امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 3
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
خواص اسطوخودوس (Lavandula)
خيلي وقته ميخوام اين مطلب رو بذارم ولي فرصت پيش نميومد

مقدمه
اسطوخودوس (Lavandula) در بیشتر نقاط دنیا به حالت خودرو می‌روید مخصوصا در جنوب فرانسه ، مناطق مدیترانه و در تورنتو به مقدر زیاد وجود دارد و بسته به شرایط محیط و خاک به انواع مختلف ظاهر می‌شود. اسطوخودوس گیاهی است چند ساله به ارتفاع حدود نیم متر با برگهای متقابل ، باریک ، دراز سبز رنگ و پوشیده از کرکهای سفید پنبه‌ای.

گلهای آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله می‌باشد. قسمت مورد استفاده این گیاه ، گلها و سرشاخه‌های گلدار آن است. اسطوخودوس بوی بسیار مطبوعی دارد. طعم آن تلخ است و به علت بوی مطبوع آن در عطر سازی مصرف می‌شود. اسانس اسطوخودوس که از تقطیر گل و سرشاخه‌های گلدار این گیاه بدست می‌آید مایعی است زرد رنگ یا زرد مایل به سبز که دارای بوی مطبوعی است.

ترکیبات شیمیایی
اسانس اسطوخودوس دارای حدود 40 درصد استات لینالیل است همچنین در آن ترکیباتی نظیر اسید بوتیریک ، اسید پروپیونیک و اسید والریک ، لینالول آزاد و ژرامبول وجود دارد.

خواص دارویی
•برای رفع خستگی و آرامش چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ریخته و برای مدت یک ربع ساعت در آن دراز بکشید.
•گرفتگیها را باز می‌کند.
•مقوی معده است.
•ادرار آور می‌باشد.
•معرق است و تب را پایین می‌آورد.
•صفرا‌بر بوده و کبد را بکار می‌اندازد و بیماریهای کبدی را برطرف می‌کند.
•ضد تشنج است.
•برای تقویت عمومی بدن خوب است.
•کرمهای معده و روده را از بین می‌برد.
•بیماریهای سینه و سرفه را برطرف می‌کند.

•در معالجه زکام موثر است.
•از آن می‌توان به عنوان مسهل و تمیز کننده استفاده کرد.
•برای رفع بیماریهای مجاری ادرار مفید است.
•برای برطرف کردن رعشه و سرگیجه حدود 5 گرم از پودر آن را با عسل مخلوط کرده و هر شب بخورید.
•برای رفع فراموشی و تقویت حافظه از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنید.
•برای رفع بی‌خوابی یک قطره از روغن اسطوخودوس را روی یک تکه پنبه بچکانید و آن را داخل بالش خود قرار دهید خواب مطبوعی برای شما می‌آورد.
•برای برطرف کردن غم و اندوه هر روز دم کرده اسطوخودوس بنوشید.
•اگر دست و پای شما خواب می‌‌رود از این گیاه استفاده کنید.
•برای پیشگیری از آب آوردن بدن دم کرده اسطوخودوس بنوشید.

•زردی را برطرف می‌کند.
•برای رفع حالت تهوع و سرگیجه مفید است.
•سردرد و سردردهای یکطرفه را درمان می‌کند.
•برای معالجه ضعف اعصاب مفید است.
•طپش قلب را از بین می‌برد.
•آسم را برطرف می‌کند.

•برای رفع ترشحات زنانه می‌توانید از این گیاه استفاده کنید.
•برای برطرف کرده سوء هاضمه یک قطره اسانس اسطوخودوس را در یک لیوان آب نیم گرم ریخته و یا یک فنجان از دم کرده آن را بنوشید.

•اسطوخودوس درمان کنده رماتیسم ، آرتروز و نقرس است. برای این منظور کمپرس آنرا بر روی عضو مورد نظر بگذارید و یا اینکه 2 قطره روغن آنرا با یک قاشق روغن بادام و یا روغن زیتون مخلوط کرده و عضو دردناک را با آن ماساژ دهید.
•زخمهای کهنه را با مالیدن اسانس اسطوخودوس که در الکل حل کرده‌اید برطرف کنید.
•برای درمان بیماریهای ریوی 2 تا 3 قطره روغن اسطوخودوس را با یک قاشق غذا خوری روغن بادام و یا روغن زیتون مخلوط کرده و سینه و پشت بیمار را ماساژ دهید.
•مالیدن پماد اسطوخودوس زخمها را ضد عفونی کرده و التیام می‌بخشد.
•برای برطرف کردن بوهای نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ریخته و بگذارید به آرامی بجوشد عطر مطبوعی را در هوا پخش می‌کند.
•برای رفع بی‌خوابی یک قاشق چایخوری پودر اسطوخودوس را با یک قاشق چایخوری پودر سنبل‌الطیب مخلوط کرده و در یک لیوان آبجوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. این دم کرده را یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب میل کنید تا بی‌خوابی شما برطرف شود.

طرز استفاده
•دم کرده اسطوخودوس: حدود 5 گرم سرشاخه گلدار و یا گل این گیاه را در یک لیتر آبجوش ریخته و به مدت 10 دقیقه دم کنید. مقدار مصرف این دم کرده 4 - 3 فنجان در روز است.

•کمپرس اسطوخودوس: 30 گرم گل و یا سرشاخه گلدار این گیاه را با یک لیتر آبجوش مخلوط کرده و به مدت 10 دقیقه دم کنید.

•اسانس و روغن اسطوخودوس را می‌توانید از فروشگاههای گیاهان دارویی و یا برخی از داروخانه‌ها تهیه کنید برای مصرف یک قطره از آنرا با یک قاشق روغن بادام و یا روغن زیتون مخلوط کرده و برای ماساژ استفاده کنید. و یا یک قطره آن را روی یک حبه قند و یا یک قاشق عسل مخلوط کرده بخورید.
مضرات
اسطوخودوس گیاهی است بی‌ضرر که همه می‌توانند از آن استفاده کنند. فقط برای اشخاص صفراوی مزاج خوب نیست و باعث آشفتگی می‌شود. اینگونه اشخاص باید آن را با سکنجبین یا کتیرا بخورند.
اما حالا بذاريد از تجربه خودم براتون بگم :
اولين بار كه با اسطوخودوس مواجه شدم 5 سال پيش بود . اون موقع مهمان ماهيانه ام زمان اومدن و رفتنش كلهم بهم ريخته بود و همه ربطش ميدادن به استرس و درسا و اين چيزا . بعد يه بنده خدايي اسطوخودوس رو بهم معرفي كرد و گفت مشكلتو برطرف ميكنه و همين اتفاق افتاد .
سال بعدش اينبار سردرد هايه شديد و وحشتناك امانم رو بريد . فكر ميكردم ماله تزريق دارو باشه ( كه البته تزريق دارو هم همچين بي اثر نبود ) و باز اون بنده ي خدا اسطوخودوس رو معرفي كرد . خيلي تعجب كردم . بهم گفت تو شروع كن به خوردنش ميبيني كه بعد از 20، 30 رو سردردات رفته رفته كم و كمتر ميشن . اون موقع با خودم فك كردم احتمالن خواص آرامبخشي چيزي داشته و باره اول هم به اي دليل جواب داده كه ريلكس ترم كرده و خودبه خود اون مشكل رفع شده . خلاصه كنم كه اون سردردايه من كه با يكي دو تا مسكن در روز برطرف نميشدن با اسطوخودوس از بين رفتن .
در كل ميخوام بگم من از اين دارويه گياهي خاطراته خوشي دارم . چون هربار بهم جواب دادن و مشكلمو برطرف كرده agreement2
اضافه ميكنم : بعد از شروع درمان اسطوخودوس انتظار جوابدهي سريع نداشته باشيد
حداقل 20 روز از مصرفش بايد بگذره تا خودشو نشون بده .
درضمن من هر دو بار با اين فرمول مصرف ميكردم :
هر شب ، شبي يه قاشق غذا خوري اسطوخودوس رو تويه يه ليوان آب دم ميكردم و با عسل نوشه جان ميكردم agreement2
اعتراف ميكنم كه اوايل مزه اش از زهره مار هم بدتر بود (شكلكه مربوطه وجود نداره ) اما بعد از دو ، سه هفته مزه اش عادي و حتي اواخر دلنشين شده بود برام و بعد از 3 ماه اصلن روزا به عشق خوردنه اسطوخودوس شب ميشد HeartHeartHeart
نخند angry
آنارام باشید
 تشکر شده توسط : hammae , Sina , Morteza , سحــــــــر , Matilat , sadaf , asrin , مریم شیمیست , رضا محمدی ها , hilda , احسيني , silent
Rainbow 
براي رفع خستگي و آرامش از روغن «اسطوخودوس» استفاده كنيد

خبرگزاري دانشجويان ايران - رشت

براي برطرف کردن بوهاي نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ريخته و بگذاريد به آرامي بجوشد عطر مطبوعي را در هوا پخش مي‌کند.

به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه گيلان، اسطوخودوس (Lavandula) گياهي است چند ساله به ارتفاع حدود نيم متر با برگ‌هاي متقابل، باريک، دراز سبز رنگ و پوشيده از کرک‌هاي سفيد پنبه‌اي.

گل‌هاي آن به رنگ بنفش و به صورت سنبله مي‌باشد. قسمت مورد استفاده اين گياه، گل‌ها و سرشاخه‌هاي گلدار آن است. اسطوخودوس بوي بسيار مطبوعي دارد. طعم آن تلخ است و به علت بوي مطبوع آن در عطرسازي مصرف مي‌شود. اسانس اسطوخودوس که از تقطير گل و سرشاخه‌هاي گلدار اين گياه بدست مي‌آيد مايعي است زرد رنگ يا زرد مايل به سبز که داراي بوي مطبوعي است.

خواص دارويي اسطوخودوس؛

براي رفع خستگي و آرامش چند قطره روغن اسطوخودوس را در وان آب گرم ريخته و براي مدت يک ربع ساعت در آن دراز بکشيد، گرفتگي‌ها را باز مي‌کند، مقوي معده است، ادرارآور مي‌باشد، معرق است و تب را پايين مي‌آورد.

اسطوخودوس صفرا‌بر بوده و کبد را به کار مي‌اندازد و بيماري‌هاي کبدي را برطرف مي‌کند، ضد تشنج است، براي تقويت عمومي بدن خوب است، کرم‌هاي معده و روده را از بين مي‌برد‌، بيماري‌هاي سينه و سرفه را برطرف مي‌کند. در معالجه زکام موثر است، مي‌توان از آن به عنوان مسهل و تميز کننده استفاده کرد، براي رفع بيماري‌هاي مجاري ادرار مفيد است.

براي برطرف کردن رعشه و سرگيجه حدود 5 گرم از پودر آن را با عسل مخلوط کرده و هر شب بخوريد، براي رفع فراموشي و تقويت حافظه از دم کرده اسطوخودوس استفاده کنيد، براي رفع بي‌خوابي يک قطره از روغن اسطوخودوس را روي يک تکه پنبه بچکانيد و آن را داخل بالش خود قرار دهيد خواب مطبوعي براي شما مي‌آورد، براي برطرف کردن غم و اندوه هر روز دم کرده اسطوخودوس بنوشيد.

اگر دست و پاي شما خواب مي‌رود از اين گياه استفاده کنيد، براي پيشگيري از آب آوردن بدن، دم کرده اسطوخودوس بنوشيد، زردي را برطرف مي‌کند، براي رفع حالت تهوع و سرگيجه مفيد است.

سردرد و سردردهاي يکطرفه را درمان مي‌کند، براي معالجه ضعف اعصاب مفيد است، تپش قلب را از بين مي‌برد، آسم را برطرف مي‌کند، براي برطرف کرده سوء هاضمه يک قطره اسانس اسطوخودوس را در يک ليوان آب نيم گرم ريخته و يا يک فنجان از دم کرده آن را بنوشيد.

اسطوخودوس درمان کننده رماتيسم، آرتروز و نقرس است. براي اين منظور کمپرس آن را بر روي عضو مورد نظر بگذاريد و يا اينکه دو قطره روغن آن را با يک قاشق روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط کرده و عضو دردناک را با آن ماساژ دهيد، زخم‌هاي کهنه را با ماليدن اسانس اسطوخودوس که در الکل حل کرده‌ايد برطرف کنيد.

براي درمان بيماري‌هاي ريوي 2 تا 3 قطره روغن اسطوخودوس را با يک قاشق غذاخوري روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط کرده و سينه و پشت بيمار را ماساژ دهيد، ماليدن پماد اسطوخودوس زخم‌ها را ضدعفوني کرده و التيام مي‌بخشد.

براي برطرف کردن بوهاي نامتناسب در منزل چند قطره روغن اسطوخودوس را در آب ريخته و بگذاريد به آرامي بجوشد عطر مطبوعي را در هوا پخش مي‌کند، براي رفع بي‌خوابي يک قاشق چايخوري پودر اسطوخودوس را با يک قاشق چايخوري پودر سنبل‌الطيب مخلوط کرده و در يک ليوان آبجوش ريخته و به مدت 10 دقيقه دم کنيد. اين دم کرده را يک ساعت قبل از رفتن به رختخواب ميل کنيد تا بي‌خوابي شما برطرف شود.

دم کرده اسطوخودوس؛ حدود 5 گرم سرشاخه گلدار و يا گل اين گياه را در يک ليتر آبجوش ريخته و به مدت 10 دقيقه دم کنيد. مقدار مصرف اين دم کرده 4 - 3 فنجان در روز است.

کمپرس اسطوخودوس؛ 30 گرم گل و يا سرشاخه گلدار اين گياه را با يک ليتر آبجوش مخلوط کرده و به مدت 10 دقيقه دم کنيد.

اسانس و روغن اسطوخودوس را مي‌توانيد از فروشگاه‌هاي گياهان دارويي و يا برخي از داروخانه‌ها تهيه کنيد براي مصرف يک قطره از آنرا با يک قاشق روغن بادام و يا روغن زيتون مخلوط کرده و براي ماساژ استفاده کنيد و يا يک قطره آن را روي يک حبه قند و يا يک قاشق عسل مخلوط کرده بخوريد.
 تشکر شده توسط : najva , hilda , رزمینا , احسيني , naarin.p
به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ برای مقابله با استرس نیز هیچ گیاهی به اندازه اسطوخودوس موثر نیست. به گفته محققان اسطوخودوس اعصاب را آرام و عضلات را شل می‌کند. این گیاه آرامش‌بخش، دستگاه عصبی و تحریک‌پذیری آن را کنترل می‌کند.

بر اساس مطالعات متعددی که روی اسطوخودوس انجام گرفته،

روغن این گیاه، استرس بعد از عمل را در بیمارانی که عمل جراحی قلب انجام داده‌اند، کاهش می‌دهد

و از اضطراب زنانی را که تحت همودیالیز قرار می‌گیرند، می‌کاهد.

گیاه معطر «اسطوخودوس» با خواص دارویی و درمانی بسیار که در گذشته در مناطق مدیترانه‌ای و اطراف آن کشت می‌شد، اکنون تقریبا در تمام مناطق جهان پرورش داده می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از ZHION، «اسطوخودوس‌» همانند دیگر گیاهان دارویی، خواص بیشماری دارد که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

شل‌کننده عضلات: بررسی‌های پزشکان ژاپنی نشان می‌دهد که روغن این گیاه دارای ترکیب‌های اصلی است که در آرام‌سازی عضلات تاثیر دارند.

درمان بی‌خوابی و افسردگی: در مطالعه‌ای که توسط پزشکان کره‌ای بر روی 42 زن مبتلا به اختلال بی‌خوابی و افسردگی صورت گرفت، مشخص شد که زنان مبتلا به این دو اختلال با مصرف دم‌نوش اسطوخودوس به میزان چشمگیری بهبود پیدا می‌کنند.

کاهش فشار خون: بررسی محققان ژاپنی نشان می‌دهد که تحریک حس بویایی با استفاده از روغن «اسطوخودوس» می‌تواند در کاهش فشارخون نقش موثری داشته باشد.

تسکین‌دهنده درد: استفاده از روغن این گیاه، روشی موثر برای تسکین دردهای کوتاه مدت بویژه در ناحیه گردن است.

کاهش اضطراب و تشویش: بررسی محققان بر روی تعداد بیمارانی که در حال انجام فرآیند درمان دندان‌هایشان بودند، نشان داد که استشمام بوی این گیاه احساس اضطراب را در آنان کاهش می‌دهد. همچنین می‌تواند در کاهش رفتار خشونت‌آمیز افراد مسن مبتلا به زوال عقلی و آلزایمر موثر باشد.

کاهش خطر ابتلا به سرطان: محققان ایتالیایی معتقدند که روغن این گیاه می‌تواند از تشکیل کلونی‌ ژن‌های جهش یافته که عامل بروز سرطان هستند، جلوگیری کرده و در نتیجه خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را کاهش دهد.

خاصیت آنتی‌باکتریال: اسطوخودوس به دلیل دارا بودن خاصیت آنتی‌باکتریال یک ضدعفونی‌کننده قوی گیاهی است.

علاوه بر موارد فوق، این گیاه جای سوختگی و نیش حشرات را تسکین می‌دهد و به سلامت موها نیز کمک می‌کند.
من صبورتر از هر لحظه ای چشم به راه روزهای آینده ی نیامده ام!
 تشکر شده توسط : نازلی , hilda , رزمینا , neda.n , احسيني , naarin.p
با تشکر بسیار از دوستان عزیزم واسه مطلبی که گذاشتن،من چندتا سوال دارم:
1-باتوجه به اینکه من بشدت با سفتی عضلاتم مشکل دارم،باید از روغن اسطوخودوس استفاده کنم یا پودر همراه باعسل یا دم کرده؟
2-اسانس اسطوخودوس چیه؟موقع خرید باید بگم اسانسشو میخوام؟
باتشکر
 تشکر شده توسط : رزمینا
(2013/06/26, 06:34 PM)moon light نوشته است: با تشکر بسیار از دوستان عزیزم واسه مطلبی که گذاشتن،من چندتا سوال دارم:
1-باتوجه به اینکه من بشدت با سفتی عضلاتم مشکل دارم،باید از روغن اسطوخودوس استفاده کنم یا پودر همراه باعسل یا دم کرده؟
2-اسانس اسطوخودوس چیه؟موقع خرید باید بگم اسانسشو میخوام؟
باتشکر

دوست عزیز جواب سوالاتتون در متن های بالا کاملاً داده شده و از عطاری ها می تونید اسانس رو تهیه کنید

(2013/06/27, 10:21 AM)نازلی نوشته است:
دوست عزیز جواب سوالاتتون در متن های بالا کاملاً داده شده و از عطاری ها می تونید اسانس رو تهیه کنید
نازلی جان شرمندهashamed0006.gifدر کتابی (اسطوقدوس )خواندم واینجا هم (خودوس )کدومش درسته؟؟؟؟؟؟Blushالان کتابو ندارمHuh
مواظب آن کس باشید. که جز به بارگاه خدا شکایت به جایی نبرد.
گویا سوالمو بد مطرح کردم.منظور من این بود که کدوم روش نتیجه بهتری داره؟(سوال 1)
(2013/06/28, 10:06 AM)moon light نوشته است: گویا سوالمو بد مطرح کردم.منظور من این بود که کدوم روش نتیجه بهتری داره؟(سوال 1)

یکی از خواص روغن اسطوخودوس شل‌کننده عضلاتِ: بررسی‌های پزشکان ژاپنی نشان می‌دهد که روغن این گیاه دارای ترکیب‌های اصلی است که در آرام‌سازی عضلات تاثیر دارند.

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  خواص گریپ فروت محمود 6 6,716 2019/11/10, 11:40 PM
آخرین ارسال: nahid
  خواص گیاه جینسینگ nahid 29 45,683 2018/07/03, 11:03 PM
آخرین ارسال: Mahpishouni
  خواص انواع سرکه نازلی 17 30,898 2018/01/09, 01:40 PM
آخرین ارسال: Silverlight
  خواص انواع بادام نازلی 11 23,958 2017/05/24, 05:08 PM
آخرین ارسال: nahid
  خواص قارچ کومبوچا شفا یافته 10 148,003 2017/01/10, 10:47 AM