وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس
پروپرانولول - نسخه قابل چاپ

+- وبسایت تخصصی ام اس سنتر | بیماری ام اس | مرجع تخصصی ام اس (https://mscenter.ir)
+-- انجمن: ام اس (https://mscenter.ir/Forum-%D8%A7%D9%85-%D8%A7%D8%B3)
+--- انجمن: معرفي داروهاي مورد استفاده (https://mscenter.ir/Forum-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%81%D9%8A-%D8%AF%D8%A7%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87)
+--- موضوع: پروپرانولول (/Thread-%D9%BE%D8%B1%D9%88%D9%BE%D8%B1%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%84%D9%88%D9%84)

صفحه ها: 1 2 3

RE: پروپرانولول - آرزو - 2014/04/18

من فقط وقتی بیمارستان بستری میشم با تجویز دکتر میخورم
در غیر این صورت تا حالا مصرف نکردم
شماها با دستور پزشک معالجتون میخورید؟؟

RE: پروپرانولول - nahid - 2014/10/23

تداخل دارویی فلووکسامین و پروپرانولول

خبرنامه غذا و دارو –ستاد مركزي اطلاع رساني داروها و سموم در خصوص تداخل دارویی فلووکسامین و پروپرانولول هشدار داد. متن اطلاعیه بدین شرح است

« بدنبال تماس های مکرر با مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم مبنی بر بروز عوارض ناخواسته ای نظیر : بی حالی ، سردی اندامهای انتهایی ، برادیکاری ، تپش قلب و تنگی نفس بعد از شروع داروی Fluvoxamine (Luvox) در افرادی که پیش از این داروی پروپرانولول مصرف می کرده اند بروز نموده است . ضمن بررسی های گسترده و براساس شواهد علمی موجود ، تایید گردید بروز عوارض فوق بدلیل مصرف همزمان داروی Fluvoxamine با Propranolol می باشد. لذا بدینوسیله به اطلاع کلیه متخصصین اعصاب و روان و مغز و اعصاب می رساند که در تجویز همزمان دو داروی Fluvoxamine باPropranolol به دلایل زیر توجه لازم را مبذول فرمایند :

- داروی Fluvoxamine از دسته داروهای SSRI می باشد که مهارکننده قوی آنزیم Cyp 450 1A2 نیز می باشد. ضمناً Propranolol یک داروی بتا – بلوکر غیراختصاصی است که در کبد و توسط سیستم Cyp 450 1A2 متابولیزه می شود. در نتیجه ، استفاده همزمان این دو دارو سبب افزایش غلظت خوني پروپرانول می شود که این افزایش در پاره ای از موارد حتی تا حد پنج برابر نیز گزارش شده است.

- تداخل بین دو داروی فلووکسامین و پروپرانولول از نظر شدت بصورت متوسط (moderate) و از نظر زمان شروع علائم و عوارض بصورت تاخیری (delayed) می باشد.
- با توجه به اهمیت این تداخل پیشنهاد می شود که در استفاده همزمان این دو دارو نسبت به تعدیل دوزاژ پروپرانولول و یا تعویض این دارو به دارویی مثل آتنولول که توسط Cyp 450 متابولیزه نمی شود توجه لازم بعمل آید.»

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان - معاونت غذا و دارو

RE: پروپرانولول - hadisss - 2017/10/31

قبلا خونده بودم این قرص با فینگولیمد تداخل دارویی داره
اما دکترم بهم این قرصو داده کهconfused2
کسی اطلاعی داره؟

RE: پروپرانولول - yas8866 - 2017/11/01

منم برای تپش قلب میخورم ولی فشارم را پایین میاورد . و باید مدام فشارمو چک کنم .
خیلی شرایط سختیه .
فولووکسامین هم میخورم که متاسفانه در ابتدا به جای یه داروی دیگه که مشابه ان بود بهم دادن و تداخل با خیلی از دارو ها دارد .

RE: پروپرانولول - silent - 2017/11/03

خیلی بد بود واسمbadtaste
همش افت فشار داشتم و افت قند
تا مدتها نمیدونستم که بخاطر چیه
سراین قضیه چقدر بیمارستان رفتم
تا اینکه فهمییدم مال این داروئه
از دکتر مغز و اعصاب میگرفتم
ولی بعد یه مدت رفتم پیش دکتر قلب واسه ی مشکل دیگه ....اکو کرد
بعدش داروی متورال بهم داد

اتفاقا یه مدت هم همزمان با فلووکسامین میخوردم Dash2Dash2

RE: پروپرانولول - شهرزاد - 2017/11/04

من هم دکترم زیاد باهاش موافق نبود و نیست ......
از طرفی هم یکی از رزیدنت های دکتر عظیمی بهم گفت نخورم چون به مرور قلب رو گشاد میکنهicon_cryicon_cryicon_cryicon_cry

RE: پروپرانولول - yas8866 - 2017/11/04

به من دکتر قلب داد چون نوار قلبم یه کمی مشکل داشت ولی دکتر جعفری گفتن فشارتو میاره پایین .
با دکتر متخصص قلب مشورت کن الان قطع کردم ولی پیش دکتر متخصص نرفتم .

RE: پروپرانولول - nahid - 2017/11/05

من این چیزا رو دیروز خوندم، ترسیدم، دیشب نخوردم امروز یهو دلشوره گرفتم !
البته شرایط دلشوره آوری دارم، با قرص هم دلشوره دارم. ولی واقعا یه مدته فکر میکنم نکنه اینا عوارض بدی داشته باشه !sad2
نمیدونم دقیقا چه مدته میخورم 7-8 ماه یا بیشتر یه سال ؟ نمیدونم !
ولی با وجود این قرص که شبی یه پروپرانول 10 میخورم بازم افت فشار که ندارم هیچ ، معمولا فشار خونم بیشتر از نرمالشه که 12 و 8 هست .

RE: پروپرانولول - yas8866 - 2017/11/20

ناهید جون من دکتر قلب مامانم در مورد افت فشار با پروپرانولول پرسیدم فرمودن که بیشتر برای تنظیم ضربان قلب است و لزوما باعث افت فشار نمیشود .
اقای دکتر رشیدی متخصص قلب