امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
بین ام اس و آب مروارید رابطه ای وجود دارد ؟
می خوام بدونم رابطه ای بین ام.اس و آب وروارید هست یا نه؟
ام اس و آب مرواررییییییییییییید؟؟؟؟؟
چی شد که یه همچین سوالی به ذهنتون خطور کرد برام جالبه
"چقدر ابد زمان اندکی ست برای آنکه به کفایت کنارت باشم...
 تشکر شده توسط : fireboud
ارتباط معنا داری من پیدا نکردم.
اما نازنین خانوم جالبه بدونید این سوال رو تو انجمن های MS خارجی من پیدا کردم.
ولی جواب علمی ای پیدا نکردم و فقط یه نفر درمورد عوارض ربیف بر آب مروارید میگفت
که اگر هم آب مروارید دارید هم ربیف میزنید با دکترتون مشورت کنید.
به نظر من با دکتر متخصص صحبت کنید کسی که بیمار زیادی دیده باشه
جالب بود برام که بین Cataract و Multiple sclerosis ارتباطی باشه.
اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : nazaninn
یعنی ممکنه با مصرف داروهای ام اس دچار آب مروارید شد علیرضا؟
نه بابا!!!
من کی این حرف رو زدم. گفتم این دو مشکل ممکنه در ارتباط باشه با هم.
آب مروارید تو عوارض 1- 100000 (یک در صد هزار) هم نیست.
چون این مورد زیاد شایع نیست تو سایت های عمومی مطلبی درش نیست.
و چون من سواد پزشکی ندارم نمی تونم تو سایت های خیلی تخصصی
سردربیارم.

اگه تلخم مثل گریه اگه تنهام اگه تاریک
اگه از ترانه دورم اگه با مرثیه نزدیک
اگه ناباور چشمام تو تماشای تو مونده
اگه اون نگاه اول منو پای تو نشونده:
How wonderful life is while you're in the world
 تشکر شده توسط : nazaninn
راست میگی من هل شدم درست جوابت و نخونده بودم انگار
کمال تشکر از سریعالدسترسیه شما در پاسخ دهی icon_question
 تشکر شده توسط : Prime
بین مصرف طولانی مدت کورتون و آب مروارید ارتباط وجود دارد :

http://mscenter.ir/Thread-%D8%A2%D8%A8-%...#pid267857
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : شفا یافته
نمی دونم ارتباط داره یا نه ولی من هردوشو دارم البته نمی دونم کدوم یکی اول بوده اما می دونم که آبا مروارید اگه در سن جوانی تشخیص داده بشه قطعا از بدو تولد وجود داشته و اون موقع علایمش ظاهر شده این موضوع رو 4 تا متخصص که مراجعه کردم تا الان به اتفاق بیان کردن بنابراین به نظر من نمی تونه مربوط باشه چون آب مروارید از بدوتولد بوده درصورتیکه ام اس در جوانی بوجود میاد البته هردو خیلی ثابت شده نیست
 تشکر شده توسط : شفا یافته
نشانه های آب مروارید با بعضی علایم ام اس شباهت داره . این مقاله رو بخونید :

از کجا بفهمیم آب مروارید داریم؟

آفتاب نیوز-۱۱ تير ۱۳۹۴

سال هاست که چشمانش تار می بیند با این وجود خللی در زندگی روزمره اش ایجاد نشده است؛ این تصویر شاید زندگی بسیاری از مادربزرگ ها و پدربزرگ ها باشد اما آیا این مساله خطری برای آنان ندارد؟

تار شدن دید، دیدن لکه، دیدن هاله در اطراف لامپ، از دست دادن لحظه ای دید در هنگام نور شدید این ها می تواند نشانه ای باشد برای این که فرد دچار آب مروارید یا بیماری کاتاراکت (cataract) شده باشد.

آب مروارید یا کاتاراکت چیست؟

آب مروارید کدورتی است که در بخشی از عدسی چشم ایجاد می شود. عدسی چشم در وضعیت طبیعی شفاف است اما هنگام بروز آب مروارید، تاری مختصر تا کدورت شدیدی در دید بروز پیدا می کند. شیوع آب مروارید تقریبا بین زنان و مردان به یک میزان است و در بیشتر موارد هر دو چشم به این بیماری مبتلا می شوند اما یکی از آنان وضعیت وخیم تری دارد.

شایع ترین علت بروز آب مروارید

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره بیماری آب مروارید گفت: آب مروارید، کدورت عدسی چشم است و زمانی که منجر به کاهش دید شود به آن آب مروارید اطلاق می شود.

دکتر محمدعلی جوادی افزود: شایع ترین علت بروز آب مروارید، سن است؛ مردم با افزایش سن به آب مروارید مبتلا می شوند همانگونه که با افزایش سن، موها سفید می شوند با افزایش سن نیز چشم ها مبتلا به آب مروارید می شوند.

وی خاطرنشان کرد: عدسی چشم در آب مروارید تغییر کرده و شفافیت آن از بین رفته و دچار کدورت می شود.

آیا واقعا در چشمان مروارید ایجاد می شود؟

بسیاری از افراد با شنیدن اسم مروارید در بیماری آب مروارید، می خواهند بدانند که آیا طی این بیماری مرواریدی داخل چشم، پدید می آید.

پاسخ به این سوال هم بله و هم نه است؛ به گفته دکتر جوادی، در موارد بسیار پیشرفته آب مروارید، دانه ای مانند مروارید داخل چشم قابل مشاهده است. البته این دانه شبیه مروارید فقط ظاهری شبیه مروارید دارد و واقعا مروارید نیست.

آب مروارید از نوع شیرین

فقط افزایش سن موجب بروز آب مروارید نمی شود؛ مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در این باره گفت: علل دیگری مانند بیماری های زمینه ای موجب بروز آب مروارید می شوند.

جوادی افزود: از بین این بیماری ها، بیش از همه قند یا همان بیماری دیابت علت اصلی بروز آب مروارید است.

کودکان هم آب مروارید می گیرند

وی به نوع دیگری از آب مروارید اشاره کرد و گفت: آب مروارید ممکن است مادرزادی باشد به آن معنا که نوزادی ممکن است در لحظه تولد دچار آب مروارید باشد.

آب مروارید ممکن است جنبه تکاملی داشته باشد به آن معنا که از دو تا چهار سالگی به بعد ایجاد می شود.

در 30 درصد موارد ابتلا به آب مروارید، سابقه خانوادگی بیماری، نقش دارد. وی تاکید کرد: پس آب مروارید یا در بزرگسالان و یا در کودکان ایجاد می شود.

آب مروارید ناشی از ضربه

دکتر جوادی گفت: ضربه ها می توانند علت دیگری برای بروز آب مروارید باشند.

ضربه ممکن است یا نافذ باشد به آن معنا که بطور مثال سوزن داخل چشم رفته باشد یا اینکه ضربه ممکن است غیرنافذ باشد و ضربه ای به سطح قرنیه وارد شود.

روش های درمانی برای آب مروارید چیست؟

مراحل اولیه آب مروارید، وضعیت بینایی با استفاده از عینک، عدسی های بزرگ نما و نورهای قوی تر بهبود می یابد. اما اگر این تدابیر کمک کننده نباشد، جراحی تنها راه درمان است که شامل خارج کردن عدسی کدر شده و جایگزینی آن با عدسی مصنوعی است. دارو، قطره، ورزش یا عینک مانع بروز یا بهبود آب مروارید نمی شوند.

جراحی آب مروارید در کودکان

دکتر جوادی گفت: جراحی آب مروارید در کودکان باید با نظر متخصص مربوطه و در اسرع وقت انجام شود. به ویژه کودکان کمتر از 7 یا 9 سال در سریع ترین زمان ممکن باید عمل کنند زیرا خطر تنبلی چشم آنان را تهدید می کند.

وی در عین حال تصریح کرد: آب مروارید به خودی خود، خطری ایجاد نمی کند فقط موجب کاهش دید می شود و نیاز به جراحی آن بستگی به نیاز فرد به دید برای اداره زندگی دارد.
بطور مثال آب مروارید در جوانی که رانندگی می کند، موجب بروز اختلال در زندگی روزمره او می شود اما یک فرد بازنشسته با دید کمتر نیز می تواند زندگی خود را اداره کند.
چنین نتیجه گرفته می شود که زمان عمل با توجه به نیاز و شرایط هر فرد متفاوت است؛ در افراد مسن که نیاز چندانی به دید کامل ندارند ممکن است دیرتر نیاز به انجام جراحی باشد. به هرحال افراد با کمک چشم پزشک در این زمینه تصمیم خواهند گرفت.

از کجا بفهمیم مبتلا به آب مروارید شده ایم؟

به گفته دکتر جوادی شایع ترین علامت بیماری آب مروارید، تاری دید است.

تاری دید دو نوع تظاهر دارد به آن معنا که ممکن است هر دو دید نزدیک و دور با هم تار شوند و فرد زودتر به عمل نیاز پیدا کند یا اینکه ممکن است در افرادی به ویژه افراد حدود 75 سال، دید نزدیک بهتر شده و دید دور تار شود.

وی تاکید کرد: میزان نیاز دید در دو گروه جوان و پیر، یکسان نیست؛ به ندرت ممکن است که آب مروارید فردی تا آن اندازه پیشرفت کند که به آب سیاه منجر شود. وی یادآور شد: آب مروارید فقط موجب تاری دید شده و ربطی به سوزش، اشک ریزش و خارش چشم ندارد.

جراحی در آب مروارید توصیه می شود یا نه؟

مدیر گروه چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: صرف داشتن آب مروارید، دلیلی نمی شود که فرد عمل جراحی کند.

تصمیم عمل جراحی آب مروارید در کودکان کاملا به عهده پزشک و متخصص است اما در افراد بالغ و مسن، تصمیم برعهده خودشان است.

حتی فرد می تواند فقط یک چشم مبتلا را عمل کند و با چشم دیگر به راحتی زندگی روزمره خود را داشته باشد و اجباری برای عمل جراحی نیست.

جراحی آب مروارید، شایع ترین عمل چشم در جهان و ایران

دکتر جوادی گفت : جراحی آب مروارید، شایع ترین عمل چشم در جهان و ایران به شمار می رود.

خوشبختانه بر اساس مطالعات CSR (میزان عمل آب مروارید)، انجام این جراحی در ایران مطابق با استانداردهای بین المللی بوده و مردم به این جراحی دسترسی دارند.

وی درمورد شیوع آب مروارید گفت: این سوال مانند آن است که پرسیده شود چند درصد مردم به سفیدی مو مبتلا می شوند، استخراج این آمار سخت است اما هر کسی درجاتی از آب مروارید را دارد به آن معنا که یک فرد 35 ساله هم ممکن است درجه ای از آب مروارید را داشته باشد.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : kaveh_plus
(2011/04/15, 01:59 PM)elnaz77 نوشته است: می خوام بدونم رابطه ای بین ام.اس و آب وروارید هست یا نه؟

سلام,بله هست.من هم ب تازگی چشمم رو عمل کردم و بااینکه عمل کردم و ۲ماه هم میگذره هنوز بینایی کامل ندارم و ضمن امپول اسویمر,هفته ای یکبار امپول متوتریسیت استفاده میکنم تا شاید چشمم خوب بشه.
 تشکر شده توسط : leili-asmaneh , niloofary

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  پلاک، تعداد پلاک و رابطه آن با ام اس mina_a 112 96,250 2022/10/22, 08:59 PM
آخرین ارسال: alireza1111
  ام اس بر حافظه تاثیر دارد ؟ anaram 204 96,243 2019/04/25, 05:33 PM
آخرین ارسال: mahbub
  آیا ام اس درمان قطعی دارد؟ mina 39 70,685 2017/11/04, 07:11 PM
آخرین ارسال: nahid
  آیا افزایش فشار مایع مغزی نخاعی با پیشرفت ام اس ارتباط دارد؟ Kamyar 9 7,191 2017/08/09, 04:54 PM
آخرین ارسال: hourieh
  ایا امکان این وجود دارد که پلاک ها از مغز و نخاع به طور کامل پاک شون montazer 152 161,734 2017/08/09, 04:40 PM
آخرین ارسال: hourieh
  وجود پلاک گردن yavarahmad 3 17,251 2016/05/31, 07:23 PM
آخرین ارسال: 71shahab
  آیا وجود ام اس استفاده از کامپیوتر رامحدود میکند؟؟ (reihane(raz 13 7,890 2015/09/05, 12:26 PM
آخرین ارسال: alireza1111
  رابطه آهن و ام اس nahid 27 19,490 2015/05/17, 05:55 PM
آخرین ارسال: mohammad mehdi
  آیا آزمایش ژنتیک برای تشخیص ام اس در جنین وجود دارد؟ zenith 7 8,604 2014/07/31, 12:18 AM
آخرین ارسال: kohedard
  چقدر احتمال دارد که ام اس اشتباه تشخیص داده شود؟ همسر یک مشکوک به ام اس 14 17,645 2013/02/24, 11:34 AM
آخرین ارسال: ehsan 10054

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست