دیده می‌شوند كه در آستانه 50 سالگی به این بیماری مبتلا می‌شوند.

شاید هورمون‌های زنانه مقصر باشند

به طور كلی در سراسر جهان تعداد زنان مبتلا به بیماری ام‌اس یا اسكلروز چندگانه دو تا دو و نیم برابر مردان است. دكتر مژگان قهاری، متخصص بیماری‌های مغز و اعصاب با اشاره به این مطلب می‌گوید: «البته این رقم در كشور ما به سه تا سه‌ونیم برابر می‌رسد. به این معنی كه زنان مبتلا به بیماری ام‌اس در ایران سه برابر مردان مبتلا به این بیماری است و ابتلا به اسكلروز چندگانه در میان زنان و دختران شایع‌تر است. بیماری‌ كه ماهیت آن چندان شناخته شده نیست و نمی‌توان به طور قطع مشخص كرد كه چه عاملی در زنان موجب می‌شود تا آنها نسبت به این بیماری آسیب‌پذیرتر باشند و احتمال ابتلای آنها به ام‌اس بیشتر شود. با وجود این برخی از دانشمندان و محققان بر این باورند كه شاید تفاوت هورمون‌های جنسی در زنان و مردان، موجب شده تا احتمال ابتلا به این بیماری در زنان بیشتر باشد. از طرفی این فرضیه نیز مطرح است كه ام‌اس یك بیماری خودایمنی است و زنان در مقایسه با مردان اکثرا به بیماری‌های خودایمنی بیشتری مبتلا می‌شوند.»

استرس علائم بیماری را تشدید می‌كند

دكتر قهاری، استرس، اضطراب و قرارگرفتن در محیط‌های پرتنش و هیاهو را یكی از عوامل تشدید علائم و وضعیت بیمار می‌داند. او به سیب سبز می‌گوید: «اینكه برخی از مردم تصور می‌كنند استرس و حالت‌های عصبی موجب ابتلای آنها به بیماری ام‌اس شده، فرضیه‌ایی است كه هنوز درباره آن تحقیقات كاملی صورت نگرفته است. اما نكته این است كه افراد مبتلا به ام‌اس در صورتی كه در این شرایط قرار گیرند احساس می‌كنند در وضعیت جسمی بدتری قرار دارند. از آنجا كه در بیماری ام‌اس سیستم عصبی آسیب دیده، هدایت عصبی هم مختل می‌شود و در شرایطی كه بیمار در شرایط بحرانی، عصبی یا در معرض بیماری‌های عفونی، تب، هیجان و اضطراب قرار گیرد این علائم تشدید می‌شود.

اما تا امروز تحقیقی در این باره صورت نگرفته كه آیا استرس و اضطراب می‌تواند عاملی برای ابتلا به این بیماری باشد یا خیر؟ از آنجا كه سن ابتلا به بیماری ام‌اس در گروه سنی 20 تا 40 سال است بررسی این روند كار مشكلی است، چرا كه افرادی كه در این سن قرار دارند ناخودآگاه با مسائل پرحاشیه و استرس‌زا رو به رو هستند. درس‌ خواندن، وضعیت كاری، وضعیت اقتصادی و مشكلات زندگی روزمره مسائلی است كه غالب مردم به‌ویژه این گروه سنی را درگیر كرده است. به همین دلیل بررسی این موضوع كه چقدر استرس در شیوع این بیماری موثر است، امكان پذیر نیست.

پولدارها ام اس می‌گیرند؟

در گذشته احتمال ابتلا به ام‌اس در كودكان و اعضای خانواده‌هایی كه در جوامع مرفه زندگی‌ می‌كردند، بیشتر بود. دكتر قهاری در این زمینه به سیب سبز می‌گوید: «این دیدگاه وجود داشت كه این گروه از كودكان به دلیل مراقبت بهداشتی دقیق‌تر كمتر به بیماری‌های عفونی مبتلا می‌شدند و این شاید عاملی بود تا بیماری‌های خودایمنی مانند ام‌اس در بزرگسالی در این كودكان شایع باشد و در مقابل كودكانی كه از طبقه اجتماعی پایین‌تری بودند به این دلیل كه در كوچه و بازار بازی می‌كردند و احتمال ابتلای آنها به بیماری‌های عفونی مختلف در كودكی بیشتر بود، احتمال كمتری برای ابتلا به بیماری ام‌اس داشتند.» وی اضافه می‌كند: «البته این فرضیه چندان قطعی نیست، چراكه طی سال‌های اخیر بیمارانی كه توسط مراكز ام‌اس در شهرهای مختلف ثبت شده‌اند از تمامی گروه‌های اقتصادی و طبقات اجتماعی بوده‌اند، بنابراین نمی‌توان به طور فرضیه این موضوع را مطرح كرد.»

آیا ام‌اس معضل طبقات بالای جامعه است؟

دکتر امیررضا عظیمی، متخصص مغز و اعصاب با اشاره به این مطلب كه تاكنون دلیل خاصی برای بیماری ام‌اس مشخص نشده می‌گوید: «ام‌اس یك بیماری چند فاكتوری است و عوامل محیطی، ژنتیك و ویروس‌ها می‌توانند در ابتلا به آن موثر باشند. اما نكته این است كه حتی نوع این عوامل محیطی كه می‌تواند در ابتلا به این بیماری موثر باشد هنوز مشخص نشده است. در سال‌های اخیر بحث ابتلا به ویروس EBV مطرح شد كه می‌تواند یكی از دلایل ابتلا به ام‌اس باشد اما این موضوع هنوز ثبت نشده است. نظریه كمبود ویتامین D نیز یكی از مواردی است كه در ابتلا به ام‌اس طرح شده است و حتی تحقیقی در ایالات‌متحده روی سربازان صورت گرفته و مشخص شده در نمونه خونی سربازانی كه بعد از سربازی به ام‌اس مبتلا شده‌اند، سطح ویتامین Dپایین‌تری نسبت به افراد سالم داشتند.»

این متخصص مغز و اعصاب اضافه می‌كند: «یكی دیگر از نتایج مطالعاتی كه درباره بیماری ام‌اس صورت گرفته، این است كه معمولا بیماری ام‌اس در افرادی كه از نظر اجتماعی و اقتصادی به طبقه بالای جامعه تعلق دارند بیشتر است. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهد ابتلا به ام‌اس معضل طبقات پایین یا كارگری نیست و افراد تحصیلكرده و متعلق به طبقه بالای جامعه بیشتر در معرض این بیماری هستند. اگرچه هنوز دلایل اصلی و كاملی برای این مورد ذكر نشده است.»

3مرداد1392
http://www.salamatnews.com/viewNews.aspx...938&cat=16
------------------------------------------------------------------------------------------
اطلاعات درباره ویروس اپستاین – بار (EBV):
http://mswiki.ir/index.php?title=Epstein_Barr_virus
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : fireboud , parastoo joon , رامنا , hamid , MFhealth , leili , matinfard , movahedi , آنا , mary909 , الهام ج , سها
پزشک متخصص ام اس در کشور کم داریم
عبدالمحمد رستمی، استاد و رئیس بخش مغز و اعصاب دانشگاه جفرسون فیلادلفیا پنسیلوانیا در آمریکا
به عقیده من نورولوژیست ها باید پزشک متخصص ام اس هم شوند. یعنی در حرفه خود از مهارت و آگاهی کافی در مورد بیماری ام اس هم برخوردار باشند.ما نورولوژیست های بسیاری در کشورمان داریم، اما پزشکان متخصص ام اس به اندازه کافی نداریم. باید پزشکان متخصص مان در شهرهای مختلف بیشتر شود تا بتوانند راه های مطمئن تر و درست تری برای درمان بیماری تشخیص دهند.”این پیشنهاد دکتر عبدالمحمد رستمی، رئیس بخش مغز و اعصاب دانشگاه توماس جفرسون فیلادلفیا پنسیلوانیا در آمریکا،است: “کشور ما در مسیر دانش پزشکی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و به جرأت می گویم که در این زمینه هم ردیف با کشورهای خارجی پیش می رویم.”پروفسور عبدالمحمد رستمی، ۳۰ سال تجربه تدریس و تحقیق در زمینه بیماری ام اس را در کارنامه خود ثبت کرده است.
*وضعیت درمان بیماری ام اس را در کشورمان چطور ارزیابی می کنید؟
خوشبختانه کشور ما در مسیر علم و دانش پزشکی در سطح بسیار بالایی قرار دارد و می گویم که در این زمینه هم ردیف کشورهای خارجی پیش می رویم. من در این چند روزی که به ایران آمدم، با نورولوژیست های بسیاری صحبت کردم و بعضی از مقالات همکاران را خواندم. مقالات در سطح قوی بود و پزشکان ما از نظر دانش در وضعیت خوبی بسر می برند. به نظرم تا رسیدن به مقصد نهایی، یعنی کشف راه های و دستاوردهای جدیدتر برای درمان و بهبود وضعیت ام اس راه زیادی نمانده است.
*چه راه هایی پیشنهاد می دهید که این وضعیت بهتر شود؟
همانطور که گفتم پزشکان متخصص ما از نظر دانش در سطح بسیار بالایی هستند.ما نورولوژیست های بسیاری در کشورمان داریم، اما پزشکان متخصص ام اس به اندازه کافی نداریم. باید این پزشکان متخصص در شهرهای مختلف بیشتر شود، تا بتوانند راه های مطمئن تر و درست تری برای درمان بیماری تشخیص دهند. اکثر داروهای ام اس در ایران وجود دارد و ساخته می شود،اما بعضی از داروها هم در ایران وجود ندارد و از خارج کشور وارد می شود. طبیعتا این مساله برای بیمار مشکلات بسیاری به دنبال دارد. باید کاری کرد که این داروها در کشور خودمان تولید و با قیمت مناسب به بیماران عرضه شود. البته ناگفته نماند که داروهای جدید خوراکی در کشورمان ساخته شده است
*وضعیت ام اس را در ایران چطور می دانید؟
متاسفانه ام اس در ایران افزایش یافته و شیوع این بیماری از ۳۰ سال پیش تا الان بیشتر شده است. زنان بیشتر از مردان به این بیماری دچار می شوند. البته خارج از کشور هم وضعیت همین طور است، یعنی در ازای هر سه تا چهار زن یک مرد به ام اس دچار می شود و این بیماری در زنان چشمگیر است.
*چه دلیلی دارد که ام اس در خانم ها بیشتر است؟
علت آن به طور دقیق معلوم نیست. شاید مربوط به تغییرات هورمونی در بدن باشد. متخصصان در حال تحقیق و بررسی در این زمینه هستند تا بتوانند به علت دقیق آن دست یابند. البته من و همکاران هم در آزمایشگاه نورولوژی در دپارتمان نورولوژی کالج پزشکی جفرسون در حال تحقیق و یافتن راه های جدید برای درمان بیماری هستیم.
*بعضی بیماران با توجه به شرایط سخت جسمی و روحی شان، با بیماری ام اس سخت کنار می آیند، شما چه پیشنهادی به آنان می کنید؟
بیماران در وهله اول باید از خودشان خوب نگهداری کنند و به فکر سلامت کامل جسم و روح شان باشند. مراقبت باشند که دچار افزایش وزن نشوند، به اندازه کافی ورزش کنند تا اندام های تحتانی و پاهایشان قدرت و توانایی اشان را از دست ندهند. سیگار نکشند و سعی کنند که شاد باشند تا کمتر دچار ناراحتی و استرس شوند. در آخر اینکه بیماران باید با پزشک معالج شان رابطه دوستانه برقرار کنند، تا با توجه به توصیه های پزشک مربوطه بهتر با این بیماری کنار بیایند.

http://payamems.com/web/10616/
تاریخ مطلب : ۱۸ مرداد ۱۳۹۴
 تشکر شده توسط : atefe , عمومهربان , mahdi1004 , glassheart , یاسی

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بررسی آخرین یافته های علمی سلولهای بنیادی عصبی درپنجمین کنگره علوم اعصاب niloofary 0 2,478 2016/07/26, 08:32 AM
آخرین ارسال: niloofary
  نشست خبری پزشکان در حاشیه روز جهانی ام اس - 95 niloofary 2 3,064 2016/05/25, 09:32 PM
آخرین ارسال: nahid
  کتاب «یک‌صد پرسش و پاسخ درباره ام‌اس» sina gt 0 2,023 2014/12/30, 03:58 PM
آخرین ارسال: sina gt
  نقدی بر تصمیم جدید مسوولان درباره داروهای خارجی hessam 11 6,861 2014/03/13, 03:32 PM
آخرین ارسال: منصور91
  گفتگو با دکتر صحرائیان درباره وضعیت دارو sooorooosh 10 7,012 2013/10/06, 01:30 PM
آخرین ارسال: Hasty
Rainbow متخصصین مغز و اعصاب در تهران گردهم می آیند hessam 0 2,354 2013/04/29, 10:46 PM
آخرین ارسال: hessam
  ابهام مهم بهمنی درباره یک رانت ارزی دارو sargol 0 1,880 2013/03/03, 10:23 PM
آخرین ارسال: sargol
  افتتاح«مرکز جامع علوم اعصاب جهان» در ایران تا پایان سال آینده paeazan 0 2,053 2012/12/28, 03:17 PM
آخرین ارسال: paeazan
  احیای‌اعصاب‌قطع‌شده انسان توسط یک‌ایرانی همسر یک مشکوک به ام اس 0 2,039 2012/12/26, 09:48 AM
آخرین ارسال: همسر یک مشکوک به ام اس
  اثر امواج موجود در فضا روي سيستم مغز و اعصاب و تعادل انسان Pooya.N 7 9,802 2012/12/23, 02:09 PM
آخرین ارسال: sargol

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان