ثبت نام
رمز ورودتان را فراموش کرده اید؟
تابلو اعلانات
3 اطلاعیه آخر گروه کوهنوردی
 
رادیو ام اس سنتر
اطلاعیه ها

ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکات مربوط به فصل گرما
2010/07/14, 08:29 AM
ارسال: #1
 (Print Post)
رعایت 13 نکته در فصل گرما
1. منتظر تشنگي نباشيد. به ياد داشته باشيد انسان زماني احساس تشنگي مي‌کند که آب بدنش کم شده باشد.
2• از پوشيدن لباس زياد به خصوص لباس تنگ و ورزش شديد در هواي گرم و پر رطوبت خودداري کنيد.
3• تا حد امکان سعي کنيد بين ساعات ‎ 10صبح تا سه بعدازظهر بيرون نرويد و در مکان‌هاي سرپوشيده بسر ببريد و فعاليت‌هاي بدني شديد را به ساعات صبح و بعداز ظهر محدود کنيد.
4• در هواي گرم تابستان از مايعات و آب ميوه زياد استفاده کنيد و از مصرف قهوه، چاي و انواع نوشابه خودداري کنيد زيرا اين مواد باعث از بين رفتن بيشتر آب بدن مي شوند.
5• استفاده از سبزي ها و ميوه ها را در تابستان به جاي غذاهاي پرچرب و دير هضم يا داراي پروتئين بالا در برنامه غذايي خود قرار دهيد. مصرف ميوه‏ها و سبزي‏هاي سرشار از پتاسيم کمک مي کند تا بدن‏تان خودش را با گرما تطبيق دهد.
6• حتي الامکان از کلاه و يا چتر استفاده کنيد.
7• با نوشيدن خاکشير يخ زده با شربت آبليمو خود را در قبال گرمازدگي محافظت کنيد زيرا خاکشير داراي ماده اي ضد ميکروبي است که در هواي سرد، پايدار و فعال مي شود. خاکشير بايد به شکل يخ زده يا همراه با خرده يخ مصرف شود ، در غير اين صورت اسهال آور است.
8• باتوجه به گرمي و آلودگي هوا، مصرف آبليمو نيز به دليل داشتن ويتامين C که خاصيت ضدعفوني کننده دارد، توصيه مي شود و بهتر است هر دو روز يک بار يک ليمو با آب مصرف کنيد.
9• بيمار گرمازده اي که دچار درد و گرفتگي عضلاني است پوستش خنک و مرطوب و فشار خونش پايين مي آيد. درمان وي ماساژ نيست بلکه دادن آب و نمک به وي مهم است چرا که گرفتگي عضلاني بيشتر در عضلات بازو، ران و شکم به خاطر خروج بيش از حد نمک در حين تعريق شديد يا کاهش جذب نمک به وجود مي آيد.
10• شخص گرمازده را به يک اتاق خنک ببريد ، ‌وي را وادار کنيد تا دراز بکشد، پاهايش را بالا و سرش را پايين بياورد تا جريان خون کافي به مغزش برسد. به بيمار هر 15 دقيقه يک بار در چهار نوبت نصف ليوان آب و نمک بدهيد و اگر بيمار استفراغ کرد، سريع وي را به بيمارستان برسانيد تا سرم تجويز شود.
11• افرادي را که در معرض خطر بيشتر ابتلا به بيماري‌هاي ناشي از گرما قرار دارند از جمله کودکان، شهروندان مسن و افرادي که از نظر ذهني و فيزيکي بيمار هستند ( به ويژه آنهايي که چاق هستند، بيماري قلبي دارند و يا به فشار خون بالا مبتلا هستند) مراقبت بيشتري داشته باشيد.
12• مردان بيش از زنان مستعد ابتلاي به گرما زدگي هستند. علت اين امر عرق کردن بيشتر مردان و همچنين از دست دادن سريع تر آب بدن در مقايسه با زنان است.
13.نوشیدن 6 تا 8 لیوان آب در فصل گرما ضروریست .

"چقدر ابد زمان اندکی ست برای آنکه به کفایت کنارت باشم...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : voodoo , شفا یافته , Sina , Matilat , arezooo82 , chipchip , سورنا , سهند , farzaneh20 , موفقیت , علیرضا 2
2010/08/17, 10:24 AM
ارسال: #2
 (Print Post)
گرما ، پرخاشگري و بي ‌حوصلگي را افزایش میدهد
نتايج تحقيقات متعدد نشان مي ‌دهد كه هر ‌سال هم ‌زمان با آغاز فصل گرما ميزان درگيري‌ هاي ناشي از پرخاشگري و بي ‌حوصلگي حداقل 30 درصد بيشتر مي ‌شود.

در تابستان به دليل تعريق بيشتر و خروج بيشتر كلريد سديم از بدن و تاثير اين فعل و انفعال شيميايي بر سلسله اعصاب مغز، آستانه تحمل افراد پايين مي ‌آيد و آمار پرخاشگري بالاتر مي ‌رود. در اين ‌باره با دكتر محمدرضا خدايي، روان ‌پزشك و عضو هيات علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي گفت ‌و گويي كرده‌ ايم كه مي ‌خوانيد.

آقاي دكتر! آيا گرما و فصل تابستان بر آستانه ي تحمل افراد موثر است يا نه؟

بله. ببينيد، بدن انسان مانند يك ترازو است كه يك كفه آن را استرس و كفه ديگر آن را مهارت ‌هايي تشكيل مي ‌دهد كه مي‌ توانيم براي مقابله با استرس از آن ها كمك بگيريم. حال اگر يك كفه ترازو سنگيني كند، مثلا ميزان استرس‌ ها افزايش و بهره‌ گيري از مهارت‌ هاي مقابله كاهش يابد، در روان فرد اختلال ايجاد مي ‌كند و موجب بروز مشكل خواهد شد. در عين حال، عصبانيت و خشم، خودخوري و كلافگي نيز از جمله پيامدهاي بعدي اين اختلالات است كه بر ميزان آستانه تحمل افراد تاثير ويژه‌ اي مي‌ گذارد. گرما از جمله علت ‌هاي بيروني و استرس‌ زا است كه موجب مي ‌شود تعادل دو كفه ترازو به هم بخورد و آستانه تحمل كاهش يابد. البته گاهي علت‌ هاي دروني به علت‌ هاي بيروني اضافه مي‌ شود.

منظورتان از علت ‌هاي دروني و بيروني چيست؟

بعضي از شخصيت‌ ها مانند شخصيت‌‌ هاي زودرنج و حساس در مقابل گرما تحمل كمتري دارند و دقيقا به همين دليل، آستانه تحمل آن ها خيلي‌ زود پايين مي ‌آيد و سريع عصباني مي ‌شوند.

گاهي نيز گرما عامل دوم است. مثلا سيكل ماهانه خانم ‌ها موجب بروز تغييرات هورموني بدن مي ‌شود و آستانه تحمل آن ها را كاهش مي ‌دهد. حال اگر عامل گرما هم به آن اضافه شود، فرد تحريك ‌پذيرتر مي ‌شود و نسبت به موضوع‌ هاي كم ‌اهميت هم واكنش نشان مي ‌دهد و خشمگين مي ‌شود. اما گرما يك عامل بيروني است و دقيقا مانند سر و صدا و ترافيك عمل مي ‌كند.

اين موضوع از لحاظ فيزيولوژيك چگونه توجيه مي ‌شود؟

فصل تابستان با گرماي نسبتا شديد همراه است و اين گرما موجب افزايش تعريق بدن مي ‌شود. حين عمل تعريق، حجم مايعات و الكتروليت‌ هاي بدن كاهش مي ‌يابد. همين تغيير الكتروليت‌ ها موجب اختلال در عملكرد مغز مي‌ شود و بدن آمادگي تحمل بسياري از موارد حتي ساده و غير مهم را نيز از دست مي ‌دهد.

از طرف ديگر در تابستان طول روزها بلند و طول شب‌ ها كوتاه است و دقيقا به همين علت، ميزان خواب افراد هم كاهش مي ‌يابد. در اين شرايط، بي ‌خوابي به عامل گرما افزوده مي ‌شود و با تاثير روي عملكرد مغز، بر آستانه تحمل فرد تاثير مي ‌گذارد.

اگر نتوانيم از كاهش آستانه ي تحمل ‌مان جلوگيري كنيم و عصباني شويم، چه كار بايد بكنيم؟ آيا مي ‌توانيم با وجود كلافگي ناشي از گرما، باز خشم‌ مان را كنترل كنيم؟

نكته مهم اين است كه براي پيشگيري از كاهش آستانه تحمل در گرما در قدم اول بايد محيط را مناسب ‌سازي كنيم. مثلا اگر در حال رانندگي هستيم و در اوج ساعات پُرترافيك و گرم قرار داريم، بايد هواي داخل اتومبيل‌ مان را خنك نگه داريم. به اين معنا كه هرچند وقت يك بار كولر ماشين را روشن كنيم يا شيشه ‌ها را كمي پايين بياوريم تا تبادل هوا صورت گيرد.

در قدم دوم بايد در طول روز مايعات خنك(نه سرد و يخ‌ زده) مصرف كنيم تا تحمل گرما براي‌ مان آسان ‌تر شود.

استحمام روزانه نيز در كاهش عصبانيت ‌هاي فصل گرم موثر است زيرا عرق و ضايعات ناشي از آن را از روي سطح پوست بدن پاك كرده و از كاهش آستانه تحمل افراد تا حد زيادي جلوگيري مي‌ كند. از طرف ديگر، استحمام موجب حفظ روحيه شاداب و القاي حس سرزندگي افراد مي‌ شود و همين موضوع مي ‌تواند از بروز عصبانيت‌ ها و حتي خودخوري‌ هاي گاهي نا به‌ جا پيشگيري كند. البته نقش پوشش‌ را نيز نمي‌ توان ناديده گرفت.

يعني اين كه نوع پوشش ما در ميزان آستانه تحمل ‌مان در تابستان موثر است؟ يعني مثلا لباسي كه پوشيده‌ ايم مي‌ تواند مانع بروز خشم ما ‌شود؟!

موضوع را جالب عنوان كرديد اما جواب تان واقعا مثبت است. لباس ‌هاي رنگ تيره و پلاستيكي تعريق بدن را افزايش مي‌ دهند و همان‌ طور كه به آن اشاره كردم، اين تعريق تغيير در الكتروليت‌ هاي بدن را به دنبال دارد و آستانه تحمل فرد را در گرما كاهش مي ‌دهد. در مقابل پوشيدن لباس‌ هايي با رنگ روشن و از جنس نخ و پنبه، حس گرم بودن هوا را كمتر القا مي ‌كند و از تعريق زياد بدن هم جلوگيري مي ‌كند و بالطبع موجب كاهش بروز خشم و عصبانيت‌ مي ‌شود.

در نهايت، براي كنترل خشمي كه به وجود آمده، بايد چه اقداماتي انجام دهيم؟

در وهله اول و بلافاصله بعد از به وجود آمدن حس عصبانيت بايد خدا را در نظر بگيريم و آرام‌ تر ‌شويم. اگر آب خنك در دسترس داريم، يك ليوان آب بنوشيم و بين بروز عصبانيت تا نشان دادن عكس‌العملي غير منطقي، وقفه‌ اي بيندازيم. توصيه من اين است كه مثلا از يك تا 10 بشماريد زيرا اگر باز هم عصباني بوديد، اين عصبانيت بسيار كمتر از قبل خواهد بود. از طرفي، همين وقفه مي ‌تواند موجب كنترل عصبانيت و مديريت خشم شود. در شرايطي كه پرخاشگر مي ‌شويم، بايد ببينيم كه علت اين پرخاشگري واقعا آن‌ قدر ارزش دارد كه ما به خاطرش عصباني شويم و اعصاب ‌مان را خرد كنيم؟!

در مورد تاثير موسيقي، چطور؟ اخيرا تحقيقي در دانشگاه هاروارد انجام شده كه نشان مي ‌دهد گوش دادن به موسيقي ‌هاي داراي ريتم ملايم از بروز عصبانيت در فصل گرما پيشگيري مي ‌كند. شما چه نظري داريد؟

گوش دادن به موسيقي ملايم با صداي آرام تاثير مثبتي در كاهش بروز خشم افراد دارد و موجب آرامش مي ‌شود كه اين موضوع به‌ ويژه هنگام رانندگي در تابستان حايز اهميت است اما برعكس، گوش دادن به موزيك ‌هاي پُرسر وصدا مثل موسيقي سبك راك و متال، باعث تشديد عصبانيت مي‌ شود.

آب و هوا چه تاثيري بر روحيه افراد دارد؟

بر خلاف باور عموم كه فكر مي ‌كنند آب و هوا تاثير زيادي بر روحيه افراد دارد، بايد گفت هميشه هم اين ‌طور نيست. مثلا كسي كه براي مدت ‌هاي طولاني در يك آب و هواي سرد و دور از نور مثل سوئد زندگي مي ‌كند، كاملا با شرايط سازگار مي ‌شود. البته تغيير در روحيه افرادي كه از يك كشور سردسير به يك كشور گرم و مرطوب مهاجرت مي‌ كنند، از نظر علم روان ‌پزشكي به اثبات رسيده است، اما اين كه آب و هوا روي روحيه و آستانه تحمل و خلقيات فرد تاثير مستقيم داشته باشد هنوز به اثبات نرسيده و تاثير آن مقطعي است.
مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : nazaninn , voodoo , Morteza , sadaf , chipchip , سورنا , سهند , موفقیت
2011/07/24, 01:04 PM
ارسال: #3
 (Print Post)
امواج گرما، نفس کشيدن را مشکل مي‌کند
امواج گرما، نفس کشيدن را مشکل مي‌کند

خبرگزاري دانشجويان ايران - كرمانشاه


يک پزشک آمريکايي عقيده دارد امواج گرما بيشتر از ديگر بلاياي طبيعي افراد سالخورده را در اين کشور به هلاکت مي‌رساند و از سوي ديگر بر سلامت تمامي افراد جامعه تاثير دارد.

به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا منطقه کرمانشاه، دکتر جوزف ليجا متخصص آلرژي از دانشگاه لويولا، هشدار مي‌دهد که افراد سالخورده و يا مبتلايان به بيماريهاي مزمن و يا افراد داراي حساسيت در سيستم تنفسي در زمان گرما و رطوبت به شدت دچار مشکل مي‌شوند.

وي مي‌افزايد: هواي گرم ترکيب شده با رطوبت براي تنفس مشکل آفرين است لذا خود را در معرض تهويه هوا قرار دهيد و با پزشک خود براي تطابق دادن داروهايتان با گرماي شديد صحبت کنيد.

ليجا مي‌گويد: در زمان هجوم هواي گرم سيستم تعريق بدن به گونه‌اي فعاليت مي‌کند تا خود را خنک نگاه دارد اما در صورت بالا بودن رطوبت، خنک شدني در کار نيست.

وي در خاتمه به افرادي که در زمان هجوم امواج گرم داراي مشکل در تنفس هستند تاکيد دارد دوش خنک بگيرند، پوست را تميز، خشک و خنک نگاه دارند و لباسهايي از جنس کتان بپوشند تا هوا به راحتي از داخل آن عبور كند.

مشاهده وب سایت کاربر یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : شفا یافته , najva , chipchip , ساغر , سورنا
2012/07/16, 11:46 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 2012/07/16 11:48 AM، توسط شهرزاد.)
ارسال: #4
 (Print Post)
RE: رعایت 13 نکته در فصل گرما
علائم هشداردهنده کم‌آبی بدن در گرما


کم آبی بدن هنگامی رخ می دهد که میزان مایعات بدن یا به علت از دست دادن زیاد مایعات، یا به علت ننوشیدن کافی مایعات، کاهش یابد.

70 درصد بدن ما از آب تشکیل شده است. اگر این میزان کاهش پیدا کند، حتی به مقدار خیلی کم، دچار کم آبی می شویم.

اکثر مردم نمی‌دانند که بدنشان به چه مقدار آب نیاز دارد، در واقع بسیاری از مردم به‌طور عادی در وضعیت کم آبی بدن زندگی می‌کنند.

کم آبی بدن پدیده‌ای است که در آن آب و املاح بدن مثل سدیم، کلر و پتاسیم از دست می‌روند یا از حجم آنها کاسته می‌شود.

مهم‌ترین علت کم آبی بدن، عدم ‌نوشیدن آب و مایعات به میزان کافی است. لذا به طور متوسط مصرف هشت لیوان آب در روز برای یک فرد بالغ در شرایط عادی توصیه می‌شود.
کم آبی بدن سبب اختلال در عملکرد دستگاه گوارش و عدم تعادل مواد شیمیایی بدن می شود.

کم آبی بدن را نباید دست کم گرفت و در صورتی که شما یا کودک تان هریک از علائم زیر را داشتید، فورا به پزشک مراجعه کنید.

کاهش میزان ادرار یکی از علایم کم آبی است که بسیار مهم است و باید به آن توجه کرد. سعی کنید روزانه 6 تا 8 لیوان آب در روز مصرف کنید

علائم کم آبی بدن

ـ ادارار نکردن یا بسیار کم ادرار کردن

ـ ادراری که بسیار غلیظ و به رنگ زرد تیره است

ـ خشکی چشم ها و تولید نشدن اشک

ـ فرورفتگی چشم ها در حدقه

- پوست و لب های خشک

- احساس سبکی سر و سردرد

ـ فرورفتگی ملاج ها (یا بخش های نرم و استخوانی نشده جمجمه) در نوزادان

ـ خواب آلودگی، سیاهی رفتن چشم ها و سرگیجه

- احساس خالی بودن معده

پیشگیری از کم آبی بدنicon_question

* اگر تشنه اید آب بنوشید. اگر احساس تشنگی کردید، یعنی بدنتان کم آب شده است. کم آبی خفیف به راحتی با جایگزین کردن مایعات درمان می شود. برای رفع تشنگی، آب بهترین انتخاب است.

* اگر احساس بی حالی می کنید هم آب بنوشید. اگر روزانه حدود دو و نیم لیتر آب از طریق فرآیندهایی مثل تعریق از دست می دهید، اما باید در تابستان بیشتر آب بنوشید.


* محققان توصیه می کنند از مصرف مواد کافئین دار مثل قهوه برای جلوگیری از کم آبی خودداری کنید، زیرا دفع آب از بدن را بیشتر می کنند.

* نوشیدن مایعات کافی از ایجاد سردرد و احساس سبکی سر پیشگیری می کند. ما دو سوم از مایعات دریافتی را از راه نوشیدن تامین می کنیم. سایر نیازهای بدن به مایعات از طریق میوه و سبزی، ماهی و مرغ و غذاها تامین می شود.


* کاهش میزان ادرار یکی از علایم کم آبی است که بسیار مهم است و باید به آن توجه کرد. همچنین لازم است میزان قند و نمک خون از دست رفته تان را هم جبران کنید. مصرف آب میوه و خوردن مایعات، کمبود املاح بدن را تامین می کند.

* سعی کنید روزانه 6 تا 8 لیوان آب در روز مصرف کنید تا آب بدن تامین شود. همچنین وقتی دمای بدنتان افزایش پیدا کرد، بیشتر آب بنوشید.

فعلا سکوت را برگزیدیم ............
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : amirfarhag , nazii , booshveg , chipchip , سورنا
2012/07/25, 12:50 AM
ارسال: #5
 (Print Post)
گرمازدگي‌ يا خستگي‌ گرمايي‌
گرمازدگي‌ عبارت‌ است‌ از بيماري‌ ناشي‌ از قرار گرفتن‌ طولاني‌مدت‌ در معرض‌ حرارت‌ زياد، نخوردن‌ مايعات‌ به‌ حد كافي‌، يا خوب‌ كار نكردن‌ مكانيسم‌هاي‌ تنظيم‌ حرارت‌ در مغز. اين‌ حالت‌ مي‌تواند در هر سني‌ رخ‌ دهد، اما در سالمندان‌ شايع‌تر است‌.

علايم‌ شايع‌
خستگي‌ گرمايي‌:
منگي‌، خستگي‌، غش‌، سردرد
رنگ‌ پريدگي‌ و مرطوب‌ بودن‌ پوست‌
تند و ضعيف‌ بودن‌ نبض‌
تند و سطحي‌ بودن‌ تنفس‌
گرفتگي‌ عضلاني‌
تنشگي‌ زياد گرمازدگي‌:
غالباً قبل‌ از اين‌ مرحله‌، خستگي‌ گرمايي‌ و علايم‌ آن‌ وجود دارد.
داغ‌، خشك‌ و بر افروخته‌ بودن‌ پوست‌
تعريق‌ وجود ندارد.
بالا بودن‌ درجه‌ حرارت‌ بدن‌
تند بودن‌ ضربان‌ قلب‌
گيجي‌
از دست‌ دادن‌ هوشياري‌
علل‌
خستگي‌ گرمايي‌ به‌ علت‌ نوشيدن‌ آب‌ به‌ مقدار ناكافي‌، خوردن‌ نمك‌ به‌ مقدار ناكافي‌، و كمبود توليد عرق‌ به‌ وجود مي‌آيد. (بدن‌ به‌ كمك‌ عرق‌ كردن‌ و بخار شدن‌ عرق‌ خنك‌ مي‌شود).
گرمازدگي‌ در اثر قرار گرفتن‌ بيش‌ اندازه‌ در حرارت‌ شديد و كار نكردن‌ مكانيسم‌هاي‌ تنظيم‌ حرارت‌ بدن‌ ايجاد مي‌شود. در اين‌ حالت‌ دماي‌ بدن‌ تا حد خطرناكي‌ بالا مي‌رود (حتي‌ تا حدود 5/41 درجه‌).
عوامل‌ افزايش‌ دهنده‌ خطر
اثرات‌ عمومي‌ بالا رفتن‌ سن‌
نوشيدن‌ الكل‌ يا سوءمصرف‌ ساير مواد
بيماري‌ مزمن‌ مثل‌ ديابت‌ يا بيماري‌ عروق‌
بيماري‌ اخير كه‌ باعث‌ از دست‌ رفتن‌ مايع‌ در اثر استفراغ‌ يا اسهال‌ شده‌ باشد.
هواي‌ داغ‌ و پر رطوبت‌ (شرجي‌)
كاركردن‌ در محيط‌ بسيار گرم‌
از دست‌دادن‌ مايعات‌ بدن‌ در اثر تعريق‌ و ننوشيدن‌ مايعات‌ كافي‌ براي‌ جايگزيني‌ آب‌ از دست‌ رفته‌
پوشيدن‌ لباس‌ زياد، خصوصاً لباس‌ تنگ‌
تب‌ بالا
فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري بدني‌ يا ورزش‌ شديد در هواي‌ داغ‌ و پر رطوبت‌
پيشگيري‌
در هواي‌ داغ‌، لباس‌ سبك‌ و گشاد بپوشيد.
مرتب‌ آب‌ بنوشيد و صبر نكنيد تا تشنه‌ شويد و سپس‌ آب‌ بنوشيد.
اگر تعريق‌ زياد داريد، آب‌ بيشتر بنوشيد. اگر مقدار ادرار كم‌ شود، ميزان‌ آب‌ دريافتي‌ را زيادتر كنيد.
اگر زيادي‌ گرمتان‌ شده‌ است‌، پنجره‌ را باز كنيد، يا از فن‌ يا تهويه‌ مطبوع‌ استفاده‌ كنيد. اين‌ كارها باعث‌ راحت‌تر تبخير شدن‌ عرق‌ و در نتيجه‌ خنك‌ شدن‌ پوست‌ مي‌شوند.
سعي‌ كنيد به‌ هواي‌ داغ‌ عادت‌ كنيد.
عواقب‌ مورد انتظار
معمولاً با درمان‌ سريع‌ بهبودي‌ كامل‌ در عرض‌ 2-1 روز حاصل‌ مي‌شود.
عوارض‌ احتمالي‌
ممكن‌ است‌ هر كدام‌ از اعضاي‌ مهم‌ بدن‌ دچار مشكل‌ شوند (قلب‌، ريه‌ها، كليه‌ها، مغز)
با مدت‌ زمان‌ قرار گرفتن‌ در معرض‌ گرما و شدت‌ آن‌، و نيز سرعت‌ و اثربخشي‌ درمان‌ ارتباط‌ دارد.
درمان‌
اصول‌ كلي‌
اگر فردي‌ علايم‌ گرمازدگي‌ را دارد و عرق‌ نمي‌كند: ـ وي‌ را سريعاً خنك‌ كنيد. لباس‌هاي‌ وي‌ را در آوريد و او را در آب‌ سرد قرار دهيد، يا دور او ملحفه‌ مرطوب‌ بپيچيد. ترتيب‌ انتقال‌ او را به‌ نزديكترين‌ بيمارستان‌ بدهيد. اين‌ يك‌ اورژانس‌ است‌!
اگر فردي‌ ضعيف‌ و خسته‌ است‌ اما عرق‌ مي‌كند: ـ وي‌ را در يك‌ جاي‌ خنك‌ بخوابانيد، مايعات‌ خنك‌ به‌ او بدهيد (آب‌، آب‌ ميوه‌، يا ساير نوشيدني‌هاي‌ خنك‌). ترتيب‌ انتقال‌ او را به‌ نزديكترين‌ بيمارستان‌ بدهيد، مگر در موارد خفيف‌. توصيه‌هاي‌ پزشكي‌ براي‌ مراقبت‌ مناسب‌ از فرد را به‌ وي‌ يا همراهان‌ وي‌ ارايه‌ دهيد.
داروها
براي‌ اين‌ اختلالات‌ معمولاً دارويي‌ مورد نياز نيست‌.
فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري
وقتي‌ كه‌ علايم‌ وجود دارند، در حالتي‌ كه‌ پاهايتان‌ بالا باشد استراحت‌ كنيد.
با روبه‌ بهبود گذاشتن‌ علايم‌ مي‌توان‌ كارهاي‌ روزمره‌ را تدريجاً از سر گرفت‌.
رژيم‌ غذايي‌
رژيم‌ خاصي‌ توصيه‌ نمي‌شود.
درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علايم‌ گرمازدگي‌ يا خستگي‌ گرمايي‌ را داريد، يا اين‌ كه‌ علايم‌ را در فردي‌ ديگر مشاهده‌ نموده‌ايد. بلافاصله‌ اورژانس‌ را خبر كنيد! اين‌ اختلالات‌ ممكن‌ است‌ جدي‌ يا مرگبار باشند.

دور نرو...
بیا کنار دلم
من غیر از اینها که می نویسم
نوازش هم بلدم...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : نازی ی , mehdisalimi , chipchip , نازلی , سورنا
2012/07/31, 12:30 AM (آخرین ویرایش در این ارسال: 2012/07/31 12:32 AM، توسط yummy.)
ارسال: #6
 (Print Post)
RE: نکات مربوط به فصل گرما
آفتاب‌زدگي‌ (حساسيت‌ به‌ نور آفتاب‌)آفتاب‌زدگي‌ عبارت‌ است‌ از واكنش‌ به‌ مواجهه‌ بيش‌ از حد با آفتاب‌. پوست‌ در بخش‌هايي‌ كه‌ بيشتر در معرض‌ آفتاب‌ است‌، درگير مي‌شود.
علايم‌ شايع‌ بثور قرمز پوست‌، گاهي‌ همراه‌ با تاول‌هاي‌ كوچك‌، در نواحي‌ مواجهه‌ يافته‌ با آفتاب‌
لكه‌هاي‌ پوسته‌ريزي‌كننده‌
تب‌
خستگي‌ يا گيجي‌
قرمزي‌ پوست‌
علل‌ آفتاب‌ زدگي‌ بيشتر در فصول‌ گرم‌ كه‌ اشعه‌ فرابنفش‌ قوي‌تر است‌، رخ‌ مي‌دهد. مواجهه‌ با آفتاب‌ محرك‌ آن‌ است‌ و معمولاً همراه‌ با آفتاب‌ سوختگي‌ است‌.
در افرادي‌ كه‌ داروهايي‌ مصرف‌ مي‌كنند كه‌ باعث‌ حساسيت‌ به‌ نور مي‌شوند (افزايش‌ حساسيت‌ به‌ اشعه‌ فرابنفش‌)، به‌ ويژه‌ محتمل‌ است‌. شايع‌ترين‌ داروها عبارتند از آنتي‌بيوتيك‌هاي‌ تتراسايكلين‌، مدرهاي‌ تيازيدي‌، داروهاي‌ گوگرددار و قرص‌هاي‌ ضد بارداري‌ خوراكي‌. داروهاي‌ موضعي‌ و مواد شيميايي‌ نيز مي‌توانند واكنش‌ ايجاد كنند (فنوتيازين‌ها، سولفوناميدها، قطران‌ زغال‌، پسورالن‌ها).
برخي‌ از مواد آرايشي‌ از جمله‌ رژ لب‌، عطر و صابون‌ها نيز مي‌توانند يك‌ واكنش‌ حساس‌ به‌ نور ايجاد كنند.
عوامل تشديد كننده بيماري
عفونت‌ زمينه‌اي‌
سابقه‌ آفتاب‌ زدگي‌ اختلالات‌ متابوليك‌ مثل‌ ديابت‌ شيرين‌ يا بيماري‌ تيروييد
استفاده‌ از داروهاي‌ سركوبگر ايمني‌ با داروهاي‌ ذكر شده‌ در فهرست‌ «علل‌»
اختلالات‌ طبي‌ مثل‌ لوپوس‌ اريتماتوي‌ ديسكوييد، لوپوس‌ اريتماتوي‌ سيستميك‌ و يا پورفيري‌
پيشگيري‌ اگر سابقه‌ آفتاب‌زدگي‌ داريد، در صورت‌ امكان‌ دور از آفتاب‌ بمانيد.
در صورت‌ مواجهه‌ با آفتاب‌ از لوسيون‌هاي‌ ضد آفتاب‌ با قدرت‌ محافظتي‌ 15 يا بالاتر استفاده‌ كنيد و لباس‌هاي‌ محافظ‌ بپوشيد.
عواقب‌ مورد انتظار در صورتي‌ كه‌ دور از آفتاب‌ بمانيد، علايم‌ را مي‌توان‌ با درمان‌ كنترل‌ كرد. بهبودي‌ تا يك‌ هفته‌ طول‌ مي‌كشد.
عوارض‌ احتمالي‌ عود بثور و ساير علايم‌ در صورت‌ مواجهه‌ با آفتاب‌ حتي‌ به‌ مدت‌ كوتاه‌ به‌ ويژه‌ در بهار و تابستان‌.
درمان‌
اصول‌ كلي‌ هرگونه‌ علت‌ زمينه‌اي‌ مثل‌ داروها، مواد آرايشي‌ يا اختلالات‌ طبي‌ را معلوم‌ كنيد. آزمون‌ لكه‌ نوري‌ را مي‌توان‌ براي‌ شناسايي‌ علل‌ آلرژي‌ به‌ نور به‌ كار برد.
در طول‌ ساعات‌ اوج‌ اشعه‌ فرابنفش‌ (10 صبح‌ تا 2 بعد از ظهر) از آفتاب‌ دور بمانيد.
اگر بايد به‌ در اوج‌ آفتاق‌ به‌ فضاي‌ باز برويد، لباس‌هاي‌ محافظ‌ بپوشيد و از كرم‌هاي‌ ضد آفتاب‌ در دسترس‌ استفاده‌ كنيد.
داروها كلروكين‌ قبل‌ از مواجهه‌ با آفتاب‌ براي‌ پيشگيري‌ عود علايم‌ ممكن‌ است‌ توصيه‌ گردد.
استروئيدهاي‌ التهابي‌ ممكن‌ است‌ براي‌ كاهش‌ التهاب‌ تجويز شوند.
فعاليت در زمان ابتلا به اين بيماري جز براي‌ اجتناب‌ از مواجهه‌ طولاني‌ مدت‌ با آفتاب‌، محدوديتي‌ لازم‌ نيست‌.
رژيم‌ غذايي‌ رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ ندارد. براي‌ پيشگيري‌ از دهيدراتاسيون‌ (كم‌ آبي‌)، مايعات‌ فراوان‌ بنوشيد.
درچه شرايطي بايد به پزشك مراجعه نمود؟
اگر شما يا يكي‌ از اعضاي‌ خانواده‌تان‌ علامت‌ آفتاب‌ زدگي‌ را داشته‌ باشيد.
اگر دچار علايم‌ جديد و غير قابل‌ توجيه‌ شده‌ايد. داروهاي‌ مورد استفاده‌ در درمان‌ ممكن‌ است‌ عوارض‌ جانبي‌ داشته‌ باشند.

دور نرو...
بیا کنار دلم
من غیر از اینها که می نویسم
نوازش هم بلدم...
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : chipchip , paeazan , سورنا
2012/08/30, 06:40 PM
ارسال: #7
 (Print Post)
RE: نکات مربوط به فصل گرما
شگردی برای خنك شدن در فصل تابستان
پنجشنبه ۹ شهريور ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۱۵
این متخصصان همچنین توصیه می‌كنند كه ترجیحا در روزهای خیلی گرم به جای نوشیدن آب یخ از آب آشامیدنی با دمای معمولی اتاق مصرف كنید.
به گزارش افکارنیوز به نقل از ایسنا، متخصصان بهداشت عمومی می‌گویند: نوشیدن یك فنجان چای همراه با یك عدد ساندویچ خیار، ترفندی موثر برای خنك كردن بدن در ماه‌های گرم تابستان است.این متخصصان تاكید كردند با وجودی كه معمولا خوردن بستنی در فصل گرما وسوسه‌انگیزتر است و مردم تصور می‌كنند كه با خوردن بستنی در گرمای تابستان خنك می‌شوند، اما این تصور كاملا اشتباه است و خوردن بستنی در خنك كردن بدن تاثیری ندارد.

این متخصصان همچنین توصیه می‌كنند كه ترجیحا در روزهای خیلی گرم به جای نوشیدن آب یخ از آب آشامیدنی با دمای معمولی اتاق مصرف كنید. به این ترتیب تاكید می‌شود كه خوردن میوه‌ها و سبزی‌هایی كه ذخیره آب فراوان دارند مانند هندوانه و خیار، بهترین گزینه‌ها برای خنك شدن در فصل گرما هستند. غذاهای حاوی غلات نیز برای این فصل مناسب هستند چون با تامین منیزیم و كلسیم مورد نیاز بدن از انقباضات عضلانی ناشی از گرما و كم‌آبی پیشگیری می‌نمایند.

ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر: 1927b880db2a9f321.jpg]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : ساغر , سورنا , برگ 7 , علیرضا 2
2012/10/29, 09:14 AM
ارسال: #8
 (Print Post)
آشنایی باروشهای پیشگیری ودرمان گرمازدگی
آشنایی با روشهای پیشگیری و درمان گرمازدگی

گرمازدگی از لحاظ شدت به سه نوع خفیف، متوسط و شدید تقسیم می شود که در صورت عدم درمان نوع خفیف، گرمازدگی به نوع متوسط و یا شدید منجر و فرد را به فاز سنکوپ گرما می‌کشاند .

برای جلو گیری از گرما زدگی باید از پوشیدن لباسهای ضخیم و غیر قابل نفوذ در فصل گرم که مانع تبخیر عرق و دفع گرما می شود، خودداری کرد،

هنگام فعالیت شدید بدنی به قدر کافی مایعات بنوشید،هنگام فعالیت شدید بدنی به قدر کافی مایعات بنوشید فعالیت بدنی خود را در مناطق یا ماه های بسیار گرم به تدریج طی ۳ تا ۴ هفته بمنظور عادت کردن بدن به گرما، افزایش دهید، در فعالیتهای ورزشی گروهی، گرما زده شدن یکی از افراد به معنای در خطر بودن دیگران است، در چنین مواقعی به سرعت اقدامات احتیاطی برای خود و سایر افراد را انجام دهید، در روزهای بسیار گرم مرتب آب بنوشید و صبر نکنید تا تشنه شوید وسپس آب بنوشید، اگر تعرق زیاد با ادرار کم شد، مقدار مصرف آب را با ید افزایش داد .

۱- وقتی که برای مدت طولانی در معرض تابش آفتاب یا در یک محیط گرم هستید و همچنین قبل و بعد و در طی ورزش، آب زیادی بنوشید.

قبل از اینکه کاملاً احساس تشنگی کنید، آب بنوشید (یعنی منتظر نباشید تا احساس تشنگی کنید و سپس آب بنوشید) و هنگام نوشیدن آب بیشتر از آن حدّی که فکر می کنید نیاز به آب دارید، آب و مایعات بنوشید، مخصوصاً وقتی که خیلی عرق کرده اید.

۲- موقعی از روز را که هوا خیلی گرم است (مثل سر ظهر و بعد از ظهر) در منزل یا یک جای خنک استراحت کنید و بیرون نیایید.

۳- قبل از فعالیت زیاد و ایستادن در معرض آفتاب، سعی کنید به هوای گرم تابستان عادت کنید. سیستم تنظیم دمای بدن شما هنگامی که به گرما عادت کرده باشد، بهتر عمل خود را انجام خواهد داد.

۴- اگر یک دونده ی استقامتی یا یک دوچرخه سوار هستید و می دانید که مسابقات شما در شرایط آب و هوایی گرم برگزار خواهد شد، بایستی قبل از شروع مسابقه، خود را با این شرایط وفق دهید ( یعنی در هوای گرم، تمرین کنید ) . این عمل باعث می شود بدنتان به گرما عادت کند. مواقع انجام تمرین به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید.اگر اولین بار است که به شرایط آب و هوایی جدید رفته اید، تمرینات خیلی سنگین و سخت را انجام ندهید.

۵- کمتر جلوی نور خورشید بایستید.

۶- وقتی جلوی آفتاب کار می کنید، روی سرتان کلاه بگذارید که بهتر است لبه دار باشد تا روی صورتتان سایه ایجاد کند . سر شما نسبت به گرما حساس است.

۷- در هوای گرم لباس های گشاد ، نازک و رنگ روشن بپوشید. لباس کتان از همه بهتر است ، زیرا باعث می شود هوا به راحتی از آن عبور کند و عرق شما خشک شود.

۸- در هوای گرم پنجره ها را باز کنید یا از یک سیستم خنک کننده مثل پنکه، کولر و فن استفاده کنید.

۹- سعی کنید وعده های غذایی تان را سبک و به مقدار کم میل کنید.

۱۰- در آب و هوای گرم یا مرطوب فعالیت شدیدی انجام ندهید به خصوص اگر به این آب و هوا عادت ندارید.

۱۱- اگر در هوای گرم ورزش می کنید، به ترتیب زیر آن را انجام دهید تا بدن شما به این آب و هوا عادت کند :ابتدا تمرینات کوتاه مدتی انجام دهید و به تدریج و در طی دو هفته مدت آن را افزایش دهید.

سعی کنید تمرینات شدید را صبح زود که هوا خنک است یا هنگام عصر انجام دهید.

هر نیم ساعت یک بار ، به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در سایه استراحت کنید و اگر احساس خستگی کردید، سرعت ورزش خود را کاهش دهید.

۱۲- در صورتیکه دارو مصرف می کنید، از پزشک خود سئوال کنید که آیا این دارو با تنظیم دمای بدن شما تداخل می کند یا خیر؟

اگر داروی مصرفی شما در تنظیم دمای بدنتان مداخله می کرد، باید فعالیت بدنی تان را در هوای گرم کاهش دهید و به مقدار کافی آب و مایعات بنوشید.

۱۳- باید از علائم خطر گرمازدگی آگاه باشید تا هنگام بروز این علائم ، اقدامات لازم را انجام دهید. به خاطر داشته باشید که این علائم می توانند به تدریج و در طی چند روز یا اینکه بطور ناگهانی بعد از یک فعالیت شدید بروز کنند.

۱۴- ادم ( آماس ) ناشی از گرما و عرق سوز شدن نشان می دهند که بدن شما تحت استرس ناشی از گرماست.در حالت ادم ناشی از گرما ، رگ های خونی بدن گشاد شده و باعث می شوند مایعات زیر پوست بدن جمع شوند که در این صورت دست ها و پاها متورم می شوند.

ممکن است ابتدا با احساس تنگ شدن انگشتر یا کفش ها متوجه این تورم شوید. در حالت عرق سوز، منافذ خروج عرق بسته می شوند و شما احساس خارش می کنید که معمولاً زیر لباس است.

اگر لباس شما خیلی کلفت و گرم باشد ممکن است این حالت رخ دهد.ادم و عرق سوز شدن خطرناک و مضر نیستند ، ولی نشان می دهند که باید برای پیشگیری از عوارض جدی گرمازدگی ، دمای بدنتان را کاهش دهید.

۱۵ – از آب و هوایی که باعث بروز بیماری‏های ناشی از گرما می‏شود یعنی دمای ۳۲ درجه سانتی‏گراد و بیشتر و رطوبت نسبی بالا شناخت داشته باشید .
۱۶- به میزان کافی بخوابید و میوه‏ها و سبزی‏های سرشار از پتاسیم را به میزان زیاد مصرف کنید تا بدن‏تان خودش را با گرما تطبیق دهد.
۱۷- بدن خود را خنک نگه دارید. اگر می‏توانید جلوی آفتاب نروید، در سایه راه بروید یا از یک سایبان مثل ‏چتر استفاده کنید، کرم ضدآفتاب بزنید، کلاه لبه‏دار روی سرتان بگذارید، عینک آفتابی بزنید و لباس‏های نخی و نازک و گشاد با رنگ روشن بپوشید. سعی کنید فعالیت‏ها و کارهای بیرون خود را در اوقات خنک‏تر روز انجام دهید.
۱۸- ورزش و فعالیت بدنی کمتری در گرما انجام دهید، مخصوصاً اگر باعث می شود عرق زیادی کنید.

اگر قطرات عرق از سر و صورت و بدن شما می چکید، نشان می‏دهد عرق شما به مقدار کافی از سطح پوست شما تبخیر نمی‏شود تا آن را خنک نگه دارد.
۱۹- اگر ناچار هستید در گرمای روز فعالیت کنید، اجازه دهید بدنتان با این شرایط کنار بیاید، به این صورت که یک ساعت در هوای گرم کار کنید یا هر ۱۰ روز یک بار این عمل را انجام دهید. به‏تدریج مدت فعالیت در هوای گرم را افزایش دهید تا بدنتان با گرما تطابق یاید.
۲۰- همیشه آب و مایعات کافی بنوشید. حداقل ۳ لیتر در روز مایعات بنوشید و اگر میزان فعالیت‏تان زیاد است، کم‏کم آن را به ۴ تا ۵ لیتر برسانید. اگر فعالیت‏ ورزشی شدید دارید یا خیلی عرق می‏کنید، مصرف آب به تنهایی کافی نیست، بلکه باید به ازای هر یک ساعت ورزش، یک لیتر نوشابه‏های ورزشی که حاوی الکترولیت‏ها و املاح هستند، را استفاده کنید.
۲۱- از مصرف داروهای آمفتامین، آنتی هیستامین ، ضدافسردگی‏ها و سایر داروهایی که روی اعمال حیاتی بدن شما تاثیر می‏گذارند، خودداری کنید.
تذکرات:
۱- تشنگی، شاخص مناسبی برای نشان دادن گرمازدگی نیست. به توصیه‏ی شماره ۶ عمل کنید و توجه داشته باشید که ادرار کم و پُررنگ نشان می‏دهد که به مصرف آب و مایعات بیشتری نیاز دارید.
۲- کودکان، سالمندان و افراد مبتلا به بیماری‏های پوستی و غدد از گروه های مستعد برای ابتلا به بیماری‏های ناشی از گرما هستند.
۳- اگر شخصی نشانه‏های گرمازدگی را بروز داد (مثل گرفتگی عضلانی، خستگی، سردرد، سرگیجه، تهوع و تعریق بیش از حدّ) فورا او را به یک مکان خنک ببرید.
اگر فردی در اثر گرما دچار تهوع، گیجی، غش و ضعف، پوست داغ و قرمز یا سرد و مرطوب، تب ، افزایش ضربان قلب، تنگی نفس شد، او را هر چه سریع‏تر به بیمارستان یا درمانگاه برسانید. گرما‏زدگی شدید، می‏توند فرد را بکشد.
۴- اطلاعات فوق نمی‏تواند جایگزین توصیه‏ها یا درمان پزشکی شود.

* توصیه های سازمان بهداشت جهانی برای پیشگیری از گرما زدگی :

از انجام فعالیت بدنی سنگین پرهیز کنید کودکان یا سالمندان را در وسیله نقلیه پارک شده خاموش، نگه ندارید. در محیط بیرون، در سایه قراربگیرید.مرتبا” مایعات بنوشید و از مصرف نوشیدنی های شیرین خود داری کنید
سازمان جهانی بهداشت برای پیشگیری از گرمازدگی در زمان مواجهه با موج گرما در فصل تابستان توصیه هایی را ارائه می کند:

خانه های خود را خنک نگهدارید:· در طول روز پنجره ها را ببندید و در صورت تابش آفتاب به داخل منزل کرکره ها را پایین بکشید.

در شب، هنگامی که درجه حرارت محیط بیرون کاهش می یابد پنجره ها را باز کنید.· اگر در محل زندگی شما دستگاه تهویه هوا روشن است، درها و پنجره ها را ببندید.·

پنکه های برقی ممکن است کمی در فرار از گرما کمک کننده باشند ولی در درجه حرارت بالاتر از ۳۵ درجه سانتی گراد ممکن است در پیشگیری از گرمازدگی خیلی مفید نباشند. در این حالت مصرف مایعات اهمیت زیادی دارد.۲٫ خود را دور از گرما نگهدارید:· در خنک ترین اتاق خانه (مخصوصا” در هنگام شب) اقامت کنید.·

اگر برایتان مقدور نیست که خانه خود را خنک نگهدارید، ۲ تا ۳ ساعت در روز را در یک محیط خنک سپری کنید(مانند ساختمانهای اماکن عمومی که دارای دستگاههای تهویه و خنک کننده هستند).·

از رفتن به محیط بیرون در طول گرمترین ساعات روز خودداری کنید.·

از انجام فعالیت بدنی سنگین پرهیز کنید.· در محیط بیرون، در سایه قرار بگیرید.· کودکان یا سالمندان را در وسیله نقلیه پارک شده خاموش، نگه ندارید.۳٫ بدن را خنک نگهدارید و آبرسانی نمایید:· دوش یا حمام آب سرد بگیرید.·

بجای حمام یا دوش آب سرد می توانید از کیسه آب سرد یا حوله یا اسفنج حاوی آب سرد و شستشوی پاها استفاده کنید.· از لباسهای سبک، گشاد و به رنگ روشن از جنس الیاف طبیعی استفاده کنید.

اگر مجبور به رفتن به محیط بیرون هستید، از کلاه لبه دار بزرگ و عینک آفتابی استفاده کنید.·

مرتبا” مایعات بنوشید و از مصرف نوشیدنی های شیرین خود داری کنید.۴٫ به دیگران کمک کنید:· اگر فردی را می شناسید که در خطر گرمازدگی قراردارد، به او کمک کنید و حمایتش کنید. باید از افراد سالمند و بیمارانی که تنها زندگی می کنند حداقل روزانه یکبار عیادت کرد.·

اگر فردی را می شناسید که دارو مصرف می کند، با پزشک معالج او صحبت کنید تا بتوانید به روش مناسبی درجه حرارت بدن آنها را تنظیم و تعادل مایعات را برای آنها برقرار کنید.۵٫ اگر مشکلی در سلامتی خود (مانند بیماری)دارید:· داروهایتان را در درجه حرارت کمتر از ۲۵ درجه سانتی گراد یا در یخچال نگهداری کنید (به دستور نگهداری دارو و درجه حرارت تعیین شده روی بسته بندی یا دستورالعمل دارو توجه نمایید).·

توصیه های پزشکی را در صورتی که بیماری مزمنی دارید یا چند نوع دارو مصرف می کنید از پزشک خود بخواهید.۶٫ اگر خودتان یا اطرافیانتان احساس خوبی ندارید: · در صورتی که احساس گیجی، ضعف، اضطراب، تشنگی شدید یا سردرد می کنید سعی کنید از دیگران کمک بگیرید، در اسرع وقت به مکان خنکی بروید و درجه حرارت خود را اندازه بگیرید.·

مقداری آب یا آب میوه طبیعی برای آبرسانی به بدن خود بنوشید.· اگربه دنبال تمرینات ورزشی مداوم در طول یک روز گرم احساس گرفتگی عضلانی دردناک (اغلب در ران، بازوها یا شکم) می کنید سریعا” در محیط خنکی استراحت کنید و از محلولهای خوراکی ORS استفاده کنید. اگر گرفتگی عضلات بیش از یک ساعت ادامه پیدا کند لازم است که زیر نظر پزشک، مداوا صورت گیرد .

اگر یکی از اعضاء خانواده شما یا فردی که تحت حمایت شما قرار دارد، پوست خشک و داغ داشت یا دچار هذیان، تشنج و یا عدم هوشیاری شد، سریعا” با اورژانس تماس بگیرید.

در مدت زمانی که منتظر رسیدن کمک پزشکی هستید، فرد را به محل خنکی ببرید و او را در وضعیت خوابیده و پاها و لگن او را در سطحی بالاتر قرار دهید.

لباسهای او را از تن خارج کنید و انتها های بدن او را خنک کنید:

کیسه آب سرد را روی گردن، شانه و کشاله ران او قرار دهید، مرتبا” او را باد بزنیدو آب سرد ( ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتیگراد) را به بدن او اسپری کنید. درجه حرارت بدن او را اندازه بگیرید.

از دادن هرگونه داروی تب مانند استامینوفن به فرد خود داری کنید. اگر فرد فاقد هوشیاری است، او را به پهلو بخوابانید

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : سورنا
2013/08/01, 12:05 PM
ارسال: #9
 (Print Post)
RE: نکات مربوط به فصل گرما
نوشیدن آب یخ و دردسرهای آن

اگر عادت دارید در روزهای گرم تابستان، آب خیلی خنک و شاید خیلی یخ بنوشید، بهتر است بدانید با این کار استرس حرارتی به دستگاه گوارش‌تان وارد می‌کنید و در ضمن تشنگی‌تان نیز برطرف نخواهد شد.

کاملاً مشخص و واضح است که در روزهای گرم و افزایش درجه حرارت هوا به علت تعریق محسوس و نامحسوسی که در بدن صورت می‌گیرد، مقداری از مایعات و آب بدن دفع می‌شود بنابراین لازم است به همان نسبت و در فاصله زمانی منظم، آب از دست رفته تأمین شود اما با توجه به میزان تعریق در فواصل زمانی کوتاه در طول روز، نحوه جایگزین شدن آب و املاح دفع شده از بدن کمی با زمان‌های دیگر تفاوت دارد.

تأمین آب بدن
اگر معمولاً تعریق زیادی ندارید، بهتر است آب بنوشید. توصیه می‌شود حس تشنگی خود را حساس نگه دارید و با کوچک‌ترین احساس تشنگی به صورت جرعه جرعه آب بنوشید تا آب از دست رفته‌ی بدن، تأمین شود.

البته چه بهتر که قبل از احساس تشنگی لیوانی از آب را به تدریج بنوشید تا هم نیازتان تأمین شود و هم دچار مشکلات گوارشی ناشی از یک باره خوردن آب نشوید. ورزشکاران و افرادی که به دلیل شغل و حرفه خود در محیطی گرم فعالیت دارند (مانند راننده‌های تاکسی که ساعت‌ها در خارج از منزل و در هوای گرم به فعالیت می‌پردازند) و بیشتر در معرض نور آفتاب هستند، نسبت به سایر افراد آب و الکترولیت بیشتری از بدنشان دفع می‌شود. این افراد باید مایعات حاوی تمامی الکترولیت‌ها، سدیم، پتاسیم، بی کربنات و… را متناسب با نیاز بدنشان بنوشند، پس نیاز آن‌ها به نوشیدن آب بیشتر خواهد بود اما برای افراد دیگر آب و میوه‌هایی که درصد قابل توجهی از آن‌ها را آب تشکیل می‌دهد مانند هندوانه، خربزه و البته کاهو کافی است.

آب فراوان بنوشید اما نه آب یخ

علاوه بر این‌ها، اگر عادت دارید در روزهای گرم تابستان، آب خیلی خنک و شاید خیلی یخ بنوشید، بهتر است بدانید با این کار استرس حرارتی به دستگاه گوارش‌تان وارد می‌کنید و در ضمن تشنگی‌تان نیز برطرف نخواهد شد.

درباره موضوع اول باید گفت این استرس باعث بی قراری و مشکلات گوارشی می‌شود بنابراین آبی بنوشید که دمای آن متناسب با دمای بدن‌تان باشد زیرا تفاوت دمایی بین آب و بدن می‌تواند باعث بروز استرس‌های حرارتی در شما شود.

پس در تابستان هم چند لیوان آب بنوشید و هم میوه‌های تازه در برنامه غذایی‌تان باشند تا نهایتاً دچار کم آبی و عوارض ناشی از آن نشوید. زیرا تعریق زیاد و نرسیدن آب به بدن بسیاری از واکنش‌های حیاتی بدن را با مشکل روبه رو می‌کند و در برخی از موارد موجب مختل شدن آن‌ها می‌شود.مصرف آب بسیار خنک موجب سردردهای میگرنی می‌شود

یک متخصص تغذیه گفت: استفاده از آب بسیار خنک نه تنها موجب رفع تشنگی نمی‌شود بلکه احساس تشنگی را بیشتر کرده و منجر به سردردهای میگرنی خواهد شد.

دکتر سید ضیاءالدین مظهری اظهار داشت: از آن جایی که در فصول گرم سال تعریق بدن زیاد می‌شود، مصرف مایعات فراوان می‌تواند در سم زدایی بدن و ایجاد طراوت مفید واقع شود.
بوعلی سینا می‌فرماید: آب یخ خوردن، ضرر خود را اگر در جوانی نشان ندهد، در پیری حتماً ضربه‌اش را به تو خواهد زد!

وی با بیان این که افراد باید در فصل گرما، آب بیشتری استفاده کنند، گفت: البته باید از خوردن آب خیلی خنک و به اصطلاح " تگری " پرهیز شود چرا که استفاده از آن نه تنها موجب رفع تشنگی نمی‌شود بلکه احساس تشنگی را بیشتر کرده و منجر به سردردهای میگرنی خواهد شد.

اگر تشنگی ناشی از تعریق باشد، خوردن آب به تنهایی به رفع تشنگی کمک نمی‌کند؛ از این رو باید دوغ کم نمک جایگزین شود. همچنین توصیه می‌شود به کودکان آب بدون افزودنی داده شود.

مظهری افزود: استفاده از خیار تا اندازه زیادی موجب رفع تشنگی می‌شود و بهتر است بر روی خیار مقداری آب لیموی تازه چکانده شده و سپس خورده شود؛ این کار احساس تشنگی را کمتر می‌کند.مرگ در اثر زیاده‌روی در مصرف آب یخ

به گزارش بخش فارسی شبکه خبری "ورلد نیوز" مردی 44 ساله ساکن لندن به خاطر مصرف بیش از اندازه آب یخ جان باخت.

گویا وی دو و نیم گالن آب یخ (معادل ده لیتر) را در مدت هشت ساعت نوشیده بود تا دردهای ناشی از بیماری لثه‌ی خود را کاهش بدهد. وقتی وی به مراکز پزشکی انتقال یافت تصور می‌شد مست باشد زیرا به لکنت زبان مبتلا شده و تعادل مغزی خود را از دست داده بود که این‌ها نشانه‌های مسمومیت ناشی از مصرف زیاد آب یخ بود. زیاده‌روی در مصرف آب یخ سبب شده بود توازن آب موجود در مغز این مرد انگلیسی به هم بخورد.

به گفته‌ی دکتر مایکل بِیدن مصرف زیاد آب یخ سبب کاهش شدید پتاسیم موجود در بدن می‌شود. کاهش پتاسیم نیز به این دلیل که توازن الکترودی بدن را برهم می‌زند می‌تواند به بروز حملات قلبی منجر می‌شود.

به گفته‌ی متخصصان مصرف زیاد آب یخ سبب می‌شود شکم از هم پاشیده شود بدین معنا که در آن سوراخ‌هایی بروز می‌کند. از گذشته به صورت سنتی این باور وجود داشته که مصرف زیاد آب یخ زیان آور است اما نتایج تحقیقات، مرگبار بودن آن را نیز اثبات کرده است.

چینی‌ها در گذشته برای شکنجه متهمان از این شیوه قدیمی بهره می‌گرفتند به طوری که آب یخ را به مقادیر زیادی در درون حلق آن‌ها می‌ریختند.راه‌های خنک کردن مایعات

بهترین راه برای خنک کردن نوشیدنی‌ها، قرار دادن آن‌ها در ظروف در بسته و گذاشتن آن‌ها در یخچال می‌باشد.

بعضی افراد نیز که به یخ ارادت خاصی دارند می‌توانند به صورت غیر مستقیم یخ را درون نوشیدنی قرار داده تا سرمای یخ باعث خنک شدن مایعات گردد، مثلاً می‌توانیم تکه‌های یخ را در مشمع یا ظرف کوچکی ریخته و آن‌را درون نوشیدنی یا ظرف آب قرار دهیم یا این که از سیستم‌های دوجداره که یخ در یک جدار آن قرار می‌گیرد استفاده نماییم.

نکته مهم دیگری که در این خصوص باید رعایت شود، نخوردن چیزهای بسیار سرد یا گرم است بنابراین توصیه می‌شود آب خیلی سرد نیز نیاشامید. در این زمینه بوعلی سینا می‌فرماید: آب یخ خوردن، ضرر خود را اگر در جوانی نشان ندهد، در پیری حتماً ضربه‌اش را به تو خواهد زد!

[تصویر: setare1.gif]
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : سورنا , رزمینا , naarin.p , رامنا , سهند , برگ 7
2013/08/01, 01:53 PM
ارسال: #10
 (Print Post)
RE: نکات مربوط به فصل گرما
به نکات مفید آقا سجاد یک نقطه هم اضافه شود که تجربهء فردی است در فصل گرما تکرار میکنم.شماهم انجام دهید .هم قبل از خارج شدن از منزل وهم بعداز مراجعه حتی بدون اینکه موهای خود را خیس کنین دوش ولرم در کاهش دمای بدن خیلی از احساس گرما را کاهش میدهد.icon_questionicon_question

مواظب آن کس باشید. که جز به بارگاه خدا شکایت به جایی نبرد.
یافتن تمامی ارسال های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 تشکر شده توسط : برگ 7
ارسال پاسخ 


موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
Music گرما درمانی و سرما درمانی برای تسکین درد نازلی 0 1,142 2015/09/06 04:25 PM
آخرین ارسال: نازلی
  نکات قابل توجه درباره عرق کردن بدن nazaninn 11 17,351 2014/09/08 06:14 PM
آخرین ارسال: 0MID
Rainbow رعایت نکات ذیل می تواند از پیشرفت بیماری جلوگیری کند. Hasty 9 3,622 2012/06/15 12:14 PM
آخرین ارسال: yas
  نکات درباره افزایش قد mojtaba2iran 0 1,756 2011/01/13 02:17 PM
آخرین ارسال: mojtaba2iranکاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان