امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امیتازات : 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
یبوست
یبوست شایعترین عارضه گوارشی ام اس می باشد .علل ساده آن عادات نامناسب غذایی، کاهش فعالیت بدنی و حتی افسردگی در بیماران ام اس می باشد . كلیه عوامل ذكر شده می توانند در عملكرد طبیعی دستگاه گوارش اختلال ایجاد نمایند . همانطوریكه داروها و مكمل های غذایی ذكر شده در بخش قبل نیز می توانند شرایط را دشوارتر نمایند، اما ممكن است علت مهمتری از عوامل ساده ذكر شده وجود داشته باشد .
ام اس با تأثیر بر غلاف میلین و تخریب آن در اعصاب مغز و نخاع رشته های عصبی را برهنه كرده و حالتی مشابه مدار کوتاه الكتریكی ایجاد می كند كه در كار ارسال پیامها از روده به مغز و بازگشت پاسخ مغزی اختلال ایجاد می شود . عوارض شایع ام اس مانند مشكلات حركتی یا خستگی مزمن نیز مزید علت می شوند . تضعیف عضلات جدار شكم نبز در كارایی و عملكرد طبیعی روده مؤثر می باشد .
افراد مبتلا به ام اس با سفتی عضلانی و اسپاسم نیز گریبانگیر هستند. اگر عضلات كف لگن دچار انقباضات شدید شوند و شل نگردند ، عملكرد طبیعی دفع در روده دچار اختلال می شود. برخی دیگر از افراد مبتلا به ام اس واكنش روده بزرگ را ندارند ، یعنی پس از صرف هر وعده غذایی روده بزرگ آنان افزایش حركت و فعالیت پیدا نمی كند و سرانجام برخی از بیماران ام اسی سعی می كنند با محدودبت مصرف مایعات مشكلات ادراری خود راكمتر كنند كه این امر یبوست را تشدید می نماید. از آنجاییكه مشكلات ادراری جزو عوارض شایع ام اس می باشند ، قبل از حل مشكلات گوارشی مشكلات ادراری را با پزشك خود در میان گذارید تا درمان شوند .
به یاد داشته باشید همیشه مایعات كافی بنوشید و مشكلات را هرچه زودتر بر طرف كنید زیرا تأخیر در حل مشكلات علاوه بر بیشتر كردن ناراحتی ، عوارض بعدی را نیز افزوده می كند . با تشدید یبوست و اضافه شدن مدفوع در راست روده فشار زیادی بر برخی از قسمتهای دستكاه ادراری وارد می شود . علاوه بر آن راست روده تحت كشش پیامهایی را به نخاع مخابره می فرستد كه در عملكرد طبیعی مثانه اختلال ایجاد می كنند . یبوست می تواند اسپاسم عضلانی را تشدید كرده و راه رفتن را با مشكل مواجه نماید و سر انجام یبوست می تواند ناراحت كننده ترین عارضه روده ای یعنی بی اختیاری مدفوع را سبب شود
 تشکر شده توسط : paeeze , goli61 , Sina , MFhealth , نازلی , baran , شفا یافته , warrior , SSA , Mahdieh , هانیه , عمومهربان , نسیم , sara.i , kia , parisa2087 , هاجی , ساغر , maedeh , najva , nead , maryamjoooon , رنگین کمان , baran1390 , yummy , زهرا59 , ساحل , ابراهیم , roya-n
من با رعایت رژیم غذایی در تمام مدت بی تحرکیم هم این مشکل را نداشتم و دستگاه گوارشم مثل ساعت عمل میکنهicon_biggrin

با این دستور: شب قبل از خواب و صبح ناشتا 2قاشق مرباخوری قدومه شیرازی را در یک لیوان آب جوش هم میزنم تا لعاب بده بعد یک قاشق عسل اضافه کرده و میخورم.

بذرهای ملین زیادی بجز قدومه شیرازی وجود داره اما با مطالعاتی که داشتم مصرف بلندمدت بقیه ملین ها عوارضی ایجاد میکنه و تنها این بذر هست که مصرفش عارضه ای نداره.
لازم به توضیح هست که با این نوشیدنی فقط دستگاه گوارش بصورت عادی کار میکنه و باعث نرم شدن روده ها و تقویت آن میشه و حالت مسهلی ایجاد نمیکنه بنابراین بدون هیچ نگرانی در هر شرایطی میتونه مورد استفاده قرار بگیره.

در ضمن من هر روز ظهر همراه ناهار سبزی خوردن میخورم. و حتما دست کم روزی یکبار میوه میخورم. میوه هایی مانند سیب و گلابی را با هسته باید خورد چون هسته ها مانند یک ملین عمل میکنند.

کسانی که مدتی دچار یبوست بودند اول باید یک پاکسازی دستگاه گوارش داشته باشند و پس از آن این دستورات را رعایت کنند. برای این منظور:
بیماران در صورت داشتن یبوست مزاج از مواد زیر روزی 1 تا 2 قاشق مربا خوری استفاده نمایند . (این دستور مسهل هست که مدت کوتاهی برای برطرف کردن مشکلات حاد و پاکسازی اولیه مورد استفاده قرار میگیره)

برگ سنا 50 گرم ، تخم گشنیز 50 گرم ، گل ختمی 50 گرم و گل سرخ 25 گرم . همه را تمیز كرده مخلوط كنید ، سپس آسیاب كرده یك قاشق مربا خوری با نصف لیوان آب و عسل میل شود .

من با اطمینان این روش را تجویز میکنم چون خودم 4سال هست که رعایت میکنم و خیلی راضی هستم.agreement2

مطمئن باشید که با انجام این دستورات نیازی به آندوسکوپی نیست و مشکل برطرف میشه. تازه آندوسکوپی برای تشخیص علت هست نه برای درمان!
لطفا آب آلو و هندوانه نخورید چون اگر مشکل یبوست برطرف بشه مشکلات دیگری به همراه خواهد داشت. روغن زیتون خیلی مفیده و منهم معمولا استفاده میکنم.
من هم ام اس داشتم.
 تشکر شده توسط : roya-n , سها , لاله وحشی
توضیحات شفا یافته ی عزیز خیلی جامع و کامله
فقط چیزی که میمونه اینه که باید به یه عادت همیشگی تبدیلش کنیم تا لااقل از استرس مربوط به یبوست در امان باشیم چون واقعا و جدا نباید دست کم گرفته بشه.. درطولانی مدت خطرناکه
من هم همین مشکل رو دارم ولی همیشه حواسم به تغذیه م هست و دیگه حلهagreement2
با تو این تن شکسته داره کم کم جون میگیره..
تحرک خيلی مهمه ها icon_smileتحرک من خيلی زياده اسلا اين مشکلو ندارمSmile (52)
قرار نیست من اونجوری زندگی کنم که دنیا دوست داره ...

خب طبعا قرارم نیست دنیا هم اونجوری بچرخه که من دوست دارم...wink2
 تشکر شده توسط : سها
یبوست چیست؟
چون در بیماری ام اس برای بسیاری از بیماران یبوست ایجاد می شود این متن نوشته شد:
یبوست بمعنای کاهش دفعات اجابت است و به عبارتی کم تحرکی و بی تحرکی روده می باشد. یبوست در اثر دفعِ با اشکال ، یا غیر ممکن بودن دفع ایجاد می شود. مصرف کم مایعات و غذاهائی که دارای فیبر کافی هستند و نیز مصرف بسیاری از داروهای رایج ممکن است باعث ایجاد یبوست شود. عامل واقعی یبوست عصبی بودن و به عبارتی کاهش انرژی عصبی و ضعف نیروی حیاتی است. گروهی از یبوستها بر اثر مصرف برخی داروها ایجاد می شود: نرولپتیکها و اکثر مسکن هایی که بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد. 2 - داروهای ضد افسردگی
که امروزه در جوامع نا امن غربی درسطح وسیع مصرف می شود. 3 - داروهای تخدیر کننده و بخصوص کدئین که آلکالوئیدی مشتق از تریاک است و فراوان در داروهای ضد افسردگی به کار می رود. 4 - آنتی بیوتیک ها که باعث می شود فلور روده ای (میکروبهای روده ای ) مختل شود و غالباً تاثیرات شدیدی می گذارند که اثرآن هفته ها ، ماهها و بلکه سالها باقی می ماند 5 - آسپرین و هر داروی دیگری که محتوی اسید استیل سالیسیلیک باشد. 6 - از داروهای دیگری که ایجاد یبوست می کند می توان اینها را نام برد: داروهای بیهوش کننده ، ضد تشنج ها، بعضی از داروهای فشار خون ، ضد جنون ، شُل کننده های عضلانی ، آنتی کولیزژیکها ، ضد پارکیونها، وقفه دهنده های بتا آدرنژیک ، املاح بیسموت ، دیورتیکها و مورها، املاح آهن و مسمومیت فلزاتی مثل آرسنیک ، جیوه و سرب.
اختلالاتی که ایجاد یبوســـــت می کنند: 1 - اختلالات متابولیسم ،کمبودپتاسیم، اورمی، پورفیری ،آمیلوئیدوز 2- اختلالات غدد درون ریز، هیپوتیروئیدیسم ، نارسایی کلٌی هیپوفیز ، هیپرکلمی 3-ناهنجاری ساختمان کولون ،رکتوم ومقعد، شایعات سرطانی ،التهاب خارجی یا داخلی روده. 4-اختلالات روانی 5-اختلالات مغزی مانند تومور و یا وارد شدن ضربه به سر. 6-تنقیـــــــــــه های مکرر وطولانی. علـــــــــــــــل یبوست : 1 - یبوست بر اثر عادات نادرست مثل تاخیر در اجابت مزاج 2- یبوستهای مقطعی که گذرا هستند و نباید شما را نگران کنند. 3-یبوست به علت بی تحرکی و عدم فعالیتهای فیزیکی 4 - یبوست به علت تغذیه نادرست 5- یبوسـت با علل عصبی 6- یبوست بدلیل نارسایی صفراوی 7-یبوست بر اثر مصرف بیش از حد ملیٌنها 8-یبوست با ریشه آندروکرینی(اختلال در غدد درون ریز) 9-یبوست با ریشه ارگانیکی ( اشکال در سیستم گوارشی بدن ) 10-یبوستهای طبٌی که بر اثر مصرف داروها ایجاد می شودمثل داروهای ضد افسردگی ،مسکٌنها ،آسپرین و...
یبوست عامل ورود سموم به بدن است فرد مبتلا باید ازغذاهائی استفاده کند که مواد دفعی کمتری داشته باشد و بعد از هر غذا سعی در اجابت مزاج داشته باشد. راه رفتن ،تنفس عمیق، ورزشهائی مانند شنا وجست و خیز برای رفع یبوست مفید است . نان برشــــــــته و سبزیها و میوه های پرآب برای درمان یبوست مفیدند. نیز می توان چند آلوی درشـت و پرگوشت را به مدت 48 ساعت درآب سرد خیساند و بعداز هر غذا 10 عدد از آنها را مضرف کرد. مصرف به دانه ،دانه کتان و عنٌاب هم موادی هستند که حالت لزج دارند مفید می باشد. استفاده از مســــــــــــهل مفید است اما نباید مصرف آن عادت شود.هرگز یبوست را بی اهمٌیت تلقی نکنید زیرا موجب تولید بیماریهای مزمنی می شود که مهمترین آنها سرطان است ازجمله سرطان معده ، روده ، رحم و سینه .
پیشــــــــــگیری از یبوست : راه طبیعی کاهش یبوست تجدید نظر در رژیم غذایی ، وارد کردن تدریجــی فیبرهای گیاهی نرم (سبزیها ومیوه ها) به غذا،فعالیــــــت بدنی (خصوصاً در قسمت دیافراگم و عضلات شکمی )و مصرف نکردن موادی است که ایجاد یبوست می کنند مثل شکلات ،قهوه ،چای ،شیر (که البته لازم به تذکراست مصرف شیر دربرخی افراد موجب بروز یبوست می شود وبرعکس در برخی دیگر، آن را از بین می برد) واستفاده از چای کمرنگ ، سبوس گندم ، انگور ،میوه هاو سبزیهای پرآب ، ماساژ شکم از سمت راستِ پایین تا سمت چپِ پایین. ورزش دوچرخه سواری ثابت ، شنا ، مایعات کافی

منبع :کتاب درمان یبوست و اسهال به روش سنتی
فرحناز صارم بافنده زیر نظر دکتر فاطمه خرسند عضو هیئت علمی و استادیار دانشکده پزشکی
به جهان خرم ازآنم که جهان خرم از اوست/ عاشقم بر همه عالم که همه عالم از اوست
 تشکر شده توسط : niloufar , spring , ghaside , paeazan

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان