امتیاز موضوع:
  • 5 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داروهای مسکن و ضد درد
من چون خيلي درد دارم و تاقتم كمه مثل نقل و نبات ژلوفن ميخورم چي كار كنم چي بخورم ؟؟؟؟؟rolleyes
گر ببري به سروري بر سر زلف جان من
زنده شوم به يك نفس از دم جان فضاي تو
(2014/09/03, 07:32 AM)Masi 93 نوشته است: من برای تسکین درد از سری قرص های پانادول استفاده میکنم این مسکن ها با بسته هایی در رنگهای مختلف که هر رنگ برای دردهای خاصی است و روی بسته هم درج شده عرضه میشه. اینارو از خارج ازایران برام فرستادند اما فکرکنم در ایران هم باشه البته شاید همه رنگش نباشه ولی به احتمال خیلی زیاد هست
به نظر من عالیه و بجای اینکه خواب آور باشه کاملا آدمو سرحال میکنه

قرصی که دوستمون نام بردند نام دیگر استامینوفن خودمونه در مورد این قرص (پانادول) عوارض جانبی موارد مصرف و منع دارویی

پانادول: ضد درد، ضد تب

کجا به درد می‌خورد؟

همان استامینوفن خارجی است. فقط نامش تغییر کرده است. ما ایرانی‌ها معمولاً بیش از حد به اجناس خارجی اعتماد داریم. تصور اینکه این دارو خارجی است پس عوارض آن هم کمتر است را دور بیاندازید. هیچ فرقی نمی‌کند استامینوفن باشد یا پانادول، مهم این است که شما با مصرف بی‌رویه داروی شیمیایی، به بدن تان صدمه می‌زنید.

حواس تان باشد:

اینکه یک دارو خارجی باشد دلیل بر کیفیت بالا و نداشتن عوارض جانبی‌اش نیست. پس در مصرف هر دارویی باید به مقدار مصرفی‌اش توجه کرد تا دچار مسمومیت دارویی نشد. بهتر است مسکن‌ها همراه با غذا مصرف شوند تا آثار مخرب کمتری به دستگاه گوارش وارد کنند.

موارد مصرف

استامینوفن در تسکین دردهای ملایم تا متوسط و به عنوان ضد تب بکار می‌رود.

مکانیسم اثر

این دارو با مهار ساخته شدن پروستاگلاندین‌ها موجب تب و کاهش شدت درد می‌گردد.

فارماکوکینتیک

جذب استامینوفن از راه خواراکی سریع و کامل و از راه رکتال متغیر می‌باشد.به طور وسیعی (۹۵% – ۹۰)‌در کبد متابولیزه شده و دفع دارو و متابولیت‌های‌آن عمدتاً از راه ادرار صورت می‌گیرد . نیمه عمر دارو ۴-۱ ساعت و زمان لازم برای رسیدن به اوج اثر ۳-۱ ساعت می‌باشد.

موارد منع مصرف

هشدارها

۱٫ در بیماران دیابتی ، احتمال مثبت شدن کاذب تست قند خون وجود دارد.

۲٫ از مصرف سالیسیلات‌ها یا سایر ضد التهاب‌های غیر استروئیدی همراه با استامینوفن بیش از چند روز باید خودداری شود.

۳٫ درموارد زیر باید با احتیاط فراوان مصرف شود: الکلسیم فعال، بیماری کبد و هپاتیت ویروسی.

عوارض جانبی

بثورات پوستی، درماتیت آلرژیک، اختلالات خونی و پانکراتیت حاد از عوارض جانبی پس از مصرف طولانی می‌باشد. صدمات کبدی متعاقب مصرف بیش از حد آن ایجاد می‌گردد.

تداخل دارویی

کلستیرامین جذب استامینوفن را کاهش و متو کلوپرامید موجب تسریع جذب آن می‌شود.

نکات قابل توصیه

۱٫ مصرف بیش از ۵ نوبت در روز کودکان توصیه نمی‌شود ، مگر اینکه طبق دستور پزشک باشد.

۲٫ به دلیل احتمال بروز آسیب کبدی یا کلیوی ، این دارو نباید بیش از مقدار توصیه شده مصرف شود.

مقدار مصرف

قرص، محلول خوراکی، سوسپانسیون

بزرگسالان: به عنوان ضد درد و ضد تب، ۵۰۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۳ ساعت یا ۶۵۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۴ ساعت تا زمان وجود علائم مصرف می‌شود.

کودکان: به عنوان ضد درد و تب در کودکان تا ۳ ماه ۴۰ میلی گرم هر ۴ ساعت،‌ ۱۲-۴ ماه ۸۰میلی گرم هر ۴ ساعت، ۲-۱ سال ۱۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ،‌ ۴-۲ سال ۱۶۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ، ۶-۴ سال ۲۴۰میلی گرم هر ۴ ساعت( تا زمان وجود علائم )‌، ۹-۶ سال۳۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت( تا زمان وجود علائم)،۱۱-۹ سال ۴۰۰-۳۲۰ میلی گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علایم )و ۱۲-۱۱ سال ۴۸۰ – ۳۲۰ میلی‌گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علائم) مصرف می‌شود.

شیاف:

بزرگسالان: به عنوان ضد درد و تب ۵۰۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۳ ساعت یا ۶۵۰-۳۲۵ میلی گرم هر ۴ ساعت ( تا زمان وجود علائم)‌استعمال می‌شود.

کودکان: به عنوان ضد درد و تب در کودکان تا ۲ سال ، مقدار مصرف توسط پزشک تعیین می‌شود. برای کودکان با سن بالاتر، مقدار مصرف مشابه مقدار مصرف سایر اشکال دارویی این دارو است.

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نکاتی چند راجع به ام اس و معرفی داروهای مکمل جانبی برا� mohsen121 1 5,558 2017/08/16, 12:28 AM
آخرین ارسال: Saharbaghi1
  فهرست تاپیک های داروهای ام اس nahid 1 7,177 2016/08/22, 12:52 PM
آخرین ارسال: مُنا_منتظر المهدی
  اطلاعات داروئی جدید از داروهای ام اس sooorooosh 31 12,781 2015/12/30, 12:24 PM
آخرین ارسال: nahid
  معرفی انواع داروهای ضد افسردگی nahid 2 8,616 2014/04/18, 01:35 PM
آخرین ارسال: OMG!
  همه چیز در مورد داروهای موثر در درمان بیماری آیدا 6 11,828 2014/01/07, 09:53 AM
آخرین ارسال: الی کوچولو
  داروهای امید بخش 10سال آینده mari 13 12,356 2013/09/15, 12:50 PM
آخرین ارسال: successful
  مقایسه اثربخشی داروهای آونکس، ربیف و بتافرون shokolat 11 13,748 2012/09/09, 11:54 AM
آخرین ارسال: sooorooosh

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
2 مهمان