امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مصاحبه با پزشکان مغزو اعصاب درباره ام اس
پرسش و پاسخ در سایت پیام ام اس(قسمت اول)
پیام ام اس: سوالات مطرح شده توسط خوانندگان عزیز به متخصصین مرتبط با سوالات ارجاع داده شد و پاسخ دریافت شده در ذیل درج می گردد چنانچه برای شما نیز سوالی مطرح بود می توانید با طرح آن ما را مطلع و جواب آن را دریافت نمایید.
سوال: من به ام اس مبتلا هستم .الان هم دارای مشکلات خواب رفتگی در پاهایم هستم .میخواستم بپرسم عصب کشی دندان مشکلی برام ایجاد نمیکنه؟
جواب: خیر.عصب کشی دندان بلامانع است.
سوال: دختری ۲۸ ساله هستم . چندماه پیش بدلیل بیماری مادرم تحت فشار و استرس بالایی بودم
حدود ۳ ماه است که دست و پای راست حالت خواب رفتگی دارد (عمدتا دستم). اوایل درد هم داشتم و حالت سوزن سوزن در دست و پا حس میکردم.
چک آپ کلی که دادم ویتا مین D کمتر از ۴ بود و بعد از مصرف دارو پس از ۲ ماه علائم کمتر شد ولی هنوز گاهی دست و پای راست خواب می رود
این علائم میتواند MS باشد؟؟
جواب: علایم ذکر شده بسیار غیر اختصاصی هستند. شما باید بدون نگرانی به متخصص داخلی مغز و اعصاب مراجعه کنید .پس از معاینه ی عصبی اگر اقدام خاصی لازم باشه شما را راهنمایی میکنند.
سوال: در مورد گرفتن روزه بیماران ام اس توضیح دهید
جواب: روزه گرفتن خصوصا در روزهای طولانی تابستان
در صورتیکه بیمار بواسطه ی ضعف و تشنگی دچار تشدید علایم شود،توصیه نمیشود.
سوال: آیا بیماران ام اسی میتوانند با هم ازدواج کنند؟
بیماران مبتلا به ام اس میتوانند با هم ازدواج کنند ولی نباید صاحب فرزند شوند.چون شانس ابتلا فرزند به ام اس بالاست.
سوال: دوماه پیش در اثر کار شدید با وزنه و حرکت گردن دچار نوعی سر درد شدم که بیشتر در مواقع خواب گریبان گیرم میشد و در صبح ها مخصوصا.
به دکتر متخصص مراجعه کردم و با انجام عمل ام آر آی و نوار مغز،خدارو شکر دکتر گفتند مشکلی ندارید.
تا اینکه یک ماه پیش نیز به همان دکتر مراجعه کردم و به من گفتند دارای نوعی سر درد به نام سر درد تنشی شده اید..
من از آن روز دیگر سر درد نداشتم تا اینکه دو هفته است که ورزش کشتی را شروع کرده ام،فوق العاده فشار جسمی می آورم و عرق فرااوان میکنم.
حال پس از کشتی سرم از ناحیه جمجمه درد میگیرد به شکلی که سرم را تکان میرهم روبه جلو و عقب سر درد تشدید میشود..بعضی مواقع گیج میشوم،خوابم تنظیم نیست.سابقه ی میگرن در خانواده داریم و مادرم میگرن شدید دارد..این سر دردم طوری است که وقتی تسکین میابد و من میخندم و سرم را تکان میدهم درد آن شروع میشود.لازم به ذ کر است بگم گوش چپ صدای ویز می دهد ولی تا آنجایی که به خاطر داشتم از بچگی این مشکل را داشتم.
به دکتر متخصص مراجعه کردم و مرا معاینه کردند و گفتند میتواند سر درد شما از نوع تنشی و میگرنی باشد..
فوق العاده آدم استرسی هستم.
۱۹ سال سن دارم..
خواهش میکنم آقای دکتر مرا کمک کنید که بدانم چه مشکلی دارم،آیا مشکل جدی است؟و راه های درمان سر دردم را به من معرفی کنید
جواب: شما باید تحت نظر پزشک معالج خود (متخصص مغز و اعصاب)باشید.با تجویز داروی مناسب و پیگیری درمان انشالله بهبود پیدا می کنید.
سوال: درباره ی بیماری Areflexic bladder مثانه بی اختیاری پرسیده اند.
جواب:ادرار کردن یک مکانیسم طبیعی بدن برای دفع مواد زاید از بدن است . غذایی ما می خوریم و سوخت و سازی که در بدن حاصل می شود مقداری مواد زاید را بجا می گذارد که چناه برای دفع این مواد زاید وجود دارد . یکی با عرق کردن این مواددفع می شود . مقداری از این مواد زاید از طریق مدفوع دفع می شود و مقداری از این مواد از طریق ادرار دفع می شود . این مواد زاید از طریق
خون به کلیه می رسد . کلیه آنرا تصفیه می کند و مواد زاید را می گیرد و با آب مخلوط می کند و بصورت ادرار این مواد را دقع می کند . این مواد به نوعی تصفیه کننده است . در شرایط معمولی وقتی انسان آب می خورد به اندازه ای که تشنگی اش برطرف بشود و عرق معمولی می کند این ادرار از کلیه ها می آید و داخل مثانه جمع می شود و در روز پنج بار تخلیه اتفاق می افتد . حجم مثانه ی ما حدود سی صد تا چهار صد سی سی است . یعنی مثانه ی ما می تواند هر باز یک و نیم لیوان حجم بپذیرد و هر دقیقه هم یک سی سی به آن اضافه می شود . معمولا شبها مثانه می تواند ادراری که جمع می شود نگه دارد و ممکن است که یک بار در شب بلند بشود و این ها حالت طبیعی است . ادرار کردن طبیعی عبارت است از ادراری که رنگ سفید مایل به زرد دارد ولی نه خیلی زرد پُررنگ است نه خیلی سفید است ، ادرار معمولا سوزش ندارد ، ادرار معمولا جهش خوبی دارد و بعد از ادرار فرد باید احساس سبکی و راحتی بکند ، تخلیه باید کامل صورت بگیرد . در برخی بیماریها مثل ضایعات نخاعی و بیماریهای درگیر کننده ی مغز و نخاع نظیر ام اس تخلیه ی طبیعی ادرار از مثانه دچار اختلال میشود یکی از این حالتها مثانه ی آرفلکس است .در این حالت غلاف رشته‌های عصبی ناحیه ای از نخاع که در کار ارسال پیام‌های بازتاب دفع ادرار دخالت دارند عامل بروز این اختلال می باشد . در این حال از طرفی نخاع قادر به ارسال پیام هایی مبنی بر لزوم تخلیه مثانه به مغز نمی‌باشد و از طرف دیگر ارسال پیام های باز شدن دریچه خارجی نیز با مشکل مواجه است با وجود اختلال در بازتاب تخلیه مثانه و عدم کنترل فرد بر عمل دفع، مثانه ای متسع و شل ایجاد می‌گردد کـه همراه با علائم زیر می‌باشد :
- فوریت در دفع ادرار
- دفع ادرار به صورت قطره قطره و نیاز به زور زدن جهت ادرار کردن
- تاخیر دفع ادرار : فاصله زمانی و تاخیری بین خواست و اراده فرد مبنی بر دفع ادرار و انجام این عمل توسط مثانه وجود دارد
- بی اختیاری ادراری
، مثانه به جای آن که به صورت دوره ای تخلیه شود، تا حداکثر ظرفیت خود پر می شود و هر از گاهی قطرات ادرار به پیشابراه وارد می شود. این حالت را بی اختیاری ناشی از لبریز شدن مثانه می گویند
ممکن است با تجویز دارو بتوان به کاهش احتباس ادرار کمک کرد.ولی گاه نیاز به سودان متناوب است.
اگر مثانه به طور متناوب با سوند ادراری تخلیه شود ، از آسیب به مثانه بر اثر کشیدگی بیش از حد آن جلوگیری می شود و تحریک پذیری رفلکس دفع ادرار کم کم افزایش می یابد تا در نهایت رفلکس های تیپیک دفع ادرار برگردد ، با بازگشت رفلکس دفع ادرار ، تخلیه مثانه به صورت دوره ای ولی بدون احساس دفع ادرار انجام می شود .

http://payamems.com/web/%D9%BE%D8%B1%D8%...%88%D9%84/
۰۳ بهمن ۱۳۹۴
 تشکر شده توسط : helli , juju

پیام های داخل این موضوع
RE: مصاحبه با پزشکان مغزو اعصاب درباره ام اس - توسط niloofary - 2016/01/24, 11:00 AM
زندگی درجریان است - توسط sargol - 2013/05/08, 08:15 PM

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بررسی آخرین یافته های علمی سلولهای بنیادی عصبی درپنجمین کنگره علوم اعصاب niloofary 0 2,538 2016/07/26, 08:32 AM
آخرین ارسال: niloofary
  نشست خبری پزشکان در حاشیه روز جهانی ام اس - 95 niloofary 2 3,157 2016/05/25, 09:32 PM
آخرین ارسال: nahid
  کتاب «یک‌صد پرسش و پاسخ درباره ام‌اس» sina gt 0 2,083 2014/12/30, 03:58 PM
آخرین ارسال: sina gt
  نقدی بر تصمیم جدید مسوولان درباره داروهای خارجی hessam 11 7,020 2014/03/13, 03:32 PM
آخرین ارسال: منصور91
  گفتگو با دکتر صحرائیان درباره وضعیت دارو sooorooosh 10 7,175 2013/10/06, 01:30 PM
آخرین ارسال: Hasty
Rainbow متخصصین مغز و اعصاب در تهران گردهم می آیند hessam 0 2,402 2013/04/29, 10:46 PM
آخرین ارسال: hessam
  ابهام مهم بهمنی درباره یک رانت ارزی دارو sargol 0 1,921 2013/03/03, 10:23 PM
آخرین ارسال: sargol
  افتتاح«مرکز جامع علوم اعصاب جهان» در ایران تا پایان سال آینده paeazan 0 2,104 2012/12/28, 03:17 PM
آخرین ارسال: paeazan
  احیای‌اعصاب‌قطع‌شده انسان توسط یک‌ایرانی همسر یک مشکوک به ام اس 0 2,075 2012/12/26, 09:48 AM
آخرین ارسال: همسر یک مشکوک به ام اس
  اثر امواج موجود در فضا روي سيستم مغز و اعصاب و تعادل انسان Pooya.N 7 9,952 2012/12/23, 02:09 PM
آخرین ارسال: sargol

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان