امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
راني ميخوري؟ نخور
در حالی كه آبمیوه «رانی» بخش قابل توجهی از بازار نوشيدنی‌های ایران را در اختیار خود گرفته و هر روز به جمع مشتریان این آبمیوه افزوده می‌شود، مراجع علمی از غیربهداشتی بودن این آبمیوه خبر می‌دهند.
به گزارش خبرنگار شریف نیوز، آبمیوه «رانی» محصول شرکت «عوجان» عربستان سعودی است و گفته می‌شود مجوزی برای واردات آن به ایران وجود ندارد. شرکت عربستانی عوجان برای تولید «رانی»، اسانس و ذرات خشك میوه را ـ كه در صنعت آب‌میوه به آن‌ها «پالپ» گفته می‌شود ـ از كشورهای دیگر وارد کرده واسانس و پالپ را به آب اضافه كرده و آبمیوه تولید می‌كند.
ذرات معلقی که در آبمیوه مشاهده می‌شود، دلیلی بر تازگی آن نیست، بلکه تازگی ظاهری «رانی» به علت وجود ماده‌ای به نام «بنزوات سدیم» می‌باشد. همچنین طبق گزارش یک موسسه معتبر، با آزمایش چند قوطی آب‌میوه رانی در یكی از آزمایشگاه‌های كشور، نتایجی كه برای قوطی حاوی نكتار انبه رانی به دست آمده حاكی از این است كه این قوطی مقدار 96.2 ppm بنزوات سدیم دارد و همچنین مقدار بنزوات سديم در شیشه نكتار موز، 263 ppm می‌باشد. بنزوات سديم، ماده‌ی است که در صنعت مواد غذایی به عنوان نگهدارنده کاربرد دارد.
از این ماده به میزان بسیار کم در سس مایونز و نوشابه استفاده می‌شود ولی طبق گزارش اداره استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران، استفاده از این ماده در هر نوع آب‌میوه غیرمجاز است. علت غيرمجاز بودن استفاده از بنزوات سديم در آب‌ميوه اين است كه آبميوه به صورت گرم در قوطی ريخته و پر می‌شود و به دلیل واكنش‌هایی که بنزوات سدیم در حرارت انجام می‌دهد، استفاده از آن ممنوع می‌باشد؛ اما در نوشابه‌ها به اين دليل كه نوشابه به صورت سرد پر می‌شود، استفاده از اين ماده مجاز است. گفتنی است، با توجه به محرز بودن عدم رعایت حداقل استانداردها در آبمیوه «رانی» و اطلاع برخی دستگاه‌های مسئول، هنوز معلوم نیست که چگونه این آبمیوه در این سطح گسترده به کشور وارد و توزیع می‌شود .
 تشکر شده توسط : nazaninn , mahnaz5352 , Morteza , TootFarangi , omidvar , tanha , سحــــــــر , Matilat , hamid , مـه ســـا , shadi , mirali , ostad2000 , mehran_a , najva , رزمینا , شهرزاد , Ghost , DavidBili , zohaa , elham 66
من فکر کنم روزی یکی یا 2 تا رانی می خورم !!!!!!!!!!!!!!!!! فکر کنم کارم تمومه confused
Free chees is found on the mousetrap
To catch anything you want you must pay it's worth
pop بخوريد . اون لااقل كره ايه . از راني بهترم هست .
مث حس ی عشق تازه بودی
مث افسانه بی اندازه بودی ...
 تشکر شده توسط : elham 66
بورسانتشون سر وقت نرسيده اينجوري ميكنن و اينطوري حرف ميزنن . بزار وقتي مبلغ دريافت شد ميشه بهترين آبميوه دنيا .
قضيه جايي رو دو سه سال قبل يادتون بياد
چو بید بر سر ایمان خویش میلرزم ... که دل به دست کمان ابروئیست کافر کیش
 تشکر شده توسط : hamid , pariya , شهرزاد , Ghost , مینا ح , elham 66
یک مدل دیگه هم دارم رانی آناناس اسمش lima هست ، ولی اونم ساخت عربستانه ! [تصویر:  291.gif]
Free chees is found on the mousetrap
To catch anything you want you must pay it's worth
نخوريد اصلا چي ميشه؟
بابا آب ميوه ي طبيعي بخوريد
بي خيال اينايي كه توش افزودني داره ،‌مريض ميشيدا . تورو خدا مدلاي ديگه شو بيخيال شين. با خودتون قرار بزاريد كه ديگه نخوريد
اگر همه انسانها کارکرد مغزشان یک میلینیوم شکمشان میبود دنیا تعریف دیگری میداشت.evilgrin0039.gif
 تشکر شده توسط : omidvar , nazaninn , رزمینا , مینا ح
آره حالا مگه باید حتما یه چیزی بخوریم؟
 تشکر شده توسط : رزمینا
(2010/08/28, 09:03 PM)Matilat نوشته است: نخوريد اصلا چي ميشه؟
بابا آب ميوه ي طبيعي بخوريد
بي خيال اينايي كه توش افزودني داره ،‌مريض ميشيدا . تورو خدا مدلاي ديگه شو بيخيال شين. با خودتون قرار بزاريد كه ديگه نخوريد

بهار !! باز شروع كردي ؟ smiling
تو اين كه گوشت نداره smiling:55::55:
مث حس ی عشق تازه بودی
مث افسانه بی اندازه بودی ...
(2010/08/28, 09:54 PM)hamid نوشته است: بهار !! باز شروع كردي ؟ smiling
تو اين كه گوشت نداره smiling:55::55:
حميـــــــــــــــــــــــــــد!!
قند و شكر كه داره :35::35::35:
حالا انگار وقتي گفتم گوشت نخور ،‌ حرف گوش كردهconfused
اگر همه انسانها کارکرد مغزشان یک میلینیوم شکمشان میبود دنیا تعریف دیگری میداشت.evilgrin0039.gif
 تشکر شده توسط : hamid , رزمینا
با سلام
من كه هيچ مدلش رو نمي خورم ولي در كل مطلب مفيدي بود استفاده كردم .

به قول ماتيلات جون به جاي اين آبميوه هاي غير طبعي خودتون آبميوه طبيعي بگيريد و نوش جونتون كنيد smiling
.
غروب شد خورشيد رفت.
آفتابگردان دنبال خورشيد مي گشت. ناگهان ستاره اي چشمك زد آفتابگردان سرش را پايين انداخت.

آري.... گلها هيچوقت خيانت نمي كنند...
 تشکر شده توسط : رزمینا

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان