امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
پاسخ به شبهات محصولات تراریخته
.
توسط معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان مطرح شد

پاسخ به شبهات محصولات تراریخته

ایسنا , 21 مهر 1395

دکتر سید محسن نساج حسینی معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان گفت:
با قرار گرفتن بندی با موضوع تجاری سازی و کشت محصولات تراریخته در پیش‌نویس برنامه پنجم توسعه، مباحث و مجادلات بسیاری میان موافقان و مخالفان تراریخته مطرح شده است و با ورود افراد غیر کارشناس به این بحث گاهی منجر به بیان مطالب غیر واقعی گردیده است.

یکی از مواردی که در مخالفت با کشت محصولات تراریخته مطرح می‌شود بحث استفاده از علفکش و کاهش تنوع گیاهی و آسیب به جوامع گیاهی و اکوسیستم ها است، هیچ مستندی بابت این فرضیه ها وجود ندارد، کشت محصول تراریخته با تنوع گیاهان زراعی منافاتی ندارد بلکه در صورت کشت هر گیاهی، کشاورز باید علف های هرز مزرعه را از بین ببرد و این موضوع محدود به گیاهان تراریخته نیست.

وی با اشاره به اینکه در بعضی از محصولات مانند کُلزا، مبارزه با علف های هرز مزرعه کار دشواری است و استفاده از علفکش ممکن است به گیاه زراعی هم آسیب بزند، گفت: گیاه تراریخته مقاوم به علفکش تولید شده که این مزیت را دارد که هنگام سمپاشی علیه علف هرز، آسیب نمی‌بیند و نتیجه عملکرد مناسب برای کشاورز است.

دکتر نساج افزود: هم اکنون مقادیر زیادی علفکش (به ویژه علفکش رانداپ یا گلایفوزیت) توسط کشاورزان و حتی دامداران برای کنترل علف‌های هرز استفاده می‌شود و این استفاده وسیع هم قطعا منجر به از بین رفتن تنوع گیاهی می‌شود، پس این یک موضوع کلی است و مختص گیاهان تراریخته نیست.

عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با بیان اینکه استفاده از هر نوع سمی موجب آسیب به محیط زیست است و یک نگرانی کلی است که بشر ایجاد کرده و هم اکنون متاسفانه در کشور ما به صورت بی رویه استفاده می شود، گفت: مصرف سموم کشاورزی در ایران چیزی حدود 40 برابر کشورهای دیگر است. آیا این آمار جای نگرانی ندارد؟! دست کم گیاهان تراریخته مقاوم به آفات و بیماری ها می توانند بخشی از این مصرف بی‌رویه بکاهند.

وی افزود: از طرفی بیشترین فروش این علفکش توسط شرکتهای چینی انجام می‌شود نه شرکت‌های اسرائیلی و آمریکایی؛ به طوری که ده شرکت برتر در این زمینه چینی هستند و بیشتر علفکش مصرفی کشور ما نیز محصول شرکت‌های چین است.

دکتر نساج با بیان اینکه گاهی به نامه هایی اشاره می شود که توسط برخی سازمان های مردم نهاد تهیه و با امضای الکترونیک منتشر شده است و حامل نگرانی گروه های مردمی است قابل استناد نیست چون در آن به مسائل به صورت عام و نه به صورت علمی پرداخته شده است، ادامه داد: اینکه گفته می‌شود قیمت تمام شده تولید محصولات تراریخته بیش از محصولات دیگر است و یا محصول تقلبی تولید شده و باعث کاهش آفتکش ها نشده، درست نیست چون هدف از تولید و کشت محصولات همین است اگر هدف محقق نشود، نیازی به کشت آنها و این همه هیاهو نیست.

معاون پژوهشی جهاددانشگاهی گیلان با تاکید بر اینکه در مورد آلودگی خاک و گیاه و ایجاد بیماری در انسان هیچ گزارشی در دنیا وجود ندارد، اظهار کرد: قطعا برای اخذ مجوز هر محصول خوراکی آزمایش های سلامت روی آن انجام می شود و محصولات تراریخته هم از این قاعده مستثنی نیستند.

وی افزود: همان طور که مقادیر زیادی از مواد خوراکی به ویژه روغن های خوراکی از محصولات تراریخته هستند و سازمان غذا و دارو مجوز واردات برای آنها صادر کرده و به مصرف می رسند و تاکنون گزارشی از ایجاد بیماری نداشته است. مشخصا گیاهان تراریخته باعث هیچ نوع آلودگی نمی شوند چون تنها یک یا چند ژن معدود بیشتر از گونه‌های عادی دارند که منجر به تولید پروتئینی می شود که صفت مقاومت به تنش های زیستی و غیر زیستی را باعث می شود و پس از خشک شدن گیاه هم مانند پروتئین های دیگر تجزیه می‌شود. لذا ادعای آلوده کردن محیط زیست ادعایی بی مورد است.

وی با بیان اینکه برخی ادعا می کنند چرا کشورهای اروپایی و یا سایر کشورها محصولات تراریخته را ممنوع کردند؟ در پاسخ باید گفت: اولا کشورهای دنیا از سه منظر برای این محصولات محدودیت یا ممنوعیت قائل شده‌اند. تولید، کشت و مصرف. اکنون آمریکا بزرگترین تولید کننده و کشت کننده محصولات تراریخته است و اروپا بزرگترین وارد کننده محصولات تراریخته به شمار می‌آید. دیگر این که تنها حدود ده کشور در دنیا از هر سه منظر این محصولات را ممنوع کردند که دلایل آنها متفاوت و برگرفته از فرهنگ، مذهب یا مقررات محلی است.

دکتر نساج افزود: به عنوان مثال روسیه اعلام کرده منابع و شرایط کافی برای تولید محصول دارد و نیازی به افزای عملکرد در سطح از طریق گیاهان تراریخته ندارد. همچنین در اروپا فرایند اعطای مجوز کشت این محصولات همراه با آزمون‌های متعدد برای سلامت و غیره است و اخیرا اجازه داده شده است که چند کشور اروپایی نسبت به کشت آنها اقدام کنند. اسپانیا بیشترین سطح زیر کشت تراریخته را در اروپا دارد.

وی ادامه داد: این که گفته می شود محصول ارگانیک و سالم با به کار بردن ابزار بیولوژیک امکان‌پذیر است نیز جزو رویاهای محققان بیوتکنولوژی نیز هست. به عنوان نمونه، تولید برنج ارگانیک یا سالم با استفاده از زنبورها، باکتری و نیز مصرف بهینه کودی و ... بسیار عالی است و از آسیب به طبیعت هم جلوگیری می شود ولی همیشه موفقیت آمیز نبوده و کشاورزان تاکنون استقبال مطلوبی از آن نکرده اند.

وی گفت: اینکه یکی از ابزار مبارزه بیولوژیک باکتری های معروف به BT هستند که در محصولات تراریخت از پروتئین آنها به جای سم علیه آفات استفاده می شود. برای نمونه، برنج تراریخته حاوی پروتئینی از این باکتری است که باعث از بین رفتن کرم ساقه خوار می‌شود که اکنون برای مبارزه با آن در دو نوبت (در هر نوبت حدود 15 کیلوگرم در هر هکتار) سم استفاده می شود که با عنایت به حدود 600 هزار هکتار اراضی زیر کشت برنج، چیزی معادل 18 هزار تن سم وارد طبیعت می شود. هر اقدامی اعم از به کارگیری گیاه تراریخته مقاوم یا تولید محصول ارگانیک که مانع از این مقدار مصرف سالیانه سم شود، به حفظ محیط زیست و سلامتی بشر کمک کرده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: واقعیت این است که بیش از نود درصد سویا، کُلزا، پنبه و ذرت و محصولات تجاری دنیا تراریخته است و در کشور ما نیز سالهاست روغن و خوراک دام تراریخته وارد می‌شود و قطع واردات هزینه هنگفتی به بازار تولید وابسته وارد می سازد. اگر این محصولات سلامتی را تهدید می‌کنند چرا تا کنون اجازه واردات داده شده؟ مگر جز این است که سازمان‌های ذیربط در زمینه سلامت محصولات وارداتی مسئولند. از این به بعد نیز این موضوع صادق خواهد بود و بهتر است هر نوع محصول تراریخته به لحاظ سلامت انسان و محیط زیست پیش از کشت و مصرف مورد بررسی قرار گیرد. علم و فناوری باید در جهت سلامت و ایمنی غذایی و زیستی به کار گرفته شود ولی در صورتی که مضر باشد باید محدود شود. هیچ محققی نمی‌خواهد محصولی تولید کند که خطرآفرین باشد.

آدرس مطلب: http://baharnews.ir/news/118347/
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : SSA
سلام
این دو سمی که گفتن یکیش از سال 1994 منسوخ شده و ایشون برای بزرگنمای گفتن بنظرم
محصولات تراریخته بصورت مسقیم برای انسان در اروپا مصرف نمیشه بلکه خوراک دام تشکیل میده
از طرفی این محصولات به علت مقاومت بالا در مقابل افات و ... باعث میشه ذخیره ژنتیکی طبیعی از بین بره که این سازگاری های که در محصولات طبیعی بوجود میاد در گذر زمان در ژن ها اثر میذاره و معلوم نیست این محصولات تراریخته با افتی که در قبل در طبیعت بوده و الان نیست چگونه واکنش میدن)مطالعه ثبت شده ی وجود ندارد(
از طرفی روی تنوع زیستی و قدرت خاک بشدت اثر میذاره این رو مطالعات روی برنج های هندی نشون داده
و هزارتا موضوع مطالعه نشده دیگه داره
در ضمن ایران نه زمین کم داره نه خاک و نه اب مشکل مدیریت داره روی هر سه(از نظر اساتید دانشگاه تهران گفتم)
فقط با یه ابیاری خیلی ساده فقط یه بار بر روی محصولات دیم در زمان گل دهی گیاه میزان محصول تا یک ونیم برابرافزایش پیدا میکنه با اصلاح ابیاری و جلوگیری از هدر رفت که کلا وارد بحثش نشیم فقط در همین حد که اگه هدر رفت اب به متوسط جهان برسونیم میتونیم زیر کشت رو دوبرابر کنیم
راستی ایران از لحاظ تولید برنج خودکفاست یعنی میزان تولید برنج و مصرفش تقریبا یکیه اما بیشتر برنج ایران به علت کیفیت صادر میشه
در ضمن امریکا هم این چند سال اخیر افزایش تولید محصولات تراریخته روداشته اونم به دلیل کشت ذرت برای تولید سوخت هیبریدی هستش
در تمام کشور های اروپای و امریکای شرکت ها باید بر روی محصول تراریخته بودن اون رو ذکر کنند و مصرف محصولات تراریخته در این کشور ها برای کودکان ممنوع اعلام شده
بنظرم ایشون فکر کردن مردم هیچی نمیدونند همینطوری یه چیزی بگن
اره تولید میره بالا اما خیلی خیلی غیر مطمئن از لحاظ ثبات و امنیت زیستی و سلامتی غذا
نمیدونم این عکس های که از ذرت تراریخته توی نت هست حقیقته یا نه اما اگه واقعیت باشه حتی حیوانات هم از محصولات تراریخته استفاده نمیکنند
اهان راستی من الکی اظهار نظر نکردم من رشته ام منابع طبیعی بوده و فارغ التحصیل دانشگاه تهرانم
ای کاش روزی برسه که بین دانشگاه و بخش های اجرای هماهنگی باشه تا مردم ظرف ازمایش مسئولین نشن
به خاطر غلط های دیکته فراوان ببخشید با گوشی تایپ شد
اللهم عجل لولیک الفرج
به حق خانم زینب کبری سلام الله
 تشکر شده توسط : nahid , mahdi1004 , علیرضا 2
من این خبر رو گذاشتم که در این مورد اگه کسی مطلب و خبر معتبری داره بذاره و بالاخره معلوم بشه چی درسته و چی غلطه. چون واقعا اسم تراریخته فقط مدتیه به گوش ما خورده و از خوب و بدش بی اطلاعیم. فقط اینو نمیدونم اگه بد بود چرا وزیر بهداشت که سر مسایل بهداشتی کوتاه نمیاد چیزی نگفته ؟
اونجا که گوینده خبر بالا میگه هیچ منبع علمی منع و ضرر این محصولات رو ثابت نمیکنه ، شما اگه منبعی سراغ دارید که ضررشون ثابت شده باشه ، منبع رو کنید. به طور کلی مخالفان این قضیه چه کسانی هستن ؟در جایی خوندم وارد کنندگان سموم چینی هستن . آیا راسته ؟
منبع معتبر و علمی فردا لینکش میذارم
اما این ها که گفتم نظر دکتر شیروانی اسناد ژنتیک دانشگاه تهران و در کل توی دانشگاه تهران دانشکده کشاورزی و منابع طبیعیش من استادی رو ندیدم که با تراریخته ها موافق باشه و اون رانداپ فکر کن اصلا برند امریکای هستش
اصل حرف بجز ضرر های ناشناخته که میگن هنوز مطالعات لازم روش نشده نیست البته این خیلی مهمه اما از اون مهم تر
اینه که یه گیاه به مرور زمان خودش با محیط وقف میده و با شرایط سازگار میشه اما یه گیاه تراریخته اینطورنیست و بحث اینه که هرجا گیاه تراریخته وارد شده گیاه بومی از بین رفته و دیگه قابل کشت نبود گیاه بومی که خودش با اون شرایط وقف داده و به تنش ها با گذر زمان خودش سازگار کرده اگه این کیاه تراریخته جایگزین کنیم و ذخیره ژنتیکی گیاه بومی رو از دست بدیم احتمال اینکه در اینده گیاه تراریخته از بین بره و نتونیم این گیاه بومی قبلی بکاریم خیلی بالاست(این چند خط نقل قول استاد شیروانی بود)
از طرفی ایران نیاز به وارد کردن گیاه تراریخته نداره چون هم خاک هم اب کافی داره اما ساده ترین راه برای فرار از مسئولیت مدیریت اب و خاک وارد کردن گیاهی هستش که تولید بیشتری داره حالا غیر مطمئن بود مهم نیست و الا چیزهای که من خودم به چشم توی این مملکت دیدم و تحقیقات خودم خیلی راحت با گذاشتن چند مدبر دلسوز واقعی مشکل غذا و اب و ... در این بخش قابل حله
مخالفان تراریخته ها تو دانشگاه معمولا کسانی هستند که با کود شیمیایی هم مختلف هستن من خودم به شخصه کیت زنبور افت کش بیولوژیک که این اقای دکتر گفتن دیدم یه کیت پونزده در پنوزده سانتی هست نهایتن که برای یه هکتار کفایت میکنه و اصلا ضرری نداره برای طبیعت غذای این زنبورها افت ها هستن
بیشتر مخالف های که من دیدم حرف اصلی و به نظرم درستشون اینه که هنوز اثر این محصولات روی طبیعت مشخص نشده چون اثر روی طبیعت دیرپا هستش و عمر این محصولات کم و تازه است
در مورد برنج هندی هم خودم تحقیقی کردم و دیدم هند با برنج تراریخته افزایش محصول در واحد سطح تا دوبرابر داشته اما خاک خیلی فقیر و در معرض تباهی خاک قراردادن
به نظرم هیچ ربطی به وارد کننده های سموم نداره من یادمه سال اول دانشگاه هم بحثش بود همبن جواب ها و جالب اون موقع هم بحث جهاد کشاورزی گیلان مطرح بود و امروز دوباره بیان شده ،دارن در واقع یه راه فرار مدیریتی جور میکنند
اکثر مخالف های این طرح با کشت ارگانیک و تنوع زیستی موافقن و به علت ناشناخته بودن و نبود مطالعات کافی میگن این طرح اجرای نشه
و استدلالشون اینه که طبیعت خودش سازگاری لازمه رو پیدا کرده با محصولات طبیعی لزومی نداره محصولات تراریخته رو وارد طبیعت کنیم محصولاتی که شناخت کمی ازشون داریم
در کل یه استدلال دارن همه و میگن مشکل دنیا نبود غذا نیست بلکه عدم توزیع مناسبه
منظورم اینه که مثلا امریکا یازده برابر جمعیت خودش رو میتونه با غلاتش سیر کنه اما اون رو به دریا میریزه تا قبمت حفظ کنه یا بجاش ذرت میکاره
چین دوبرابر جمعیت خودش میتونه غذا بده و خیلی کشورهای دیگه
این ضرایب توی نت هستش
در واقع نیازی به محصولات تراریخته نیست نیاز به مدیریت جامع غذا در سطح دنیاست
(این قسمت که الان میگم نظر شخصی خودمه)
یه نگاه به نقشه تجارت اب جهانی که توسط زوتنبرگ به گمونم تهیه شده بندازید
کلید واژه مناسب هم واتر فوت پرینت هستش
بعد یه نگاه به نقشه پراکنش بیماری های جدید و با منشا نامعلوم بندازید
بعد اینا نقشه هارو با نقشه کشور های که بیشترین تولید تراریخته و مصرف کود شیمیایی وافت کش شیمیایی دارند رو در کنار نقشه میکروکلیمای هواشناسی روی هم اورلب کنید به چیزهای جالبی میرسید که من رسیدم
همپوشانی نقشه ها خیلی خیلی جالبه نقشه ها توی نت پیدا میشن
فقط نیاز به تسلط به نقشه خوانی و توانایی انطباق نقشه ها هستش
بتونم هفته بعد این نقشه ها رو میارم براتون

(2016/10/13, 12:24 AM)pesareshoja_ir71 نوشته است: منبع معتبر و علمی فردا لینکش میذارم
اما این ها که گفتم نظر دکتر شیروانی اسناد ژنتیک دانشگاه تهران و در کل توی دانشگاه تهران دانشکده کشاورزی و منابع طبیعیش من استادی رو ندیدم که با تراریخته ها موافق باشه و اون رانداپ فکر کن اصلا برند امریکای هستش
اصل حرف بجز ضرر های ناشناخته که میگن هنوز مطالعات لازم روش نشده نیست البته این خیلی مهمه اما از اون مهم تر
اینه که یه گیاه به مرور زمان خودش با محیط وقف میده و با شرایط سازگار میشه اما یه گیاه تراریخته اینطورنیست و بحث اینه که هرجا گیاه تراریخته وارد شده گیاه بومی از بین رفته و دیگه قابل کشت نبود گیاه بومی که خودش با اون شرایط وقف داده و به تنش ها با گذر زمان خودش سازگار کرده اگه این کیاه تراریخته جایگزین کنیم و ذخیره ژنتیکی گیاه بومی رو از دست بدیم احتمال اینکه در اینده گیاه تراریخته از بین بره و نتونیم این گیاه بومی قبلی بکاریم خیلی بالاست(این چند خط نقل قول استاد شیروانی بود)
از طرفی ایران نیاز به وارد کردن گیاه تراریخته نداره چون هم خاک هم اب کافی داره اما ساده ترین راه برای فرار از مسئولیت مدیریت اب و خاک وارد کردن گیاهی هستش که تولید بیشتری داره حالا غیر مطمئن بود مهم نیست و الا چیزهای که من خودم به چشم توی این مملکت دیدم و تحقیقات خودم خیلی راحت با گذاشتن چند مدبر دلسوز واقعی مشکل غذا و اب و ... در این بخش قابل حله
مخالفان تراریخته ها تو دانشگاه معمولا کسانی هستند که با کود شیمیایی هم مختلف هستن من خودم به شخصه کیت زنبور افت کش بیولوژیک که این اقای دکتر گفتن دیدم یه کیت پونزده در پنوزده سانتی هست نهایتن که برای یه هکتار کفایت میکنه و اصلا ضرری نداره برای طبیعت غذای این زنبورها افت ها هستن
بیشتر مخالف های که من دیدم حرف اصلی و به نظرم درستشون اینه که هنوز اثر این محصولات روی طبیعت مشخص نشده چون اثر روی طبیعت دیرپا هستش و عمر این محصولات کم و تازه است
در مورد برنج هندی هم خودم تحقیقی کردم و دیدم هند با برنج تراریخته افزایش محصول در واحد سطح تا دوبرابر داشته اما خاک خیلی فقیر و در معرض تباهی خاک قراردادن
به نظرم هیچ ربطی به وارد کننده های سموم نداره من یادمه سال اول دانشگاه هم بحثش بود همبن جواب ها و جالب اون موقع هم بحث جهاد کشاورزی گیلان مطرح بود و امروز دوباره بیان شده ،دارن در واقع یه راه فرار مدیریتی جور میکنند
اکثر مخالف های این طرح با کشت ارگانیک و تنوع زیستی موافقن و به علت ناشناخته بودن و نبود مطالعات کافی میگن این طرح اجرای نشه
و استدلالشون اینه که طبیعت خودش سازگاری لازمه رو پیدا کرده با محصولات طبیعی لزومی نداره محصولات تراریخته رو وارد طبیعت کنیم محصولاتی که شناخت کمی ازشون داریم
در کل یه استدلال دارن همه و میگن مشکل دنیا نبود غذا نیست بلکه عدم توزیع مناسبه
منظورم اینه که مثلا امریکا یازده برابر جمعیت خودش رو میتونه با غلاتش سیر کنه اما اون رو به دریا میریزه تا قبمت حفظ کنه یا بجاش ذرت میکاره
چین دوبرابر جمعیت خودش میتونه غذا بده و خیلی کشورهای دیگه
این ضرایب توی نت هستش
در واقع نیازی به محصولات تراریخته نیست نیاز به مدیریت جامع غذا در سطح دنیاست
(این قسمت که الان میگم نظر شخصی خودمه)
یه نگاه به نقشه تجارت اب جهانی که توسط زوتنبرگ به گمونم تهیه شده بندازید
کلید واژه مناسب هم واتر فوت پرینت هستش
بعد یه نگاه به نقشه پراکنش بیماری های جدید و با منشا نامعلوم بندازید
بعد اینا نقشه هارو با نقشه کشور های که بیشترین تولید تراریخته و مصرف کود شیمیایی وافت کش شیمیایی دارند رو در کنار نقشه میکروکلیمای هواشناسی روی هم اورلب کنید به چیزهای جالبی میرسید که من رسیدم
همپوشانی نقشه ها خیلی خیلی جالبه نقشه ها توی نت پیدا میشن
فقط نیاز به تسلط به نقشه خوانی و توانایی انطباق نقشه ها هستش
بتونم هفته بعد این نقشه ها رو میارم براتون
در مورد اینکه وزیر بهداشت چیری نگفتن به نظرم این اصلا توی بخش کاری ایشون نیست بلکه بعد از تولید غذا به حوزه ایشون وارد میشه در مورد بذر متخصصین بذر و ژنتیک باید نظر کارشناسی بدن بنظرم ایشون با توجه به علم بالاشون ترجیح دادن ابتدا با اشخاص صاحب صااحیت مشورت کنند بعد نظرشون بگن
در کل چیز جدیدی که بد بودنش حتی طبق نظر اقای حسینی تایید نشده((که البته هستش مدارک مناسبی بر تاییدش)اما بازهم دلیلی بر خوب بودنش نیست
اللهم عجل لولیک الفرج
به حق خانم زینب کبری سلام الله
 تشکر شده توسط : nahid
در مورد موضع وزارت بهداشت این خبر رو هم ببینید:

تشویش اذهان عمومی در حوزه امنیت غذایی
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۵

زیست بوم/بهزاد قره‌یاضی*: پس از اعلام صریح دکتر ملک‌زاده، معاون پژوهشی وزارت بهداشت، مبنی‌بر تأیید سلامتی کامل محصولات تراریخته موجود در بازار مصرف داخلی و تأکید بر اینکه وزارت بهداشت تنها متولی اعلام سلامتی محصولات غذایی است، وزیر بهداشت نیز با بیان اینکه «نباید مردم را ترساند و حاشیه‌سازی کرد»، افزود: «از ١٠ سال پیش تاکنون هیچ موضوع جدیدی در حوزه واردات و کشت محصولات تراریخته رخ نداده و نخواهد داد و کارشناسان نظرات شخصی خود را وارد رسانه‌ها نکنند».

دکتر هاشمی تأکید کرد: «رسانه‌ها در انعکاس اخبار مربوط به محصولات تراریخته دقت کنند و باعث نگرانی مردم نشوند و در حوزه برنج نیز هرچه عنوان می‌شود، شایعه است».

آمار رسمی کشور نشان می‌دهد که از حدود ٢٠ سال پیش واردات سالانه تا بیش از سه میلیارد دلار محصولات تراریخته برای رفع نیازهای استراتژیک کشور رقم خورده است. اگرچه واردات بیش از حد نیاز محصولات کشاورزی در دهه گذشته مورد انتقاد کارشناسان از جمله نگارنده بوده و هست، اما واقعیاتی را هم نمی‌توان چشم‌پوشی کرد؛ واقعیاتی تلخ که تلاشی سخت را برای تغییر آن می‌طلبد. نمونه‌هایی از این واقعیات که باید با لحاظ آن در مورد واردات محصولات کشاورزی از جمله محصولات تراریخته به آن توجه داشت، برای آغاز بحثی سازنده به شرح زیر در معرض نقد کارشناسان و دانشمندان قرار می‌گیرد.

١- کشور ایران در منطقه‌ای خشک قرار گرفته و بحران آب تا حدی جدی است که برخی از غربیان را به این صرافت انداخته است که گویا قرار است تا ٢٠سال دیگر ایرانی روی نقشه وجود نداشته باشد چون همه‌چیز تبدیل به بیابان خواهد شد و مردم ناگزیر از مهاجرت! اگرچه این آرزو را نیز باید در ردیف آرزوی برخی برای ایجاد ناامنی در ایران تلقی کرد، اما واقعیت این است که جایی برای فشار بیشتر به آب‌های زیرزمینی و استفاده از آب‌های موجود برای کشاورزی سنتی باقی نمانده و باید در نحوه استفاده از آب‌های موجود به‌ویژه تأمین حقابه زیست‌محیطی تجدیدنظر جدی به عمل آید که بحث درباره آن مجال مستقلی می‌طلبد.

٢- به دلایل مختلف از‌جمله دلیل پیش‌گفته، ایران از سه دهه قبل بیش از ٩٠ درصد از روغن خوراکی (سویا، ذرت و کلزا) و خوراک دام (ذرت، کنجاله سویا و کنجاله کلزا) خود را از خارج تأمین می‌کرده است. سرمایه‌گذاری‌های به‌عمل‌آمده در دوره قبل مدیریت تیم مهندس حجتی برای کاهش ضریب وابستگی در این دو گروه محصول استراتژیک نیز در هشت سال مدیریت در دولت احمدی‌نژاد بر باد رفت و در انتهای دولت دهم بیش از ١٦ میلیارد دلار محصول کشاورزی وارد کشور شد.

٣- بیش از ٨٢ درصد سطح زیر کشت جهانی، سویا، بیش از ٤٠ درصد ذرت و بیش از ٣٠ درصد کلزای تراریخته است و سهم تراریخته‌ها در سبد تبادل جهانی به‌مراتب بیشتر است.
٤- به‌این‌ترتیب برای کشوری که بیش از ٩٠ درصد سویا و ذرت و کلزای مورد نیاز خوراک دام و روغن نباتی خود را از خارج وارد می‌کند چاره‌ای جز الف) استمرار واردات تراریخته‌ها و ب) تحقیق و توسعه تولید ملی تراریخته‌ها باقی نمی‌‌ماند. با تولید تراریخته‌ها می‌توان محصولات بیشتری که متحمل به خشکی و کم‌آبیاری هستند و محصولات بی‌نیاز از مصرف سموم حشره‌کش شیمیایی و علف‌کش‌های خطرناک تولید کرد.

٥- تراریخته‌ها ٢٠ سال است که رسما در سبد غذایی ١٩٣ کشور از ٢٠٠ کشور جهان قرار دارند. این محصولات در ١٨٠ میلیون هکتار از اراضی ٢٨ کشور جهان کشت و در اغلب قریب‌به‌اتفاق کشورهای دنیا مصرف می‌شوند. اتحادیه اروپایی، اف‌دی‌اِی آمریکا، روسیه، ژاپن و... و سازمان‌های بین‌المللی مانند سازمان بهداشت جهانی و سازمان خواروبار جهانی مصرف این نوع محصولات را مجاز اعلام کرده و بر زیان‌آور‌نبودن آن تأکید کرده‌اند. ماده ٢ قانون ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران نیز کشت، واردات، صادرات و مصرف محصولات تراریخته را مجاز دانسته و دولت را مکلف به فراهم‌آوردن تمهیدات لازم برای این امور کرده است. مراجع تقلید عظام ازجمله مقام معظم رهبری نیز مصرف این نوع محصولات را جایز اعلام کرده‌اند.

٦- با وجود همه این شواهد، بلافاصله پس از اعلام عزم دولت مبنی‌بر تلاش برای تولید ملی برخی از محصولات تراریخته، هجمه سازمان‌یافته‌ای در فضای مجازی با حمایت دو خبرگزاری دلواپس و در صداوسیما علیه دولت و به‌ویژه برترین و بالنده‌ترین پژوهشگران و واحدهای پژوهشی ملی کشور مانند پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک، پژوهشگاه رویان و پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی شکل گرفت. ترجیع‌بند این تهاجم که همچنان ادامه دارد، ادعاهای گزاف بدون مبنا و سراسر کذب «تراریخته‌بودن ٤٨ درصد برنج‌های کشور» و «سرطان‌زایی، نازایی، اُتیسم و درنده‌خویی کوسه‌ها و صفات رذیله خوک‌ها در نتیجه مصرف تراریخته‌ها» است! تنها استناد دلواپسانی که ٢٠ سال در مقابل واردات میلیاردی تراریخته‌های خارجی سکوت پیشه کرده بودند، پایان‌نامه دانشجویی بود که استاد راهنما و معاون پژوهشی دانشگاه ذی‌ربط هم بر محدودیت‌های تحقیق وی تأکید و نتایج آن پژوهش را فاقد قابلیت استناد اعلام کرده‌اند. تکذیب مرجع ملی ایمنی زیستی، وزیر علوم، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت مانع از آن نشد تا این مدعیان دلواپس دست از ادعاهای بی‌اساس خود بردارند و همچنان بر فضاسازی و واردات، تولید و پخش به‌اصطلاح «مستند»‌هایی تأثیرگذار بر عوام پافشاری کرده و با استفاده از دو فرد مطرود جامعه علمی و پروفسورنامیدن آنها، دروغ‌پردازی‌های خود را تئوریزه کردند.

٧- نتیجه شایعاتی که وزیر بهداشت نسبت به آن هشدار داده‌اند، نبود امنیت روانی مردم و مصرف‌کنندگانی است که رسانه ملی هرروز در مورد سرطان‌زایی و بیماری‌زایی بخش مهمی از غذای روزمره آنها هشدار می‌دهد درحالی‌که نه مردم امکان اجتناب از این نوع غذا را دارند (چون بخش عمده روغن و خوراک دام آنها از نوع تراریخته است) و نه دولت جز تلاش برای افزایش تولید داخلی کار دیگری می‌تواند بکند (چون در بازار بین‌المللی، بیشتر روغن‌ها، دانه‌های روغنی و خوراک دام تراریخته هستند).

٨- سؤالی که باقی می‌ماند این است که بالاخره چه نهادی در کشور باید از ایراد آسیب به روان مردم و مصرف‌کنندگان از یک‌سو و پژوهشگران و واحدهای پژوهشی ملی از سوی دیگر صیانت کند؟ آیا صداوسیما «واردات»، تولید و پخش برنامه‌های دلواپس‌کننده در حوزه غذا را متوقف خواهد کرد؟ همه با هم در انتظار اقدامات متناسب رئیس جدید صداوسیما خواهیم ماند.

*رئیس انجمن ایمنی زیستی ایران
منبع: روزنامه شرق

http://zistboom.com/fa/news/32497/%D8%AA...B%8C%DB%8C
 تشکر شده توسط : pesareshoja_ir71
مردم نگران محصولات تراريخته نباشند

رییس سازمان غذا و دارو گفت: هیچ فرآورده غذایی تراریخته‌ای نمی‌تواند وارد کشور شود، مگر اینکه دارای تاییدیه‌های بین‌المللی باشد و در کشور مبداء مورد استفاده قرار گرفته باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از وبدا، دکتر رسول دیناروند در همایش ملی اعطای نشان ایمنی و سلامت که در تالار وحدت برگزار شد، اظهار کرد: سازمان غذا و دارو در این مدت اقدامات بسیار ارزشمندی انجام داده است که خود می‌تواند به عنوان الگو مطرح شود.

دکتر دیناروند با اشاره به برخی اقدامات سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد: اولویت اول ما در وزارت بهداشت سلامت مردم است و مردم از این بابت نگران نباشند.

رییس سازمان غذا و دارو ضمن اعلام این موضوع که ایجاد نگرانی بین مردم در حالی که فرآورده‌های غذایی تراریخته در کشور وجود ندارد، به صلاح نیست، تاکید کرد: هیچ فرآورده غذایی تراریخته‌ای نمی‌تواند وارد کشور شود، مگر اینکه دارای تاییدیه‌های بین‌المللی باشد و در کشور مبداء مورد استفاده قرار گرفته باشد.

منبع: http://www.tabnak.ir/fa/news/632395/مردم...Cها-نباشند
تاريخ: ٩٥/٧/٢٥
 تشکر شده توسط : nahid
اینم مثل پالم!!
ما فقط حق مصرف کردن یا نکردن داریم.
هیچکس دلش برای مردم نمیسوزه.
پس منتظر نباشین.
فالله خیر حافظا و هو ارحم الراحمین
تراریخته، آری یا خیر؛

تامین غذا برای 9 میلیارد نفر تا سال 2050

ایسنا- چهارشنبه / ۲۶ آبان ۱۳۹۵

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور ارزش جهانی بذرهای تراریخته را حدود 15 میلیارد دلار و ارزش محصول نهایی تراریخته را 160 میلیارد دلار در سال دانست و گفت: تا سال 2050 باید برای 9 میلیارد نفر غذای کافی تامین شود.

به گزارش ایسنا دکتر بهزاد قره‌یاضی در نشست «تراریخته؛ زوایا و نگاه‌ها» به گزارش‌های منتشر شده در روزنامه‌ها و رسانه‌ها در سال 58 اشاره کرد که در آن توسعه فناوری هسته‌ای را خیانت به خلق دانسته بود و افزود: همین ادبیات نیز در زمان توسعه بیوتکنولوژی و تراریخته به کار برده می‌شود و این فناوری را علل بسیاری از بیماری‌ها قلمداد می‌کنند.

وی، 10 چالش اصلی جوامع بشری تا سال 2050 را انرژی، آب، غذا، محیط زیست، فقر ، تروریسم و جنگ، بیماری، آموزش، دموکراسی و جمعیت دانست و خاطرنشان کرد: آب، غذا و محیط زیست از چالش‌های اصلی کشور بشمار می‌رود، ضمن آنکه امنیت غذایی نیز در همه دوران مهم بوده است.

قره‌یاضی، امنیت غذایی را زمانی محقق دانست که همه مردم، در هر زمان، دسترسی فیزیکی، اجتماعی و اقتصادی به غذای کافی و مغذی داشته باشند و ادامه داد: ما امروزه با چالشی روبه‌رو هستیم که نه تنها باید 973 میلیون نفر گرسنه امروز جهان را سیر کنیم، بلکه باید اطمینان حاصل کنیم که برای 9 میلیارد نفر مردم جهان تا سال 2050 غذای کافی وجود خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه بر این اساس باید تا سال 2050 تولید غذا را 2 برابر کنیم، اظهار کرد: از سوی دیگر 30 درصد غذای بشر در خلال تولید بر اثر عواملی چون آفات، بیماری‌ها و تنش‎های غیر زیستی از دست می‌رود و 25 درصد غذای تولید شده در کشورهای در حال توسعه پس از تولیدضایع می‌شود.

امنیت غذایی در ایران

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور با اشاره به وضعیت امنیت غذایی در ایران گفت: سالیانه حدود 18 میلیارد دلار غذای آماده مصرف (گندم، جو و ذرت) وارد کشور می‌شود و بیش از 90 درصد روغن نباتی و بیش از 90 درصد از علوفه و خوراک دام کشور وارداتی است.

قره‌یاضی ایران را یکی از بزرگترین واردکنندگان برنج و گندم در جهان توصیف کرد و یادآور شد: بیش از 55 درصد کالری مصرفی کشور وارداتی است و این در حالی است که 5 میلیارد دلار از واردات محصولات غذایی طی 10 سال گذشته را محصولات تراریخته تشکیل می‌دهد.

وی به وضعیت واردات محصولات کشاورزی در سال 91 اشاره کرد و گفت: در سال 91 به میزان 6 هزار و 682 تن به ارزش 2572 میلیون دلار وارد شد که در دنیا از این نظر رتبه اول را داشتیم.

وضعیت واردات محصولات کشاورزی به ایران در سال 91

- گندم6682 هزار تن - 2574 میلیون دلار - رتبه 1
- ذرت 4905 هزار تن - 1801میلیون دلار - رتبه 3
- کنجاله سویا 2375هزار تن - 1532میلیون دلار - رتبه 4
- برنج 1289هزار تن - 1309 میلیون دلار - رتبه 5
- شکر 1680هزار تن - 1072میلیون دلار - رتبه 6

میزان مصرف سموم در کشور

رییس انجمن ایمنی زیستی ایران میزان مصرف کل سموم در کشور را معادل 27 هزار تن ذکر کرد و افزود: در حالی سرانه هر فرد در مصرف سموم کشاورزی 400 گرم است که سالانه 70 هزار سرطانی گزارش می‌شود که 40 هزار نفر آنها به دلیل مصرف سموم کشاورزی است.

به گفته وی، میزان سم مصرفی در ایران 146 کیلوگرم در متر مربع است که این میزان در آمریکا 80 کیلوگرم در متر مربع و در اروپا 70 کیلوگرم در متر مربع است.

[تصویر:  57386283.jpg]
نمونه‌ای از آفات کشاورزی

بررسی وضعیت تولید بذر و کشت محصولات تراریخته

قره‌یاضی، تولید بذر و محصولات تراریخته را در راستای تقویت امنیت غذایی و پایداری تولید در تغییر آب و هوا دانست و گفت: تولید محصولات تراریخته موجب کاهش مصرف 443 میلیون کیلوگرم ماده موثر حشره‌کش‌های شیمیایی، کاهش تولید 19 میلیارد کیلوگرم گاز کربنیک تنها درسال 2010 که معادل حذف حدود 9 میلیون اتومبیل از جاده‌ها است و حفظ تنوع زیستی از طریق صرفه‌جویی در کشت 91 میلیون هکتار زمین خواهد شد.

وی، تولید این نوع محصولات را راهکاری برای کاهش فقر 15 میلیون کشاورز خرده‌پا ذکر کرد و ادامه داد: بر این اساس ارزش جهانی بذرهای تراریخته حدود 15 میلیارد دلار و ارزش محصول نهایی تراریخته 160 میلیارددلار در سال است.

این محقق بیوتکنولوژی با تاکید بر اینکه دست‌ورزی‌های محصولات کشاورزی از 1100 سال قبل بوده است، به گیاه هویج اشاره کرد که با روش‌های اصلاح نژادی به شکل امروزی درآمده است.

[تصویر:  57386284.jpg]
هویج طبیعی و تغییر شکل یافته ژنتیکی در طول 1100 سال

وی گیاه ذرت را از دیگر نمونه‌ها دانست و اضافه کرد: بر این اساس سازمان خواروبار جهانی (FAO) بر ضرورت استفاده از محصولات تراریخته تاکید دارد و یادآور می‌شود، استفاده از زیست فناوری و مهندسی ژنتیک می‌تواند به تولید بیشتر محصولات کشاورزی، بهره‌وری بیشتر نهاده‌ها و کشاورزی پایدار کمک شایانی کند، اما هنوز بسیاری از کشاورزان از دسترسی به این فناوری محروم هستند.
[تصویر:  57386285.jpg]
تغییرات ژنتیکی ذرت که با تغییرات ژنتیکی به شکل امروزی درآمده است

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور مهندسی ژنتیک را به مفهوم جداسازی ژن‌هایDNA به عنوان عامل فیزیکی وراثت و تعیین صفات و انتقال آن به هر موجود زنده دیگر پس از اعمال تغییر، تعریف کرد و یادآور شد: محصولات تراریخته به محصولاتی اطلاق می‌شود که صفات آنها با استفاده از پیشرفته‌ترین روش‌های علمی از جنبه‌های کیفی، سلامتی و بهره‌وری بالا در کشاورزی بهبود یافته و معایب آنها برطرف شده است.

وی برنج تراریخته مقاوم به آفات، پنبه تراریخته مقاوم به آفات و برنج طلایی را نمونه‌هایی از محصولات تراریخته تولید شده در کشور دانست و اظهار کرد: در سال 2014 بیش از 186 میلیون هکتار از اراضی جهان به کشت محصولات تغییریافته ژنتیکی اختصاص یافت.

به گفته این محقق، 28 کشور اروپایی مصرف کننده محصولات تراریخته هستند، 82 درصد از سویای مصرفی از نظر سطح زیر کشت تراریخته است.

قره‌یاضی، اضافه کرد: از سوی دیگر سالیانه 3 تا 5 میلیارد دلار محصولات تغییر یافته ژنتیکی از آمریکا، کانادا، برزیل و آرژانتین وارد کشور می‌شود.

ایران اولین تولیدکننده برنج تراریخته

قره‌یاضی با اشاره به تولید اولین برنج تراریخته جهان از سوی ایران، افزود: در حال حاضر 88 درصد از سم کشاورزی برای کنترل کرم ساقه‌خوار برنج استفاده می‌شود و از آنجایی که این آفت در ساقه برنج نهفته می‌شود، باید این سم به اندازه‌ای قوی باشد تا بتواند این آفت را از بین ببرد.

وی با تاکید بر اینکه راهکار مبارزه با این آفت در بیوتکنولوژی است، یادآور شد: با تولید اولین برنج تراریخته، ایران در لیست کشورهای دارنده محصولات تراریخته در دنیا شناخته شد.

قره‌یاضی با اشاره به مزایای محصولات تراریخته خاطرنشان کرد: محصولات تراریخته هیچ اثر مستقیمی بر روی موجودات غیر هدف ندارد، ولی حشره‌کش‌های شیمیایی همه حشرات غیر هدف را از بین می‌برد، ضمن آنکه با رهاسازی محصولات تراریخته حشرات غیر هدف همچنان می‌توانند سایر آفات را پیدا کرده و از آنها تغذیه کنند، ولی حشره‌کش‌های شیمیایی تمام حشرات هدف و غیر هدف را می‌کشد و هیچ غذایی برای حشرات غیر هدف باقی نمی‌گذارد.

رییس انجمن علوم زراعت و اصلاح نباتات کشور با بیان اینکه دانشمندان ایرانی تاکنون محصولات تراریخته زیادی را در مراحل مختلف آزمایشگاهی و گلخانه‌ای تولید کرده‌اند، افزود: برنج مقاوم به کرم ساقه‌خوار، برنج متحمل به شوری، تولید عدس و نخود متحمل به سرما، تولید کلزا و جوی متحمل به تنش‌های غیر زیستی، چغندر قند مقاوم به آفات، چغندرقند متحمل در مقابل ریزومونیا، پنبه مقاوم به آفات و بیماری‌ها، سیب زمینی مقاوم به بید سیب زمینی و یونجه مقاوم به سرخرطومی از آن جمله است.
[تصویر:  57386292.jpg]
پنبه تراریخته تولید شده از سوی محققان کشور

وی با بیان اینکه سایر روش‌های دیگر اصلاح نباتات برای ایجاد مقاومت به آفات در برنج موفق نبوده است، خاطرنشان کرد: از بین 120 هزار نمونه برنج موجود در بانک ژن موسسه بین‌المللی تحقیقات برنج حتی یک نمونه مقاوم به آفات وجود ندارد. مقاومت به آفات حتی در بین گونه‌های وحشی برنج نیز یافت نشده است و از سوی دیگر سایر روش‌های مبتنی بر استفاده از سموم شیمیایی خطرناک هستند.

[تصویر:  57386291.jpg]
تصویر، نمونه‌ای از مزرعه‌ای را نشان می‌دهد که دو محصول برنج تراریخته و برنج سایر ارقام بدون استفاده از سم کشت شده و بخش‌های سبز، برنج تراریخته است که بدون سم در برابر آفات رشد کرده‌اند .
 تشکر شده توسط : hadisss , یه غریبه
این همه زحمت کشیدم عکساشم گذاشتم اقلا عکساشو نگاه کنین sad
کشت محصولات تراریخته در اتحادیه اروپا،روسیه،آمریکا و حتی اسرائیل غیرقانونی است. زمینهایی هم که از قبل کشت شده بودند خاک آنها پاکسازی شده است. شرکت مونسانتو که از تولید کنندگان سم آفت کش بخصوص نوع گلایفوزیت آن است که در ایران با نام راندآپ استفاده میشود بعد از کشت محصولات تراریخته بخصوص برنج و پنبه در هند و پاکستان محصول بیشتری به این کشورها فروخته است. اصلا بحث مقاوم بودن محصولات در برابر آفت در مبحث تراریخته یک فرضیه انحرافی برای کشت این محصولات است وگرنه آفات مقاومتر می شوند نه گیاهان.در این خصوص مجامع علمی و تحقیقاتی کشور مقالات زیادی منتشر کرده اند که در بایگانی سایت خبری و تحلیلی تسنیم قابل دسترسی است،و در آخر گزارش محرمانه یک نهاد امنیتی در خصوص ارتباط انواع سرطانها و بیماریهای خود ایمن با این محصولات باعث شد تا حرام بودن استفاده و توزیع محصولات تراریخته و پیگیری روند ورود و عرضه این محصولات در دستور کار سازمان غذا و دارو قرار بگیرد. این اخبار در اینترنت هم موجود هستند.
به زخمهایت افتخار کن

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان