امتیاز موضوع:
  • 26 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درمان بی خوابی و کم خوابی
**بی خوابی چیست؟!!

میزان خواب کافی در افراد مختلف متفاوت است. اغلب بزرگسالان به هفت تا هشت ساعت خواب شبانه نیاز دارند.
بسیاری از بزرگسالان در مقاطعی از زندگی شان بی خوابی را تجربه می کنند، اما برخی از افراد دچار بی خوابی بلند مدت (مزمن) می شوند.
علائم بی خوابی عبارتند از:
به سختی به خواب رفتن در شب
بیدار شدن در طول شب
بیدار شدن زودتر از موعد
عدم احساس آرامش بعد از خواب شبانه
احساس خستگی یا خواب آلودگی در طول روز
کج خلقی، افسردگی یا اضطراب
مشکل در توجه یا تمرکز در امور
افزایش خطا یا تصادفات
سردردهای تنشی
علائم مربوط به معده و روده
نگرانی دائمی در مورد خواب
افراد مبتلا به بی خوابی اغلب پس از 30 دقیقه یا بیشتر به خواب می روند و در سه یا چند شب در هفته تنها به مدت شش ساعت یا کمتر می خوابند.

منبع

[تصویر:  sf2we5yxb00169jc9kkx.jpg]
**بی خوابی شبانه به شرایط افراد بستگی دارد و در نهایت منجر به بیماری” بی خوابی” می شود.
متخصصان سلامت خواب بر این باورند که اگر احساس تنش و استرس و نگرانی داشته باشید یقینا دچار بی خوابی شبانه خواهید شد و ذهن شما به بدن تان اجازه استراحت نمی دهد.
اگر در طول شب بیدار هستید و از این پهلو به آن پهلو می غلتید بهترین راه این است که از جا بلند شوید و به کار دیگری بپردازید که چشمان شما را خسته و فکر شما را آرامش بخشد.
برخی دوش آب گرم را توصیه می کنند و برخی خواندن کتاب را برای خسته شدن چشمان مفید می دانند. اما به یاد داشته باشید که هیچوقت از تلویزیون و کامپیوتر برای درمان بی خوابی شبانه خود استفاده نکنید. چون آنها فکر شما را بیدارتر می کنند.

نهایتا اگر این عارضه بسیار برای شما آزار دهنده می باشد می توانید بسته به اینکه در کدام مرحله از خواب (شروع خواب یا در ادامه خواب) مشکل دارید از قرص های خانواده بنزودیازپین یا فنوباربیتال استفاده نمایید. البته در ایالات متحده آمریکا، بیشترین قرص خواب آوری که استفاده می شود قرص زولپیدوم می باشد. فراموش نکنید که مصرف این قرص ها حتما می بایست با تجویز پزشک صورت گیرد. چون در مصرف آنها تحمل ایجاد می شود، تنظیم دوز آن بسیار مهم می باشد و در دراز مدت عوارض جانبی زیادی دارند.

اما مطلب خودم:
(( دکتر حسین روازاده:برای درمان بی خوابی به هیچ وجه از دارو استفاده نکنید.اگر دچار این اختلال شدید یک دستمال را آغشته به گلاب کنید و نزدیک بینی خود بگذارید در آن شب شما بهترین خواب را خواهید داشت ))

**برای داشتن خواب خوب، کافیست قبل از رفتن روی تخت، احساس خوبی داشته باشید!

معمولا وقتی در روز ورزش کرده باشید، هنگام خواب خسته ایید و سریع خوابتان میگیرد، ولی این قضیه تنها به خستگی عضلات بدنتان ربط ندارد، بلکه داشتن احساس خوبی که به همراه دارید باعث میشود تا ذهن آرامتری داشته باشید.

- مشکل بی خوابی و راه حل آن از نظر یک محقق آلمانی:

یک تحقیق آلمانی روی 850 نفر ، نشان می دهد که افراد وقتی کمی ورزش کنند، احساس خوبی نسبت به فرم بدن و سلامت خود دارند که این قضیه باعث میشود، خواب بسیار شیرین و راحتی داشته باشند. برای داشتن این احساس خوب، نیازی به ورزش های سنگین و خسته کننده نیست، بلکه با برنامه ریزی مرتب میتوانید تنها هفته ایی چند روز را به ورزش اختصاص دهید تا ذهنیت و احساس خوبی نسبت به بدنتان داشته باشید.

اگر امروز یا دیروز ورزش نکرده ایید، خود را سرزنش نکنید، داشتن احساس گناه، عذاب وجدان، سرزنش کردن خود و در کل احساسات بد ، باعث بد خوابی و مشکلات بی خوابی می شود.

منبع

###نصف‌شب بیدار می‌شوم و دیگر خوابم نمی‌برد:

این مشکل رایجی است که بسیاری از مردم به آن دچار می شوند. آنها درست وقتی خواب‌شان می‌خواهد عمیق شود از خواب می‌پرند.

راه‌حل‌:

• ساعت خود را کنار بگذارید: هیچ لزومی ندارد وقتی نصفه‌شب از خواب بیدار می‌شوید بدانید ساعت چند است. می‌توانید ساعت خود را جایی بگذارید که آن را نبینید یا به راحتی آن را بیرون از اتاق بگذارید. حتی اگر نیاز دارید ساعت‌تان زنگ بزند، می‌توانید آن را طوری قرار دهید که چشم‌تان به عدد آن نیفتد.

• دمنوش ماگنولیا را امتحان کنید: در طب سنتی شرق آسیا، از این گیاه برای آرامش، کاهش اضطراب و بهبود خلق‌‌وخو استفاده می‌کردند.

###نمی‌توانم در تختخواب راحت باشم:

دلایل بسیاری وجود دارد که نمی‌گذارد افراد در تختخواب راحت و آرام باشند، مثلا محیط اتاق‌خواب برای خواب مهيا نشده باشد.

راه‌حل:

• حرکات کششی فراموش نشود: روی تخت چهارزانو بنشینید، بدن خود را به راست بچرخانید و سعی کنید مستقیم از روی شانه راست نگاه کنید. با سه شماره عمیق نفس بکشید و سپس حرکت را برای طرف دیگر بدن تکرار کنید.

• شما می‌توانید از حرکات کششی آرام‌بخش دیگر هم استفاده کنید.

###نمی‌توانم در شب مغزم را خاموش کنم!

بسیاری از مردم در طول شب بیدار می‌مانند. نگرانی‌های مالی، مشکل در روابط و به یاد آوردن کارهایی که باید انجام شود، همه و همه می‌تواند خواب را مهار کند. یکی از کارآمدترین راه‌حل‌ها چیزی است که من به آن می‌گویم مجله نگرانی.

راه‌حل‌:

• یک دفترچه انتخاب کنید: در بالای 3 صفحه اول یک خط از بالا به پایین در وسط صفحه بکشید و صفحه را به 2 ستون تقسیم کنید.

• در بالای صفحه اول بنویسید: من باید به یاد داشته باشم که...

• در بالای صفحه دوم بنویسید: من نمی‌توانم فراموش کنم که...

• در بالای صفحه سوم بنویسید: من خیلی نگران هستم درباره‌ ....

• در ستون سمت راست هر صفحه جمله‌ها را تمام کنید و در ستون سمت راست، نگرانی‌ها، وظایف و راه‌حل‌هایی که به ذهن‌تان می‌رسد را بنویسید یا برای فکر کردن یا حل آن به آن برنامه ریزی کنید. این دفترچه به جای مغز شما عمل می‌کند و باعث می‌شود تا حد زیادی راحت‌تر بخوابید.

###وقتی از خواب بیدار می‌شوم احساس خستگی می‌کنم:

یکی از دلایل شایع این مشکل بیدار شدن در وسط چرخه خواب است. خواب ما دوره‌ای است و هر دلیلی که دوره آن را به‌هم بزند می‌تواند باعث شود ما بعد از بیدار شدن احساس خواب‌آلودگی و خستگی کنیم.
خواب یک دوره 5 مرحله‌ای دارد. هرمرحله به 90 دقیقه وقت برای کامل شدن نیاز دارد، خواب عمیق یعنی مرحله 3 و 4 که دیرتر در اين چرخه رخ می‌دهند.
اگر از یک چرت بیدار شوید یعنی در مراحل 3 یا 4 دوره خواب‌تان را نیمه‌کاره رها کنید، احساسی بدتر از پیش از خوابیدن خواهید داشت. در این صورت من چرت زدن در روز را به شما توصیه می‌کنم. البته چرت‌زدن‌هایی که کوتاه هستند و در زمان مناسب رخ می‌دهند. این راه‌حل‌ها به شما در بهبود چرخه خواب کمک می‌کند.

راه‌حل‌:

• کافئین را محدود کنید: کافئین به مدت 8 تا 10 ساعت در بدن باقی‌می‌ماند و می‌تواند روی توانایی خواب طولانی تاثیر بگذارد. برای محافظت از خواب خود، بعد از ساعت 4 ظهر نوشیدنی کافئین‌دار ننوشید.

• نور را کم کنید: وجود نور در اتاق‌خواب باعث می‌شود به سختی بتوانید به خواب بروید و در خواب بمانید. برای جلوگیری از این مشکل وسایلی که در طول شب اتاق‌تان را نورانی می‌کنند را بیرون ببرید. حتی اگر تلویزیون دکمه چشمک‌زن دارد آن را هم خاموش کنید. من شما را به حکومت نظامی الکترونیکی تشویق می‌کنم! حتی بهتر است یک ساعت قبل از خواب تلویزیون تماشا نکرده باشید!!

منبع
...
 تشکر شده توسط : محمد جواد , kohedard , 0MID
مدت خواب بستگی به سن و شرایط کاری فرد عموما بین شش تا هشت ساعت تغییر می کند . بی خوابی علت های گوناگونی دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- نگرانی واضطراب
2- نوشیدن چای وقهوه زیاد
3- کشیدن سیگار
4- ناراحتی های اعصاب و...

- درمان بی خوابی

برای درمان بی خوابی دستورهای گوناگونی وجود داردکه ما دراینجا به برخی ازآنها اشاره می کنیم تا شاید آن دسته ازخوانندگان ، که تا به امروز خواب راحتی نداشته اند . بتوانند پس ازانجام دادن این دستورها ساعاتی را بدون اضطراب استراحت کنند .

- دستوراول :
برای رفع بی خوابی با غذا گشنیز بپزید ومیل کنید .گشنیز در درمان بی خوابی بسیارموثر است.

- دستوردوم:
کدوتنبل سرشار ازویتامین A است وشیره تخم کدو همراه با شیر مسکن است و برای رفع بی خوابی بسیار موثر است.

- دستور سوم :
کاهو سرشار از ویتامین A، B،C می باشد ومواد معدنی مانند آهن ، کلسیم ،فسفر ، منیزیم ،منگنز، ید، روی ومس را داراست. زود هضم است وروده ها راتقویت می کند ودر رفع بی خوابی موثر است.

- دستورچهارم :
دم کرده گل بیدمشک را روزی دو،سه فنجان میل کنید . اعصاب را آرام وخواب را زیاد می کند.

- دستورپنجم :
دم کرده خرفه به مقدار 25 گرم در یک لیترآب برای رفع بی خوابی و راحتی اعصاب موثراست
صبر کن سهراب! آری… تو راست می گویی آسمان مال من است پنجره،فکر،هوا،عشق،زمین،مالِ من است!
اما سهراب تو قضاوت کن، بر دل سنگ زمین جای من است؟! من نمی دانم که چرا این مردم، دانه های دلشان پیدا نیست…
صبر کن سهراب! قایقت جا دارد؟ من هم از همهمه ی داغ زمین بیزارم
 تشکر شده توسط : mahdiye1989

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  علل انواع سردرد و درمان آن Sina 29 40,739 2022/09/13, 02:22 PM
آخرین ارسال: snakeeye
  وسواس، شناخت و راه های درمان ورپریده 8 8,076 2016/12/27, 10:15 PM
آخرین ارسال: silent
  یبوست ، شقاق و راه های درمان yaro 17 91,704 2016/05/04, 09:00 PM
آخرین ارسال: آنا
  سرما خوردگی - پیشگیری و درمان kaj 23 22,850 2015/08/06, 12:49 PM
آخرین ارسال: glassheart