امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 3.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
گزارش برنامه صعود به قله خرسنگ"برنامه 13"
قله خرسنگ - 3950
تاریخ اجرای برنامه: جمعه 31 خرداد 1392
سطح برنامه: کوهنوردی متوسط-سنگین
موضوع برنامه:
صعود به قلل خرسنگ شمالی و جنوبی
مسیر برنامه:
مسیر رفت :
فشم – بطرف زایگان روستای آبنیک – شروع برنامه حرکت به سمت دشت جانستون،سفید چشمه،غار بیوک،(صرف صبحانه) – حرکت به سمت گردنه ولاره،خرسنگ شمالی،بازگشت به گردنه ولاره و حرکت به سمت خرسنگ فرعی و خرسنگ جنوبی (صرف نهار) و بازگشت به سمت دشت جانستون
مسیر برگشت:
از مسیر رفت

خرسنگ مجموعه قله هایی میباشد که در البرز مرکزی و در منطقه لواسانات تهران واقع است. در فرهنگ معین آورده شده که: خرسنگ یعنی جایی که در آن سنگ‌های بزرگ و نتراشیده و ناهموار قرار دارد. علت نامگذاری قله های خرسنگ به این نام نیز به علت وجود سنگهای بزرگ در ساختار این قله ها میباشد. دو قله اصلی و مهم خرسنگ شامل خرسنگ جنوبی (خرسنگ بزرگ) و خرسنگ شمالی میباشد.
[تصویر:  IMG_5892.JPG]
بررسی توپوگرافی :
این قله در شمال روستای آبنیک - گرمابدر و در غرب دشت لار قرار دارد. از جنوب به قله خاتون بارگاه و گردنه یونزار و قله کاسونک منتهی می گردد و از شمال توسط گردنه ولاره به قله 3760 متری خرسنگ شمالی و قله جانستون و در ادامه به خلنو ختم می شود.
[تصویر:  IMG_5869.JPG]

ارتفاع قله:
برای قله های خرسنگ ارتفاع های متعدد و متناقضی را در نقشه ها و گزارشها ثبت کرده‌اند. ارتفاع بلند‌ترین قله یعنی خرسنگ جنوبی را 3800 تا 4100 متر و عموما 3950 متر ذکر کرده‌اند. این اختلاف غالبا بخاطر کالیبره نبودن GPSها و یا اختلاف در نقشه های مورد استفاده می‌باشد. با مراجعه به گوگل ارث هم نتیجه قابل استنادی بدست نمی‌آید چرا که ارتفاع قله خرسنگ جنوبی را حدود 3890 متر و 10 متر کمتر از قله فرعی (قله ما بین شمالی و جنوبی) نشان می‌دهد!
پی‌نوشت (91.05.04): با مراجعه به چند نقشه و ارتفاع سنجی با GPS در آخرین صعود، ارتفاع 3950 متر برای خرسنگ جنوبی مورد تائید می‌ باشد.
[تصویر:  IMG_5879.JPG]

مسیرهای صعود:
مسیر تابستانی: از طریق روستای آبنیک و دشت جانستون
مسیر زمستانی: از طریق روستای گرمابدر و از کنار جاده گرمابدر–دشت لار

روستای آبنیک:
از میدان فشم به سمت راست که حرکت میکنید بعد از روستای زایگان و قبل از گرمابدر تابلوی روستای آبنیک را مشاهده میکنید که ورودی آن در سمت چپ جاده میباشد. ارتفاع این روستا از سطح دریا 2400 متر (Google Earth) میباشد. یک جاده که نیمی از آن ماشین رو میباشد آبنیک را به دشت جانستون با ارتفاع 2850 متر (Google Earth) میرساند. این مسیر زیبا روزهای تعطیل و آخر هفته ها پذیرای گردشگرانیست که برای گذران اوقات فراغت به همراه خانواده به این منطقه آمده اند. همچنین مبدا حرکت کوهنوردانی ست که قصد صعود به قله های جانستون و یا خرسنگ را دارند. اگر به این روستا رفتید از خرید لبنیات محلی خصوصا ماست گوسفندی آن غافل نشوید.
[تصویر:  IMG_5750.JPG]

دسترسی به منطقه:
اتوبان شهید بابایی – جاده لشگرک (تابلوی لواسان) – میدان قائم – جاده فشم – میدان فشم – سمت راست (به سمت زایگان) – روستای آبنیک
* از ابتدای جاده فشم تا میدان فشم 15 کیلومتر و از میدان فشم تا روستای آبنیک 12 کیلومتر جاده آسفالت میباشد.

اول از همه بگم این برنامه عالی بود چون همه دوستان حضور داشتند و ای کاش مریم جون هم می تونست و میومد...طبق گزارشات رسیده گویا در تمام ساعات صعود ایشون خواب بودندsmiling
ساعت حرکت گروه ساعت 5 از میدون آزادی روبروی هواپیمایی معراج بود.یکی از دوستای خوبمون (سحر جون) رو بعد از مدت ها دیدیم و چقدر ذوق کردیم.بعد از سلام و احوالپرسی و تماس با غایبین با کمی تاخیر از آزادی به سمت تهرانپارس حرکت کردیم.بماند که یکی از بچه ها حضور داشته و سحر کلی داشت دنبالش می گشت و اینکه یکی دیگه از دوستان که اسمشو نمیبرم نزدیک بود جا بمونه!!اصلا یه وضعی بود هاconfused
دوستان دیگر گروه تهرانپارس منتظر بودند و بالاخره گروه تکمیل شد.نمیدونم چه جوری بود که محض سوار شدن این گروه یهو آقای راننده صدای ضبط ماشینش رفت بالا!!تو مسیر خیلی خوش گذشت.یه جوری بود که می گفتیم کاش نمیرسیدیم،تو راه بودیم خوش بودیمparty0048.gif
وقتی از ماشین پیاده شدیم و نسیم صبحگاهی میخورد به صورتمون نمیدونید چه انرژی ای میداد به آدم!چه هوایی بود...میشد نفس کشید...menwoman
مسیر حرکتمون رو از روستای آبنیک شروع کردیم.اگه خواستید صبح زود برید اونجا هرچی لازم دارید بردارید و چیزی رو فراموش نکنید چرا که هیچ مغازه ای باز نیست و مثل من بدون آب معدنی میمونید!!!angry3sad2
بعد از پایان روستا و عبور از یه رودخونه مسیر اصلی شروع میشد.
اینم عکسش:
[تصویر:  IMG_5762.JPG]
همینکه از رودخونه رد میشی یه طبیعت فوق العاده و قشنگ نظرتو جلب میکنه.گیاه هایی با برگ های بزرگ و خیلی بزرگ و گل های خودرو ...وای..نمیشه وصفش کرد اصلا
[تصویر:  IMG_5766.JPG]
بعد از تقریبا دو ساعت راه پیمایی به جاهای خوب ماجرا نزدیک شدیم.رسیدیم به یه چشمه.اینقده آب چشمه خنک بود که توی اون گرما انرژی دوباره داد بهمون برای ادامه مسیرagreement2
من نمیدونم این پیمودن ابتدایی مسیر چرا اینقد طولانی بود که زمان صبحانه فرا نمیرسید!!!من فکر کردم همونجا کنار چشمه اتراق میکنیم ولی توهمی بیش نبود...پیک نیک نرفته بودیم کهTongue
بعد از توقف 5 دقیقه ای ادامه ی مسیر رو دنبال کردیم.
[تصویر:  IMG_5770.JPG]
نزدیک غار بیوک آقا برای صرف دل انگیز صبحانه توقف کردیم.تقریبا تا غار نیم ساعت دیگه راه بود از اونجا.
اینقد این قسمت های برنامه رو دوست دارم.کاش وقتشو بیشتر کنند!
دوستان هم با سلیقه و همه کدبانو...از صبحانه های هتل 4ستاره هم مفصل تر سفره پهن کردیم.جاتون خالی...
[تصویر:  IMG_5775.JPG]
به منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی استفاده از ضد آفتاب الزامی بود!!کرم ضد آفتاب 40 هزار تومنی من بیچاره بر اثر گرما دچار انبساط شده بود و همه اش از تیوپ اش ریخت بیرون.اونقد که کل گروه رو تامین میکردSmile (16)
اونقدی کرم زدیم که شبیه روح شده بودیم!!چقد حرص خوردم من...به اجبار به حمید هم از ضد آفتابم دادم..فکر کنconfused2
بعد از انداختن یه عکس دسته جمعی باحال و خوشگل مسیر رو ادامه دادیم.
توی مسیر اینقد گل های متنوع و گیاه های جوروار جور میدیدیم که نگو!مثلا یه قسمت مسیر پر بود از گل های زرد کوچیک که در کنار سبزی مسیر خود نمایی می کردند.یه قسمت دیگه گل های بنفش بود.همه رنگی بودند دیگه...نا گفته نماند گل های تیغدار هم یه عالمه بود که از تیغ هاشون نصیب دست و پای ما شد!
پونه ی کوهی..چایی کوهی..نزدیک های یال که رسیدیم بوی آویشن تو فضا پیچیده بود...عالی بود
[تصویر:  IMG_5838.JPG]
یخچال های طبیعی هم در مسیر دیده می شدند که برام عجیب بودند کمی.طبیعت خداست دیگه
از یه جای مسیر چندتا از دوستان از گروه جدا شدند و بعد به تنهایی به صعود ادامه دادند.
یه توقف ده دقیقه ای با خوراکی های خوشمزه داشتیم تا کل گروه بهم برسند.اونجا بود که واقعا فهمیدم آب برای کوهنوردی از هرچیزی مهمتره!یه کم آب به اندازه یه هبی آدمو رفرش میکرد!
نمیدونم چقد دیگه رفتیم تا رسیدیم به پای قله ولی خیلی راه بود..شیب هم هی زیادتر میشد.
[تصویر:  IMG_5853.JPG]
هرچی بالاتر میرفتیم نفس کشیدن سخت تر میشد که آقا مهدی گفتند باید تند تند دم و بازدم داشته باشیم و هر چند دقیقه یه بازدم محکم از دهان..اینطوری خیلی بهتر شده بود.چه منظره و چشم انداز قشنگی داشت اونجا...کوله هامون رو گذاشتیم پای قله و حرکت کردیم به سمت خرسنگ شمالی...از پایین که نگاه میکردی ،می گفتی 5 دقیقه دیگه اون بالایی!ولی در عمل...آخ آخ..چه شیبی داشت!!وقتی رسیدیم به قله باد خیلی شدیدی میومد اونقد شدید که انگار آدمو راه میبرد!
[تصویر:  IMG_5892.JPG]
یه حس خیلی خوبی بود.وقتی به اون راهی که اومدی از بالا نگاه می کردی ذوق میکردی ولی وقتی به قله ی روبه روییش(خرسنگ جنوبی) نگاه میکردی،شاید کمی تردید میکردی برای ادامه مسیر!
از اون بالا دماوند به قول گفتنی سری توی همه سرها داشت...چه ابهتی داشت!تا حالا اینطوری ندیده بودمش..یه حس عجیبی داشتم اون لحظه!دوست داشتم از این قله تا دماوند رو پرواز کنم برم.راهی هم نبود ها!!!
همیشه بالا رفتن از پایین اومدن خیلی آسونتره.هر لحظه احساس میکردی داری میوفتی.با همراهی دوستان و آموزش سر خوردن روی سنگ ریزه ها بالاخره رسیدیم پایین.فربود و متین هم رسیده بودند و پای قله داشتند آفتاب میگرفتند و اون یکی فربود هم خواب بودند.نمیدونم بستنی های توی کوله اش آخرش چی شدند!
بعد از یه توقف نسبتا طولانی مثلا یه ربع حرکت رو به سمت خرسنگ جنوبی آغاز کردیم.مسیر صخره نوردی از اینجای مسیر بیشتر میشد.به نظرم اوج هیجان کوه نوردی هم دست به سنگ شدناش هست.خیلی حال میده
با هر ترفندی بود و کلی تشویق و دست و هورا رسیدیم به یه جایی که بعد معلوم شد قله ی میانی بوده و تا قله اصلی چقد مونده بود خدا میدونست!!!این بر و بچ هم گام خیلی زرنگن..اونقد که از چشماشون هم نمیشد فهمید بالاخره قله کجاست!
[تصویر:  IMG_5894.JPG]
فکر کنم من 3 تا قله رو رفتم به اشتباه تا که رسیدیم به قله ی اصلی...
خلاصه سرتون رو درد نیارم..رسیدیم به قله...اونجا به نسبت خرسنگ شمالی باد کمتری می وزید..
[تصویر:  IMG_5895.JPG]
کاش کوه همه اش بالا رفتن بود..پایین اومدن همه اش جا میموندم..انگار آدم لیز میخوره..کاری از دست باتوم هم بر نمیومد!
[تصویر:  IMG_5861.JPG]
اینقد گشنه مون شده بود که نگو.اگه دربند بود صدتا کافه میساختن توی این مسیر که آدم یه چایی ایی خوراکی ای بزنه..
وقتی رسیدیم پایین اصلا نفهمیدیم چه جوری سفره پهن شد!
متین یه کم ارتفاع زده شده بود.زیاد غذا هم نخورد.فربود هم میگفت میلی به غذا نداره..نگرانش شدیم همه..انگار داشت سرما میخورد.من فکر کنم جای هر دوتاشون غذا خوردم!نوشابه ی اون بالا هم که هی میچسبه!
یه سری از دوستان که قله ی جنوبی رو نیومده بودند زودتر برگشتند پایین.راه برگشت خیلی طولانی تر به نظرم اومد.
رسیدیم به همون رودخونه ی ابتدایی مسیر انگار آب رودخونه بالا اومده بود و شدت جریان آب هم بیشتر شده بود.ازش رد شدیم و رسیدیم به روستا و بعد از عبور از روستا به دوستامون رسیدیم و اتوبوس...جاهای خوب ماجرا...
آقا مگه گذاشتند مسیر برگشت ما بخوابیم!بعضی ها پای ما رو له کردند بعضی ها سر مارو شکستند..کلا اونجا که من نشسته بودم شده بود اتوبان!!!
خوراکی ها ندا هم غارت شد در حالیکه فربود با خیال راحت به خواب ناز فرو رفته بود...انگار کنار دریاست و خوابیده!
الهی...
بعضی ها هم که نمیدونم چه جوری و با چه حالی داشتند بازی می کردند.اونم چه بازی ای آخه...اصلا هم تقلب نمیکردند!حمید هم مظلوم هی سرش کلاه میذاشتندwink2
مسیر برگشت به ترافیک هم خوردیم.مساله ی لاینفک سفر هم ترافیکه!تهرانپارس همگی پیاده شدیم و هر کی راهی خونه خودش شد...به پایان آمد این دفتر...
[تصویر:  IMG_5869.JPG]
جای همه دوستانی که دلشون با ما بود و خودشون نیومده بودند واقعا خالی بود...
به امید موفقیت های بعدی گروه کوهنوردی ام اس سنتر
وقتی نیستی،همه نیستن
نه که نیستن،هستن
مثل تو نیستن
 تشکر شده توسط : paeeze , yummy , hamid , nahid , sooorooosh , neda.n , مـه ســـا , م.ه , MAHDI , movahedi , fireboud , kaveh_plus , paeazan , بی تـــا , رامنا , سمانه , Nooranta , earth , matinfard , یه غریبه , شيدا رها , مولتی ام اس , coffeedot , kheiri.mahdi , zohaa
عالی smiling
ولی منم چند مورد بگم :

* اگه همه دوستان حضور داشتن پس چرا مریم نبود Smile (16)

* بگو که اون شخصی که نزدیک بود جا بمونه فربود توکلی بود ، چرا پنهان کاری ؟ کسی که بدقوله باید رسوا شود ، وقتی پیاده اومد همدان میفهمه که باید خوش قول باشه smiling

* یه مساله ای که دلم میخواد بگم و نگفتی
بچه ها فکر نکنن همیشه بدون مشکل میریم و همیشه قله فتح میکنیم
نه ! همون طور که واسه یه فرد عادی هم ممکنه سختی مسیر اذیت کنه و نتونه مسیر رو ادامه بده ، به طبع واسه ما هم این اتفاق میوفته .

اتفاقی که واسه من افتاد یه خورده بیشتر از یه اتفاق ساده بود ، چون چند روزی میشد که تو حمله بودم و در بعضی از نقاط دید، تاری و دو بینی داشتم ولی شدت نداشت و فکر میکردم صعود راحتی داشته باشم . ولی بعد از طی کردن حدود 2 ساعت از مسیر و وضعیت افتضاح دیدم، تصمیم گرفتم مسیر رو ادامه ندم و نزدیک 4-5 ساعت زیر افتاب جزغاله smiling شدم تا بچه ها برگردن .

از فربود بهمنی تشکر خیلی ویژه دارم که خیلی هوامو داشت و حتی بعد از اینکه من موندم و خودش رفت بالا یه مسیر طولانی رو برگشت پایین تا ببینه حاله من چطوره . خیلی گل ه این پسر men

و به همه بچه های گروه خدا قوت میگم که باعث افتخار هممون شدن . انشالا همین جوری پر انرژی ادامه بدن و عید فطر از صعود گروه کوهنوردی ام اس سنتر به دماوند خوشحال باشیم
مث حس ی عشق تازه بودی
مث افسانه بی اندازه بودی ...
 تشکر شده توسط : yummy , ابراهیم , nahid , sooorooosh , م.ه , movahedi , fireboud , neda.n , بی تـــا , paeazan , Nooranta , shahrzad , matinfard , شيدا رها , مولتی ام اس , kheiri.mahdi
خوش به حالتون بچه ها...
واقعا خسته نباشیدlove28
دور نرو...
بیا کنار دلم
من غیر از اینها که می نویسم
نوازش هم بلدم...
 تشکر شده توسط : neda.n , م.ه , movahedi , fireboud , بی تـــا , shahrzad , matinfard , شيدا رها , kheiri.mahdi
منم angry3میخوام angry3برم angry3کوهangry3
عکسا خیلی قشنگ بود ممنون شهرزاد خانم-
[تصویر:  43679430772591471299.gif]

تشکر شده توسط : م.ه , fireboud , neda.n , بی تـــا , shahrzad , matinfard , kheiri.mahdi
شهرزاد تو فوق العاده ای دختر . یه کوهنورد خوب و دوست داشتنی که علاوه بر پیمایش ،‌اخلاق و مرام کوهپیمایی رو هم به خوبی یاد گرفتی . بهت افتخار می کنم . مطمئنم که هر سال گروه کوهنوردی ام اس سنتر به تعداد افرادش اضافه خواهد شد و یه روز تعداد بچه هایی که پای بنر ام اس سنتر می ایستن فراتر از حد تصور خواهد بود .
Peace begins with a smile
 تشکر شده توسط : م.ه , fireboud , yummy , بی تـــا , paeazan , shahrzad , matinfard , kheiri.mahdi
شهرزاد عزیزم گزارش فوق العاده ای بود انشااله همیشه در اوج باشید
من هم به لطف سینوکس عزیز تر از جانم کل اون روز رو خواب بودم و ناراحت از اینکه در کنار شما خوبان نبودم sad sad
 تشکر شده توسط : fireboud , neda.n , shahrzad , kheiri.mahdi
مثل همیشه عااالی
فقط نمیدونم این خواب من چرا انقدر بهش حساسین بابا جان بسه حسادت !!smiling
حمید داداش من اصلاح نمیشم خودت رو اذیت نکن .این سری هم مهدی با تهدیدات قبلی که کرده بود بازم دیر رفتم !
gone out

follow the white rabbit
[/b]

تشکر شده توسط : hessam , neda.n , paeazan , م.ه , yummy , بی تـــا , shahrzad , matinfard , coffeedot , kheiri.mahdi
خسته نباشین همگی. خیلی عالی بود هم صعودتون هم عکساتون هم گزارشتونagreement2
ام اس شاید مسیر را برایمان ناهموار کند، اما مانع حرکتمان نخواهد شد
[تصویر:  1927b880db2a9f321.jpg]

تشکر شده توسط : neda.n , matinfard , shahrzad , kheiri.mahdi
عکس ها رو که مثل همیشه فربود زحمتشو کشید
فربود مبادا حرف دیگران برات مهم باشه ها و به خوابت لطمه بزنیwink2
حسودن دیگهSmile (16)
حمید راستش مردد بودم .مرسی که اضافه کردی این مطلبو
یعنی بچه ها بدونید اگه من یا خیلی از ماها جای حمید بودم به احتمال خیلی زیاد عمرا اگه از خونه در میومدیم!!
وقتی نیستی،همه نیستن
نه که نیستن،هستن
مثل تو نیستن
 تشکر شده توسط : م.ه , paeazan , neda.n , matinfard , kheiri.mahdi
چرا من گزارش به این خوبی رو تازه امروز دیدم...؟
شهرزادِ عزیز مرسی مرسی مرسی... icon_biggrin icon_biggrin icon_biggrin
گزارش عالی، عکسا عالی، ونکات تکمیلی حمید هم عالی... happy0065.gif happy0065.gif happy0065.gif
دوستای خوبم، ندا هم گفت، امیدوارم روزی همه با هم بر فراز باشیم...agreement2
چقدر شعـــــــر نوشتیم برای باران
غافل از آن دل دیوانه که بارانی بود
 تشکر شده توسط : shahrzad , coffeedot , kheiri.mahdi

موضوع های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  گزارش برنامه صعود به قله دماوند بام ایران "برنامه 33" گروه کوهنوردی ام اس سنتر 26 42,876 2018/07/31, 10:05 PM
آخرین ارسال: azinPHD
  گزارش صعود به الوند "برنامه 28 ام" گروه کوهنوردی ام اس سنتر 17 13,874 2014/06/25, 11:44 PM
آخرین ارسال: leili-asmaneh
  گزارش صعود به توچال"برنامه 23 ام" shahrzad 12 11,820 2013/12/07, 01:46 PM
آخرین ارسال: Maz
  گزارش برنامه صعود به قله دماوند بام ایران "برنامه 17" گروه کوهنوردی ام اس سنتر 10 17,101 2013/09/25, 10:42 AM
آخرین ارسال: hilda
  گزارش برنامه کلون بستک "برنامه 16" neda.n 17 16,424 2013/09/23, 12:58 PM
آخرین ارسال: hamid
  گزارش برنامه صعود به قله سبلان"برنامه 14" shahrzad 32 23,324 2013/08/06, 03:58 PM
آخرین ارسال: sima
  گزارش برنامه شاه البرز "برنامه 15" neda.n 15 17,942 2013/08/05, 10:46 AM
آخرین ارسال: hilda
  گزارش برنامه صعود به جان پناه امیری، "برنامه12" matinfard 7 11,535 2013/06/20, 02:09 PM
آخرین ارسال: shahrzad
  گزارش برنامه پیمایش جنگل و صعود به قله درفک "برنامه؟" matinfard 35 24,734 2013/05/25, 10:30 PM
آخرین ارسال: م.ه
  گزارش برنامه پیمایش به آبشار سنگان"برنامه 9" shahrzad 11 9,357 2013/04/27, 10:53 PM
آخرین ارسال: neda.n

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان