امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
رابطه بیولوژیک بین فلزات و بیماری ام.اس
یعنی این که من به هر چی دست می زنم و من رو برق می گیره به این مربوطه که آهن و آلومینیوم من زیاده؟؟؟confused2confused2confused2HuhHuhHuh
بیشتر ظروف در دهه قبل آلومینیوم بوده و چون بیماری ام اس جندین عامل باعث بروزش میشه ، نتیجه میگیریم شاید استفاده ار ظروف آهنی و آلومینیومی تاثیری در ابتلا به ام اس باشه confused
مهم این نیست که در کجای این دنیا ایستاده ایم
مهم اینست که در چه راستائی گام برمیداریم.
سلام دوستای خوبم. این مطلب که بین این فلزات و بروز ام اس رابطه باشه از نظر فیزیولوژیکی بعید به نظر می رسه. آهن به شکل کاملا کنترل شده در بدن استفاده میشه اصلا در خون ما شکل آزاد این فلزات رو نداریم! آهن به شکل یونی در ساختمان هموگلوبین که پروتئین ناقل اکسیژن در بدن هست عمل می کنه. می تونم هزاران دلیل برای رد این خبر داشته باشم. همه ما دنبال دلیل و برهان می گردیم که توجیح کنیم چرا من ام اس دارم و دیگری نه؟ اخبار این سایتها رو زیاد جدی نگیرین. مثلا چند وقت پیش مادر من از دکترش دستور قطع داروی امپرازول رو گرفته بود اما تازگیها بی خطر بودن و رد این ادعا که این دارو منجر به بروز پوکی استخوان میشه مطرح شده! در حال حاظر ایشون روزانه در دو نوبت از امپرازول استفاده می کنند. جالب تر اینه که مادر من بیماری اتوایمیون گوارشی دارند!
برای اولین بار تولد را درک کنید فرصتهای ناب تکرار نمی شوند. من امشب هفت شهر آرزوهایم را گم کرده ام. اینجا ستاره ها پنهان شده اند. تا به خویش آمدم تمامم تباه شد........

سلام دوستان من همین یه ماه پیش یه ازمایش خون دادم که برای اولین بار تو این آزمایش فریتین(ذخایر آهن خون)خونم اندازه گرفته میشد چیزی که جالب بود این بوذ که فریتین خونم بیشتر از ماکسیمم مقدار طبیعی بود در صورتی که من همیشه فک می کردم کمبود آهن دارم. چون وقتی وایمیسادم چشام سیاهی می رفت و دکتر مصرف اهنو توصیه کرده بود.
غزل جان شکل آزاد آهن در افراد کاملا سالم و طبیعی وچود نداره اما تو بعضی بیماریا این حالت پیش میاد
 تشکر شده توسط : غزل
سلام دوستان. موضوع پایان نامه من بررسی مسمومیت سرب بود. برای من ثابت شد که فلزات سنگین علائم شبیه به اختلات عصبی ایجاد می کنند. اینها شامل سرب و یادم رفت چی بود! ببخشید اما قراره استاد راهنمای من با دانشجوهای دکترای تخصصی ایمنولوژی در مورد تاثیر چند نوع اینترلوکین و آنتی بادی در زمینه ام اس پایان نامه کار کنه. فکر کنم در مراحل اولیه آزمایشات باشن. من قبل از اینکه خداحافظی کنم با استادم از ایشون خواستم فلزات سنگین رو در نمونه های خون افراد کنترل و تیمار اندازه گیری کنند این مطلب رو به عنوان ایده به ایشون دادم. لازم شد با ایشون تماس بگیرم و از روند پیشرفت این پروژه خبر بگیرم. در اولین فرصت این کار رو انجام میدم. این پایان نامه ها چون حتما باید مقالات ISI داشته باشه قابل استناد و مطمئن هست. امیدوارم اطلاعات ارزشمندی داشته باشه و قابل استفاده. به امید خبرهای خوشagreement2agreement2agreement2agreement2
برای اولین بار تولد را درک کنید فرصتهای ناب تکرار نمی شوند. من امشب هفت شهر آرزوهایم را گم کرده ام. اینجا ستاره ها پنهان شده اند. تا به خویش آمدم تمامم تباه شد........

تشکر شده توسط : leili , seyyed reza
[QUOTE='Prime' pid='72159' dateline='1304925016']

ببینید بالا بودن میزان آهن باعث میشه شما دیابت بگیری!
پایین بودنش هم باعث میشه کم خونی بگیرید.

این یعنی شما باید نرمال رفتار کنی! دکتر وقتی براتون مولتی ویتامین تجویز کرده شاید با توجه به داروهایی که میخورید و آزمایش خونتون جذب آهن در شما پایینه!
اصولا بدن به همه ی مواد معدنی نیاز داره!
اینطور نیست که اینو بخوری MS بگیری یا نخوری نگیری!
این تحقیقات کاملا نسبی هستند و فقط مجموعه ای از داده های پراکنده اند.

اگر میخواید خیالتون راحت باشه از بابت تامین ویتامین ها و مواد معدنی بدن سعی کنید مصرف این مواد رو کم کم از قرص ها به مواد غذایی تبدیل کنید.
این مهم تنها با تغییر روش تغذیه ممکن میشه.
اگر نمی تونید همون قرص ها رو بخورید با خیال راحت به تجویز پزشکتون اعتماد کنید.

اي بابا! برادر من دكترا مولتي ويتامين نقل و نباتشونه. دكتر من تا بهش ميگم سردرد دارم پرانول ميده، تا ميگم زود خسته ميشم مولتي ويتامين! اونم صدتا صدتا.آزمايش كجا بود؟!انقدر پرانولو مولتي ويتامين بهم ميده كه خودم ميخورم هيچ، بقيه شم ميدم مادربزرگم تقويت شهlaughing3(البته براي قلبش هميشه پرانول ميخوره)
[quote='غزل' pid='150621' dateline='1323344405']
سلام دوستان. موضوع پایان نامه من بررسی مسمومیت سرب بود. برای من ثابت شد که فلزات سنگین علائم شبیه به اختلات عصبی ایجاد می کنند. اینها شامل سرب و یادم رفت چی بود! ببخشید اما قراره استاد راهنمای من با دانشجوهای دکترای تخصصی ایمنولوژی در مورد تاثیر چند نوع اینترلوکین و آنتی بادی در زمینه ام اس پایان نامه کار کنه. فکر کنم در مراحل اولیه آزمایشات باشن. من قبل از اینکه خداحافظی کنم با استادم از ایشون خواستم فلزات سنگین رو در نمونه های خون افراد کنترل و تیمار اندازه گیری کنند این مطلب رو به عنوان ایده به ایشون دادم. لازم شد با ایشون تماس بگیرم و از روند پیشرفت این پروژه خبر بگیرم. در اولین فرصت این کار رو انجام میدم. این پایان نامه ها چون حتما باید مقالات ISI داشته باشه قابل استناد و مطمئن هست. امیدوارم اطلاعات ارزشمندی داشته باشه و قابل استفاده. به امید خبرهای خوشagreement2agreement2agreement2agreement2

ممنون غزل جان love51 منتظر خبراي كاملا علمي و قابل اعتمادتون هستم
 تشکر شده توسط : seyyed reza
(2011/12/07, 10:12 PM)sarir نوشته است: سلام دوستان من همین یه ماه پیش یه ازمایش خون دادم که برای اولین بار تو این آزمایش فریتین(ذخایر آهن خون)خونم اندازه گرفته میشد چیزی که جالب بود این بوذ که فریتین خونم بیشتر از ماکسیمم مقدار طبیعی بود در صورتی که من همیشه فک می کردم کمبود آهن دارم. چون وقتی وایمیسادم چشام سیاهی می رفت و دکتر مصرف اهنو توصیه کرده بود.
غزل جان شکل آزاد آهن در افراد کاملا سالم و طبیعی وچود نداره اما تو بعضی بیماریا این حالت پیش میاد

همون طور که غزل گفت یه چیزی داریم به اسم مسمومیت با سرب که علائمی شبیه به کم خونی داره. دلیلش هم اینه که سرب یه جورایی جای آهن توی هموگلوبین رو می گیره و هموگلوبین دیگه نمیتونه اکسیژن رو خوب جابجا کنه و ما دچار خستگی- ریزش مو- سیاه شدن چشم در ناگهان بلند شدن و ... میشیم. الان تو شهرهای شلوغ که به دلیل آودگی هوا سرب تو هوا زیاده خیلی از مردم ممکنه مسمومیت با سرب داشته باشن. از دلایل دیگه ای که باعث این مشکل میشه گذاشتن غذا یا نون داغ لای روزنامه و استفاده از بعضی ظروف پلاستیکی بخصوص اونایی که رنگی اند یا حتی استفاده از آبهایی که از لوله کشی های قدیمی میان تو خونه ها. معمولا این مسمومیت با کم خونی اشتباه گرفته میشه.
ارزش ماورایی هرکس، به اندازه حرفهاییست که برای نگفتن دارد...
 تشکر شده توسط : غزل
مسمومیت با فلزات و ابتلا به ام.اس
کاهش ضریب هوشی، سردرد و خستگی از عوارض تماس با سرب است
آیا از عوارض مخرب فلزات سنگین بر سلامت انسان باخبرید؟ آیا می دانید این نوع فلزات از راه پوست، تنفس و خوراک جذب بدن می شوند و می توانند سیستم های عضلانی، عصبی، اسکلتی و حتی کبد و کلیه های مار ا درگیر کنند؟
در بیش از یک قرن گذشته با آمدن صنایع مدرن، فلزات سنگین از زمین استخراج و در ترکیبات مصالح ساختمانی، ظروف غذاخوری، مواد سوختی، نگهدارنده های چوب و فلزات، باتری اتومبیل و... استفاده می شوند. این فلزات در واقع گروهی از عناصر فلزی هستند که بسیار سمی بوده و انسان ها همیشه در معرض آلودگی به آنها قرار دارند.
این فلزات نقش مفیدی در بدن انسان ها ندارند و سمی ترین آنها سرب، کادمیم، جیوه و آرسنیک است. البته در گروه فلزات سنگین آهن، کبالت، مس، روی و منگنز نیز جای دارند که مقادیر کم آن برای بدن ضروری ولی جذب بیش از حد آنها خطرناک و سمی است. فلزات سنگین اغلب از طریق آب، هوا و غذا می توانند وارد بدن شوند و به دلیل آن که خاصیت تجمعی در بافت های بدن دارند تماس با مقادیر کم آن در طولانی مدت می تواند بروز مسمومیت در مصرف کننده منجر شود.
عوارض مسمومیت با فلزات سنگین
سرب: میوه و سبزیجاتی که از مکان های نزدیک به شهرها، مکان های صنعتی یا مجاور جاده های شلوغ تهیه می شوند، رنگ و گرد و غبار خانه ها، لوله کشی های قدیمی آب آشامیدنی، باتری ماشین، رنگ مو، جوهرها، برخی قوطی های کنسرو، سیگار و شیر حیواناتی که در مناطق آلوده رشد می کنند از جمله منابع آلوده به سرب هستند. از عوارض تماس با سرب می توان به کاهش ضریب هوشی، بیش فعالی بچه ها، سردرد، خستگی، تحریک پذیری، بی اشتهایی، بی خوابی، افسردگی و فشار خون بالااشاره کرد.
جیوه: آمالگام، (ماده ای که برای پر کردن دندان به کار می رود)، آفت کش ها، مواد زاید صنعتی، ماهی های صید شده از آب های آلوده به جیوه و... از منابع آلوده به جیوه هستند. جیوه به دلیل تمایل خاص به بافت مغز عامل مهمی در بروز افسردگی، اختلالات روانی، اشکال در تمرکز، سردرد و خستگی است. همچنین این فلز سمی می تواند با آسیب های عصبی بر پیشرفت بیماری MS و خطر بروز سرطان بیفزاید و اگر جنین در رحم مادر در معرض جیوه قرار گیرد عوارضی چون فلج مغزی، عقب افتادگی ذهنی و نقایص مادرزادی را ایجاد خواهد کرد.
کادمیم: پوشش های فلزی سطل ها، قوطی های حلبی، ظروف مخصوص یخ یخچال، مخازن آب، حشره کش ها، قهوه فوری، برخی غذاهای کنسروی، برخی نوشیدنی های کولادار، رنگ های غیرمجاز خوراکی و تمامی حیواناتی که داروهای ضدکرم حاوی کادمیم دریافت می کنند از جمله منابع اصلی آلودگی به کادمیم هستند. از عوارض تماس با این فلز می توان به اثرات سو بر کلیه ، ایجاد ضایعات استخوانی مثل استئوپروز و استئومالاسی، خطر افزایش فشار خون، ابتلابه سرطان و اختلال در سیستم ایمنی اشاره کرد.
آلومینیوم: دیگ ها و ماهی تابه های آلومینیومی که برای طبخ سبزی، میوه ها و غذاهای اسیدی استفاده می شوند، خوشبوکننده ها، آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم، قوطی های آلومینیومی، مواد آرایشی، برخی خمیردندان ها و آرد سفید تصفیه شده، برخی افزودنی های ضدکلوخه نمک و بیکنیگ پودر منابع آلوده به آلومینیوم هستند. از عوارض تماس با آلومینیوم نیز می توان به اختلالات سیستم عصبی مرکزی و اختلال حافظه که ممکن است خطر بیماری آلزایمر را افزایش دهد، اختلال در متابولیسم استخوان و خطر پوکی استخوان، سمیت کبدی و کلیوی و همچنین احتمال تجمع آلومینیوم در مفاصل و ایجاد آرتریت اشاره کرد.

چگونگی دفع فلزات سنگین از بدن
از آنجایی که فلزات سنگین در بافت ها رسوب و در بدن باقی می مانند باید از طریق متصل کردن این فلزات به بعضی مولکول ها آنها را از بدن دفع کرد. ویتامین E و سلنیوم از جمله مواد ضدسرطان و خنثی کننده آثار سمی فلزات سنگینی چون جیوه و سرب هستند. نان گندم و جو، حبوبات، ماهی، زرده تخم مرغ، سبزیجات حاوی برگ سبز تیره و گوجه فرنگی مواد غذایی حاوی سلنیوم و مغزها از جمله منابع خوب ویتامین E محسوب می شوند.
آهن، کلسیم و منیزیم نیز از جمله مواد معدنی هستند که جذب سرب و کادمیم را کاهش می دهند. گوشت قرمز، لبنیات و غلات سبوس دار به ترتیب از منابع خوب این املاح به شمار می روند.
love51زنده بودن را به بیداری بگذرانیم که عمری به اجبار خواهیم خفتlove51
 تشکر شده توسط : nahid , parisa2011

فلزات سمی موجود در محیط زندگی

برخی فلزات به مقدار ناچیز برای عملکرد طبیعی بدن ضروری هستند، اما ورود بیش از اندازه آن ها به بدن مسمومیت ایجاد خواهد کرد.

ایراد اصلی فلزات سنگین این است که در بدن متابولیزه نمی گردند. در واقع فلزات سنگین پس از ورود به بدن دیگر از بدن دفع نشده و در بافت های بدن انباشته می گردند. همین امر موجب بروز بیماری ها و عوارض متعددی در بدن می شود.

آن ها رشد و گسترش عفونت های ویروسی، باکتریایی و قارچی را نیز افزایش می دهند. فلزات سنگین همچنین جایگزین دیگر املاح و مواد معدنی مورد نیاز در بدن می گردند. برای مثال فلزات سنگین در بافت های عروق، عضلات، استخوان ها و مفاصل رسوب می کنند و یا در صورت کمبود روی در مواد غذایی کادمیوم جایگزین آن خواهد شد.

مضرات فلزات سنگین

اختلالات عصبی (پارکینسون، آلزایمر، افسردگی، اسکیزوفرنی)، انواع سرطان ها، فقر مواد مغذی ، بر هم خوردن تعادل هورمون ها، چاقی، سقط جنین، اختلالات تنفسی و قلبی-عروقی، آسیب به کبد، کلیه ها و مغز، آلرژی و آسم، اختلالات غدد درون ریز، عفونت های ویروسی مزمن، کاهش آستانه تحمل بدن، اختلال در عملکرد آنزیم ها، تغییر در سوخت و ساز، ناباروری، کم خونی، خستگی، تهوع و استفراغ، سردرد و سرگیجه، تحریک پذیری، تضعیف سیستم ایمنی بدن، تخریب ژن ها، پیری زودرس، اختلالات پوستی، کاهش حافظه، بی اشتهایی، التهاب مفاصل، ریزش مو، پوکی استخوان، بی خوابی و مرگ.

آلومینیوم

آلومینیوم در ظروف آلومینیومی، فویل آلومینیومی، قوطی های آلومینیومی، برخی داروها (مانند ضد اسید معده)، سرامیک ها، فیلتر سیگار، مصالح ساختمانی ،آمالگام دندان، دئودرنت ها، آفت کش ها، نمک خوراکی، دود سیگار، بیکینگ پودر، خمیر دندان موجود می باشد.

آرسنیک

آرسنیک در غذاهای دریایی، گچ های رنگی، آفت کش ها ، شوینده های خانگی، حشره کش ها، شیشه ها و آینه ها، نمک خوراکی، رنگ ها، شراب، آب چاه و یا لوله کشی، دود ناشی از مواد سوختی، سوختن چوب ناشی می گردد.

سرب

سرب در باطری خودرو، سرامیک ها، آب میوه های داخل قوطی، خاکستر سیگار، دود اگزوز خودروها، بنزین سرب دار، رنگ موها، حشره کش ها، ریمل مژه، برف، آلیاژ لحیم کاری، بتونه ها، رنگ ها، آب شهری و یا چاه ، شراب ، لوله ها وجود دارد.

جیوه

جیوه در چسب ها، فیلترهای صنعتی، لوازم آرایشی، دماسنج های شکسته، پر کننده های دندانی، ادرار آورها، نرم کننده های البسه، پولیش ها، پسماندهای صنعتی، ملین ها، رنگ ها، غذاهای دریایی، نگهدارنده های چوب موجود است.

نیکل

نیکل در بیکینگ پودرها، پروتزهای دندانی، دود اگزوز خودروها، پسماندهای صنعتی، غذاهای فرآوری شده، کودها، روغن های هیدروژنه، ظروف استنلس استیل موجود می باشد.

مس

مس در ظروف مسی، لوله های مسی، پروتزهای دندانی، آفت کش ها، رنگ موها، پسماندهای صنعتی، حشره کش ها، استخرها، سیگار، آب لوله کشی و یا چاه، غذاهای دریایی موجود می باشد.

کادمیوم

کادمیوم در آلیاژهای دندانی، باطری ها، روغن موتور، غذاهای دریایی، سرامیک ها، دود سیگار، چای و قهوه، کودها، آلیاژ های لحیم کاری، لوله های گالوانیزه، آب لوله کشی و یا چاه، الکترودهای جوشکاری، دود ناشی از سوختن لاستیک ها و پلاستیک ها، حبوبات و غلات فاقد سبوس.

روش های سم زدایی فلزات سنگین از بدن

یکی از روش های سم زدایی فلزات سنگین از بدن استفاده از رژیم های آب میوه می باشد. مصرف این آب میوه ها و عصاره ها ضمن آن که بسیار مغذی می باشند تمام ارگان های بدن را شستشو داده و از سموم پاک می کنند.

مصرف افشره و عصاره مرکبات، انگور، گیلاس، سیب، چغندر ، اسفناج، سیر، هویج، جعفری و هندوانه برای زدودن فلزات سنگین و پاک سازی بدن از سایر سموم بسیار موثر می باشد. همچنین مصرف کلسیم و روی نیز با رقابت با فلزات سنگین در جذب شدن و رسوب در بافت های بدن موثر می باشند.

مسمومیت ناشی از فلزات سمی

برخی فلزات سنگین مثل آهن جهت حیات ضروری می ‌باشند. در حالی که بقیه مثل سرب در همه ارگانیسم ها وجود دارند اما هیچ هدف بیولوژیک سودمندی را دنبال نمی ‌کنند. فلزات سنگین موجود در محیط مثل جیوه، خطری برای ارگانیسم های جاندار محسوب می ‌شوند.

بعضی از قدیمی‌ ترین بیماری های انسان را می ‌توان به مسمومیت با فلزات سنگین در رابطه با توسعه معادن فلزات، تصفیه و استفاده از آن ها نسبت داد. حتی با وجود شناخت فعلی از خطرات فلزات سنگین، میزان وقوع مسمومیت در حد قابل ملاحظه‌ ای باقی مانده و نیاز به اقدامات پیشگیری کننده و درمان موثر همچنان احساس می ‌شود.

هنگامی که مسمومیت با فلزات روی می ‌دهد، ملکول های شلات کننده تجویز می‌ شوند تا با اتصال به فلز، رفع آن از بدن تسهیل گردد.به عنوان مثال، مسمومیت ناشی از تتراتیل سرب یا تترامتیل سرب که در برخی از انواع بنزین ها به عنوان ضربه ‌گیر به کار گرفته می ‌شود، از طریق پوست، گوارش و تنفس جذب بدن شده و در بافت های نرم به ویژه کبد و دستگاه اعصاب مرکزی توزیع می ‌گردد و موجب بی ‌خوابی، توهمات، هذیان، لرزش و تشنج می‌ شود و در آخر، ممکن است سبب مرگ شود. امروزه با افزایش مصرف بنزین فاقد سرب، این نوع مسمومیت نیز رو به کاهش است.

در مورد مواد معدنی بدانید:
- دریافت مقادیر زیاد از فقط یک ویتامین یا ماده معدنی می ‌تواند مضر باشد.
- جوش ها و آکنه ها می‌ توانند به علت مسمومیت با مس یا سرب ایجاد شوند همان طور که کمبود روی باعث می ‌شود.
- کودکان بیش فعال معمولا سرب بیشتری در بدن خود دارند.
- مسمومیت با جیوه در مادران باردار می ‌تواند برای جنین کشنده باشد.
- داروهای مدر که معمولا برای بیماران فشار خونی یا مشکلات قلبی تجویز می ‌شوند، می ‌توانند پتاسیم بدن را کاهش دهند.
- مقادیر بالای مس و آهن در بافت های بدن می ‌توانند باعث سردردهای میگرنی یا حتی شیزوفرنی شوند.
- مسمومیت با سرب، با بیماری ms ارتباط دارد.
- کمبود روی می‌ تواند رشد و توسعه استخوان ها را آهسته کند.
- کمبود کروم، منیزیم، منگنز، و ویتامین b6 با بروز بیماری دیابت مرتبط است.
- ویتامینc ، b کمپلکس، روی و منگنز برای درمان شیزوفرنی استفاده می ‌شوند.
- کمبود منیزیم با صرع، لوسمی، بیماری های قلبی و اختلالات کلیوی در ارتباط است.
- مسمومیت با بریلیم، سرب، کادمیوم، نیکل و ارسنیک می‌ تواند باعث سرطان شود.

منابع :
سایت gsinet
سایت راسخون

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : parisa2011 , نگار1353
منم همیشه کمبود آهن داشتم وهنوزم دارم.ولی ام اس هم دارم.confused2
هرچی گل وبلبل تو این دنیا هست،من دارم!!!!laughing3

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  ۵ باور غلط در مورد رابطه ی کانابیس و ام اس Mehrdad 31 4 3,675 2017/08/31, 05:53 PM
آخرین ارسال: yas8866
  تلاش مایکروسافت و شرکت Novartis برای مقابله با بیماری MS niloofary 0 2,186 2016/02/10, 11:43 AM
آخرین ارسال: niloofary
  سلول‌های پوستی خوک کلید جدید درمان بیماری‌های عصبی انسان niloofary 4 4,318 2015/05/11, 11:38 AM
آخرین ارسال: helli
  درمان معجزه‌گر بیماری ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی aztab 5 8,044 2015/03/19, 06:09 PM
آخرین ارسال: مینا میلانی
  نقش الكل در بیماری ام اس warrior 15 14,922 2015/01/18, 09:31 PM
آخرین ارسال: nojan.mrs01
  تحقیقاتی در رابطه با واکسیناسیون ام اس H-tanha 0 2,777 2014/09/26, 12:22 AM
آخرین ارسال: H-tanha
  انزوای اجتماعی با کاهش میلین سازی وام اس رابطه دارد همسر یک مشکوک به ام اس 9 7,054 2014/08/05, 11:43 AM
آخرین ارسال: محمد جواد
  درمان بیماری ام اس با استفاده از میلین warrior 0 4,165 2014/02/07, 01:41 AM
آخرین ارسال: warrior
  اثر بخشی زردچوبه بر روی بیماری ام اس MS researcher 0 2,818 2014/01/03, 03:46 PM
آخرین ارسال: MS researcher
  موفقیت دانشمندان دردرمان بیماری ام‌‎اس mohammad.ali 0 2,307 2013/10/14, 12:49 PM
آخرین ارسال: mohammad.ali

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان