• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 9
  • بعدی 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات : 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آمانتادین ( آمورل )
(Amantidine (a-MAN-ta-deen
یك ضد ویروس است و برای جلوگیری با درمان عفونت ناشی از آنفولانزا ( نوع A ) بكار برده میشود این دارو میتواند به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد آنفلوانزا مصرف شود. آمانتادین روی سرما خوردگی و سایر انواع آن تاثیری ندارد همینطور روی سایر عفونتهای ویروسی موثر نیست.
آمانتادین همچنین یك داروی ضد اختلال در هماهنگی عصبی نیز هست و برای درمان بیماری پاركینگسون بكار میرود كه گاهی فلج پیری یا فلج لرزشی نامیده میشود. این دارو میتواند به تنهایی یا همراه سایر داروها به بیماران پاركینگسون داده شود. بوسیله بهبود كنترل عضله و كاهش سفتی عضلات . این دارو انجام حركات بطور عادی را برای بیماران ممكن كرده علائم بیماری را تخفیف میدهد. آمانتادین همچنین در درمان سفتی و لرزشی ناشی از مصرف دارو ها بكار برده میشود داروهایی كه برای درمان های اعصاب و روان و شرایط تهییج روانی بكار برده میشوند0 از آمانتادین برای شرایط دیگر بر اساس نظر پزشك نیز استفاده میشود.
موارد احتیاطی كه در حین مصرف این دارو باید مد نظر قرار گیرد
نوشیدن مشروبات الكلی در حین استفاده از این دارو آثار جانبی این دارو را افزایش میدهد این آثار عبارتند از: مشكلات گردش خون – سرگیجه – منگی – غش – مغشوش شدن. بنابراین زمانیكه كه از داروی آمانتادین استفاده میكنید هرگز مشروبات الكلی مصرف نكنید.
این دارو در برخی میتواند باعث سرگیجه – منگی یا دید بلوری و یا مشكل در پیدا كردن تمركز شود. قبل از انجام هر كاری كه احتیاج به دقت و توجه دارد مثل رانندگی از واكنش این دارو روی خودتان مطمئن شوید تا از بوجود آوردن خطر برای خود یا دیگران پرهیز كرده باشید. اگر واكنشهای فوق الذكر خیلی دردسر ساز بودند به پزشك خود مراجعه كنید.
بلند شدن ناگهانی از خواب یا از یك موقعیت نشسته بطور ناگهانی برخواستن شدت این علائم را افزون میكند به آرامی از خواب برخواستن و یا از یك موقعیت نشسته به آرامی بلند شدن میتواند در تخفیف علائم پیش گفته موثر باشد. در صورتیكه پس از مصرف این دارو احساس افسردگی و میل به خودكشی در شما پیدا شد با پزشك خود بفوریت تماس بگیرید.
آمانتادین میتواند باعث خشكی دهان بینی و گلو شود برای برطرف كردن موقت خشكی دهان میتوانید از آدامس استفاده كنید یا یك تكه یخ در دهان بگذارید در هر حال در صورتیكه خشكی دهان بیش از دوهفته طول كشید به پزشك یا دندان پزشكتان مراجعه نمایید. تداوم خشكی دهان امكان بوجود آمدن بیماریهای دندان مثل پوسیدگی دندان – بیماری لثه و عفونتهای قارچی را افزایش میدهد.
این دارو میتواند منجر به ایجاد لكه وخالهای تور مانند به رنگ قرمز ارغوانی روی پوست شود. این مشكل بیشتر برای زنها در قسمت پا و ساق پا معمولا پس از مصرف مداوم دارو برای بیش از یكماه رخ میدهد و مادامیكه از دارو استفاده میكنید این لكه ها وجود خواهند داشت اما پس از قطع دارو بعد از 2 تا 12 هفته این لكه ها محو میگردند . درصورتیكه در این مورد سئوالی دارید آنرا با دكترتان مطرح كنید0
برای بیمارانی كه آمانتادین را برای بیماری پاركینگسون استفاده میكنند یا مشكلات حركتی كه بعلت مصرف داروهای خاصی برای درمان مشكلات اعصاب روحی روانی و شرایط تهیج بوجود آمده اند. بیماران پاركینگسون باید توجه داشته باشند كه نباید بیش از حد فعالیت كنند از آنجاییكه پس از مصرف دارو شرایط آنها بهتر شده و بدن فعالیتش آسان تر صورت میپذیرد . در اینحال آنچه امكان وقوع زیادی دارد بوجود آمدن جراحت ناشی از افتادن بیمار است. افزایش فعالیت بایستی به مرور باشد تا به بدن زمان لازم برای تنظیم تغییرات در حفظ تعادل – گردش خون و هماهنگی داده شود0
برخی بیماران ممكن است حس كنند این دارو بعد از چند ماه استفاده اثر خود را روی آنها از دست داده است. در صورتیكه چنین حسی داشتید با دكتر خود مطرح نمایید دكتر شما ممكن است نسبت به تغییر دوز یا قطع موقت دارو اقدام نماید.
آثار جانبی این دارو
همراه با آثار مورد نیاز یك دارو آثار ناخواسته نیز وجود دارد اگر چه تمام این آثار ممكن است در یك بیمار بوجود نیاید و در صورت بروز این آثار نیز ممكن است برای رفع آنها به درمان نیاز باشد.
درصورت مشاهده هر یك از آثار زیر بفوریت به پزشك خود مراجعه نمایید:
علائمی كه شایع نیستند
بلوری شدن دید – پریشانی ( بخصوص در بیماران مسن) – اشكال در تخلیه ادرار ( بخصوص در بیماران مسن) – غش – دچار توهم شدن(دیدن. شنیدن یا احساس كردن چیزی كه وجود ندارد) – تورم دستها . پاها یا پایین ساق پا.
علائم نادر
تشنج – كاهش دید یا هر نوع تغییر در بینایی – مشكل در هماهنگی قسمتهای مختلف بدن – طب – لرز – گلو درد – افزایش فشار خون – افزایش تحركات بدن – تحریك و تورم چشم – از دست دادن حافظه – افسردگی روحی – تندخو شدن شدید و تغییر روحیه – جوش پوست – مبهم صحبت كردن – فكر خودكشی یا اقدام به خودكشی – كوتاه شدن تنفس بدون اینكه توضیحی برای آن داشته باشید0
سایر آثار جانبی كه رخ میدهد معمولا كم اهمیت بوده و نیازی به مراقبت دارویی ندارد. این آثار به مرور كه دارو را مصرف میكنید بدن خودش را با دارو تطبیق داده و آثار مربوطه از بین میروند به هر صورت اگر علائم زیر بعد از مدتی از بین نرفته و باعث ناراحتی شدند با پزشك خود تماس بگیرید:
آثاری كه بیشتر رایج هستند:
سراسیمگی و آشفتگی – تشویش و دل واپسی – عصبانی و متشنج بودن – اشكال در تمركز پیدا كردن – گیجی یا منگی – سر درد – كج خلقی – از دست دادن اشتها – تهوع – پیدا شدن لكه قرمز ارغوانی رنگ روی پوست – اشكال در خوابیدن یا خواب آشفته دیدن.
آثاری كه كمتر رایج بوده یا نادر هستند:
یبوست – كاهش میل جنسی – اسهال – خواب آلودگی – خشكی دهان بینی و گلو – احساس غلط خوب بودن – سر درد – استفراغ كردن – خستگی غیر عادی یا ضعف.
سایر آثار جانبی كه در بالا ذكر نشده است ممكن است برای یك بیمار رخ دهد در اینصورت با پزشك خود تماس بگیرید
جانم فدای امام هادی علیه السلام.

السلام علیک یا علی بن محمد الهادی

تشکر شده توسط : nazaninn , 7714 , earth , blue sky , AVID2000 , نازلی , SSA , برگ 7 , Idoliz , مرجان مولایی نژاد , الهام ج , hadisss
دوستان کدومتون این دارو رو استفاده کردین ؟
من به دکترگفتم زود خسته میشم اینو نوشت روزی 2 تا ، تا حالا نخوردم ، میترسم عوارضی که گفته شد رو داشته باشه .اگه تجربه ای در این مورد دارید ممنون میشم بگید.
اسمش آمانتادین هیدروکلراید یا آمورل هست.
بگین گیجی و عدم تمرکز و خواب آلودگی میاره یا نه و هرچی میدونین لطفا.
چشم ها را بـایـد شست  . ، . جـــور دیـگـر بـایــد دیـــد
 تشکر شده توسط : Idoliz , زیبا*
---------------------------
عزيزم من خوردم اين قرصو.واقعيتش تاثيري نداشت.اثر خوابالودگيشم زود رفع ميشه.من اصولا زياد قرصامو نميخورم اما اينو مدتي استفاده كردم و چون نتيجه نداد گذاشتم كنار.شايد واسه تو خوب باشه
در میان من و تو فاصله هاست
میتوانی تو به لبخندی این فاصله را برداری.......
 تشکر شده توسط : nahid
بهبودجان این دارو برای بعضیا خیلی خوب جواب می ده بعضیا نه ولی من وقتی مصرف می کردم خیلی خوب بود خواب آلودگی نداشتم برعکس خیلیم سرحال بودم اما یه دفعه بدون نظر دکترم قطع کردم که خیلی پشیمون شدم یک هفته تمام خواب بودم به جز مواردی که به زور یه نفر بیدار نگهم می داشتconfused2
به نظرم خواستی شروعش کنی اول درمورد مدت زمان مصرفش بپرس یه دفه قطع نکنی مثل من بشیlove51
 تشکر شده توسط : nahid , kamran.k
(2010/05/01, 09:39 AM)behbood نوشته است: دوستان عزیز کدومتون آمانتادین رو استفاده کردین ؟
من به دکترگفتم زود خسته میشم اینو نوشت روزی 2 تا ، تا حالا نخوردم ، میترسم عوارضی که تومعرفی داروها دیدم رو داشته باشه .
آمورل هم اسم دیگشه.
بگین گیجی و عدم تمرکز و خواب آلودگی میاره یا نه و هرچی میدونین لطفا.

آمانتادین
یا آمورل برای این به بیماران ام اس تجویز میشه
که خاصیت شل کنندگی عضلات داره ! بعد از قرص نودم تازه اثراتش شروع میشه
من 180 تاشو خوردم و هیچ اثر بدی روم نداشته . بعد هم فقط باید موقع قطعش
یه کم دقت کنی و مصرفت و کم کم بیاری پایین
یعنی از هر 12 ساعت یکی بشه 18 ساعت یکی بعد 24 بعد 30 بعد 36 بعد 48 تا جایی که قطع شه
که معمولا همون 36 ساعت یکی برای یک هفته کفایت میکنه
درخت را به نام برگ
بهار را به نام گل
ستاره را به نام نور
کوه را به نام سنگ
دل شکفته مرا به نام عشق
عشق را به نام درد
و مرا به نام کوچکم صدا بزن
 تشکر شده توسط : nahid , Maryam95
سلام
آمانتادين را من و همسرم سالهاي سال است كه استفاده ميكنيم شش ماهي هست كه بدليل خشكي بدنم دكتر مقدار مصرف آنرا براي من روزي دو تا تعيين كرده است ولي مهناز از اولش روزي دو تا ميخورد براي ما كه خوب بوده شما هم بايد طبق نظر دكتر عمل كنيد اگر بخواهي به عوارضش فكر كني نفس كشيدن هم عوارض داره.
 تشکر شده توسط : nahid , havaars , سیما جون
ممنون از پاسختون
آقاسعید چه خوب شد بالاخره بعد از مدتها غیبت دوباره با این سایت آشتی کردید
آخه برای بار اول برام هر12 ساعت یکی نوشته (دکتر خودم نبود، بار اول بود پیشش رفتم)
از طرفی الان برام دقت و تمرکز و گیج نبودن خیلی مهمه .نمیتونم صبر کنم تا عادت کنم.

دکتر خودم برای تقویت و عدم خستگی برام جینسانا یا جینسینگ نوشته بود و اسمی از آمانتادین نبرد.که همون بسته 30 تایی اولش رو خوردم و دیگه نخریدم.
سلام
آمانتادين داروي جديدي نيست و بعضيها واقعا بهش عادت ميكنند چون حس ميكنند كه واقعا براشون موثر و خوبه ولي داروي جديد ديگر "مودافينل" است اين دارو خارجي است و يك سال است كه به بازار اومده(حدودا) من حدود يك ماه از آن استفاده كردم ولي برگشتم به آمانتادين چون حس ميكردم آمانتادين بيشتر بهم سازگاره
 تشکر شده توسط : nahid , Azad
آمانتادین Amantadine
آمانتادین یک داروی ضد ویروسی است و از سال ۱۹۸۰ میلادی برای درمان خستگی در بیماران ام اس مورد استفاده قرار گرفته است. نحوه عمل این دارو در کاهش خستگی ناشناخته است. این دارو به عنوان اولین رویکرد برخورد با خستگی مطرح بوده و برای خستگی خفیف توصیه می‌شود. در مطالعات آمانتادین نشان داده است که حدودا برای یک سوم بیماران ام اس توانسته مفید باشد. اثر بخشی این دارو اغلب بعد از یک هفته استفاده از آن دیده می‌شود. آمانتادین نسبتا کم ضرر بوده و بوسیله بیماران خوب تحمل می‌شود ضمن اینکه ارزان نیز هست. آثار جانبی آن نیز اغلب خفیف بوده و شامل رویا دیدن – توهم – فعالیت زیاده از حد و تهوع می‌باشد

(Amantidine (a-MAN-ta-deen
یك ضد ویروس است و برای جلوگیری با درمان عفونت ناشی از آنفولانزا ( نوع A ) بكار برده میشود این دارو میتواند به تنهایی یا همراه با سایر داروهای ضد آنفلوانزا مصرف شود. آمانتادین روی سرما خوردگی و سایر انواع آن تاثیری ندارد همینطور روی سایر عفونتهای ویروسی موثر نیست.
آمانتادین همچنین یك داروی ضد اختلال در هماهنگی عصبی نیز هست و برای درمان بیماری پاركینگسون بكار میرود كه گاهی فلج پیری یا فلج لرزشی نامیده میشود. این دارو میتواند به تنهایی یا همراه سایر داروها به بیماران پاركینگسون داده شود. بوسیله بهبود كنترل عضله و كاهش سفتی عضلات . این دارو انجام حركات بطور عادی را برای بیماران ممكن كرده علائم بیماری را تخفیف میدهد. آمانتادین همچنین در درمان سفتی و لرزشی ناشی از مصرف دارو ها بكار برده میشود داروهایی كه برای درمان های اعصاب و روان و شرایط تهییج روانی بكار برده میشوند0 از آمانتادین برای شرایط دیگر بر اساس نظر پزشك نیز استفاده میشود.

موارد احتیاطی كه در حین مصرف این دارو باید مد نظر قرار گیرد

نوشیدن مشروبات الكلی در حین استفاده از این دارو آثار جانبی این دارو را افزایش میدهد این آثار عبارتند از: مشكلات گردش خون – سرگیجه – منگی – غش – مغشوش شدن. بنابراین زمانیكه كه از داروی آمانتادین استفاده میكنید هرگز مشروبات الكلی مصرف نكنید.
این دارو در برخی میتواند باعث سرگیجه – منگی یا دید بلوری و یا مشكل در پیدا كردن تمركز شود. قبل از انجام هر كاری كه احتیاج به دقت و توجه دارد مثل رانندگی از واكنش این دارو روی خودتان مطمئن شوید تا از بوجود آوردن خطر برای خود یا دیگران پرهیز كرده باشید. اگر واكنشهای فوق الذكر خیلی دردسر ساز بودند به پزشك خود مراجعه كنید.

بلند شدن ناگهانی از خواب یا از یك موقعیت نشسته بطور ناگهانی برخواستن شدت این علائم را افزون میكند به آرامی از خواب برخواستن و یا از یك موقعیت نشسته به آرامی بلند شدن میتواند در تخفیف علائم پیش گفته موثر باشد. در صورتیكه پس از مصرف این دارو احساس افسردگی و میل به خودكشی در شما پیدا شد با پزشك خود بفوریت تماس بگیرید.
آمانتادین میتواند باعث خشكی دهان بینی و گلو شود برای برطرف كردن موقت خشكی دهان میتوانید از آدامس استفاده كنید یا یك تكه یخ در دهان بگذارید در هر حال در صورتیكه خشكی دهان بیش از دوهفته طول كشید به پزشك یا دندان پزشكتان مراجعه نمایید. تداوم خشكی دهان امكان بوجود آمدن بیماریهای دندان مثل پوسیدگی دندان – بیماری لثه و عفونتهای قارچی را افزایش میدهد.

این دارو میتواند منجر به ایجاد لكه وخالهای تور مانند به رنگ قرمز ارغوانی روی پوست شود. این مشكل بیشتر برای زنها در قسمت پا و ساق پا معمولا پس از مصرف مداوم دارو برای بیش از یكماه رخ میدهد و مادامیكه از دارو استفاده میكنید این لكه ها وجود خواهند داشت اما پس از قطع دارو بعد از 2 تا 12 هفته این لكه ها محو میگردند . درصورتیكه در این مورد سئوالی دارید آنرا با دكترتان مطرح كنید0

برای بیمارانی كه آمانتادین را برای بیماری پاركینگسون استفاده میكنند یا مشكلات حركتی كه بعلت مصرف داروهای خاصی برای درمان مشكلات اعصاب روحی روانی و شرایط تهیج بوجود آمده اند. بیماران پاركینگسون باید توجه داشته باشند كه نباید بیش از حد فعالیت كنند از آنجاییكه پس از مصرف دارو شرایط آنها بهتر شده و بدن فعالیتش آسان تر صورت میپذیرد . در اینحال آنچه امكان وقوع زیادی دارد بوجود آمدن جراحت ناشی از افتادن بیمار است. افزایش فعالیت بایستی به مرور باشد تا به بدن زمان لازم برای تنظیم تغییرات در حفظ تعادل – گردش خون و هماهنگی داده شود0

برخی بیماران ممكن است حس كنند این دارو بعد از چند ماه استفاده اثر خود را روی آنها از دست داده است. در صورتیكه چنین حسی داشتید با دكتر خود مطرح نمایید دكتر شما ممكن است نسبت به تغییر دوز یا قطع موقت دارو اقدام نماید.

آثار جانبی این دارو
همراه با آثار مورد نیاز یك دارو آثار ناخواسته نیز وجود دارد اگر چه تمام این آثار ممكن است در یك بیمار بوجود نیاید و در صورت بروز این آثار نیز ممكن است برای رفع آنها به درمان نیاز باشد.
درصورت مشاهده هر یك از آثار زیر بفوریت به پزشك خود مراجعه نمایید:

علائمی كه شایع نیستند
بلوری شدن دید – پریشانی ( بخصوص در بیماران مسن) – اشكال در تخلیه ادرار ( بخصوص در بیماران مسن) – غش – دچار توهم شدن(دیدن. شنیدن یا احساس كردن چیزی كه وجود ندارد) – تورم دستها . پاها یا پایین ساق پا.

علائم نادر
تشنج – كاهش دید یا هر نوع تغییر در بینایی – مشكل در هماهنگی قسمتهای مختلف بدن – طب – لرز – گلو درد – افزایش فشار خون – افزایش تحركات بدن – تحریك و تورم چشم – از دست دادن حافظه – افسردگی روحی – تندخو شدن شدید و تغییر روحیه – جوش پوست – مبهم صحبت كردن – فكر خودكشی یا اقدام به خودكشی – كوتاه شدن تنفس بدون اینكه توضیحی برای آن داشته باشید0

سایر آثار جانبی كه رخ میدهد معمولا كم اهمیت بوده و نیازی به مراقبت دارویی ندارد. این آثار به مرور كه دارو را مصرف میكنید بدن خودش را با دارو تطبیق داده و آثار مربوطه از بین میروند به هر صورت اگر علائم زیر بعد از مدتی از بین نرفته و باعث ناراحتی شدند با پزشك خود تماس بگیرید:

آثاری كه بیشتر رایج هستند:
سراسیمگی و آشفتگی – تشویش و دل واپسی – عصبانی و متشنج بودن – اشكال در تمركز پیدا كردن – گیجی یا منگی – سر درد – كج خلقی – از دست دادن اشتها – تهوع – پیدا شدن لكه قرمز ارغوانی رنگ روی پوست – اشكال در خوابیدن یا خواب آشفته دیدن.

آثاری كه كمتر رایج بوده یا نادر هستند:
یبوست – كاهش میل جنسی – اسهال – خواب آلودگی – خشكی دهان بینی و گلو – احساس غلط خوب بودن – سر درد – استفراغ كردن – خستگی غیر عادی یا ضعف.
سایر آثار جانبی كه در بالا ذكر نشده است ممكن است برای یك بیمار رخ دهد در اینصورت با پزشك خود تماس بگیرید
"چقدر ابد زمان اندکی ست برای آنکه به کفایت کنارت باشم...
 تشکر شده توسط : ghaside

• 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ...
  • 9
  • بعدی 

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
3 مهمان