امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
داروهای خط اول، دوم و سوم؟
(2015/11/04, 05:16 PM)طاهره. نوشته است: حالا یه سوال؟؟
از داروهای خط دوم نمیشه به خط اول برگشت؟
من با رسیژن مشکلی نداشتم
فقط به خاطر اینکه جای تزریق گود شده بود قطعش کردم
حالا اگه فینگولید بهم نسازه نمیتونم برگردم به رسیژن؟Huh

من فکر نمیکنم. حالا بازم از دکترت بپرس.
این را یک جایی گفتم دوباره هم می گم:
یک قاعده کلی روب درمان بیماری ام اس هست
مرحله عود کننده - بهبود یابنده = آوانکس - ربیف
مرحله عود کننده - پیش رونده اولیه = بتافرون - کوپاکسون
مرحله عود کننده - پیش رنده ثانویه = تایسبری - جلینیا
تجویز می شه
ولی باز هم بسته شرایط فرد ممکنه عود کننده بهبود یابنده باشه و بتافرون و کپاکسون را استفاده کنه و خوب باشه مهم نتیجه
گفت از دوست چه خواهی که تورا شاد کند گفتم از دوست همین بس که ز ما یاد کند
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : kaveh_plus
(2015/11/04, 11:00 PM)hessam نوشته است: این را یک جایی گفتم دوباره هم می گم:
تجویز می شه
ولی باز هم بسته شرایط فرد ممکنه عود کننده بهبود یابنده باشه و بتافرون و کپاکسون را استفاده کنه و خوب باشه مهم نتیجه

ببخشيد منبع اين صحبت از كجاست؟ ميشه برامون بگيد؟
 تشکر شده توسط : hadisss , alireza1111
(2015/11/05, 01:39 AM)یه غریبه نوشته است:
تجویز می شه

براساس مشورت ها و صحبت هاى كه با پزشكانم تو اين چند سال تا كنون داشتم و مطالب پراكنده اى كه مطالعه كردم گفتم
و اين اسم داروها هم كلا اسم داروهاى اصلى تو دنيا را گفتم مى شه مشابهاشون كه تو ايران تحت عناوينى مثل توليد ملى از اين حرفا.... مانند سينووكس ساخته مى شه فرض كرد
و پست اولم كلا يك سياست كلى كه پزشك براساس شرايط تصميم گيرى يا مشورت مى ده
If you want to be OK , you should have a healthy lifestyle with exercise and don`t think about any problems
 تشکر شده توسط : یه غریبه
ولی من تو همون مرحله عودکننده بهبود یابنده بودم که فینگولید را شروع کردم

کلا قصدم نزدن امپول بود
وگرنه نه حمله ای داشتم نه چیز دیگه
در کل فکر میکنم نظر پزشکا با هم متفاوته
منم گفتم پزشك بر اساس شرايط تصميم مى گيره
طرف خودش نمى خواد
داروى را كه ٢٠ ساله آزمايش شده و جواب خودش را داده و بدون عوارض جانبى عمومى هست بزنه
و به جاش
يك داروى ديگه را بدون توجه به عوارض فقط بخاطره اين كه استفادش راحت را استفاده كنه
پزشك مجبور مى شه كه آن دارو را نسخه كنه كه بيمارش مى خواد نه آن داروى را كه اصول مى گه
 تشکر شده توسط : alireza1111
(2015/11/05, 09:22 AM)طاهره. نوشته است: ولی من تو همون مرحله عودکننده بهبود یابنده بودم که فینگولید را شروع کردم

کلا قصدم نزدن امپول بود
وگرنه نه حمله ای داشتم نه چیز دیگه
در کل فکر میکنم نظر پزشکا با هم متفاوته

درسته منم تو مرحله عود کننده بهبود یابنده هستم ولی تمام داروها رو امتحان کردم. شما هم اول با اینترفرون ها درمان رو آغاز کردید. عموما پزشکان در این مرحله با فینگولید درمان رو شروع نمیکنند(به عنوان اولین دارو).
 تشکر شده توسط : hessam
(2015/11/05, 01:39 AM)یه غریبه نوشته است:
تجویز می شه

منابع پراكنده :
http://www.m.webmd.com/multiple-sclerosi...-treatment
http://www.mayoclinic.org/diseases-condi...c-20131903

كه پزشك بر اساس تجربه و اين اطلاع و شرايط فرد بخود فرد پيشنهاد مى ده
حالا خودش مى گه من فلان دارو را مى خوام چون خوراكيه
اين ديگه با مسئوليت خود فرده
(2015/11/05, 09:36 AM)hessam نوشته است: منم گفتم پزشك بر اساس شرايط تصميم مى گيره
طرف خودش نمى خواد
داروى را كه ٢٠ ساله آزمايش شده و جواب خودش را داده و بدون عوارض جانبى عمومى هست بزنه
و به جاش
يك داروى ديگه را بدون توجه به عوارض فقط بخاطره اين كه استفادش راحت را استفاده كنه
پزشك مجبور مى شه كه آن دارو را نسخه كنه كه بيمارش مى خواد نه آن داروى را كه اصول مى گه
فینگولید انتخاب خود من نبود دکترم پیشنهاد داد
من منتظر قرص جدید بودم
وامپولم به خاطر عوارضش که یکیش گود شدن جای تزریق بود
دکترم گفت قطعش کن
داروهای موجود برای ام اس

داروهای خط اول و دوم

در حال حاضر سه رده دارویی برای درمان بیماری ام اس موجود است در شروع درمان معمولا از داروهای خط اول استفاده می شود و اگر بیماری به این دارو ها پاسخ ندهد از خط دوم و سپس از خط سوم استفاده میشود .بعضی مواقع ممکن است بسته به شدت بیماری از همان ابتدا از داروهای خط دوم یا سوم استفاده شود.

نکات مهم :
۱- این دارو ها بیشتر در ام اسِ نوع عود کننده - فروکش یابنده اثر دارند. برای ام اس نوع پیشرونده تا سالِ قبل دارویی نبود اما داروی اکرلی زوماب و دو داروی دیگر (که بعدا توضیح داده خواهد شد) نشان دادند که برای این نوع ام اس اثر داشتند و توانستند برای اولین بار جلوی پیشرفت بیماری را بگیرند . بنابر این با ورود این دارو ها امید زیادی برای درمان موارد ناشایع و پیشرونده ام اس به وجود امده است.

۲- هر چه از خط اول به سمت خط سوم می رویم قدرت دارو بیشتر و عوارض ان نیز بیشتر می شود .

۳- نکته بسیار مهم این که مهم نیست شما بر روی کدام رده دارویی باشید بلکه مهم این است که بیماری شما چه از لحاظ بالینی و چه از لحاظ ام ار ای، کنترل باشد .آنچه آینده شما را تعیین می کند کنترل بیماری است نه رده دارویی . به عبارت دیگر اگر کسی روی رده سوم باشد و بیماریش کنترل باشد بهتر از کسی است که روی خط اول است و بیماریش کنترل نیست.

داروهـای خـط اول

۱- اینترفرونهای بتا
- آونکس ، سینووکس : هفته ای یک بار به صورت عضلانی
- ربیف ، رسیژن : هفته ای سه بار زیر جلدی
- بتافرون ، اکستاویا ، زیفرون : یک روز درمیان زیر جلدی

این دارو ها بیشتر تنظیم کننده سیستم ایمنی هستند یعنی سیستم ایمنی را از حالت التهابی به وضعیت غیر التهابی سوق می دهند و قادر به نابودی سلولهای ایمنی نیستند البته قرصهای خوراکی کمی خاصیت سرکوب کنندگی سیستم ایمنی را دارند. بنابراین دارو های خط اول در مواردی که التهاب خیلی شدید و گلبولهای سفید بسیار فعال شده اند قادر به کنترل بیماری نیستند.

سیستم ایمنی انسان می تواند در دو حالت قرار گیرد یکی حالت غیر التهابی و دیگری حالت التهابی که هنگامی است که یک میکروب وارد بدن شده است. در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدون وجود میکروب به حالت التهابی در میآید. اینترفرونها با اثر بر سیگنال های تنظیم کننده سیستم ایمنی در بدن ، سعی در تبدیل حالت التهابی به غیر التهابی می کنند ، بنابراین بر تعداد گلبولهای سفید اثری ندارند و انها را نابود نمی کنند.

۲- گلاتیرامر استات
شامل : کوپاکسون ، سینومر ، اسویمر ، کوپامر
نوع ۴۰ آن ، هفته ای سه بار زیر جلدی و نوع ۲۰ آن ، هرروز زیر جلدی

این دارو ها نیز نقش تنظیم کننده سیستم ایمنی دارند ،به این صورت که وقتی وارد بدن می شوند سبب حساسیت زدایی از گلبولهای سفید نسبت به مغز و نخاع میشوند ، دقیقا مثل حالتی که کسی به چیزی حساسیت دارد و برای کم کردن حساسیت این ماده به تدریج وارد بدن می شود . باتوجه به شباهت این دارو به میلین ، گلبولهای سفید کم کم به این دارو عادت می کنند و کمتر سراغ مغز و نخاع می روند.

نوع اصلی این دارو یعنی کوپاکسون در ایران نیست اما سه شرکت ایرانی این دارو را به نامهای مختلف تولید کرده اند که عبارتند از: سینومر ، اُسویمِر و کوپامر

در کل اینترفرون های بتا و گلاتیرامر استات چون قدیمی ترین داروهای ام اس هستند و سالهای زیادی از آنها استفاده شده است ، جزء ایمن ترین داروها محسوب می شوند و عوارض در دراز مدت نداشته اند، البته نسبت به قرص ها قدرت کمتری در کنترل بیماری دارند.

۳- دیمتیل فومارات
شامل قرص های : تکفیدرا ، سینوتک ، دیفوزل : روزی دوبار همراه با غذا

این دارو علاوه بر کاهش تعداد گلبول های سفید و نیز کاهش مولکول های سطح آنها که سبب کاهش ورود انها به مغز و نخاع می شود ، اثر منحصر به فرد دیگری نیز دارد. همان طور که می دانید آنتی اکسیدان ها اثر محافظتی بر سلول ها داشته و از آسیب سلول ها جلوگیری می کنند ، این دارو با فعال کردن آنزیم های آنتی اکسیدان در داخل سلول های عصبی ، سبب محافظت آنها از آسیب ناشی از بیماری می شود.

۴- تری فلونوماید
شامل قرص اباجیو و یا تبازیو : روزی یک بار

‎سال قبل این دارو به ایران آمد اما به علت قیمت بسیار بالا تقریبا کنار رفت تا این که خوشبختانه یک شرکت داروسازی ایرانی توانست آن را تولید کند و از یک ماه پیش در برخی داروخانه ها به صورت قرص چهارده میلی گرمی که روزی یک بار مصرف می شود به نام تِبازیو در دسترس است .

‎مکانیسم اثر : وقتی التهاب یا عفونتی در بدن رخ دهد گلبولهای سفید باید ابتدا فعال شوند و شروع به تکثیر کنند تا بتوانند به محل التهاب بروند . گلبولهای فعال برای تکثیر نیاز به ماده ای به نام پریمیدین دارند .تری فلونوماید (تبازیو) با جلوگیری از ساخته شدن پیریمیدن از تکثیر سلولهای فعال جلوگیری می کند و بنابراین از راهی شدنِ آنها به سمت مغز و نخاع ممانعت می کند.

۵- پلگریدی : هر دوهفته یکبار به صورت زیر جلدی

تمام داروهای ذکر شده به جز پلگریدی و نوع اصلی قرصها یعنی تکفیدرا و اباجیو در ایران موجود است.

پلگریدی داروی تزریقی است که با تغییراتی در ساختار آونکس (سینوکس) ساخته شده است، در واقع فرم پگیله شده آونکس(سینوکس) می باشد و آن را به جای هفته ای یکبار می توان هر دو هفته و زیر جلدی تزریق کرد. قیمت دارو بسیار گران و بنابر این وارد ایران نشده است اما خوشبختانه شرکت داروسازی سیناژن توانست آن را تولید کند. بر اساس قوانین وزارت بهداشت داروهای بیولوژیک که از روی نمونه خارجی تولید شده اند باید قبل از ورود به داروخانه یک دوره مطالعات بالینی (کارآزمایی بالینی) را پشت سر بگذارند . در حال حاضر منتظر مجوز وزارت بهداشت هستیم و به زودی مطالعات همزمان در چند استان کشور شروع خواهد شد.

داروهـای خـط دوم

این داروها موثرتر و قویتر از داروهای خط اول هستند.

۱-قرص خوراکی فینگولیمود : جیلنیا(مارلا ) ، فینگولیمد : روزی یکبار

فینگولیمود با نام تجاری جیلنیا یا مارلا اولین قرص خوراکی ام اس بود که در سال ۲۰۱۰ در دسترس بیماران قرار گرفت.

مکانیسم اثر : گلبولهای سفید روزمره در تمام بدن در حال چرخش هستند و در طی این مسیر وارد غدد لنفاوی می شوند و بعد برای خروج از این غدد لازم است تا رستوری که در سطح آنها قرار دارد با رسپتوری در غدد لنفاوی تماس پیدا کند تا اجازه خروج داده شود. فینگولیمود بر روی رسپتور گلبولهای سفید قرار می گیرد و آن را غیر فعال می کند و بدین ترتیب این گلبولهای سفید در این غدد گیر می افتند و نمی توانند برای ایجاد التهاب به مغز یا نخاع بروند .

مزایا بر داروهای خط اول : در مطالعات انجام شده اثر این دارو بر کاهش حملات از تمام داروهای خط اول بیشتر بوده ، همچنین این دارو توانسته به طور قابل توجهی از آسیب سلولهای عصبی و کوچک شدن آنها جلوگیری کند ( اینترفرونهای بتا و گلاتیرامر استات بر جلوگیری از آسیب سلولهای عصبی نقش بسیار کمی دارند)

این دارو در ایران ، اروپا و کانادا ، خط دوم بوده اما در امریکا خط اول درمان است. قدرت بالای دارو در کنترل بیماری و جلوگیری از کوچک شدن سلولهای مغزی و همچنین راحتی مصرف و عوارض کم آن ، فینگولیمود را به یکی از داروهای پرطرفدار تبدیل کرده است.

۲- ناتالیزومب (تای سابری): تزریق وریدی ماهی یکبار

ناتالیزومب با نام تجاری تای سابری را باید بی شک یکی از قویترین، موثرترین و کارآمدترین داروهای ام اس دانست . این دارو در زمستان سال ۲۰۰۴ توسط FDA تایید و وارد بازار شد اما در بهار ۲۰۰۵ به علت بروز سه مورد عفونت مغزی به طور داوطلبانه توسط کمپانی از داروخانه ها جمع شد، اما این اقدام موجب اعتراض شدید و حتی تظاهرات بیماران در امریکا شد و پس از بررسی مجدد توسط FDA در بهار سال ۲۰۰۶ مجددا وارد بازار شد.

مکانیسم اثر : گلبولهای سفید برای خروج از رگهای خونی و ورود به مغز و نخاع دارای رسپتوری هستند که با آن به مولکولهای خاصی در دیواره رگ متصل شده و در این صورت اجازه ورود به سیستم عصبی را پیدا می کنند. همانطور که قبلا گفته شد داروهایی که به «مب » ختم میشوند کاملا به طور هوشمند عمل می کنند .تای سابری دقیقا به این رسپتور ها متصل شده و آنها را بلوک می کند به این ترتیب گلبولهای سفید از بین نمی روند اما نمی توانند وارد مغز و نخاع شوند.

مطالعات بالینی: این دارو در مطالعات فاز سوم توانست تا 70% جلوی حملات را بگیرد و تا 80% از تشکیل پلاک جدید ممانعت کند . تای سابری از تمام داروهایی که تاکنون گفته شد در کنترل بیماری موثرتر است.

۳- الم توزومب یا لم ترادا: تزریق وریدی به صورت سالانه

این دارو در ایران موجود نیست.
مطالعه المتوزومب نشان داد که فقط با تزریق یک بار در سال به مدت پنج سال بسیاری از بیماران بیماری را به طور کامل کنترل کرد و جلوی آسیب سلولهای مغزی را گرفت . بعضی معتقدند با وجود. این دارو ها دیگر نیازی به سلولهای بنیادی نیست

نکات مهم :

- در کنترل ام اس انچه اهمیت دارد مهار گلبولهای سفید است گاهی در بعضی افراد این کار با داروهای خط اول مانند گلاتیرامر استات ، اینترفرونهای بتا ،دیمتیل فومارات (سینوتک یا دیفوزل ) و یا اباجیو (تیازیو ) قابل انجام است و گاه نیاز به داروهای قوی تر مانند فینگولیمود، تای سابری و یا ریتاکسی مب است.

- مسلم است که داروهای قویتر به علت تضعیف سیستم ایمنی عوارض بیشتری نیز دارند اما به طور موثری از آسیب مغز و نخاع جلوگیری می کنند .باید به این نکته توجه داشت که پلاک های ام اس می توانند به طور خاموش ایجاد شوند یعنی ممکن است فردی هیچگونه علامتی نداشته باشد و پلاک ها افزایش یابند یا اینکه افزایش پلاک همراه با علایم بالینی باشد در هر دو صورت مغز از ظرفیت جبران خود استفاده می کند و به جنگ بیماری می رود . اما این ظرفیت جبران همیشگی نیست و اگر بیماری در فردی با وجود مصرف دارو ، چه از لحاظ علایم و چه از لحاظ ام ار ای فعال باشد و دارو به داروی قوی تری تغییر نکند، آن وقت در دراز مدت مغز ظرفیت جبران را از دست می دهد و متاسفانه بیماری پیشرفت می کند.

- بنابراین یکی از نکات مهم در درمان که امروزه بسیار به آن تاکید میشود تغییر به موقع دارو است. پزشک از روی معاینه ،تعداد حملات و ام ار ای می تواند وضعیت بیماری را کنترل کند و در صورت فعال بودن داروی قوی تری انتخاب کند. گاهی از همان ابتدای بیماری نیاز به تجویز داروهای قوی تری است.

بیماران عزیز باید بدانند گاهی برای کنترل بیماری نیاز مبرم به تجویز داروهای قوی است و متاسفانه در ایران بیماران از عوارض دارو ها بسیار وحشت دارند و فراموش می کنند که اگر در موارد فعال، داروهای ضعیف را ادامه بدهند عوارض بیماری در آینده بسیار بیشتر از عوارض داروست.

- بسیاری از مطالعات نشان داده که با کنترل بیمار و تغییرِ بموقع دارو در صورت لزوم ،در بسیاری موارد میتوان ام اس را کنترل و بیماری را خاموش کرد.
بیماران عزیز به جای ترس از دارو با مطالعه و آگاهی از عوارض و تشخیص زود آن می توانند در کنار پزشک معالج خود قرار گیرند و هم بیماری را کنترل کنند و هم عوارض دارویی را.

از نوشته های دکتر امیررضا عظیمی - June23 -- 23 July 2016
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : hadisss , glassheart , H-tanha , طاهره. , hessam , آنا , mahdi1004 , yaro , حمید رضا , علیرضا 2 , rezap , Alpachino , ارزو ش

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  روزهای تزریق داروهای ربیف و رسیژن hamid 34 20,920 2015/07/19, 09:47 PM
آخرین ارسال: 1361hr87
  آیا مصرف داروهای هورمونی در روند بهبود بیماری تاثیر منفی خواهد داشت؟ sharmin 1 2,555 2014/02/17, 11:14 AM
آخرین ارسال: رامنا
  راهنمایی برای انتخاب داروهای تایسبری و کوپاکسون alireza1111 17 6,316 2010/04/24, 10:48 AM
آخرین ارسال: sara

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان