امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امیتازات : 3.75
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داروی IVIG
این اینترفرون نیست
تو گوگل سرچ کن اطلاعات کامل بدست میاری

به هر کس متناسب با شرایطش دارو میدن.

اول بیماریم دکترم بهم آونکس داد.یه حمله ی خفیف داشتم.دکترمو که عوض کردم وقتی ام آر آیمو دید بدون اینکه بهش بگم یه حمله ی خفیف با آونکس داشتم، بهم گفت تعداد پلاکات و بیماریت طوریه که باید داروی قوی تری استفاده کنی و گفت بتافرون استفاده کن.

بعضی از دکترها IVIG رو قبول ندارن. اینطور که من از یکی از بچه های سایت شنیدم مثلا دکتر صحرائیان این دارو رو قبول نداره. شاید چون این دارو خاص ام اس نیست و بعضی بیماریهای دیگه از این دارو استفاده میکنند.

شیرین جان شما بگو من هم میخام مثل بقیه دوستان انقدر حالم خوب بشه که بیام یه داروی خفیف تر. داری میگی چرا یه داروی قویتر استفاده نمیکنی؟ خب حتما نیاز نداشتی به یه داروی قوی تر.

دکترم در جواب ایمیلم نوشت وقتی بیمار اینترفرون و متوتروکسات استفاده می کنه و باز هم حمله داره باید IVIG استفاده کنه. خب حتما من شرایط جسمیم طوریه که باید IVIG استفاده کنم و شما نیاز نداشتی که دکترت نداده.

همیشه که مسئله هزینه نیست شیرین جان.
باز خودت هم از دکتر صحرائیان بپرس.

یه دوست عزیزی بهم گفت تا شرایط زندگیت مثل قبله فرقی نمیکنه چه دارویی بزنی . من این حرفو قبول ندارم. این دوست اگه منظورشون نداشتن روحیه و ... هستش کسی رو میشناسم که روحیش داغونه،جند سال زودتر از من هم مریض شده، دارو فقط بتافرون استفاده میکنه، نه فیزیوتراپی میره و نه شنا اما انقدر سرپاس که اطرافیانش نمیفهمن ام اس داره. اگه من روحیم بده ( که بد نیست ) و بدی حالم بخاطر بدی روحیمه پس چرا این خانم حالش بد نیست ؟ پس مسله از چای دیگس. من بیماریم از اون پیشرفته تره. من این واقعیتو باید قبول کنم.
که قبول کردم.
من برای همه و خودم آرزوی بهبودی دارم.
 تشکر شده توسط : شیرین
(2012/08/02, 11:47 AM)paeazan نوشته است: دكتر بمن گفت IVIG استفاده كن اما چون گرون بود و من احتمال ميدم كه بدي حالم شايد بدليل اكتوفرونه فعلا شروع نكردم.ميخوام اينترفرونم رو عوض كنم اگه بهتر نشدم بعد راجع به IVIG فكر ميكنم.

آره بيمه شده.20 گرم IVIG با بيمه خدمات درماني ميشه حدودا 450 هزار تومان.(دكتر برا من 20 گرم نوشته)

زنگ زدم هلال احمر اهواز گفت با بيمه تامين اجتماعي بيماران خاص، IVIG رايگانه.innocent0001.gif
منم الكي خوشحال شدمicon_biggrin

من كه زيادي خووشحال شده بودمagreement2 رفتم دنبالش كه دفترچه تامينمو خاص كنم.اما متاسفانه پرسنل محترم اسناد پزشكي فرمودن ام اس توي تامين اجتماعي جزء بيماريهاي خاص نيستconfused2
Sad

منم فعلا بيخيالش شدم

هرچند داداشم گفته هزينه رو بهم ميده.اما من خودم عذاب وجدان دارم براي ماهيانه 450.خلاصه فعلا كه هنوز استفاده نكردم
ام اس توی تامین اجتماعی هم جزء بیماریهای خاص است برو از اونا دفترچه بیماریهای خاص بگیر fighting0030.gif
گفت از دوست چه خواهی که تورا شاد کند گفتم از دوست همین بس که ز ما یاد کند
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : ۰۹۱۳۹۶۶۷۴۰۴
آره مسلما ميشه دفترچه ي تامين اجتماعي رو خاص ام اس كرد.

اين حرفي بود كه براي تخفيف قيمت IVIG ، اسناد پزشكي تامين اجتماعي بما گفت.مسلما منظورش اين بوده كه براي تخفيف IVIG ام اس جزء بيماريهاي خاص نيست.
چه مدت طول میکشه تا داروی ivig تاثیر بذاره و سری و لرز اندامها از بین بره؟ تروخدا هرکی اطلاعات داره بمن بده الان 2 روزه روزانه تعداد6 تا ivigتزریق کردم ولی سری بدنم از بین نرفته.
الهی مرا آن ده که آن بهHeart
IVIG یه دارو برای جلوگیری از پیشرفت بیماریه
اگه حالتون بده ( اصطلاحا حمله دارین ) باید کورتن بگیرین.سری بدن به احتمال زیاد یک حملس.شما با دکترت صحبت کن. لازم بدونه حتما بهت کورتن میده.

من که IVIG هنوز استفاده نکردم اما دکترم بهم گفت ماهی یکبار هرباز بیست گرم بزنم.
نمیدونم مال شما چجوریه که 2 روزه 6 تا IVIG تزریق کردین. نگفتین چند گرمی هم هست.

IVIG رو مثلا بجای اینترفرون ها میزنن
IVIG (ایمنوگلوبولین داخل وریدی) چیست؟

IVIG چیست؟

وقتی باکتری، قارچ و یا انگل وارد بدن می شود، سلول های ایمنی برای مبارزه با آن ها موادی به نام پادتن یا ایمونوگلوبولین ترشح می کنند. در واقع پادتن مسئول کشتن میکروب ها در خون است.گاهی اوقات سلول های ایمنی بدن به جای کشتن میکروب به قسمت های مختلف در خود بدن حمله می کنند و باعث اختلالات و بیماری هایی در بدن می شوند که بیماری های خود ایمنی نام دارد. حال اگر سیستم ایمنی بدن به دلیل وسعت عفونت ویا ضعف قادر به مبارزه موثر با عوامل بیماری زای خودایمنی ویا عفونت نباشد داروهای آنتی بیوتیک و کورتون تجویز خواهد شد. در برخی از این قبیل بیماری ها استفاده از داروهای متداول کافی نبوده و نیاز به داروی قویتر با اثر متفاوت تری خواهد بود.IVIG (ایمونوگلوبولینی که داخل رگ تزریق می شود) داروی موثر در این زمینه است. این دارو که از اختلاط پادتن های خون 2000 نفر تولید شده است باعث افزایش چشمگیر قدرت ایمنی بدن و افزایش سطح پادتن ها تا 5 برابر در مقابله با بیماری می شود. معمولا اثرات دارو به صورت بهبود علائم یا توقف آسیب به بدن 24-48 ساعت پس از تزریق ظاهر می شود. پیش بینی پاسخ هر فرد متفاوت و گاهی پاسخ زودرس و گاهی دیررس خواهد بود. ماندگاری اثر دارو در بدن ممکن است 18 تا 33 روز طول بکشد ولی شدت اثر آن با گذشت زمان کاهش خواهد یافت.

IVIG برای چه نوع از بیماری هایی مورد استفاده قرار می گیرد؟

از این دارو تا به حال به عنوان درمان و کمک درمان برای 101 نوع بیماری استفاده شده است. در ضعف و نقص های ایمنی بدن مانند: سندرم کاوازاکی، کودکان دچار عفونت HIV ، پیوند سلول های بنیادی خون ساز در افراد بالای 20 سال، نوزادان با وزن کم هنگام تولد، نوزادان مبتلا به زردی شدید.
در بیماری های خود ایمنی مانند: MS، پمفیگوس، لوپوس، آرتریت روماتوئید، سندرم نفروتیک (از نوع خود ایمنی).
وانواع مختلفی از اختلالات دیگر مانند: سندرم خستگی مزمن، لوسمی، ترومبوسیتوپنی، سندرم گیلن باره، میاستنی گراویس، آسم ...
به عنوان مثال استفاده از این دارو در سندرم کاوازاکی به همراه آسپرین عوارض عروقی را تا 75% کاهش می دهد.
IVIG، معمولاً از بازو و از طریق یک رگ، مانند سرم به بدن تزریق می شود. تزریق با صلاح دید کادر درمانی ممکن است در بیمارستان، درمانگاه به صورت سرپایی و یا حتی در خانه و محل کار انجام بگیرد.
دارو باید در دمای 2-8 درجه نگهداری شود.از انجماد آن جلوگیری شود.
در هنگام تزریق دمای آن را به دمای بدن می رسانند.
ویال های نیمه استفاده قابل استفاده مجدد نیستند.
به ازای هر کیلو از وزن بدن 2 گرم از دارو استفاده می شود.گاهی اوقات ممکن است دارو را با سرم دکستروز 5 % رقیق نمایند ولی با هیچ داروی دیگری مخلوط نمی شود.
داروی خریداری شده باید کاملا شفاف و بی رنگ و بدون وجود رسوب یا ذرات شناور باشد.
معمولا تزریق3-6 ساعت طول می کشد. دفعات تزریق و نوبت بعدی توسط پزشک تعیین می شود.

این دارو چه عوارضی دارد؟

عوارض این دارو اغلب هنگام تزریق ظاهر می شود و با تنطیم سرعت و مقدار تزریق، قابل کنترل است.گاهی نیز عوارض در 3روز اول بعد از تزریق دیده می شود.
سردرد شایع ترین عارضه است. لرز، سرگیجه، تب، خارش، سرفه، تهوع و استفراغ، درد شکم و پشت، خستگی، بثورات جلدی، تغییرات فشار خون و ... از جمله عوارض احتمالی این دارو هستند.
در صورت بروز هر یک از این عوارض کادر درمانی با تجویز استامینوفن یا آنتی هیستامین یا دوزهای پایین پردنیزولون عوارض را کنترل خواهند کرد. پرستار هنگام تزریق فشار خون، درجه حرارت و نبض را چک می کند.
واکنش های آلرژیک مانند تنگی نفس به ندرت اتفاق می افتد. دارو از لحاظ انتقال عفونت هایی مانند هپاتیت و یا HIV کاملاً ایمن می باشد.

منع مصرف:

در بیماران دچار اختلال عملکرد قلبی یا کلیوی، دیابت، حساسیت به مالتوز یا ساکارز، واکنش های آلرژیک جدی، اختلالات انعقادی و افراد مبتلا به سندرم کمبود اولیه آنتی بادی، منع مصرف این دارو وجود دارد.
مصرف در زمان شیر دهی و بارداری مشکلی ایجاد نمی کند؛ بلکه تا حد زیادی از عوارض بعد از زایمان جلوگیری خواهد کرد. استفاده هم زمان با سایر داروها نیز تداخلی ایجاد نمی کند.

آیا با برنامه واکسیناسیون کودکان تداخلی ایجاد می کند؟

IVIG باعث مهار پاسخ بدن به واکسن های حاوی ویروس زنده مانند آبله مرغان، سرخجه و اوریون می شود. بنا بر این در صورت دریافت این واکسن ها تا 3 ماه IVIG تزریق نشود. و واکسن نیز حداقل 1 ماه وترجیحاً 3 ماه پس از یک دوره IVIG تزریق شود.
دارو تاثیری بر سایر واکسن ها ندارد.

چرا داروی IVIG گران است؟آیا جایگزینی دارد؟

مراحل تهیه این دارو بسیار پیچیده و پرهزینه می باشد. پلاسمای خون از2000 نفر گرفته شده، مواد غیرضروری و مضر آن در مراحل مختلف حذف شده و به طور کامل میکروب کشی می شود. در نهایت بسته بندی و در دمای خاص فریز می شود.
شبیه ترین ماده به این دارو آغوز شیر مادر (شیر مادر در روزهای ابتدایی تولد نوزاد) می باشد ولی به مراتب تاثیر کمتری دارد.
این دارو تقریبا کمیاب بوده و باید از مراکز معتبر مانند داروخانه هلال احمر تهیه شود. شرکت های دارویی مختلفی این دارو را تولید می کنند که البته تفاوتی در کیفیت محصولات وجود ندارد.

توجهات لازم:

* کاهش ادرار، افزایش ناگهانی وزن یا ورم پاها، می تواند نشانه ای از واکنش های کلیوی به دارو باشد.
* در صورت وجود درد، تورم، قرمزی یا برآمدگی در محل تزریق در دست یا پا به پزشک اطلاع دهید. این حالت ممکن است به علت ایجاد لخته باشد که در صورت نبود زخم گوارشی پزشک برای رفع آن آسپرین تجویز خواهد کرد.
* ادرار قهوه ای یا قرمز و پوست زرد نشانه های عوارض کبدی دارو است.
*برای کاهش عوارض، نوشیدن بیش از 7 لیوان آب قبل از شروع تزریق و ادامه ی این روند تا 1 ماه بعد از آخرین دریافت ضروری می باشد.
* از نوشیدن چای یا قهوه در روز قبل از تزریق خودداری شود.
* اندازه گیری میزان ادرار و انجام آزمایشات کلیوی (Bun,Cr) مرتب انجام شود.
داروی IVIG در ویالهای یک گرمی،2/5 گرمی،5 گرمی و ده گرمی وجود داره.
مثلا اگه دکتر گفته 20 گرم بزن میشه 4 تا ویال 5 گرمی تهیه کرد.

قیمتی که الان داروخونه هلال احمر اهواز بمن داده اینه:
هر بیمه ای یه مبلغ متفاوتی پرداخت میکنه.
قیمت یک ویال 5 گرمی با دفترچه خدمات درمانی 120 هزار تومنه.(30 درصد اونو باید بیمار پرداخت کنه).
IVIG با دفترچه تامین اجتماعی برای بیماران خاص رایگانه و بیماران خاص شامل تالاسمی،هموفیلی و دیالیز هستن.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : یه غریبه , mysis , meherafarin , parastoo joon , arezooo82
یکی از دوستان ما هم ماهی 9 تا ivig تزریق میکنه نوعی ام اس خاص داره که گویا پلاک ها خونی هستند هیچ دارویی هم استفاده نمیکنه فقط IVIG

به کورتن هم حساسیت داره

IVIG تولید شرکت بیوتست آلمان به سفارش ایران به قیمت هر کدام 1 میلیون تومان تازه به سختی هم گیر اومد
 تشکر شده توسط : paeazan
من دیشب اولین تزریق IVIG رو داشتم
چون اولیش بود خیلی آروم تزریق کردم
دکترم گفته بود حدودا 4 ساعت طول بکشه اما مال من حدودا 6 ساعت طول کشید
یعنی چون داروخانه فقط ویال 2.5 داشت ما 8 تا 2.5 گرفته بودیم و اولین ویال دو ساعت و نیم طول کشیدSad
خلاصه تا ساعت 12.5 من بیمارستان بودم
امروز هم تغییر خاصی در خودم ندیدم.اصلا نمیدونم بعد از چقدر باید منتظر تأثیراتش باشمconfused2confused2

خوشجالم که تزریق IVIG رو شروع کردمlove28
امید به بهبودیagreement2
عوارضش هم فقط سردرد داشتم
پاهام هم خیلی گزگز میکرد

تشکر شده توسط : mysis , ghaside
پاییزان خانم چرا درمان با IVIG رو شروع کردید؟

فکر کنم بعد از تزریق تمامش تاثیرش مشخص بشه یکی از دوستان ما هم استفاده میکنه هر ماه 3روز تزریق داره روزی 3 تا

فقط یک سری آزمایشات باید در خلال تزریق انجام بدید که خیلی مهمه اونا هم در نظر داشته باشید

به امید بهبودی و سلامتی شما icon_question
(2012/11/13, 08:24 PM)mysis نوشته است: پاییزان خانم چرا درمان با IVIG رو شروع کردید؟

فکر کنم بعد از تزریق تمامش تاثیرش مشخص بشه یکی از دوستان ما هم استفاده میکنه هر ماه 3روز تزریق داره روزی 3 تا

فقط یک سری آزمایشات باید در خلال تزریق انجام بدید که خیلی مهمه اونا هم در نظر داشته باشید

به امید بهبودی و سلامتی شما icon_question
خب امسال که حالم بد شد ( تیر امسال ) دکترم برام IVIG نوشت
برای هر کس به تناسب وزنش و شرایطش، دکتر براش مینویسه که چقدر و چجوری استفاده کنه.خب برای من هم دکترم 20 گرم نوشت.یکی دیگه از بچه ها رو هم میشناسم که دکترش براش 20 گرم نوشته...

نمیدونم کدوم آزمایشات رو میگین خواهرم از من هم آزمایش CBC و ... گرفتن. که همشون خوب بود

تشکر شده توسط : mysis

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  داروی سوییسی مارلا ( گلنیا ) sooorooosh 36 34,293 2023/12/14, 01:59 PM
آخرین ارسال: hessam
  داروی siponimod sooorooosh 18 18,417 2023/02/26, 12:46 PM
آخرین ارسال: alireza1111
  معرفی داروی زادیوا (دی متیل فومارات) samiramiss 30 46,606 2021/04/26, 09:50 AM
آخرین ارسال: AVID2000
  داروی اُکرِلی زوماب ( Ocrelizumab ) .editormasoud 53 35,166 2020/02/19, 07:51 PM
آخرین ارسال: hourieh
  معرفی داروی ریتوکسی ماب (مبترا) sooorooosh 1 13,178 2019/09/20, 05:32 PM
آخرین ارسال: Shokolat2
  راهنمای داروی زیفرون (Ziferon) saffari_mo 4 18,704 2018/12/02, 11:06 AM
آخرین ارسال: glassheart
  داروی آمپیرا (Ampyra ) ( fampyra ) zaynab 89 70,236 2017/11/23, 01:43 PM
آخرین ارسال: nahid
  آیا فلوکستین تنها یک داروی ضدافسردگی ست؟! paeazan 16 24,675 2017/11/21, 08:15 PM
آخرین ارسال: الی کوچولو
  داروی ایبودی لاست - Ibudilast niloofary 1 2,916 2017/10/29, 09:01 PM
آخرین ارسال: nahid
  داروی داکلیزوماب (Daclizumab) با نام تجاری زینبریتا (Zinbryta) niloofary 3 3,821 2016/12/23, 12:17 AM
آخرین ارسال: rezamyqn

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست