امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات : 3.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
هشدارعضوانجمن مغزواعصاب درباره افزایش شیوع بیماری دویک درکشور
هشدار عضو انجمن مغز و اعصاب درباره افزایش شیوع بیماری "دویک" در کشور
شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۱

عضو هیات مدیره انجمن مغز و اعصاب با اشاره به انجام تحقیقاتی پیرامون بیماری NMO یا «دویک» که شباهت زیادی با بیماری «ام‌ اس» دارد، عنوان کرد: به نظر می‌رسد شیوع این بیماری در کشور رو به افزایش باشد.

دکتر مسعود نبوی در گفت‌وگو با خبرنگار«سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به ارائه تعریفی از این بیماری پرداخت و عنوان کرد: «دویک» بیماری است که عمدتا عصب چشم و نخاع را درگیر می‌کند و دوره‌های عود و فروکش دارد اما پیش رونده نیست.

وی با بیان اینکه «دویک» بیشتر زنان را درگیر می‌کند، اظهار کرد: شیوع این بیماری به اندازه «ام‌ اس» نیست، اما با آن تشخیص افتراقی دارد و بویژه در شروع،‌ با ام‌ اس اشتباه گرفته می‌شود و از همین حیث هم اهمیت دارد.

این متخصص مغز و اعصاب افزود: درمان این دو بیماری با یکدیگر متفاوت است و باید توجه داشت گاهی اوقات درمان «ام‌ اس» باعث تشدید این بیماری می‌شود.

به گفته دکتر نبوی شیوع «دویک» در نژاد زرد بویژه شرق آسیا و آمریکای لاتین بالاتر است و احتمال می‌دهیم بین 300 تا 400 نفر در ایران درگیر آن باشند. همچنین به نظر می‌رسد شیوع این بیماری در کشور رو به افزایش باشد.

عضو هیات مدیره انجمن مغزواعصاب با اشاره به اینکه عدم تشخیص این بیماری می‌تواند منجر به کوری و فلج کامل شود، گفت: «دویک» نسبت به «ام‌ اس» شدیدتر و ناتوان کننده‌تر است و پس از تشخیص باید به سرعت اقدامات درمانی را برای آن انجام داد زیرا سرعت درگیری و ناتوان کنندگی آن بالاست و بسیار سریع می‌تواند بیمار را از پا بیاندازد و قدرت بینایی‌اش را از وی بگیرد.

دکتر نبوی سن شروع این بیماری را 10 سال دیرتر از «ام‌ اس» و بین 30 تا 50 سالگی دانست.

این متخصص مغزواعصاب با بیان اینکه روش‌های درمانی خوراکی و تزریقی مختلفی برای درمان این بیماری وجود دارد، اظهار کرد: متاسفانه «دویک» درمان قطعی ندارد، ولی چون عود کننده است و پیش رونده نیست، اگر جلوی عود آن را بگیریم، موفق عمل کرده‌ایم.

دکتر نبوی درد، تاری چشم یک یا دو طرفه شدید، ضعف اندام‌ها و فلجی، دردها و اسپاسم‌های شدید عضلانی را از جمله نشانه‌های ابتلا به این بیماری‌ برشمرد.
خبرگزاری دانشجویان ایران ایسنا http://isna.ir/fa/news/92022113709/%D9%8...B%8C%D8%B4
اے دنیا کے مسافر منزل تیری قبرھیں اے کر رھا ھیں جو تو دو دن کا یہ سفرھیں موت ھیں تیرا ان دیکھا ساتھی آچانگ تجھے نگل لے گا:ای مسافر دنیا خونه ی توقبر است ای که هرکاری میکنی سفر دو روزه هست مرگ رفیق ندیده ی تو است یکهو نفست رو می گیره
 تشکر شده توسط : maryamgoli , رامنا , FBF , hadisss , arezoo_azizi , زهرا59 , venoos , toktam* , شفا یافته , SSA , shahrzad.s , naz.gigili , ghaside , آتریس , کارین , arezooo82 , همسر یک قهرمان , sadaf , پریا حقیقت پور
من دویک دارم و حالمم خیلی خیلی خوبه
خدایا تمام خنده های تلخ امروزم را می دهم
یکی از آن گریه های شیرین کودکیم را پس بده
 تشکر شده توسط : FBF , sargol , ashrafi , hadisss , Nooranta , venoos , toktam* , camelia , رامنا , نازی ی , naz.gigili , کارین , Exhautless , arezooo82 , kohedard , همسر یک قهرمان , پریا حقیقت پور
الان از کجا بدونیم دویک هستیم یا ام اس ؟

آخه من فقط و فقط مشکل چشمی داشتم
 تشکر شده توسط : پریا حقیقت پور
خدا رو شکر میکنم و خوشحالم
خدایا تمام خنده های تلخ امروزم را می دهم
یکی از آن گریه های شیرین کودکیم را پس بده
 تشکر شده توسط : hadisss , arezooo82 , پریا حقیقت پور
دکترم میگه دویک نیستم ولی خودم فکر میکنم دویکم ... چون 30 سالم شد این بیماریو گرفتم واینکه چشمم در گیر شد و هم برق گرفتگی شدید دارم

که شنیدم نشانه های دویکه ..... سالی 2 بار حمله رو دارم .............

از کجا مطمین بشم شاید اگر دویک باشم درمانم عوض بشه و اینقدر حمله نداشته باشم
دارم دلشوره میگیرم
چقدر دنیات ازم دوره
پس چرا هیچ بارونی
تورو از من نمیشورهsad2sad2
 تشکر شده توسط : FBF , پریا حقیقت پور
دوستای عزیزم
چون دکتر منم شک کرده بودن که من ام اس دارم یا دویک واسه من آزمایش nmoنوشتن
دوستانی هم که شک دارن میتونن این آزمایش رو بدن
اگه جواب negativeباشه یعنی ام اس دارن
و اگه positiveباشه یعنی دویک دارن
ﭼﻘﺪﺭ ﺩﻭﺳﺖ ﺩﺍﺷﺘﻨﯽ ﻫﺴﺘﻨﺪ٬ ﺁﺩﻣﻬﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺷﺒﯿﻪ ﺣﺮﻓﻬﺎﯾﺸﺎﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ...
 تشکر شده توسط : kohedard , پریا حقیقت پور
(2013/08/06, 05:13 PM)naazanin نوشته است: دوستای عزیزم
چون دکتر منم شک کرده بودن که من ام اس دارم یا دویک واسه من آزمایش nmoنوشتن
دوستانی هم که شک دارن میتونن این آزمایش رو بدن
اگه جواب negativeباشه یعنی ام اس دارن
و اگه positiveباشه یعنی دویک دارن
نه.
اگ مثبت باشه دویکه و اگ منفی باشه چیزی مشخص نیست
حتی یکی از دوستای من nmoش منفی بود اما با توجه به ام آر آیش احتمال دویک رو براش دادن
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : havaars , FBF , رامنا , کارین , kohedard , همسر یک قهرمان , پریا حقیقت پور
تاریخ : ۱۳۹۲/۵/۲۳

شایگان‌نژاد در گفتگو با مهر:
افزایش آمار مبتلایان به "دویک" در اصفهان/ زنان بیشتر در معرض ابتلا هستند
اصفهان - خبرگزاری مهر: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان گفت: تعداد مبتلایان به بیماری دویک در اصفهان کم نیست و امروزه متخصصان با شناخت بیشتر نسبت به این بیماری، دویک را باید متمایز از ام‌اس تشخیص دهند.
وحید شایگان‌نژاد در گفتگو با مهر اظهار داشت: بیماری دویک اگر چه در بسیاری از مواقع با بیماری ام اس اشتباه گرفته می‌شود اما این دو بیماری متفاوتند که با شیوه های مختلف درمان می‌شوند.

وی بیان داشت: با توجه به نژاد قفقازی ایرانی‌‌ها و شباهت نژادی با اروپایی‌ها سبب شده که روند بیماری‌ها در این دو نژاد مشابه با یکدیگر شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان ابراز داشت: شیوع بیماری دویک در آسیای جنوب شرق بسیار بالا است و بر عکس مسیر این بیماری در امریکای غربی، اروپا و ایران کم است.

وی گفت: از حدود سال 2005 بیماری دویک یک نوع از بیماری ام اس شناخته می‌شد و درمان‌های روتین بیماری ام‌اس را روی بیماران دویک انجام می‌دادند.

بیماری دویک در زنان اصفهانی بیش از مردان است

شایگان‌نژاد با بیان اینکه از حدود هشت سال پیش با انجام آزمایش خون در دنیا و تشخیص بیماری دویک درمان آن امکان‌پذیر شده است، گفت: درمان بیماران مبتلا به دویک در ایران از پنج سال گذشته آغاز شده است.

وی با بیان اینکه آمار دقیقی از مبتلایان به بیماری دویک در کشور وجود ندارد، گفت: جمعیت مبتلایان به دویک به کمتر از یک درصد می‌رسد.

شایگان‌نژاد نسبت جمعیت بیماران دویک به ام اس را یک به 100 دانست و افزود: در مقابل هر صد بیمار مبتلا به ام اس در کشور یک نفر مبتلا به دویک است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی استان اصفهان با اشاره به اینکه بیماری دویک داروهای خاص خود را دارد و اگر درمان بیماران ام.اس روی بیماران دویک انجام شود ضمن اینکه بیماری آنها را بهبود نمی‌بخشد به طور قطع عوارضی را هم برای آنها به همراه دارد، اظهار داشت: بیماری دویک یک بیماری خود ایمنی و عصبی است که درمان قطعی ندارد .

شایگان نژاد گفت: در بیماری دویک برخلاف بیماری ام.اس تنها چشم و نخاع درگیر می‌شود در صورتی که بیماری ام اس علاوه بر چشم و نخاغ سبب تحلیل مغز بیمار شده به همین دلیل ام.ار.ای این بیماران متفاوت از یکدیگر است.
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : طلایی , hadisss , سمانه میم , لیلی666 , yummy , kohedard , پریا حقیقت پور
فردا بالاخره باید برم آزمایش بدم دکترم مشکوک به دویک شده
دارم دلشوره میگیرم
چقدر دنیات ازم دوره
پس چرا هیچ بارونی
تورو از من نمیشورهsad2sad2
(2013/11/09, 09:27 PM)sama نوشته است: فردا بالاخره باید برم آزمایش بدم دکترم مشکوک به دویک شده
علائمش رو توضیح میدید چیه؟
یامن اسمه دوا وذکره شفا

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  تفاوت بین ام اس و سندرم دویک سـاناز 91 90,504 2023/06/08, 06:17 PM
آخرین ارسال: Goil
  آثار دویک shima2 171 119,744 2022/09/12, 09:30 AM
آخرین ارسال: glassheart
Rainbow نورومیلیت اپتیکا (بیماری Devic) نازلی 21 25,426 2022/09/12, 09:28 AM
  دویک و بارداری shima2 12 5,391 2020/10/15, 03:05 PM
آخرین ارسال: لیلاماهینی
Lightbulb پزشکان متخصص دویک، معرفی و تبادل نظر devicdisease 7 4,831 2019/11/29, 05:37 PM
آخرین ارسال: tokian
  کشف داروی بیماری دویک ( نوعی ام‌اس ) با نام TG-1101 farhad23cv 4 7,354 2017/04/20, 10:37 PM
آخرین ارسال: hadisss
  دویک و ورزش shima2 6 7,729 2016/11/28, 06:16 AM
آخرین ارسال: ایمان خسروی
  افتتاح انجمن دویک h.kakavand 12 15,350 2016/01/09, 03:09 PM
آخرین ارسال: Masi 93
  پیشرفت پزشکان ایرانی برای درمان بیماری دویک خوب است warrior 4 8,587 2015/07/09, 06:22 PM
  ام اس یا دویک hadisss 15 8,158 2013/06/27, 01:07 AM
آخرین ارسال: hadisss

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست