امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات : 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
صحبت هاي دكتر صحراييان در شبكه 3
سوال – آیا درخصوص بیماران ام اس نیز توصیه های خاصی وجود دارد ؟
پاسخ – قبلاً توصیه می شد که حملات ام اس قابل پیشگیری نیست . ولی همانطور که شما اشاره کردید ما یک سری ریسک فاکتورهایی داریم که درخصوص بیماری های مختلف گفته می شود . مثلاً درخصوص سکته های مغزی ما یک سری عوامل خطرزا داریم . از این علائم خطرزا یکی سن بالا است اما ما نمی توانیم سن بالا را تغییر دهیم . مثلاً جنس مردها بیشتر است ولی ما نمی توانیم جنس یک فرد را عوض کنیم بخاطر اینکه شانس سکته ی مغزی کمتر شود . ولی یک سری عوامل هستند که به آنها عوامل خطرزای قابل تغییر می گویند . اگر کسی فشار خون دارد فشار خون را کنترل می کند . اگر کسی سیگار می کشد سیگار خود را ترک می کند . این کارها باعث می شود که ریسک سکته های قلبی پایین بیاید . در مورد ام اس نیز وضع به همین صورت است . چند نکته را ذکر می کنند و می گویند اگر شما این نکات را رعایت کنید ریسک حملات کاهش پیدا می کند . مهمترین چیزی که با توجه به اینکه فصل زمستان است من باید خدمت بیماران عزیز و خانواده های آنها اعلام کنم این است که یک سوم حملات بیماری ام اس به دنبال عفونت ها اتفاق می افتد . یعنی اینکه فرد دچار یک سرماخوردگی ساده می شود و بعد از آن یک یا دو هفته ی بعد دچار حمله می شود . یا دچار یک عفونت ادراری می شود و بعد از آن دچار حمله می شود . یک سوم حملات به دنبال عفونت ها هستند در نتیجه توصیه ی مهم و اساسی این است که اولین ریسک فاکتور یا عاملی که می توان تغییر داد همین رعایت یک سری نکات بهداشتی است که فرد دچار سرماخوردگی یا عفونت نشود . به عنوان مثال اگر بیماران ام اس در منزل هستند و می بینند که فردی سرماخوردگی دارد ، لیوان ها و ظروف را جدا کنند . با یکدیگر روبوسی نداشته باشند ، دستان خود را مرتب شستشو دهند. یعنی تاحدی که می شود از سرماخوردگی دور باشند . در زمان هایی که آلودگی است و گاهی بیماری های ویروسی اپیدمی می شود از ماسک استفاده کنند . اینها چیزهایی که باعث می شود تعداد حملات کم شود . دومین چیزی که درخصوص بیماری ام اس ذکر می شود ، بحث سیگار است . تا پنج یا شش سال پیش که بیماران از من می پرسیدند که آیا سیگار برای بیماری ما مضر است یا خیر می گفتم که ما در این خصوص اطلاعات کافی نداریم . ولی امروزه آنقدر اطلاعات ما در این خصوص کافی است که از همه ی بیماران خواهش می کنیم که نه به سمت سیگار بروند و اگر سیگاری هستند آن را کم و بعد هم ترک کنند . حتی در بیمارانی که یک حمله داشته اند شانس اینکه حمله ی بعدی ایجاد شود در سیگاری ها نسبت به افرادی که سیگار نمی کشیدند بیشتر بوده است . به همین خاطر الان به عنوان یکی از ریسک فاکتورها و عوامل خطرزایی که در ام اس برای کاهش حملات گفته می شود مسئله ی کم کردن و قطع سیگار است . سومین نکته ای که به بیماران توصیه می شود بحث کم کردن تنش های عصبی است . بیماران ام اس هر زمانی که دچار تنش و فشارهای روحی و روانی شوند خودشان کاملاً احساس می کنند که علائم آنها در حال بازگشت است . این توصیه هم به بیماران و هم به عزیزانی که با این بیماران در ارتباط هستند مثلاً در اداره ای شما کار می کنید که یک بیمار ام اس آنجا است و شما رئیس آن اداره هستید یا همکار یک بیمار ام اس هستید . خواسته و توصیه ی ما این است که تا حد ممکن تنش را برای این عزیزان کمتر کنید . خانواده این تنش را برای این عزیزان کمتر کنند . و خود این عزیزان سعی کنند که دچار استرس ، تنش و هیجانات روحی نشوند . در مورد اینکه چه غذاهایی ممکن است این بیماری را تشدید کند ، توصیه ی کلی این است که بیماران از غذاهای پرچرب کمتر استفاده کنند . از میوه و سبزیجات بیشتر استفاده کنند این نیز به عنوان عاملی است که ممکن است در کنترل حملات نقش داشته باشد . یکی از چیزهایی که بعنوان عوامل خطر زا ذکر می شود که اگر شما آن را بهبود ببخشید می توانید حملات را کم کنید ورزش است . معمولاً بیماران ام اس فکر می کنند که اگر ورزش کنند دچار حمله می شوند . بسیاری از بیماران با خستگی دچار یک سری علائم جدید می شوند . به بیماران ما توصیه می کنیم که ورزش های ایروبیک و نه ورزش های قدرتی و سنگین را انجام دهند و در حدی باشد که برای آنها خستگی مفرط ایجاد نکند . اگر خستگی ایجاد کرد بیمار یک مقدار استراحت کند وبعد به ورزش ادامه دهد . به بیماران توصیه می کنیم که ورزش را به صورت مرتب انجام دهند . دوری از هوای گرم یکی از چیزهایی است که به بیماران توصیه می شود . بیماران این مسئله را تجربه کرده اند که در هوای گرم دچار حمله می شوند . توصیه ی ما این است که از هوای گرم پرهیز کنند وروزهایی که هوا آلوده است سعی کنند که از محیطی که آلوده است دوری کنند .

سوال – دختر من پانزده ساله بود که یک سمت بدن او سر شد . او را نزد دکتر بردم گفتند که کم خونی و استرس است . بعد که به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کردم گفتند که ام اس است . برای ایشان دارو تجویز کردند الان دو سال است که دارو استفاده می کند . اما الان ریزش موی شدید دارد به طوری که فقط الان پشت سر او مو دارد . الان دوهفته ای است که آمپول را به طور سرخود قطع کرده و می گویند ریزش موی من بدلیل این آمپول است . الان حمله ندارد اما کرخی بدن او که از اول شروع شد هنوز است . از آقای دکتر سوال داشتم که آیا سری بدن او همینطور باقی می ماند و ما باید دارو استفاده کنیم یا خیر؟
پاسخ – یکی از نتایجی که استفاده از این داروها دارد ریزش مو است . عوارض ریزش مو را در این بیماران می توان بایک سری ترکیبات روی یا مکمل های ویتامینی کم کرد . ترکیب ویتامینی وجود دارد که هم روی دارد و هم ترکیبات دیگر ویتامین ها از گروه های مختلف را دارد . اینها پنجاه درصد ریزش موی بیماران را کم می کنند . اما ممکن است که ریزش مو قطع نشود. این جزء عوارض دارویی است که متأسفانه در بعضی ازبیماران دیده می شود . البته ریزش مو خیلی شدید نیست و خیلی کم اتفاق می افتد که ریزش مو مانند این بیمار عزیز اینقدر شدید باشد . توصیه ی من این است که داروی خود را حتماً مصرف کنند و در کنار آن ازآن مکمل ها بخصوص ترکیبات روی استفاده کنند البته با مشورت با پزشک خود . اگر عارضه ای با دارو ایجاد شد که برای او بیمار قابل تحمل نبود و مثلاً گفت که من آنقدر ریزش مو دارم که نمی خواهم دارو استفاده کنم . واقعاً نتوانستند او را راضی کنند که دارو مصرف کند ما توصیه می کنیم که دارو عوض شود و از داروی دیگری استفاده کنند که عوارض کمتری دارد . درخصوص اختلال حسی که گفتند بی حسی سمت چپ بدن ایشان کماکان باقی است ، در مورد بیماری ام اس گاهی اتفاق می افتد که عوارض حملات برای مدت طولانی باقی می ماند. معمولاً حملات به این صورت است که بعد از تزریق کورتون یا عوارض به صورت کامل خوب می شوند و یا ممکن است علائم به مدت طولانی تر و گاهی به مدت چند سال باقی بمانند و نتوان آنها را برطرف کرد . از داروهای اینترفرون ها که استفاده می کنند من خدمت این عزیز و بیماران عزیز دیگر عرض کنم که وقتی شما از این دارو استفاده می کنید به این معنا نیست که علامتی را که دارید می خواهید از بین ببرید . به این معنا است که اینها باعث پیشگیری می شوند که حمله ی جدید اتفاق نیفتد . خوشبختانه در مورد این بیمار عزیز نیز این حالت بوده و با مصرف این دارو تا الان حمله ی جدیدی نداشته اند.

سوال – درخصوص آینده ی بیماران ام اس شما چه چیزی را تصور می کنید ؟
پاسخ – من خدمت این بیماران عرض می کنم که اگر در بین رشته های مختلف پزشکی و بیماری های مختلف بگردند و ببینند که راجع به کدام بیماری تحقیق بیشتری انجام می شود هیچ بیماری رکورد ام اس را نمی زند . ما روزانه مقالاتی را که فقط به زبان انگلیسی منتشر می شود حتی اگر زبان های دیگر یعنی فرانسه ، آلمانی و ... را کنار بگذاریم فقط به زبان انگلیسی روزانه پنج مقاله درخصوص این بیماری چاپ می شود . یعنی سالانه بالای هزارو پانصد مقاله و پژوهش درخصوص بیماری ام اس چاپ میشود. بیش از دو هزار گروه تحقیقاتی ام اس مشغول به کار هستند . امیدها و تئوری های خوبی درخصوص بیماری وجود دارد اما زمانی که در بوته ی آزمایش قرار می گیرند ، مدت طولانی لازم است تا به نتیجه برسند . با چیزی که من در حیطه ی آزمایش الان در خصوص این بیماری می بینم فکر می کنم انشاء اله روزی برسد که این بیماری کنترل شود یا ریشه کن شود .

http://www.ch3.ir/salamat/index.php?opti...Itemid=379
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : mysis , Parla , بابک57 , OMG!

پیام های داخل این موضوع
RE: صحبت هاي دكتر صحراييان در شبكه 3 - توسط nahid - 2013/01/21, 12:15 AM

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  بيان تجربه ها در مورد نظريه دكتر زامبوني kaj 55 41,306 2017/01/22, 06:00 PM
آخرین ارسال: Aydanima
  برنامه مناظره شبكه 1 spring 24 16,050 2014/04/18, 02:28 PM
آخرین ارسال: سالومه
  صحبت های دکتر نمازی fireboud 7 6,822 2012/12/22, 12:56 PM
آخرین ارسال: paeazan
  همايش درمانهاي نوين ام اس توسط دكتر نبوي parastoo joon 4 4,346 2012/01/18, 09:13 PM
آخرین ارسال: parastoo joon
  موقوف نامه دكتر بسكي Matilat 2 9,025 2010/09/26, 11:41 AM
آخرین ارسال: Matilat

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

علت بوجود آمدن بیماری ام اس چیست