امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ارتباط بین گلبولهای سفید و حمله
(2010/11/20, 11:57 PM)nahid نوشته است: ٌWBC با CBC فرق میکنه.

اره عزیزم سی بی سی یه ازمایش کامله از گلبولهای خون پلاکت و ...
این wbc یکی از گلبولهایی هست که توی این ازمایش بررسی میشه و کلبوبل سفید خون هست که زیاد بودنش نشون دهنده عفونت یا بیماری هست

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay
 تشکر شده توسط : zohrevand
گلبولهای سفید در زمان حمله زیاد میشوند و این یعنی بیماری یا ویروسی یا عفونتی چیزی در بدن ایجاد شده ما که ام اس داریم که معلومه دیگه بخاطر عود هست تعدادشون زیاد میشه

راز زندگی آرام اینست امروز را در کنار خدا گام بردار و فردا را به او بسپار baybay

گلبولهای سفید

.jpg   06ec2763238847c6af1e36940782aa1c.jpg (اندازه: 11.33 KB / تعداد دفعات دریافت: 0)
● تقسیم بندی گلبولهای سفید
این گلبولها در مغز استخوان ، تیموس ، گره های لنفاوی و طحال تولید می شوند گلبولهای سفید کلیه اجزای یک سلول جانوری را دارند و همه نوع فعالیتهای حیاتی را انجام می دهند. تعداد گلبولهای سفید در هر میلیمتر مکعب خون انسان در حدود هفت هزار است که در مقایسه با تعداد گلبولهای قرمز این مقدار بسیار کم است. گلبولهای سفید به دو گروه گرانولوسیت و آگرانولوسیت تقسیم می کنند.
▪ گرانولوسیتها
هسته چند قسمتی و سیتوپلاسم آنها دانه دار است و ۷۰ درصد از گلبولهای سفید خون را تشکیل می دهند. این گلبولها خاصیت بیگانه خواری دارند و به هنگام گردش در خون ، باکتریها و سایر مواد خارجی را با ایجاد پاهای کاذب و عمل فاگوسیتوز به درون خود می کشند و آنها را هضم می کنند و از بین می برند. این گلبولها همچنین می توانند از میان سلولهای پوششی جدار مویرگها عبور کرده و وارد فضای بین سلولی شوند و این عمل سلولهای سفید را دیاپدز می گویند. گرانولوسیتها به سه گروه تقسیم می شوند.
ـ نوتروفیلها
سلولهای کروی ، هسته دارای دو یا چهار لب پیوسته به هم توسط رشته های باریک است. ۱۵ ۱۲ میکرومتر قطر دارند. و کار فاگوسیتوز (ریزه خواری) جانداران میکروسکوپی را انجام می دهند.
ـ بازوفیلها
سلولهای کروی ، هسته با دو لب نامشخص و ۱۲ ۱۰ میکرومتر قطر دارند. و هیستامین که باعث التهاب بافتها می شود و هپارین که جلوگیری از تشکیل لخته می کند را آزاد می سازند.
ـ ائوزینوفیلها
سلولهای کروی ، هسته ها اغلب دو لب دارند، ۱۲ ۱۰ میکرومتر قطر دارند و مواد شیمیایی که باعث کاهش التهاب می شود ترشح می کنند و به کرمهای انگلی معینی حمله می کنند.
▪ آگرانولوسیتها
هسته نسبتا درشت و سیتوپلاسم یکنواخت دارند و شامل لنفوسیتها و مونوسیتها هستند.
ـ لنفوسیتها
سلولهای کروی با هسته گرد ، سیتوپلاسم تشکیل حلقه باریک را در اطاف هسته می دهد ۸ ۶ میکرومتر قطر دارند. لنفوسیتها در افراد بالغ حدود ۲۵ درصد از گلبولهای سفید را تشکیل می دهند. و بیشتر در دستگاه لنفاوی یافت می شوند. لنفوسیتها دو نوعند : نوع B که در مغز استخوان تولید و بالغ می شوند. اما در گره های لنفاوی جای می گیرند و نوع T که پس از ساخته شدن در مغز استخوان در تیموس مراحل رشد و نمو خود را طی می کنند.
ظاهر لنفوسیتها T , B در زیر میکروسکوپ بهم شبیه است اما فاصله های آنها متفاوت است. سلولهای B آنتی کور(پادتن) ترشح می کنند. آنتی کورها ملکولهای پروتئینی و از نوع گلوبولین ها هستند. سلولهای T بر خلاف سلولهای B در سطح فرد گیرنده های آنتی کور مانندی دارد که به کمک آنها به آنتی ژن میکروبها می چسبند. بدین ترتیب سلولهای T متحرک هستند و خود به محل عفونت یافته می روند.
ـ مونوسیتها
سلولهای کروی یا نامنظم می باشند. هسته ها گرد یا کلیدی شکل و یا نعل اسبی شکلند. نسبت به لنفوسیتها ، سیتوپلاسم بیشتری دارند. ۱۵ ۱۰ میکرومتر دارند. در خون به عنوان سلولهای فاگوسیت کننده عمل می کنند دستگاه گردش خون را ترک کرده و تبدیل به ماکروفاژها می شوند که باکتریها ، سلولهای مرده ، اجزای سلولی و بقایای درون بافتی را فاگوسیتوز می کنند در بدن بخصوص در کبد ، طحال و گره های لنفاوی یافت می شود

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره

تاریخ انتشار: شنبه,۲۱م مرداد , ۱۳۹۱| سلامت
اهمیت و نقش گلبول‌های سفید در بدن
سیستم دفاعی بدن، قبل از تولد شکل می‌گیرد و بعد از تولد تکامل پیدا می‌کند. تعدادی از گلبول‌های سفید که بخشی در خون و بخشی دیگر در کبد و مغز استخوان جا گرفته‌ اند امروز دکتر محسن رضوی، فوق تخصص…

سیستم دفاعی بدن، قبل از تولد شکل می‌گیرد و بعد از تولد تکامل پیدا می‌کند. تعدادی از گلبول‌های سفید که بخشی در خون و بخشی دیگر در کبد و مغز استخوان جا گرفته‌ اند
امروز دکتر محسن رضوی، فوق تخصص خون و سرطان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به پرسش ما پاسخ می دهد.

سیستم دفاعی بدن، قبل از تولد شکل می‌گیرد و بعد از تولد تکامل پیدا می‌کند. تعدادی از گلبول‌های سفید که بخشی در خون و بخشی دیگر در کبد و مغز استخوان جا گرفته‌ با ورود هر عامل میکروبی و غیرمیکروبی به بدن، به دلیل واکنش سیستم دفاعی از بین می‌رود.

تعداد گلبول سفید در خون بین ۴۰۰۰ تا ۱۰ هزار در هر میلی‌متر مکعب است. گلبول‌های سفید در بدن، چند گروه با وظایف مختلف است.

مثلا گروهی علیه میکروب‌ها فعالیت کرده، یک‌سری علیه ویروس‌ها و دسته دیگر به عوامل غیرمیکروبی و مهاجم حمله می‌کند.

هرگاه یک عامل میکروبی و غیرمیکروبی وارد بدن شود، فعالیت سلول‌های دفاعی در بدن آغاز می‌شود. وقتی این فعالیت تشدید شود به بدن پیام می دهد گلبول سفید بیشتری را برای مقابله با این حمله بسازد و طی این فرآیند، گلبول های سفید افزایش پیدا می‌کند و بعد از رفع عفونت تعداد آن کاهش می‌یابد.

گاهی افزایش گلبول‌های سفید به علت عامل بیگانه مهاجم خارج از بدن نیست بلکه فضای مغز استخوان که ساختمان گلبول‌های سفید تعداد آن را تنظیم و به گردش خون تحویل می‌دهد، دچار پدیده سرطانی شده و بیش از حد گلبول سفید می‌سازد.
اگر در آزمایش خون، تعداد گلبول سفید افزایش یابد همیشه به این معنی نیست که پدیده عفونی یا سرطانی آن را تهدید می‌کند، بلکه این آزمایش‌ها باید از سوی پزشک مورد ارزیابی قرار بگیرد.

اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
من از اون موقع که فینگولید مصرف میکنم همیشه تو رنج 2000 هس گلبول های سفیدم.
که وقتی از دکتر سوال کردم گفتن این وضعیت خیلی خوبهicon_cryicon_cryicon_cryicon_cry
 تشکر شده توسط : zohaa
میشه بگین الان رنج گلبولاتون چیه؟
مال من که 14000به خاطر بالا بودنش آزارام داده
باید کاری کنی، آروم بگیرم Blush
 تشکر شده توسط : tinookhe
ازمن هم 11400 هست گف باید بیاد زیر ده هزار وآزارام داده .. وگف حدود3 4ماه طول میکشهconfused2
 تشکر شده توسط : glassheart , helli , movahedi
[size=xx-small]مال من 5.79 در اخرین ازمایشم بود ولی قبلا وقتی اوونکس میزدم چهار و خورده ای بود الان دارم دیفوزل میخورم یهنی اثر دیفوزل از اوونکس کمتره؟
من جلو ازمایشام رنجو زده بودن ۴۰۰۰به بالا دقیقا نمیدونم فکرکنم تا۶۰۰۰بود ولی من خودم مدتی ۲۹۰۰بود که دکترم گفت پایینه امپولهام از هفته ای سه تا کم کرد شد هفته ای دو تایکماه بعد یک ماه ازمایش دادم ۴۵۰۰بود الان مدتیه ازمایش ندادم ببینم چطور وضعیت گلبولهام البته گلبولهام که پایین بودن اهن وپلاکتم هم پایین بود ی یک ماه که کم کرده بودم امپولهام هم پلاکتم نرمال شده بود هم گلبولهام
ساقیا امشب صدایت با صدایم سازنیست
یاکه من بسیارمستم یاکه سازت ساز نیست
ساقیا امشب مخالف مینوازد تارتو
یا که من مست وخرابم یا که تارت تارنیست

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  زمان بهبود حمله بدون درمان استروییدی مینا میلانی 15 10,826 2015/03/25, 12:01 PM
آخرین ارسال: arman alagha
  چه مدت زمانی طول کشید که از زمان تشخیص cis حمله دوم رو تجربه کنید prosperity 7 8,637 2014/11/12, 11:25 PM
آخرین ارسال: prosperity
  حالات فيزيكي بدن از بدو تولدو ارتباط با ام اس yaro 45 27,717 2012/12/06, 07:25 PM
آخرین ارسال: sargol

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست